#مهسا_امینی

احتمال انتشار دموهای بازی‌ها در ایکس باکس گیم پس

رقابت با پلی استیشن پلاس آغاز شد

دموهای بازی ها در ایکس باکس گیم پس

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های منتشر شده، به نظر می‌رسد که مایکروسافت از سال ۲۰۲۳ میلادی دموهای برخی از بازی ها را در ایکس باکس گیم پس منتشر می‌کند.

سرویس اشتراکی جدید سونی تحت عنوان پلی استیشن پلاس از چند روز پیش رسما فعالیت خود را در سه سطح اسنشال، اکسترا و پریمیوم آغاز کرد. یکی از قابلیت‌های منحصر به فرد و جذاب اشتراک پریمیوم، امکان تجربه‌ی رایگان دموهای برخی از بازی‌‌ها است. قابلیتی که بدون شک کاربران زیادی را به سمت عضویت در این سطح سوق دهد و در افزایش تعداد مشترکین آن تاثیرگذار خواهد بود.

این در حالی است که سرویس ایکس باکس گیم پس از وجود چنین ویژگی مهمی محروم مانده است. با این حال، خبر خوب برای کاربران ایکس باکس این است که ظاهرا شرکت مایکروسافت در راستای رقابت با سرویس تازه تاسیس پلی‌استیشن پلاس پریمیوم، به دنبال انتشار رایگان دموهای برخی از بازی ها در گیم پس است تا بازیکنان پیش از خرید آن‌ها، برای مدت کوتاه و محدودی به تجربه‌ی بازی‌ها بپردازند.

به بیان دقیق‌تر، چندی پیش آقای تام هندرسون، یکی از اینسایدرهای شناخته‌شده صنعت بازی‌های ویدیویی، در پیامی اعلام کرد که ردموندی‌ها برای رقابت با سونی، جلب رضایت کاربران خود و حمایت از بازی‌سازان مستقل، در نظر دارند که دموهای برخی از بازی ها را به طور رایگان در سرویس ایکس باکس گیم پس منتشر کنند. البته، این قابلیت به این زودی‌ها برای مشترکین فراهم نمی‌شود و طبق ادعای هندرسون، از سال ۲۰۲۳ میلادی به مرحله اجرا خواهد رسید.

او معتقد است که این اقدام مایکروسافت به طور کلی به نفع توسعه‌دهندگان خواهد بود؛ چرا که در وهله‌ی اول تمامی داده‌های بازیکنان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و در کنار آن، انتشار عناوین مستقل برای سازنده‌ها سود مالی مناسبی را به دنبال خواهد داشت. در این میان، هندرسون خاطرنشان کرد که مایکروسافت قصد همکاری با شرکت بزرگ سامسونگ را دارد تا امکان استریم بازی‌ها روی تلویزیون‌های این کمپانی را فراهم کند.

ماجرا صرفا به این موارد محدود نشده و همزمان با این اقدام‌ها، سرویس ابری ایکس باکس یا همان کلاود گیمینگ در کشورهای بیشتری در دسترس بازیکن‌ها قرار می‌گیرد. این اینسایدر معروف بر این باور است که شرکت مایکروسافت در جریان مراسم پیش‌رو Summer Game Fest اطلاعات بیشتری در این خصوص به اشتراک می‌گذارد. گفتنی است که این رویداد راس ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه روز پنج‌شنبه، ۱۹ خرداد ماه به وقت ایران به میزبانی جف کیلی برگزار خواهد شد.

سیاست شرکت سونی در قبال انتشار دموهای برخی از بازی ها در پلی‌استیشن پلاس پریمیوم متفاوت‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. در واقع، این کمپانی در نظر دارد دمو بازی‌هایی که قیمتی بیش از ۳۴ دلار دارند را در سرویس مزبور به طور رایگان منتشر کند. نکته مهم این است که وظیفه‌ی ساخت این نسخه برعهده سونی بوده و بازی‌سازان هیچ نقشی در توسعه‌ی این دموها ندارند. هرچند، دقت داشته باشید که دموهای این عناوین همزمان با انتشار بازی‌ها در دسترس قرار نخواهند گرفت.

از آنجا که این رویکرد بدون شک مورد استقبال بازیکنان پلی‌استیشن قرار می‌گیرد، بدیهی است که ردموندی‌ها نیز نیز دست به چنین اقدام مشابهی بزنند. البته، ناگفته نماند که این گفته‌ها هنوز توسط مایکروسافت تایید نشده و هیچ کدام یک از منابع رسمی ایکس باکس واکنشی از خود در قبال ادعای فوق نشان نداده‌اند. از این رو، در حالی که اغلب گزارش‌های تام هندرسون به حقیقت می‌پیوندند، اما کماکان نمی‌توان با قاطعیت درباره انتشار دموهای برخی از بازی ها در ایکس باکس گیم پس اظهار نظر کرد.

در این میان، بهتر است بدانید که در طول ماه‌های اخیر گمانه‌زنی‌های متعددی در خصوص راه‌اندازی اشتراک خانوادگی سرویس ایکس باکس گیم پس به گوش رسیده که بر اساس آن، تنها با خرید یک اشتراک، تا پنج نفر از اعضای خانوادتان می‌توانند به طور رایگان از مزایا و امکانات این سرویس استفاده کنند. طبق گزارش منابع غیررسمی، فروش این اشتراک احتمالا از اواخر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با امکان تجربه دموهای برخی از بازی ها در ایکس باکس گیم پس چیست؟ به نظر شما، آیا رقابت بر سر تصاحب بازار سرویس‌های اشتراکی در مجموع به نفع بازیکنان خواهد بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا