سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس معرفی شد

رقیب جدی گیم پس

سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس معرفی شد حمید توحیدلو ۰ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ اخبار بازی
سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس

پس از ماه‌ها صبر و انتظار، سرانجام کمپانی سرگرمی‌های تعاملی سونی از سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس در سه سطح مختلف رونمایی کرد که دسترسی به بیشتر از ۷۰۰ بازی جدید و قدیمی را برای کاربران فراهم می‌کند.

بدون هیچ شک و تردیدی، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای مایکروسافت در نسل هشتم، راه‌اندازی سرویس اشتراکی خود به نام ایکس باکس گیم پس بود که تا به امروز به لطف حمایت عالی مایکروسافت و همکاری بی‌نظیر شماری از بازی‌سازان کوچک و بزرگ، به عنوان یکی از برگ برنده‌های ایکس‌باکس در نسل نهم به شمار می‌رود.

این سرویس کاتالوگی گسترده و متنوعی از بازی‌های ویدیویی را در قالب یک اشتراک ماهانه با قیمتی نسبتا ارزان به کاربران ارائه می‌دهد تا بازیکن‌ها در هزینه‌های خود صرف‌جویی کنند. به همین خاطر، گفته شده که این سرویس هم اکنون چیزی در حدود ۲۵ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد که با توجه به تداوم پشتیبانی‌ها، همچنان روند رو به رشدی را تجربه می‌کند.

در همین راستا، چند ماهی بود که گزارش‌های متعددی از سوی منابع معتبر در رابطه با راه‌‎اندازی سرویس اشتراکی پلی‌استیشن به گوش می‌رسید که بر اساس آن‌ها، ظاهرا سونی به دنبال ترکیب دو سرویس پلی‌استیشن پلاس و پلی‌استیشن ناو است تا با کمی تاخیر، به رقابت با ایکس باکس گیم پس بپردازد. بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی، سرانجام ژاپنی‌ها ساعاتی پیش در پیامی به طور رسمی از سرویس اشتراکی خود پرده برداشتند که در سه سطح مختلف در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

این سرویس در واقع نسل جدید پلی‌استیشن پلاس به شمار می‌رود که در سه سطح Essential و Extra و Premium راه‌اندازی می‌شود. بر اساس اعلام شرکت سونی، این سرویس اشتراکی با ساز و کار جدید خود در ماه ژوئن سال جاری میلادی (خرداد یا تیر ماه) به طور عمومی تقدیم کاربران پلی‌استیشن خواهد شد.

جیم رایان، مدیر کل بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی، در این زمینه می‌گوید:

از زمان راه اندازی پلی‌استیشن پلاس در سال ۲۰۱۰ میلادی، سونی همواره در خط مقدم نوآوری‌ها در زمینه‌ی سرویس‌های اشتراکی بوده است. ما از اینکه اولین سرویس اشتراکی خود با نام پلاس را به همراه کاتالوگ گسترده‌ای از بازی‌ها در کنسول راه‌اندازی و همچنین اولین سرویس استریم بازی‎‌های کنسول را با پلی‌استیشن ناو ایجاد کردیم، هیجان‌زده هستیم. امروز، ما با افتخار اعلام می‌کنیم که تغییراتی در ساز و کار خدمات اشتراکی خود ایجاد می‌کنیم. از ماه ژوئن امسال، ما PlayStation Plus و PlayStation Now را در یک سرویس اشتراکی کاملا جدید گرد هم می‌آوریم که در سه سطح مختلف در دسترس کاربران در سراسر جهان قرار خواهد گرفت.

سطح اول این سرویس، Essential نام دارد که دقیقا مشابه امکانات فعلی پلی‌استیشن بوده و طبق روال همیشه، مهم‌ترین ویژگی آن دریافت بازی‌های رایگان به طور ماهانه و همچنین امکان تجربه‌ی بخش چندنفره آنلاین بازی‌ها است. از این رو، قیمت اشتراک ماهانه و سالانه آن تغییری نکرده و به ترتیب به مبلغ ۹.۹۹ و ۵۹.۹۹ دلار فروخته می‌شود.

سطح دوم با نام Extra شناخته می‌شود که در کنار ارائه‌ی خدمات پلی‌استیشن پلاس، چیزی بیش از ۴۰۰ بازی مختلف پلی‌استیشن 5 و پلی‌استیشن 4 را در اختیار مخاطب‌ها قرار می‌دهد. طبق اعلام سونی، از آثار فرست پارتی و انحصاری پلی‌استیشن گرفته تا عناوین کوچک و بزرگ سایر استودیوها در عضویت اکسترا حضور دارند. قیمت عضویت یک ماهه و یک ساله آن به ترتیب برابر با ۱۴.۹۹ و ۹۹.۹۹ دلار در نظر گرفته است.

سومین و آخرین سطح سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس به Premium معروف است که شامل امکانات سطوح پایه و اکسترا شده و همزمان با آن‌ها، به مشترکین این امکان را فراهم می‌کند تا به طور آزمایشی بازی‌های جدید را برای مدت محدودی تجربه کنند. جدا از آن، در این سطح شما به کاتالوگ گسترده‌ای از بازی‌های کلاسیک و قدیمی کنسول‌های پلی‌استیشن دسترسی دارید که شامل ۳۴۰ اثر ویدیویی گوناگون می‌شود؛ عناوینی که حتی می‌توان آن‌ها را استریم کرد. اشتراک یک ماهه و یک ساله پریمیوم PS Plus برابر با ۱۷.۹۹ و ۱۱۹.۹۹ دلار فروخته خواهد شد.

در ادامه می‌توانید هر سه سطح سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس را به همراه تمامی مزایا و همچنین قیمت اشتراک ماهانه و سالانه مشاهده کنید:

سرویس PlayStation Plus Essential

قیمت اشتراک ماهانه: ۹.۹۹ دلار     |     قیمت اشتراک سالانه: ۵۹.۹۹ دلار

 • دو بازی رایگان در هر ماه
 • تخفیف‌های ویژه
 • حافظه‌ی ابری برای ذخیره‌سازی فایل‌های Save بازی‌ها
 • دسترسی به بخش مولتی‌پلیر آنلاین بازی‌ها

سرویس PlayStation Plus Extra

قیمت اشتراک ماهانه: ۱۴.۹۹ دلار     |     قیمت اشتراک سالانه: ۹۹.۹۹ دلار

 • تمام امکانات اشتراک Essential
 • دسترسی به چیزی در حدود ۴۰۰ بازی مختلف برای پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5

سرویس PlayStation Plus Premium

قیمت اشتراک ماهانه: ۱۷.۹۹ دلار     |     قیمت اشتراک سالانه: ۱۱۹.۹۹ دلار

 • تمام امکانات اشتراک Essential
 • تمام امکانات اشتراک Extra
 • دسترسی به چیزی در حدود ۳۴۰ بازی کنسول پلی استیشن 1، پلی استیشن 2، پلی‌استیشن 3 و پلتفرم دستی PSP
 • امکان دانلود و استریم بازی‌های پلی استیشن 1، پلی استیشن 2 و PSP به انتخاب کاربر
 • امکان استریم بازی‌های پلی استیشن 3
 • استریم بازی‌های پلی‌استیشن 4 که در اشتراک Extra و اشتراک Essential حضور دارند
 • تجربه‌ی چند ساعته یا به اصطلاح دموی برخی از بازی‌ها
سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس

در حال حاضر فهرست اسامی بازی‌های حاضر در سطح اکسترا و پریمیوم پلی‌استیشن پلاس منتشر نشده، اما بخش سرگرمی‎‌های تعاملی شرکت سونی مدعی است که برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن به همراه تعداد زیادی از بازی‌های دیگر کمپانی در آن حضور دارند.

در این میان، سونی برای ذکر مثال، تعدادی از بازی‌هایی که از همان روز نخست راه‌اندازی در هر دو سطح مذکور حضور دارند را به اشتراک گذاشت. اسامی این عناوین به شرح زیر است:

 • Death Stranding
 • God of War
 • Marvel’s Spider-Man
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • Returnal (بازی انحصاری پلی‌استیشن 5)

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت ایکس باکس گیم پس، حضور تمامی بازی‌های انحصاری و فرست پارتی مایکروسافت در آن است؛ به طوری که این عناوین از همان روز اول انتشار در دسترس مشترکین قرار می‌گیرند. با این حال، شرکت سونی تمایلی به انجام چنین کاری ندارد و ظاهرا در حال حاضر این دسته از بازی‌ها از روز عرضه به سرویس جدید پلی‌استیشن پلاس اضافه نمی‌شوند. البته، ژاپنی‌ها دلایل خاص خود را دارند. آن‌ها معتقد هستند که در صورت انجام این کار، از کیفیت بازی‌های فرست پارتی کم خواهد شد که این موضوع مطابق با خواسته‌ی هواداران نیست.

جیم رایان در این خصوص توضیح می‌دهد:

ما احساس می‌کنیم که اگر چنین کار‌هایی را انجام بدهیم، چرخه‌ی ارزشمند تولید و عرضه‌ی بازی‌های پلی‌استیشن شکسته خواهد شد؛ چرا که از آن به بعد، دیگر این حجم از سرمایه‌گذاری در استودیوهای ما غیرممکن خواهد بود. فکر نمی‌کنیم که بازیکنان هم بخواهند که عرضه‌ی بازی‌های فرست پارتی در این سرویس از روز عرضه روی کیفیت آن‌ها تاثیرگذار باشد.

دقت داشته باشید که این گفته‌ها مربوط به سیاست‌های فعلی سونی است. از این رو، ممکن است که به مرور زمان رویکردهای این کمپانی ژاپنی دستخوش تغییراتی شود و مشابه ردموندی‌ها، عناوین انحصاری پلی‌استیشن نیز از همان روز اول در اختیار مشترکین قرار بگیرند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با راه‌اندازی سرویس اشتراکی جدید پلی‌استیشن پلاس و سطوح مختلف آن چیست؟ به نظر شما، آیا این سرویس می‌تواند از ایکس باکس گیم پس پیشی بگیرد؟ شما چه انتظارهایی از برنامه‌های سونی برای حمایت از PS Plus دارید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا