چرا بازیگر نقش مرد آهنی با دنیای سینمایی مارول خداحافظی کرد؟

تصمیم عجیب بازیگر آیرون‌من

چرا بازیگر نقش مرد آهنی با دنیای سینمایی مارول خداحافظی کرد؟ سید مصطفی نخلی ۱۶ ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ مارول
رابرت دوانی جونیور

اگر دنیای سینمایی مارول را دنبال می‌کنید حتما با رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) آشنا هستید؛ بازیگر نقش مرد آهنی (Iron Man) که در مصاحبه‌های خود درباره بازگشتش به MCU جزییاتی را بیان می‌کند.

نخستین حضور رابرت داونی جونیور در لباس شخصیت مرد آهنی در فیلم Iron Man به کارگردانی جان فاورو (Jon Favreau) که محصول سال ۲۰۰۸ بود. شخصیت مرد آهنی بعد از اکران اولین فیلم آیرون‌من به یکی از برجسته‌ترین و مشهور‌ترین کاراکتر‌های دنیای سینمایی مارول تبدیل شد، با این حساب مارول دو دنباله برای مجموعه آیرون‌من ساخت و در فرنچایزهای دیگر به‌ویژه فیلم‌های Avengers این شخصیت را قرار داد. اما حضور رابرت داونی جونیور یا همان مرد آهنی در دنیای سینمایی مارول تداوم نداشت و در اثر Avengers: Endgame شاهد آخرین بازی رابرت داونی در نقش آیرون‌من بودیم. فیلم اونجرز اندگیم واقعا پایانی باشکوه و قهرمانانه‌ای را برای شخصیت مرد آهنی رقم زد که در آن این کاراکتر با فدا کردن جان خود زمین و مردمانش را نجات داد.

مارول استودیوز در فیلم Black Panther 2 قرار است نگاه اجمالی به شخصیت Ironheart داشته باشد و روایتی مختصر از این کاراکتر را برای طرفداران و مخاطبان نشان دهد. شخصیت آیرون هارت در واقع دنباله‌رو مرد آهنی است و میراث این کاراکتر را ادامه می‌دهد. بنابراین اگر در فیلم جدید بلک پنتر یا در سریالی که از شخصیت آیرون هارت ساخته می‌شود، مرد آهنی با شخصیت نمادین خود دیداری داشته باشد حتما برای طرفداران و Ironheart نیز هیجان انگیز خواهد بود. با این حال، رابرت داونی بازیگر آیرون‌من در طی چندین مصاحبه‌ای که انجام داد بازگو کرد، کارش با دنیای سینمایی مارول به اتمام رسیده و قرار نیست که دیگر در نقش مرد آهنی حضور پیدا کند، همچنین این بازیگر ادامه داد که تصمیم دارد در پروژه‌های متنوع و جدیدی بازی کند.

داونی دلایل خوبی برای ایفا نکردن نقش مرد آهنی و ترک MCU دارد. این بازیگر در سال ۲۰۲۰ گفتگویی با روزنامه Hindustan Times انجام و شرح داد که برای بازی در نقش آیرون‌من تمام تلاش خود را کرده و اکنون کارش با این شخصیت به پایان رسیده است.

بازی در لباس تونی استارک یا مرد آهنی سخت بود و برای این‌که بتوانم رفتارهای این شخصیت را به‌درستی پیاده‌سازی کنم، مجبور شدم هنگام ایفای نقش آن دقیق باشم. من برای یک دوره ۱۰ ساله باورنکردنی نقش مرد آهنی را بازی کردم که طرفداران از آن راضی بودند و دوست‌اش داشتند.

رابرت دوانی همین صحبت‌ها را در مصاحبه‌های دیگر خود تکرار کرد، اما در تابستان ۲۰۲۰ تایید کرد که دیگر در فیلم‌های مارول حضور پیدا نمی‌کند و کارش با آن‌ها تمام شده است. همچنین این بازیگر اعلام کرد که قصد دارد روی کارهای بشر دوستانه‌اش تمرکز کند که وقتی در پروژه‌های دنیای سینمایی مارول کار می‌کرد، قادر نبود به آن‌ها عمل کند.

طرفداران زیادی خواستار بازگشت شخصیت دوست‌داشتنی مرد آهنی به فیلم‌های بعدی مارول هستند. این احساس و درخواست طرفداران قابل درک است، زیرا این کاراکتر با انتشار اولین فیلمش سبب شد که دیدگاه مارول به صنعت فیلم‌سازی خود جدی‌تر شود و به تقویت فیلم‌هایی با ژانر ابرقهرمانی کمک به‌سزایی کرد. با این حال، مرگ مرد آهنی در فیلم اونجرز اندگیم در واقع مسیری را برای ورود شخصیت‌های جدید و با پتانسیل بالا در دنیای سینمایی مارول به‌وجود آورد.

نظر شما درباره تصمیم بازیگر مرد آهنی چیست؟ آیا این شخصیت دوباره در فیلم مارول حضور پیدا می‌کند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

guest

16 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا