قاتل پدر و مادر بتمن در فیلم The Batman کیست؟

راز پشت مرگ پدر و مادر بروس وین چیست؟

قاتل پدر و مادر بتمن در فیلم The Batman کیست؟ نرگس کریمی پور ۰ ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ دی‌سی
قاتل پدر و مادر بتمن در فیلم The Batman کیست؟

طبق تمام داستان‌های کلاسیک شوالیه تاریکی، پدر و مادر بتمن، مارتا و تامس وین در فیلم جدید The Batman نیز به قتل می‌رسند. اکنون یکی از سوالاتی که فیلم بتمن به آن پاسخ نمی‌دهد این است که چه کسی قاتل پدر و مادر بتمن در این فلیم است؟ 

قتل پدر و مادر بروس وین بار دیگر نقش مهمی را در یک فیلم بتمن ایفا می‌کند، زیرا داستان فیلم بتمن مت ریوز با توجه به معمای اینکه چه کسی توماس و مارتا وین را کشته است، می‌پردازد و باری دیگر مرگ این دو نفر باعث می‌شود تا بروس وین به بتمن تبدیل شود.

درست مانند مرگ عمو بن در فیلم های مرد عنکبوتی، از دست دادن والدین بروس وین و تاثیری که مرگ آن‌ها در شکل‌گیری هویت بتمن دارد، چیزی است که در اکثر فیلم‌های بتمن به نوعی گنجانده شده است. پس از اینکه تماشاگران نسخه دیگری از صحنه در Batman v Superman: Dawn of Justice به کارگردانی زک اسنایدر دیدند، بتمن مسیر متفاوتی را برای کشف اینکه چه کسی توماس و مارتا وین را به قتل رسانده در پیش گرفت.

در فیلم بتمن به کارگردانی مت ریوز بتمن پتینسون درگیر نقشه‌های ریدلر با بازی پل دانو شده و علاوه بر آن به دنبال شخصی می‌گردد که پدر و مادر او را به قتل رسانده است. شخصیت شرور بتمن که دوباره به این فرنچایز آورده شده است، نقشه یک قتل عام بزرگ را طراحی می‌کند تا بفهمد که فساد گاتهام پس از مرگ شهردار چقدر عمیق می‌شود! 

سپس اهداف او به سمت کمیسر GCPD، پیت ساویج، DA Gil Colson از Gotham و سپس میلیارد منزوی شهر، بروس وین، کشیده می‌شود. دلیل دوم او این است که توماس وین دیگر زنده نیست و همین امر باعث می‌شود بروس مجبور شود تاوان گناهان پدرش را بپردازد، که شامل وعده‌های توخالی در مورد پروژه تجدید کمک به یتیم خانه‌هایی مانند همان جایی است که ریدلر در آن بزرگ شده است. این شامل افشای اطلاعات در مورد والدین بروس وین نیز می‌شود. گذشته به لطف اطلاعاتی که به دست می‌آید، باور بروس مبنی بر اینکه والدینش افراد خوبی بودند را متزلزل کرده  و او را مجبور می‌کند تا در مورد هدف واقعی خود به عنوان بتمن تجدید نظر کند.

بتمن مت ریوز از افسانه‌های معمول بتمن پیروی می‌کند که قتل توماس و مارتا وین بروس را برانگیخته می‌کند تا در آینده به شوالیه تاریکی تبدیل شود. فیلم  جدید دی سی به کارگردانی مت ریوز در جنبه کارآگاهی Crusader Caped نقش می‌بندد، که اجازه می‌دهد تا نقشه ریدلر و معمای اینکه چه کسی والدین بروس وین را کشته است به آرامی آشکار شود. این همچنین به بتمن فرصتی می‌دهد تا توضیحات بالقوه مختلفی را برای آنچه واقعاً اتفاق افتاده ارائه دهد و تصمیم گیری را به بینندگان واگذار کند که به نظر آن‌ها چه کسی توماس و مارتا وین را به قتل رسانده است.

چه کسی قاتل پدر و مادر بتمن در کتاب‌های کمیک است؟ 

از آنجایی که The Batman نحوه مرگ توماس و مارتا وین را نشان نمی‌دهد، جزئیات در مورد آنچه اتفاق افتاده هنوز مبهم است و به احتمال زیاد در قسمت‌های اینده این فرنچایز به جزییات مرگ آن‌ها پی خواهیم برد. مشخص شده است که والدین او ۲۰ سال قبل از اتفاقات فیلم به قتل رسیده‌اند، که تصادفی هم نیست، زیرا مرگ آن‌ها به بازی‌های ریدلر گره خورده است. The Batman فاش می‌کند که توماس و مارتا وین به عنوان شهروندان برجسته گاتهام در نظر گرفته می‌شدند و توماس حتی برنامه‌هایی برای نامزدی شهرداری گاتهام اعلام کرده بوده است. این رویاها محقق نشد، زیرا شخصی والدین بروس وین را قبل از اینکه توماس به قدرت برسد، به قتل رساند.

قتل‌های توماس و مارتا وین با گذشته‌های تاریک‌تر آن‌ها بر اساس توطئه بتمن که ریدلر فاش می‌کند، گره خورده است. این ابرشرور شواهدی را کشف می‌کند که نشان می‌دهد مارتا وین به دلیل بیماری روانی از آسایشگاه آرکام بازدیدهای مخفیانه زیادی داشته است. خانواده وین از قدرت و پول خود برای سرپوش گذاشتن بر این سفرها و حفظ این ایده که آنها یک خانواده کامل، سالم و خوشبخت هستند، استفاده کردند. با این حال، روزنامه نگاری به نام ادوارد الیوت در نهایت به این حقیقت تلخ پی برد. این روزنامه‌نگار قصد داشت یافته‌های خود را منتشر کند، اما توماس وین تلاش کرد تا به او پول بدهد تا مشکلات مارتا را مخفی نگه دارد. وقتی الیوت از همکاری با توماس امتناع کرد، پدر بروس از کارمین فالکون یکی از بزرگترین جنایتکار‌های گاتهام خواست تا به او در این موضوع کمک کند.

قلمرو تئوری توطئه

اینجاست که معمای بتمن در مورد اینکه چه کسی توماس و مارتا وین را کشته است وارد قلمرو تئوری توطئه می‌شود. آلفرد پنی ورث می‌گوید که توماس، فالکون را استخدام کرد تا الیوت را متقاعد کند تا رشوه گرفته و کشته نشود. اما جالب است بدانید که توماس و مارتا وین اندکی پس از وقوع قتل الیوت کشته می‌شوند. معلوم نیست که چه کسی والدین بروس وین را کشته یا چرا، اما The Batman در را برای چند احتمال مختلف باز می‌گذارد.

بر اساس اتفاقاتی که در The Batman رخ می‌دهد، کارمین فالکون متهم اصلی کشتن والدین بروس وین است. این فیلم نشان می‌دهد که او بزرگترین انگیزه را برای کشتن توماس و مارتا وین داشته است. آلفرد فاش می‌کند که توماس قصد داشت به پلیس اعتراف کند که واقعاً برای ادوارد الیوت چه اتفاقی افتاده است و فالکون را به قتل متهم کند. پیشخدمت قابل اعتماد بتمن قاطعانه معتقد است که ارباب جنایت به نوعی مسئول کشتن والدین بروس است. با این حال، هیچ مدرک مشخصی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد و می‌تواند راه آلفرد برای ایجاد یک جهش مثبت در میراث خانواده وین باشد. اگر کارمین فالکون خودش توماس و مارتا وین را کشته یا شخصی را برای انجام این کار استخدام کرده باشد، مرگ او در پایان بتمن راه را بر روی اعترافات احتمالی او می‌بندد.

همچنین یکی دیگر از اربابان جنایت گاتهام وجود دارد که ممکن است پشت مرگ والدین بروس وین باشد، سال مارونی. این گانگستر بدنام در گروه شخصیت‌های فیلم جدید بتمن حضور ندارد، اما چندین بار از او در این اثر نام برده شده است. به این دلیل که مارونی به عنوان بخشی از بزرگترین دلالان مواد مخدر در تاریخ گاتهام دستگیر شده است. در حالی که اعتقاد بر این است که او به خاطر این کار پشت میله‌های زندان است، اما می‌تواند به دلیل کشتن توماس و مارتا وین نیز مستحق زندان باشد. سال مارونی کسی بود که پروژه فاسد Renewal را به وسیله‌ای برای رشوه، پولشویی و سایر اعمال مجرمانه سوق داد. او می‌توانست پتانسیل ایده توماس وین برای ثروتمندتر کردن خود را ببیند و برای کشتن آن‌ها انگیزه بگیرد. همچنین لازم به ذکر است که ادوارد الیوت قبلا برای مارونی کار می‌کرد، که می‌تواند به این معنی باشد که ارباب جنایت نقشه مفصلی برای سرنگونی خانواده وین داشته است.

نظریه دیگری که The Batman باز می‌گذارد این است که رقیب سیاسی توماس وین او و مارتا را کشته است. زمان مرگ آنها درست پس از اعلام کمپین شهرداری توسط توماس وین کاملا مشکوک است.

از آنجایی که توماس و مارتا وین قبلاً در گاتهام بسیار قدرتمند بودند، سایر نامزدهای شهردار یا شهردار فعلی گاتهام از این حرکت سیاسی احساس خطر می‌کردند. بتمن به وضوح نشان می‌دهد که شهر و رهبران آن چقدر فاسد هستند، بنابراین تعجب آور نخواهد بود که شهردار فعلی یا نامزد دیگری با حذف بزرگترین رقیب خود، موفقیت خود را تضمین کند.  این موضوع می‌تواند چیزی باشد که بتمن ۲ به آن خواهد پرداخت. 

شاید هم یک جنایتکار رندم

بتمن همچنین به طور خلاصه این نظریه را ارائه می‌دهد که یک خرابکار رندم بدون هیچ دلیل خاصی می‌تواند مسئول کشتن پدر و مادر بتمن باشد. آلفرد از این به عنوان یک احتمال یاد می‌کند، او همچنین می‌گوید که فردی خطرناک و ناامید با داشتن یک روز بد می‌تواند حین از دست دادن کنترل خود، توماس و مارتا وین را کشته باشد. این بیشتر با آنچه در کمیک ها اتفاق می‌افتد نیز مطابقت دارد، اما همچنین فضایی را برای مت ریوز باز می کند تا یکی دیگر از شرورهای بتمن که مسئول تغییر زندگی بروس وین بوده است را فاش کند.

 

کمیک‌ها به طور کلی یک مرد ناشناخته را مسئول کشتن والدین بروس وین معرفی کرده‌اند، یک جنایتکار معمولی به نام جو چیل. او یک دزد کوچک در داستان‌های کمیک است که به صورتی اتفاقی توماس و مارتا وین را به عنوان قربانیان بعدی خود انتخاب می‌کند. جو چیل اولین بار در سال ۱۹۳۹در کمیک Detective Comics #33 ظاهر شد و توسط باب کین خلق شده است. تلاش جو برای دزدی از خانواده وین زمانی اتفاق می‌افتد که آنها از یک سالن تئاتر خارج می‌شوند، اما او پس از درگیری با توماس و مارتا اتفاقی آن‌ها را می‌کشد. با این حال او به بروس صدمه‌ای نمی‌زند، زیرا او هنوز یک کودک کوچک بوده و شروع می‌کند به گریستن.

 فیلم بتمن آغاز می‌کند به کارگردانی کریستوفر نولان نیز از جو چیل به عنوان قاتل استفاده کرد، همانطور که زک اسنایدر در فیلم بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت  این شخصیت را در داستان خود به کار برد. هنوز هم ممکن است پروژه‌های آینده ریوز در دنیای بتمن تأیید کنند که جو چیل توماس و مارتا وین را طبق این سناریو کشته است.

 

چرا در فیلم The Batman هویت قاتل پدر و مادر بتمن فاش نمی‌شود؟

غیرمنطقی است که بتمن آنقدر بر اهمیت قتل توماس و مارتا وین تمرکز کند اما هویت قاتل را فاش نکند. با این حال، این نیز سوالی نیست که پاسخ آن در فیلم ضروری باشد. بتمن همچنان ریدلر را شکست داده و گاتهام را نجات می‌دهد، بدون اینکه اطلاعات بیشتری در مورد مرگ والدینش بداند. فیلم مت ریوز حتی نشان می‌دهد که تا چه حقیقتی پشت مرگ پدر و مادر بتمن از او پنهان می‌شود. به نظر می‌رسد که بروس وین پذیرفته است که نیازی به دانستن اینکه واقعاً چه اتفاقی افتاده است تا محافظ گاتهام باشد ندارد، به نحوی که انگار این موضوع برای همیشه سرنوشت او بوده است. پایان فیلم جدید بتمن حتی به او نشان می‌دهد که طبیعت انتقام‌جویانه‌ای که به دلیل مرگ پدر و مادرش تحت تأثیر قرار گرفته، چیزی نیست که شهر به آن نیاز دارد. گاتهام به نمادی از امید و آینده‌ای بهتر نیاز دارد، نه نمادی انتقام جویانه و متمرکز بر گذشته.

فاش نکردن این موضوع که چه کسی قاتل پدر و مادر بتمن است نیز می‌تواند با برنامه‌های آینده ریوز مرتبط بوده و به بتمن این امکان را می‌دهد که نه تنها نور  امیدی برای گاتهام باشد، بلکه به بروس وین نیز این امکان را می‌دهد که احساس کند می‌تواند دوباره به مردم نزدیک شود، بدون اینکه ترس از دست دادن آنها را داشته باشد. سپس بتمن 2 می‌تواند ببیند که بروس و آلفرد کمتر از هم دور می‌شوند، در حالی که بتمن و زن گربه‌ای می‌توانند حتی بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شوند. همچنین این احتمال وجود دارد که دنباله یا هر یک از برنامه‌های اسپین‌آف بتمن در HBO Max بتواند به آنچه برای توماس و مارتا وین رخ داده است، بپردازد. اگر این بخشی از برنامه باشد، پس منطقی است که مت ریوز داستان به قتل رسیدن پدر و مادر بتمن را نصفه نیمه تعریف کرده باشد. 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا