وایکینگ‌ والهالا - Vikings: Valhalla

سریال Vikings: Valhalla│ بررسی اطلاعات منتشر شده

مروری بر هرآن‌چه که از سریال جدید وایکینگ‌ها می‌دانیم

1%
  • 0/10
سریال Vikings: Valhalla│ بررسی اطلاعات منتشر شده ۰ ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ مقالات جانبی (تلویزیون) کپی لینک

حدود یک قرن پس از ماجراجویی‌های رگنار لاثبروک و پسرانش، این‌بار سرویس استریم نتفلیکس با سریال Vikings: Valhalla قصد دارد تا به دیگر حماسه‌های مردم وایکینگ و شخصیت‌های برجسته تاریخ آن‌ها بپردازند. در جریان این پروژه، مایکل هرست (Michael Hirst) و جب استوارت (Jeb Stuart) سازندگان سریال Vikings محصول شبکه History، مجددا با یک‌دیگر هم‌کاری خواهند داشت.

سریال محبوب Vikings در قالب شش فصل از شبکه History منتشر شد و به تدریج توانست عده کثیری از مخاطبین تلویزیون را به جهان وایکینگ‌ها و اتفاقات مختلفی که با الهام گیری از تاریخ آن‌ها به تصویر کشیده می‌شدند، جذب کند. حال، سازندگان این اثر قصد دارند تا با معرفی شخصیت‌ها و چهره‌های مطرح از تاریخ، موفقیت‌های پیشین‌شان را برای سرویس استریم نتفلیکس به ارمغان آورند. مایکل هرست و جب استوارت به همراه اشخاصی همچون شری مارش (Sherry Marsh) و آلن گاسمر (Alan Gasmer) ‌به عنوان تهیه کننده اجرایی در این پروژه حضور دارند. نیلز آردن پلو (Niels Arden Plev)، استیو سینت لجر (Steve Saint Leger) و هانا کوئین (Hannah Quinn) به عنوان کارگردان تمامی قسمت‌های فصل اول سریال Vikings: Valhalla شناخته می‌شوند. در ادامه به بررسی و مرور تمام اطلاعات منتشر شده پیرامون این اسپین‌آف مورد انتظار می‌پردازیم.

بازیگران تایید شده

احتمالا بسیاری از مخاطبین و طرفداران سریال Vikings به حضور برخی از بازیگران و شخصیت‌های این اثر در اسپین‌آف Vikings: Valhalla امید داشته باشند. با این حال، باید خاطر نشان کنیم که این پروژه یک دنباله برای سریال اصلی محسوب نمی‌شود و فاصله زمانی نسبتا زیادی نیز بین داستان‌های هر دو عنوان وجود دارد؛ بنابراین مخاطبین در این سریال با چهره‌های کاملا تازه‌ای مواجه خواهند شد.

این پروژه یک دنباله برای سریال اصلی محسوب نمی‌شود 

مطابق اعلام سرویس نتفلیکس لائورا برلین (Laura Berlin)، سم کورلت (Sam Corlett)، فریدا گوستاوسون (Frida Gostavsson)، بردلی فری‌گارد (Bradley Freegard) و کارولاین هندرسون (Caroline Henderson) از جمله ستارگان این سریال به شمار می‌ورند. در کنار اشخاص نام برده می‌توان به لئو سوتر (Leo Suter)، یوهانس هیکور یوهانسون (Johannes Haukur Johannesson)، دیوید اوکس (David Oakes)، جیمز بالنگر (James Ballanger)، جک مولرکی (Jack Mullarkey)، گوین ا کانر (Gavin O’Connor)، بیل مورفی (Bill Murphy)، ایتن دیلون (Ethan Dillon) و جولیان سیگر (Julian Seager) به عنوان سایر بازیگران این اسپین‌آف اشاره کرد.

معرفی برخی از شخصیت‌های اصلی داستان

سم کورلت به عنوان لیف اریکسون:

شخصیت لیف از یک خانواده غیراشرافی می‌آید که به خدایان سنگی معتقد هستند. تفاوت عقاید و جنبه‌های فکری آن‌ها سبب شده است تا لیف به وضوح خاص بودن شرایط زندگی‌ شخصی‌اش را با سایر افراد متوجه شود. لیف به عنوان یکی از مطرح‌ترین کاوش‌گران تاریخ وایکینگ‌ها شناخته می‌شود و این‌گونه به نظر می‌رسد که او حدود پنج قرن پیش از کریستوفر کولومبوس (Christopher Columbus) به آمریکای شمالی سفر کرده است. بنابراین باید منتظر اکتشافات و ماجراجویی‌های این شخصیت در سریال Vikings: Valhalla باشیم.

فریدا گوستاوسون به عنوان فریدیس اریکس‌داتر:

فریدیس درواقع خواهر لیف اریکسون است که به عنوانی زنی سرسخت و یک‌دنده شناخته می‌شود. تعصب او روی عقاید مذهبی‌اش به شدت بالا است و همین موضوع تا حدودی او را آسیب پذیر کرده است. پس از آن‌که فریدیس توسط وایکینگ‌های پیرو دین مسیحیت مورد آزار قرار می‌گیرد، سفر تازه‌ای را به مقصد کتگات آغاز می‌کند و خیلی سریع به یکی از رهبران جدید برای پیروان مذهب قدیمی وایکینگ‌ها در این شهر تبدیل می‌شود.

بردلی فری‌گارد به عنوان پادشاه کانوت:

از نظر تاریخ و آن‌چه که در اساطیر وایکینگ‌ها ذکر شده است، کانوت موفق می‌شود تا به عنوان پادشاه بر سه کشور انگلستان، نروژ و دانمارک فرمانروایی کند. از دیگر دستاوردهای بزرگ این پادشاه می‌توان به ایجاد یک اتحاد فراموش نشدنی میان مردم دانمارک و انگلستان اشاره کرد. بنابر اعلام مورخان، پادشاه کانوت اثرگذارترین پادشاه تاریخ آنگلوساکسون‌ها بوده است!

لئو سوتر به عنوان هارالد سیگوردسون:

در حماسه‌های وایکینگ از شخصیت هارالد سیگوردسون به عنوان تصاحب‌گر تاج و تخت پادشاهی دو کشور انگلستان و دانمارک یاد می‌شود. البته ویژگی‌های ظاهری و جذابیت بسیار بالا در کنار جاه‌ طلبی‌هایش از دیگر دلایل مطرح بودن این شخصیت به شمار می‌روند.

لائورا برلین به عنوان اما:

اما دارای خون وایکینگ‌های اصیل از مناطق شمالی است و جز نوادگان شخصیت رولو از سریال Vikings محسوب می‌شود. پس از کسب تجربه‌های مختلف و ماجراجویی‌های متعدد، اما با پادشاه کانوت ازدواج و به عنوان ملکه کشورهای تحت سلطه‌شان حکم‌رانی می‌کند. سیاست‌های به خصوص و خشم پنهانی که درون این شخصیت وجود دارد، او را به یکی از خاص‌ترین زنان تاریخ وایکینگ‌ها بدل کرده است.

اطلاعات محدود پیرامون داستان سریال

برخلاف سریال Vikings که مخاطبین را با چگونگی شروع عصر مردم وایکینگ آشنا می‌کرد، سریال Vikings: Valhalla بیشتر به عنوان اختتامیه دوران شکوه و قدرت‌مندی وایکینگ‌ها عمل می‌کند. مطابق اطلاعات موجود، داستان این سریال در قرن یازدهم جریان دارد و ماجراجویی شخصیت‌های کاملا جدیدی را به تصویر خواهد کشید. در طول این اثر نبردهای مذهبی میان پیروان آئین‌های قدیمی نورس و طرفداران دین مسیحیت همچنان ادامه دارد. با در نظر داشتن چگونگی پایان بندی سریال اصلی، حال در این اسپین‌آف دین مسیحیت در مناطق مختلف اسکاندیناوی گسترش بیشتری را داشته و تفاوت عقاید سبب قرارگیری مردم وایکینگ در مقابل یک‌دیگر می‌شود. این‌بار این جدال‌ها به سطح خونین و خشن‌تری وارد شده‌اند که در نهایت این امر، به یکی از دلایل اصلی سقوط وایکینگ‌ها تبدیل می‌شود.  تا به این لحظه اطلاعات بیشتری پیرامون داستان این سریال ارائه نشده است.

چگونگی ارتباطات موجود میان این اسپین‌آف و سریال اصلی

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، در سریال Vikings: Valhalla تمامی شخصیت‌های محبوب طرفداران سریال Vikings مرده‌اند و هیچ‌یک از آن‌ها بازنخواهند گشت. البته این مسئله به معنی عدم اثرگذاری شخصیت‌هایی نظیر رگنار یا بیورن روی داستان سریال جدید سرویس نتفلیکس نیست. میراث و آن‌چه که قرار بود تا از وایکینگ‌ها باقی بماند، همواره به عنوان یکی موضوعات فکری مهم برای افراد این قوم محسوب می‌شده است؛ بنابراین مخاطبین نباید از نتیجه ماجراجویی‌ها و حماسه سازی هریک از شخصیت‌های حاضر در سریال اصلی روی اتفاقات و داستان این اسپین‌آف غافل شوند.

مخاطبین هیچ‌گونه نیازی را به تماشای سریال اصلی برای درک اتفاقات یا داستان این اسپین‌آف نخواهند داشت

این‌گونه به نظر می‌رسد که شجره نامه‌ها و ارتباطات خونی یکی دیگر از عوامل مرتبط بودن شخصیت‌های هردو سریال خواهد بود. بهترین مثال برای این موضوع حضور شخصیت رولو در کشور پاریس و پشت کردن به تمامی عقایدش به منظور تصاحب تخت پادشاهی این کشور در محسوب می‌شود. در جریان Vikings: Valhalla مخاطبین با یکی از نوادگان شخصیت مذکور به نام ویلیام فاتح آشنا خواهند شد که احتمالا به تدریج از فتوحات و توانایی‌هایش طی داستان رونمایی صورت می‌گیرد. علاوه‌بر این می‌دانیم که یکی از مناطق و شهرهای مهم حاضر در این اسپین‌آف، کتگات خواهد بود. کتگات درواقع محل ابتدایی شروع ماجراجویی‌ها و حماسه رگنار لاثبروک بوده است و بسیاری از اتفاقات مهم سریال اصلی در آن روایت شده‌اند. همچنین در صورتی‌که به خاطر داشته باشید، در پایان سریال وایکینگ‌ها این شهر در حال تبدیل شدن به یکی از بنادر تجاری برجسته بود و احتمالا در اسپین‌آف والهالا، کتگات به عنوان یکی از بنادر بزرگ قاره اروپا شناخته می‌شود.

شایان ذکر است که باوجود تمامی ارتباطات موجود میان دو سریال مذکور، مخاطبین هیچ‌گونه نیازی را به تماشای سریال اصلی برای درک اتفاقات یا داستان این اسپین‌آف نخواهند داشت. مایکل هرست در این‌باره مصاحبه‌ای را با وبسایت کولایدر انجام داده است.

کاری که جب استوارت درواقع انجام می‌دهد، توجه شدید به اساطیر وایکینگ‌ها و تاریخچه این مردم است. بنابراین در طول سریال مدام مشاهده می‌شود که شخصیت‌ها درون شهر کتگات و سالن اصلی آن به گفت و گو پیرامون اشخاص بزرگی که در آن مکان حضور داشته‌اند، می‌پردازند و از افتخارات آن‌ها می‌گویند؛ اشخاصی نظیر گنار لاثبروک، لاگرتا یا فرزندشان بیورن. بنابراین شما نیازی به شناخت شخصیت‌هایی نظیر آن‌ها برای تماشای سریال جدید نخواهید داشت. اما شناخت هریک از شخصیت‌های سریال اصلی و سرنوشت یا ماجراجویی‌های‌شان سبب می‌شود تا تجربه بهتری را در زمان تماشای سریال Vikings: Valhalla داشته باشید. این مسئله همچنین از ایجاد سوالاتی همچون این شخصیت‌ها چه کسانی هستند؟ به چه دلیل به چنین اسطوره‌هایی بدل شده‌اند؟ یا موارد مشابه در ذهن‌تان جلوگیری خواهد کرد.

پروسه فیلمبرداری و زمان انتشار

پروسه فیلمبرداری اسپین‌آف سریال Vikings از اکتبر ۲۰۲۰ در منطقه ویکلو واقع در کشور ایرلند آغاز شده است؛ اکثریت قسمت‌های سریال اصلی نیز در این مکان فیلمبرداری شده‌اند. مشابه با بسیاری از پروژه‌ها در بازه زمانی مذکور، فیلمبرداری این پروژه نیز به علت مشکلات ناشی از ویروس کووید-۱۹ و مثبت شدن تست بسیاری از عوامل متوقف شد. با این حال، پس از گذشت چندین روز مشخص شد که در نتیجه آزمایشات اشتباه صورت گرفته و مشکلی برای ادامه مراحل تولید سریال Vikings: Valhalla وجود ندارد.

بنابر آن‌چه که تا به امروز اعلام شده، سرویس استریم نتفلیکس سفارش ساخت ۲۴ قسمت را برای فصل اول سریال Vikings: Valhalla داده است، اما مشخص نیست که انتشار آن‌ها به چه صورت و طبق چه برنامه‌ای انجام می‌شود. گمان می‌رود که فصل اول این سریال در قالب دو بخش ۱۲ قسمتی در دسترس مخاطبین قرار خواهد گرفت. اگرچه که هنوز تاریخ دقیق و مشخصی برای پخش این سریال اعلام نشده، انتظار می‌رود که انتشار آن از سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ آغاز شود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments