۱۰ حقیقت از سریال Vikings

۱۰ حقیقت از سریال Vikings که فقط طرفداران واقعی از آن آگاه هستند

اسرار فرزندان رگنار

سریال Vikings یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های شبکه‌ی History در یک دهه‌ی گذشته بوده که فصل پایانی آن امسال پخش شد. سریال وایکینگ‌ها که در ۸ سال گذشته بینندگان بسیاری را با خود همراه کرده، اسرار و حقایق بسیاری هم در دل خود دارد که در ادامه به بررسی ۱۰ مورد از آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱۰. وایکینگ‌ها و زیبایی مسحور کننده‌ی ایرلند

هرچند که بخش عمده‌ی سریال وایکینگ‌ها در کشورهای حوزه‌ی اسکاندیناوی روایت می‌شود، اما محل فیلمبرداری و لوکیشن‌های اصلی این مجموعه در استان ویکلو، بخشی از کشور ایرلند شمالی بوده. ویکلو نزدیک به یک ساعت با شهر دوبلین، پایتخت جمهوری ایرلند فاصله دارد اما طبیعت بکر و چشم‌نواز آن، سازندگان سریال وایکینگ‌ها را به این مکان آورد. نماهای مختلفی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه در فصل‌های مختلف سریال به نمایش در آمد که از بین آن‌ها می‌توان به دریاچه‌ها‌ی Lough Tay و Blessington و همینطور خلیج Brittas اشاره کرد.

۹. خالکوبی‌های باستانی سریال Vikings

خالکوبی از اهمیت زیادی در میان جنگجویان وایکینگ برخوردار بوده و سریال Vikings هم به همین دلیل در طراحی خالکوبی‌های مختلف برای بازیگران دقت بسیاری به خرج داده است. تام مکنرنی، طراح چهره و مسئول گریم این سریال هم برای هرچه واقعی‌تر بودن حال و هوای مجموعه، مسیر دشواری برای طراحی خالکوبی‌های بازیگران سریال در پیش گرفت. او با بررسی و مطالعه‌ی آثار باستانی و دست‌ نوشته‌های باقی مانده از وایکینگ‌ها، خالکوبی‌هایی طراحی کرد که به فرهنگ و باورهای این قوم اشاره داشت. به عنوان مثال، خالکوبی کلاغ که رگنار روی سر خود دارد، نماد خدای خدایان در اساطیر نورس یعنی اودین است. براساس ادعای مکنرنی، هربار که اتفاق خاصی در زندگی رگنار رخ داده است، تغییراتی در این خالکوبی صورت گرفته.

۸. این وایکینگ‌های خوشمزه

هرچند که سریال وایکینگ‌ها به مبارزات خشن و داستان پر رمز و رازش معروف است، اما آنچه در پشت صحنه‌ی این مجموعه در جریان بوده، فرسنگ‌ها با حال و هوای سریال فاصله دارد. به گفته‌ی عوامل سازنده‌ی این مجموعه، بازیگران آن همواره درحال شوخی با یکدیگر بوده‌اند؛ به خصوص تراویس فیمل، بازیگر نقش رگنار. شاید باور این موضوع سخت باشد، اما فیمل شوخ‌‌طبع‌ترین عضو گروه بوده! هیچ یک از اعضای تیم سازنده از شوخی‌های فیمل در امان نبوده‌اند. او سطل‌های آب را بالای درها قرار میداده تا عوامل سریال را خیس کند و حتی یک بار یک مرغ را در ماشین یکی از دست‌اندرکاران سریال قرار داده و ماشین او پر از فضله‌ی مرغ شده! گوستاو اسکارزگارد، بازیگر نقش لوکی ادعا می‌کند که شخصیت فیمل نقطه‌ی الهام او برای ایفای نقش خود بوده.

۷. خداحافظی تلخ آتلستان با سریال Vikings

این قسمت از مقاله دارای اسپویل داستانی است: آتلستان، کشیشی که پس از آشنایی با رگنار به یک وایکینگ تبدیل شد، نقش پررنگی در فصل‌های ابتدایی سریال Vikings داشت. ماجراهای او با رگنار، این کاراکتر مذهبی را در برزخی میان مسیحیت و خدایان اسطوره‌ای نورس قرار می‌دهد. تقلای درونی این شخصیت و سرنوشت او، از عناصر به یاد ماندی و جذاب سریال برای بسیاری از بینندگان است. مایکل هیرست، نویسنده‌ی فیلمنامه‌‌‌ی این مجموعه می‌گوید که صحنه‌ی مرگ این کاراکتر، سخت‌ترین تجربه‌ی حرفه‌ای او به عنوان یک نویسنده بوده. او در مصاحبه‌ای گفت که رگنار و آتلستان برایش مثل دو انسان واقعی و زنده بودند و اینکه او مسئول کشتن یکی از این شخصیت‌ها بوده، هنوز هم برایش ناراحت کننده است.

۶. بی‌رحمانه‌ترین سریال سال ۲۰۱۴ میلادی

وقتی صحبت از خشونت بی‌حد و مرز به میان می‌آید، بسیاری از علاقمندان به سینما و تلویزیون به مجموعه‌ی «بازی تاج و تخت» فکر می‌کنند، اما سریال وایکینگ‌ها در سال ۲۰۱۴ توانست این مجموعه را شکست داده و لقب وحشیانه‌ترین قسمت یک سریال تلویزیونی را به خود اختصاص دهد. فصل دوم وایکینگ‌ها که در سال ۲۰۱۴ پخش شد، قسمتی به نام «عقاب خونین» دارد که ماجرای مجازات یارل بورگ را روایت می‌کند. او به دلیل تهدید رگنار و خانواده‌اش، محکوم به تجربه‌ی مراسم عقاب خونین می‌شود. در این مراسم که واقعا توسط وایکینگ‌ها انجام می‌شده، دنده‌های فرد محکوم شکافته شده و ریه‌های او مانند بال‌های عقاب روی دوشش قرار می‌گرفتند. سریال وایکینگ این مراسم را به دقت و با خشونت تمام به تصویر کشید و به همین دلیل یکی از خشن‌ترین لحظات سال ۲۰۱۴ را برای بینندگان این سریال رقم زد.

۵. زبان‌های فراموش شده‌ی عصر وایکینگ‌ها

مطمئنا در طول تماشای سریال Vikings با زبان‌های عجیب و غریب برخی از کاراکترهای داستان مواجه شده‌اید. جالب است بدانید که در این مجموعه از ۴ زبان فراموش شده‌ی عصر وایکینگ‌ها استفاده شده تا اصالت اثر حفظ شود. مایکل هیرست، شورانر این مجموعه در مصاحبه‌ای ادعا کرده که هدف او از این کار، آشنایی بییندگان با کلام و فرهنگ شفاهی این مردمان بوده. طبق گفته‌ی او، زبان‌ نورس کهن، آنگلوساکسونی و لاتین از جمله زبان‌هایی بوده که در این مجموعه استفاده شده. البته باید به این نکته اشاره کنیم که در ابتدای امر، برخی از عوامل سریال با این تصمیم مخالف بوده‌اند؛ به خصوص با توجه به اینکه مایکل هیرست تصمیم داشت از این زبان‌ها بدون استفاده از ترجمه و زیرنویس در سریال استفاده کند. با این همه، تصمیم نهایی به گونه‌ای اتخاذ شد که وایکینگ‌ها در مقابل ساکسون‌های انگلیس به زبان نورس قدیم صحبت کرده و بیننده از طریق زیرنویس متوجه ماجرا شود و در میان خودشان هم به زبان انگلیسی.

۴. زنان جنگجوی وایکینگ‌ها فقط یک افسانه نیستند

بسیاری از بینندگان سریال وایکینگ‌ها، حضور زنان در نبردهای خونین این سریال را ساخته‌ و پرداخته‌ی ذهن سازندگان آن می‌دانستند، اما براساس یافته‌های باستان‌شناسان که در مجله‌ی انسان‌شناسی آمریکا به آن اشاره شده، DNA یک زن جنگجوی وایکنیک در منطقه‌ای در کشور سوئد پیدا شده که نشان می‌دهد زنان در آن زمان واقعا دلاور و جنگجو بوده‌اند. تا پیش از این، در قبرهای زنان دوران وایکینگ‌ها هیچ نوع سلاحی پیدا نشده بود، اما وجود DNA در این تحقیق جدید، جنسیت فردی که با سلاح‌های جنگی دفن شده را یک زن تایید کرده و به همین دلیل، حالا دانشمدان با اطمینان ادعا می‌کنند که مبارزه زنان دوشادوش مردان بخشی از فرهنگ وایکینگ‌ها بوده است.

۳. کاترین وینیک استاد هنرهای رزمی است

نمی‌شود از زنان جنگجوی وایکینگ‌ها گفت، اما به یاد لاگرتا و رشادت‌هایش نیفتاد. هرچند که این کاراکتر و خوی مبارز او از جذابیت‌های سریال Vikings بوده، اما جالب است بدانید که بازیگر نقش این قهرمان یعنی کاترین وینیک به شخصه از خود لاگرتا هم جنگاورتر است. این بازیگر کانادایی در ابتدا مسئول آموزش هنرهای رزمی به بازیگران هالیوودی بود، اما با گذر زمان و نشست و برخواست با هنرمندان، خودش هم به بازیگری علاقه‌مند شد و پا به این عرصه گذاشت. او با بازیگرانی مثل کرت راسل همبازی بوده و پس از حضور در چندین اثر سینمایی و تلویزیونی، بالاخره در نقش لاگرتا به شهرت جهانی رسید. وینیک دارای کمربند سیاه دان سه تکواندو و کمربند سیاه دان دو کاراته بوده و همچنین دوره‌ی تخصصی محافظت شخصی (بادیگاردی) را هم پشت سرگذاشته. البته از نظر او، مبارزه با سپرهای سنگین وایکینگ‌ها علی‌رغم همه‌ی موارد یاد شده، کاری سخت و طاقت‌فرساست.

۲. خانواده‌ی هنرمند فلوکی

شاید خیلی از طرفداران سریال از این موضوع باخبر باشند که در ابتدا قرار بود گوستاو اسکارزگارد، بازیگر نقش فلوکی مسئول ایفای نقش رگنار شود و در نقطه‌ی مقابل، تراویس فیمل هم نقش فلوکی را ایفا کند. با این وجود جالب است که بدانیم گوستاو اسکارزگارد در یک خانواده‌ی هنرمند بزرگ شده. برادر او الکساند اسکارزگارد از بازیگران محبوب سریال True Blood یا همان «خون حقیقی» است که در موزیک ویدیوی پاپاراتزی از لیدی گاگا هم حضور داشته. پدر این دو بازیگر جوان هم استلان اسکارزگارد، بازیگر سوئدی است که در آثار ابرقهرمانی دنیای مارول مثل «تور»، نقش دکتر اریک سلویگ را ایفا می‌کند. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود زیرا پدرخوانده‌ی برادران اسکارزگارد هم یک هنرمند سرشناس هالیوودی است. پیتر استورماره، بازیگر نقش لوسیفر در فیلم «کنستانتین» و کاراکتر بدنام سریال «فرار از زندان» یعنی جان آبروزی، پدرخوانده‌ی این دو برادر است.

۱. مرگ ناخواسته‌ی سیگی در سریال Vikings

شاید لاگرتا محبوب‌ترین کاراکتر زن سریال وایکینگ‌ها باشد، اما بدون‌ شک شخصیت سیگی هم دومین شخصیت مونث این مجموعه است که بسیار مورد توجه قرار گرفته. او در ابتدا همسر یارل هرالدسان، فرمانروای سرزمین وایکینگ‌ها بود و پس از به قدرت رسیدن رگنار، به یک خدمتکار تبدیل شد. او به دلیل نقشه‌های پلیدی که در مسیر رسیدن به جایگاه قبلی خود کشید، خیلی زود به یک شخصیت به یاد ماندنی و جذاب در بین بیننده‌های سریال تبدیل شد. آنچه بسیاری از طرفداران این مجموعه نمی‌دانند، پایان متفاوت داستان این کاراکتر است. در فیلمنامه‌ی اولیه‌ی اثر، اصلا قرار نبود که سیگی در نهایت کشته شود. بازیگر این نقش یعنی جسالین گیلسینگ در مصاحبه‌ای که با هالیوود ریپورتر داشت، به این موضوع اشاره کرد که به دلیل مسائل خانوادگی مجبور بوده تا از حضور در سریال Vikings کناره‌گیری کند و مایکل هیرست هم برای کمک به او، تصمیم گرفت تا ماجراهای سیگی را به شکلی غم‌انگیز به پایان برساند. هیرست برنامه‌های بزرگی برای این شخصیت در فصل‌های آتی سریال داشت، اما به دلیل احترامی که برای بازیگران این مجموعه قائل بود، از جایگزینی جسالین گیلسینگ با یک بازیگر دیگر خودداری کرد.

اسرار سریال Vikings به همینجا ختم نمی‌شود و مطمئنا نکات بسیاری از این سریال و در طول این ۸ سال به گوش طرفداران رسیده که اشاره به همه‌ی آن‌ها در یک مطلب کوتاه ممکن نیست. اگر شما هم اطلاعات جذابی از این مجموعه دارید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا