چهار لوکیشن واقعی سریال Vikings

چهار لوکیشن واقعی سریال Vikings

تجربه‌ی سفر به دنیای وایکینگ‌ها

سریال Vikings مدتی قبل طی فصل ششم و پایانی خودش به اتمام رسید و در بهترین نقطه‌ی داستانی ممکن به یکی از به یاد ماندنی‌ترین تجربه‌های تلوزیونی در حوزه‌ی سریال‌های تاریخی تبدیل شد. بهتر است بدانید با اینکه سریال Vikings به پایان رسیده، اما داستان وایکینگ‌های این سریال هنوز ادامه دارد و شبکه‌ی نتفلیکس دنباله‌ای را تحت عنوان سریال Vikings: Valhalla در دست تولید قرار داده است که صدها سال پس از حوادث سریال وایکینگ‌ها را روایت می‌کند. افسانه‌ی راگنار لودبروک و پسرانش با اینکه نقطه عطفی در تاریخ وایکینگ‌ها به حساب می‌آید، اما تاریخ چندصد ساله‌ی مردمان جنگاور و فاتح شمال اروپا مردان و زنان حماسه‌آفرین بسیاری دارد که هر یک به طریقی می‌توانند همانند راگنار و پسرانش منبع الهامی برای روایت یک حماسه‌ی وایکینگی دیگر باشند.

 

حالا که سریال وایکینگ‌ها به پایان رسیده و مدت نسبتا زیادی تا شروع پخش سریال Vikings: Valhalla در پیش داریم، بهتر است مروری داشته باشیم بر جغرافیای این سریال تاریخی محبوب و لوکیشن‌های معروفی که هر یک در گوشه‌ای از جهان مقصد گردشگری بسیار جذابی به نظر می‌رسند. قدم زدن در هر یک از این لوکیشن‌ها، آن هم با یادآوری سکانس‌ها و روایت‌های خاطره‌ساز و به یاد ماندنی سریال وایکینگ‌ها، می‌تواند تجربه‌ی گردشگری و مسافرتی بسیار متفاوتی را برای طرفداران این سریال رقم بزند. مقر اصلی و کلیدی وایکینگ‌ها در ایرلند، شهر وایکینگی یورک در انگلستان، طبیعت زیبای ایسلند و البته دورترین نقطه به تمامی این لوکیشن‌ها در نقاط رازآلود مراکش. در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به چهار لوکیشن معروف و واقعی فصل پنجم سریال Vikings که می‌توانید به راحتی به آن‌ها سفر کنید و تجربه‌ی وایکینگی منحصر به فرد خود را رقم بزنید.

ایرلند – کتگات

علی‌رغم اینکه وایکینگ‌ها در طول فصل پنجم سریال Vikings در دسته‌ها و گروه‌های متعددی گوشه و کنار جغرافیای زمین را زیر پا گذاشته بودند و تقریبا در همه‌جا دیده می‌شدند، همچنان بازگشت تمامی آن‌ها طبق یک عادت همیشگی به سرزمین مادری‌شان در نروژ و شهر کتگات بود. این مکان در طول فصل پنجم حضور پررنگی را با پادشاهی آیوار بی‌استخوان (Ivar the Boneless) و به راه انداختن یک جنگ داخلی بر علیه ملکه لاگرتا (Lagertha) تجربه کرد. کتگات با اینکه طبق داستان سریال Vikings یک پایتخت وایکینگی در نروژ محسوب می‌شود و مرکز بسیاری از داد و ستدهای تجاری و همچنین محور اصلی جنگ‌های این منطقه است، در دنیای نه در نروژ، بلکه در ایرلند قرار گرفته است.

کوه‌های معروف Wicklow County در نزدیکی شهر Dublin در ایرلند، توجه هر طرفدار سریال وایکینگ‌هایی را به خودش جلب می‌کند و به راحتی از دور قابل شناسایی است. این مکان از همان فصل اول سریال Vikings به عنوان سکونتگاه کتگات مورد استفاده قرار گرفته بود و تا فصل آخر این سریال همچنان به عنوان کتگات شناخته می‌شد. کوه‌های این منطقه در کنار خط ساحلی پر شده از درخت آن یکی از معروف‌ترین نقاط گردشگری ایرلند شناخته می‌شود که به لطف سریال وایکینگ‌ها حتی محبوبیت بسیار بیشتری هم کسب کرده است. اینطور که از شواهد پیداست، در طول سریال Vikings: Valhalla هم مجددا تیم تولیدکننده‌ی سریال به این منطقه آمده و باری دیگر شاهد کتگات مستقر در ایرلند در این سریال خواهیم بود.

ایسلند – ایسلند

در طول فصل پنجم سریال Vikings شخصیت عجیب، فلسفی و در عین حال دیوانه‌ی سریال یعنی فلوکی (Floki) نهایتا دل به دریا زد و در امتداد ماجراجویی شخصی خودش به دور از هیاهوی جهان وایکینگ‌ها و جنگ‌هایشان، سرزمین ایسلند را کشف کرد. در تاریخ واقعی جهان هم همانگونه که در سریال وایکینگ‌ها به تصویر کشیده شده، سرزمین ایسلند یک سرزمین بزرگ خالی از سکنه با طبیعتی بکر و دست‌نخورده بود که فلوکی برای اولین بار در آن قدم گذاشت و نظاره‌گر جلوه‌ی پرشکوه آبشار اسکگافوس (Skogafoss) در ساحل جنوبی ایسلند شد. فلوکی به قدری تحت تاثیر زیبایی‌های طبیعت و شکوه چشم‌اندازهای طبیعی این سرزمین شده بود که آن را سرزمین خدایان خطاب می‌کرد و پدیده‌های طبیعی آن را نشانه‌ای از حضور خدایان در این سرزمین می‌دانست.

جالب است بدانید که در دنیای واقعی هم در همان دوره‌ای که وایکینگ‌ها شروع به کشتیرانی کردند و سرزمین‌های دور در آنسوی دریاها را درنوردیدند، شخصی به نام فلوکی (Floki Vilgeroarson) بود که برای نخستین بار پا به درون سرزمین ایسلند گذاشت و کاشف ایسلند در حقیقت یک وایکینگ ماجراجو و کنجکاو بوده است. لذت قدم زدن در چشم‌اندازهای آشنای سواحل جنوب ایسلند درست در همان نقاطی که در طول فصل پنجم و مکاشفات فلوکی شاهد بودیم، تجربه‌ای تکرار نشدنی را برای طرفداران سریال وایکینگ‌ها و به ویژه فلوکی دیوانه رقم می‌زند که تا سال‌ها حس تکرار نشدنی‌اش را فراموش نخواهید کرد.

مراکش – سیسیلی

در فصل پنجم سریال Vikings بزرگترین پسر راگنار یعنی بیورن آهنین (Bjorn Ironside) چند صباحی دست از جنگاوری‌های حماسی‌اش کشید و دنباله‌ی حس ماجراجویی و اکتشافی که از پدرش راگنار به ارث برده بود را گرفت و به یک کاشف تمام عیار تبدیل شد. بیورن به همراه دوست وایکینگش هلفدان (Halfdan) از دریای مدیترانه گذر کرد و پا به درون بیابان‌های بزرگ با رمل‌های شنی عجیب و غریبش گذاشت که هیچ وایکینگی تا به آن روز نظیرش را مشاهده نکرده بود. هدف بیورن و هلفدان در واقع جزیره‌ی سیسیلی بود. این جزیره از قدیم‌الایام راز و رمزهای بسیاری دارد و مهم‌تر از آن مرکز داد و ستدهای تجاری بسیاری بوده است. جزیره‌ی سیسیلی با اینکه امروزه بخشی از ایتالیا محسوب می‌شود، در آن دوران زیر سلطه‌ی اعراب فاتح کنترل می‌شد.

چالش پیش روی بیورن در مقابل اعراب هم به نوبه‌ی خود چاشنی متفاوت و جالبی را به سریال وایکینگ‌ها اضافه کرد و این انتخاب با بیورن و همراهانش بود که با اعراب از در دوستی و اتحاد وارد مذاکره شوند یا به زور شمشیر و جنگ. در هر صورت بیورن به همراهی اعراب تصمیم گرفت که وارد یک ماجراجویی جدید شوند و بیابان‌های شمال آفریقا را سوار بر شتر کشف کنند. تمامی سکانس‌هایی که در این قسمت از فصل پنجم سریال Vikings در سیسیلی یا بیابان‌های آفریقا جریان دارند، در واقع در مراکش فیلمبرداری شده‌اند. اردوگاه فرمانده‌ی اعراب و محیط‌های اطرافش، در استودیوی فیلمسازی اطلس در شهر اوارزازات (Ouarzazate) قابل مشاهده‌اند. استفاده از این مکان در پروژه‌های سینمایی تنها مختص به سریال وایکینگ‌ها نیست و عناوینی مثل Kingdom of Heaven، Lawrence of Arabia، Gladiator و The Mummy هم در آن فیلمبرداری شده است.

یورک – انگلستان

همانند دیگر فصل‌های ابتدایی سریال Vikings در فصل پنجم هم وایکینگ‌ها باری دیگر به دشمنان همیشگی‌شان در انگلستان سر می‌زنند. فصل پنجم سریال وایکینگ‌ها با گرد هم جمع شدن آیوار، هیتسرک و اوبه (هر سه فرزندان راگنار از همسر دومش) و حمله‌شان به آنگلوساکسون‌های انگلستان با هدف دفاع از سکونتگاه وایکینگ‌ها در انگلستان آغاز می‌شود. این سکونتگاه در گذشته تحت عنوان یورویک (Jorvik) شناخته می‌شد و امروزه آن را با نام یورک صدا می‌زنند. ماجرای مربوط به این شهر هم کاملا طبق حوادث واقعی تاریخی در سریال به نمایش درآمده‌اند. این شهر در ابتدا توسط امپراطوری رم در سال 96 میلادی تاسیس شد و در سال 866 میلادی مورد حمله‌ی وایکینگ‌ها قرار گرفت و فتح شد.

این شهر پیش از حمله‌ی وایکینگ‌ها با نام امروزی آن یعنی یورک شناخته می‌شد، اما وایکینگ‌ها پس از فتح آن نام یورویک (به زبان قدیمی نورس) را برای آن برگزیدند. وایکینگ‌ها از رودخانه‌ی نزدیک این شهر برای تبدیل کردن آن به یک بندر تجاری بزرگ استفاده کردند. آخرین فرمانروای وایکینگ شهر یورویک اریک تبرخونین (Erik Bloodaxe) بود که در سال ۹۵۴میلادی توسط شاه ایدرد (King Eadred) برای همیشه رانده شد و تحت عنوان یورک تا به امروز تحت سلطه‌ی انگلستانی‌ها قرار گرفت.

این چهار لوکیشن معروف از فصل پنجم سریال Vikings مقاصد گردشگری بسیار جذاب و خاصی برای طرفداران این سریال محسوب می‌شوند و سفر به هر کدام از آن‌ها می‌تواند حس قدم زدن در محیط‌های درون سریال را برای شما تداعی کند.

شما کدام یک از دیگر لوکیشن‌های معروف سریال وایکینگ‌ها را می‌شناسید که در طول فصل‌های دیگر آن مورد استفاده قرار گرفته‌اند؟ به نظر شما جذاب‌ترین مکان در بین این چهار لوکیشن کدام است؟ دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

1 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا