آیا داستان سریال Vikings برگرفته از واقعیت است؟

آیا داستان سریال Vikings برگرفته از واقعیت است؟

نگاهی مختصر و مفید به داستان یک سریال مشهور

در این مقاله قصد داریم نگاهی بیندازیم به این مقوله که آیا داستان سریال وایکینگ‌ها برگرفته از واقعیت است یا هر آنچه که در این سریال تماشا کرده‌ایم زاییده‌ی ذهن مایکل هرست، سناریونویس این مجموعه است.

سریال وایکینگ‌ها (Vikings) مدتی است که به اتمام رسید و در نقد و بررسی فصل ششم سریال Vikings درباره‌ی نقاط ضعف و قوت این سریال صحبت کردیم. این سریال که از شبکه‌ی هیستوری و آمازون پرایم پخش شده بود، در فصل ششم به یک سرانجام می‌رسد. در این سریال با شخصیت‌هایی مثل راگنار لودبروک آشنا شده بودیم که تراویس فیمل در هیبت این شخصیت جلوی دوربین بازی کرد. از طرفی دیگر در همان فصل اول با شخصیت اتلستن نیز که یک راهب بود آشنا شدیم که نقشش را جورج بلاگدِن بازی کرد. در طول این شش فصل با شخصیت‌های ریز و درشتی آشنا شدیم که برای ما علاقه‌مندان به سریال وایکینگ‌ها، این مسئله مطرح شده که آیا داستان سریال وایکینگ‌ها (Vikings) برگرفته از واقعیت است یا خیر.

بر طبق مشاهداتی که در سریال داشتیم، اطلاعاتی هر چند مختصر درباره زندگی وایکینگ‌ها بین قرن هشتم تا یازدهم را پیدا کردیم. راگنار لودبروک، کاراکتر اصلی سریال است و این مجموعه‌ی تلویزیونی اصلا با این فرد قصه‌اش به جریان می‌افتد؛ فردی که با لاگرتا ازدواج کرده و از حاصل این ازدواج تنها یک فرزند به اسم بیورن متولد می‌شود. پس از این‌که راگنار در فصل چهارم به فجیع‌ترین شکل ممکن کشته می‌شود، تمرکز قصه‌ی سریال بیشتر روی بیورن، فرزند بزرگ راگنار می‌چرخد و بعد از بیورن، سریال روی سایر فرزندان راگنار یعنی اوبه، هیتسرک و آیوار مانور می‌دهد و قصه‌ای پرتنش بین برادران را شاهد هستیم که برای کسب قدرت چه کار می‌کنند. علاوه بر این موارد در سریال وایکینگ‌ها از اعتقاد و باورهایشان، به خصوص با مراسم‌های عجیب و غریبشان پیرامون قربانی کردن برای خدایان نیز آشنا می‌شویم. با این حال آیا تمامی موارد اشاره شده، برگرفته از واقعیت است؟

جورج بلاگدن که در نقش اتلستن در این سریال حضور داشته در مصاحبه‌ای با شبکه‌ی هیستوری این‌طور توضیح می‌دهد:

می‌توانم بگویم بزرگترین چیزی که این سریال دارد در هویت اورجینالش است. فکر می‌کنم بخش هیجان‌انگیز سریال این است که بخش‌هایی از تاریخ و فرهنگ وایکینگ‌ها را نشان می‌دهد که خیلی از مخاطبین تا حالا تجربه‌ی تماشایش را پیدا نکرده بودند. من فکر می‌کنم درباره وایکینگ‌ها و برهه‌ی زمانی‌شان در تاریخ سو برداشت‌های زیادی وجود داشته باشد. خیلی از آدم‌ها فکر می‌کنند که وایکینگ‌ها با آن کلاهخودهایشان صرفا یک مشت آدم‌های روانیِ خشنی هستند که زمانی شمال اروپا را تصاحب کرده بودند. فکر می‌کنم سریال توانسته رسالتش را با هدف زدودن این سو برداشت‌ها انجام داده باشد.

بلاگدن با تحسین حمایت‌های بی‌شائبه‌ی شبکه هیستوری، اذعان داشته که از لحاظ نمایش فرهنگ وایکینگ‌ها سریال Vikings برگرفته از واقعیت است. او ادامه می‌دهد:

تمام جزئیات حیرت‌انگیزی که در سریال می‌بینید حاصل نبوغ مایکل هرست است. او دانش‌ آموخته‌ی تاریخ است و تاریخِ اجدادش را می‌داند. تمام جزئیات و دقت تاریخی که روی صحنه وجود داشت، او مدام با ما درباره‌ی جزئیات دنیایشان صحبت می‌کرد. واقعا محشر است که تمامی این اطلاعات در اختیارت قرار می‌گرفت تا به این صورت در دنیای وایکینگ‌ها وارد شوی.

محض یادآوری باید اشاره کنیم که اتلستن یک راهب آنگلو ساکسون بود که توسط راگنار در فصل اول سریال Vikings اسیر شده بود. سپس اتلستن به اسکاندیناوی برده شد و در نهایت به عنوان برده در خدمت خانواده‌ی راگنار قرار گرفت. البته شخصیت اتلستن طی سریال همان‌طور که خودتان نیز تماشا کرده‌اید، دچار تغییرات درونی و بیرونی زیادی شد و هویت جدیدی به خود گرفت تا این‌که در نهایت خودش نیز مثل یک جنگجوی وایکینگ وارد نبرد می‌شد. بلاگدن توضیح می‌دهد:

اتلستن کاراکتری بود که تقریبا می‌توان گفت نماد جامعه‌ی غربی مدرنِ این روزهاست. هر آنچه که مردم درباره‌ی وایکینگ‌ها در سریال یاد می‌گرفتند در ابتدا از زاویه دید اتلستن بود. واقعا بازی کردن در نقش این شخصیت جذاب است.

جالب است بدانید اتلستن در دنیای واقعی یک پادشاهِ انگلو ساکسون بود که بین سال‌های ۹۲۴ تا ۹۲۷ حکومت می‌کرد. او پسر شاه ادوارد بود اما از سوی دیگر بد نیست بدانید که شخصیت راگنار نیز بر اساس یک مبارز افسانه‌ای در سریال شکل گرفته که بارها به نامش در اشعار و داستان‌های حماسی ایسلند و نورث اشاره شده است. راگنار در دنیای واقعی نبردهای زیادی را مدیریت کرده و تاخت و تازهایی به سمت جزایر بریتانیا و حتی امپراطوری رومی‌ها در قرن نهم داشت.

مایکل هرست، سناریونویس سریال Vikings برای خلق شخصیت‌های اصلی سریال از برخی مستندات تاریخی استفاده کرده است. با این حساب جالب است بدانید دختر مایکل هرست به اسم جورجیا در نقش توروی در سریال به ایفای نقش پرداخت. جدا از این مورد، به غیر از شخصیت راگنار که هنوز شک و شبهه وجود دارد که آیا این شخصیت، افسانه است یا یک کاراکتر واقعی، سایر شخصیت‌های سریال به خصوص فرزندان راگنار ریشه در واقعیت دارند و به زودی قرار است ما در اسپین آف Vikings: Valhalla با اطلاعات تاریخی دیگری از ماجراجوییِ فرزندان باقی‌مانده‌ی راگنار باخبر شویم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا