جدول فروش هفتگی بریتانیا: Resident Evil: Village صدرنشین شد

سومین عرضه بزرگ پلی‌استیشن 5 رقم خورد!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم اردیبهشت

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم اردیبهشت ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش فوق‌العاده و صدرنشینی بازی جدید Resident Evil: Village در نخستین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به هجدهم اردیبهشت ماه، جدیدترین بازی از مجموعه‌ی پرطرفدار رزیدنت ایول که چند روزی از انتشار آن در سراسر جهان می‌گذرد، در اولین هفته‌ی عرضه‌ی خود توانسته به صدرنشینی New Pokémon Snap پایان دهد و جایگاه نخست جدول را به راحتی تصاحب کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که این عنوان بعد از بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury لقب بزرگ‌ترین لانچ سال جاری میلادی در منطقه‌ی انگلستان را یدک می‌کشد و از همه مهم‌تر اینکه به لطف عملکرد عالی نسخه‌ی پلی‌استیشن 5، به عنوان سومین عرضه‌ی بزرگ این کنسول شناخته می‌شود.

گفتنی است که دو بازی Spider-Man: Miles Morales و Assassin’s Creed Valhalla به ترتیب به عنوان اولین و دومین لانچ بزرگ کنسول پلی‌استیشن 5 از ابتدای شروع نسل نهم به شمار می‌روند. با توجه به اینکه در طول هفت ماه اخیر بازی‌های بزرگ و پرطرفداری همچون Call of Duty: Black Ops Cold War و Demon’s Souls و Watch Dogs Legion و Sackboy: A Big Adventure راهی بازار شده، بی‌شک دستیابی به چنین جایگاه و لقبی یک موفقیت بزرگ برای سری رزیدنت ایول و شرکت کپکام تلقی می‌شود.

انجمن بازی‌های ویدیویی بریتانیا مدعی است که نزدیک به ۴۹ درصد از فروش کلی رزیدنت ایول ویلیج مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 است و سهم فروش نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 آن فقط سی و یک درصد اعلام شده است. این در حالی است که نسخه‌ی ایکس‌باکس (هر دو نسل هشتم و نهم) صرفا بیست درصد از فروش کلی بازی را به خود اختصاص داده است.

با وجود این رکوردشکنی‌ها، فروش رزیدنت ایول ویلیج در مقایسه با نسخه‌های پیشین چندان تعریفی ندارد. گفته شده فروش این عنوان به نسبت اثر Resident Evil 2: Remake که در سال ۲۰۱۹ میلادی راهی بازار شد، نزدیک به ۲۵ درصد کمتر بوده است. علاوه بر این، فروش بازی مزبور چیزی در حدود چهل درصد کمتر از فروش بازی Resident Evil 7 در سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است. در این میان، انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان مدعی است که فروش نسخه‌ی ویلیج به نسبت Resident Evil 3 Remake وضعیت بهتری است؛ به طوری که بالغ بر هفتاد و شش درصد فروش بیشتری به نسبت بازسازی نسخه‌ی سوم مجموعه تجربه کرده است.

البته، فراموش نکنید که این آمار و ارقام‌ها مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی است و شامل فروش نسخه‌ی دیجیتالی آن نمی‌شود. با توجه به فراگیری ویروس کرونا، چند ماهی است که بازیکنان به خرید نسخه‌ی دیجیتالی بازی‌ها روی آورند که بدین خاطر مقایسه‌ی فروش نسخه‌ی فیزیکی آن‌ها شاید چندان گویای موفقیت و محبوبیت بازی‌ها نباشد.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی New Pokémon Snap تعلق دارد. این عنوان که هفته‌ی گذشته با همکاری شرکت اندای نامکو اینترتینمنت و شرکت نینتندو برای کنسول هیبریدی سوییچ عرضه شد و با شکست ریترنال، به راحتی جایگاه اول جدول را از آن خود کرد، اکنون در دومین هفته‌ی انتشار با کاهش فروش ۶۳ درصدی روبه‌رو شده و یک پله سقوط را تجربه کرده است. چنین روند کاهشی در هفته‌ی دوم انتشار نشان از تداوم محبوبیت و روند رو به رشد بازی دارد.

بازی ورزشی فیفا 21 که تا به امروز فروش بسیار خوبی را تجربه کرده و
هفته‌ی گذشته نیز جایگاه ششم جدول را در اختیار داشت، حال این بار با صعود سه پله‌ای خود را به رده‌ی سوم جدول رسانده است. به گفته‌ی انجمن بازی‌های ویدیویی انگستان، فروش این اثر شبیه‌ساز فوتبال در طول هفت روز اخیر با رشد ۷۹ درصدی مواجه شده که بخش عمده‌ی آن را باید میدون پیشنهاد و تخفیف وسوسه‌انگیز الکترونیک آرتز بود. بد نیست اشاره کنم که این عنوان پیش‌تر لقب پرفروش‌ترین بازی سال گذشته میلادی را از آن خود کرده و در صدر جدول پرفروش‌ترین بازی فروشگاه پلی‌استیشن در ماه مارس قرار گرفته است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم اردیبهشت

بازی پرطرفدار Mario Kart 8: Deluxe در هفته‌ی گذشته به دنبال افزایش فروش شش درصدی و صعود یک پله‌ای، در رده‌ی چهارم جدول به چشم می‌خورد، این بار تحت تاثیر تغییر و تحول‌ها و انتشار بازی جدید رزیدنت ایول ویلیج قرار نگرفته و با حفظ مکان قبلی، برای دومین بار متوالی در جایگاه چهارم حضور دارد. این در حالی است که فروش بازی به نسبت هفته‌ی قبلی بیش از ۲۹ درصد رشد داشته است.

بازی انیمال کراسینگ نیو هورایزنز نیز مشابه نسخه‌ی هشتم ماریو کارت، علی‌رغم افزایش فروش پنج درصدی، تن به جابه‌جایی نداده و برای دومین بار پی‌درپی رده‌ی پنجم جدول را در اختیار خود دارد. ذکر این نکته مهم است که اثر مزبور تا به امروز بارها و بارها صدرنشینی در چارت پرفروش‌ترین بازی‌های هفتگی بریتانیا را تجربه کرده و حتی بعد از فیفا 21، به عنوان دومین بازی پرفروش کل سال گذشته میلادی در بریتانیا نامیده و در میان پرفروش‌ترین‌های عناوین کنسول هیبریدی سوییچ نیز در مکان نخست جدول دیده می‌شود.

نسخه‌ی نینتندو سوییچ بازی ماینکرفت برخلاف هفته‌ی گذشته که سقوط یک پله‌ای را تجربه کرده بود، حال با صعود یک پله‌ای دوباره به جایگاه ششم جدول بازگشته است. متاسفانه گزارشی از میزان فروش این عنوان در هفته‌ی که سپری شد، ارائه نشده است. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم اعلام می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ
کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury که از جدیدترین آثار نینتندو به شمار می‌رود، در طول هفته‌ی اخیر برای سه بار متوالی در رده‌ی سوم جدول قرار داشت و انتشار بازی‌های جدید هفته و تغییر و تحول‌ها در سقوط و یا صعود آن تاثیرگذار نبودند. با این وجود، ظاهرا روند فروش نزولی بازی آغاز شده و بعد از سه هفته قرارگیری در جایگاه سوم، این بار با سقوط چهار پله‌ای به رده‌ی هفتم نقل مکان کرده است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، فروش بازی بیست و هشت درصد به نسبت هفته‌ی پیش کاهش یافته است. لازم به ذکر است که این عنوان محبوب در اواخر بهمن ماه سال گذشته میلادی و در سی و پنج سالگی مجموعه ماریو برای کنسول نینتندو سوییچ راهی بازار شد و تا به امروز از لحاظ تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته است.

بازی Grand Theft Auto V که لقب پرفروش‌ترین بازی تاریخ را یدک می‌کشد، با وجود ورود رزیدنت ایول ویلیج به جدول، جایگاه قبلی خود را حفظ کرده و برای سومین بار متوالی مکان هشتم را به خود اختصاص داده است. در نظر داشته باشید که جی‌تی‌ای وی هم‌اکنون وارد سومین نسل از عرضه خود شده و شرکت راکستار گیمز چندی پیش رسما از انتشار نسخه‌ی نسل نهم بازی در نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی خبر داد. انتظار می‌رود که با انتشار بازی برای ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5، فروش عالی آن همچنان ادامه داشته باشد و چه بسا در سال‌های آتی نیز شاهد حضور آن در میان پرفروش‌ترین بازی‌های هفته باشیم.

بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که از ابتدای شروع قرنطینه در سراسر جهان فروش بسیار خوبی را تجربه کرده، مشابه‌ی جی‌تی‌ای وی برای سومین بار پی‌درپی در جایگاه نهم جدول قرار دارد. گفته شده که فروش بازی در طول این هفته با رشد ۲۸ درصدی مواجه شده است. در آخر، بازی Call of Duty: Black Ops Cold War که هفته‌ی گذشته با صعود دو پله‌ای دوباره جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا ملحق شده بود، حال با حفظ همان رده، دوباره در جایگاه دهم به چشم می‌خورد. فروش نسخه‌ی دیجیتالی کال آو دیوتی بلک آپس کلد وار از همان ابتدا بیش از تصور و انتظار اکتیویژن بوده و بازی رکوردهای مختلفی را در مجموعه‌ی خود شکسته است.

از دیگر نکات مهم گزارش این هفته می‌توان به کاهش ۸۴ درصدی فروش بازی Returnal در دومین هفته‌ی انتشار و خروج آن از جمع ده اثر پرفروش هفتگی بریتانیا اشاره کرد که از جایگاه دوم به جایگاه پانزدهم سقوط کرده است. این عنوان که هفته‌ی گذشته به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن 5 روانه بازار شده بود، برخلاف انتظار و تصورها، توانست بازخوردهای مثبت منتقدان را به همراه بیاورد و با اختصاص امتیاز ۸۶ از ۱۰۰ در متاکریتیک، خود را در میان یکی از بهترین آثار نسل نهم سونی قرار داده است. در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم بررسی بازی Returnal در رسانه سرگرمی را از دست ندهید.

به طور کلی، کمپانی نینتندو بار دیگر هفته‌ی بسیار خوب و موفقی را در انگلستان پشت سر گذاشته و از میان ده بازی پرفروش، شش اثر مربوط به کنسول سوییچ است. ناگفته نماند در هفته‌ی که گذشت، شرکت نینتندو مدل آبی رنگ کنسول سوییچ لایت را به همراه باندل و بازی‌های مختلف در خرده‌فروشان عرضه کرد که این موضوع در افزایش فروش بازی‌های آن‌ها تاثیر به‌سزایی گذاشته است. حضور شش بازی سوییچ در این جدول در حالی اتفاق افتاده که کمتر از هفت ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد و هیچ کدام یک از آثار انحصاری این کنسول‌های جدید جایگاهی در جمع ده بازی پرفروش این هفته ندارند.

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که هنوز آثار چندان بزرگ و مطرحی برای کنسول‌های سونی و مایکروسافت عرضه نشده و کمپانی نینتندو به خوبی از فرصت کنونی استفاده می‌کند. در طرفی دیگر، محدودیت‌های عرضه‌ی پلتفرم‌های جدید همچنان ادامه دارد و بازیکنان نه تنها در انگلستان، بلکه در سراسر جهان به راحتی و با قیمت اصلی قادر به تهیه‌ی کنسول‌های نسل نهم نیستند. بدیهی است که این امر در کاهش فروش بازی‌های نسل جدید تاثیر منفی بگذارد.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم اردیبهشت ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۲ اردیبهشت (۲ می)
  • پایان هفته: شنبه ۱۸ اردیبهشت (۸ می)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
Resident Evil: Village
کپکام
21
New Pokémon Snap
نینتندو
36
FIFA 21
الکترونیک آرتز
44
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
55
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
67
Minecraft (نینتندو سوییچ)
نینتندو
73
Super Mario 3D World + Bowser’s Fury
نینتندو
88
Grand Theft Auto V
راکستار گیمز
99
Ring Fit Adventure
نینتندو
1010Call of Duty: Black Ops Cold Warاکتیویژن

بازی جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم اردیبهشت

Resident Evil Village

  • تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ماه (۷ می)
  • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس | اس، گوگل استادیا و رایانه‌ی شخصی
  • استودیوی سازنده: کپکام
  • شرکت ناشر: کپکام
  • ژانر: حفظ بقا و ترسناک
  • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

بدون هیچ شک و تردیدی، سری رزیدنت ایول یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین فرنچایزهای تاریخ به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۷ به لطف بازنگری کپکام در بسیاری از مکانیزم‌های مجموعه، دستخوش تغییرات زیادی شد. تغییراتی که اگرچه در وهله‌ی اول مورد انتقاد برخی از هواداران قرار گرفته بودند، اما بسیاری از منتقدان بر این باور هستند که این اتفاق سری رزیدنت ایول را دوباره احیای کرده است. بعد از انتشار موفق هفتمین نسخه سری، حال بعد از گذشت نزدیک به چهار سال، یکی از مهم‌ترین آثار فرنچایز راهی بازار شده است؛ عنوانی که تا به امروز رکوردهای مختلفی را به خود اختصاص داده و توانسته بازخوردهای مثبت منتقدان را به دست آورد.

داستان بازی دنباله‌ی ماجرای نسخه‌ی پیشن را روایت می‌کنند؛ جایی که سال‌ها پس از اتفاقات دلهره‌آور و غم‌انگیز نسخه‌ی هفتم، ایتن وینترز، شخصیت اصلی داستان به همراه همسرش میا زندگی تازه‌ای را به همراه دخترشان رز شروع کرده‌اند. اما طولی نمی‌کشد که این آرامش توسط کریس ردفیلد گرفته می‌شود؛ شخصیت محبوب رزیدنت اویل که به عنوان نمادی در دنیای این مجموعه شناخته می‌شود. حالا ایتن باید به دنبال پاسخ سوالات بی‌پایان، قدم در روستایی مرموز و شیطانی که از موجودات ترسناک بی‌شماری پر شده است، قدم بگذارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا