نقد بازی Returnal

نقد و بررسی بازی Returnal

نخستین ایستگاه درون‌مرزی نسل نهم

1%
  • 0/10
نقد و بررسی بازی Returnal ۰ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ بررسی بازی کپی لینک

بازی Returnal که توسط استودیوی Housemarque توسعه یافته است را به نوعی می‌توان نخستین بازی تولید شده به صورت اختصاصی برای کنسول PS5 دانست که از سرحد ویژگی‌ها و قابلیت‌های موجود در این کنسول و کنترلر آن بهره می‌برد.

شاید بتوان بازی ریترنال را اولین تجربه‌ی کامل طرفداران کنسول PS5 از بازی‌های تماما نسل نهمی دانست که به شکلی هوشمندانه و نوآورانه قابلیت‌های این کنسول و کنترلر آن را مورد استفاده قرار می‌دهد. بازی Returnal یک بازی تماما تک‌نفره و داستانی است اما شیوه‌ای کاملا جدید و متفاوت را برای پیشبرد روایت علمی – تخیلی خود در پیش می‌گیرد. 

از همان روزهای ابتدایی معرفی شدن این بازی در مراسم رونمایی از کنسول PS5 و البته آشنایی با اسم این بازی که رابطه‌ای مستقیم با سبک و سیاق گیم‌پلی و نحوه‌ی روایت داستان آن دارد، دریافتیم که با یک بازی کاملا متفاوت طرفیم که قرار است چندین ویژگی شاخص از سبک‌های مختلف را کنار هم قرار داده و یک تجربه‌ی کاملا جدید را به ارمغان آورد. تجربه‌ای که به نوعی می‌توان آن را گیمپلی‌محور و بسیار چالش‌برانگیز دانست که به طور همزمان یک داستان نسبتا پیچیده و غافلگیرکننده را روایت می‌کند. داستانی که مهم‌ترین آرک‌های روایتی‌اش را بر مبنای شکل بخشیدن به مکانیزم‌های گیمپلی بازی ایجاد می‌کند. در ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی بازی Returnal به نمایندگی از جدیدترین نسل بازی‌های انحصاری کنسول PS5 بپردازیم.

نقد بازی Returnal
یکی از نقاط قوت بازی Returnal این است که شخصیت اصلی بازی هم درست به اندازه‌ی بازیکن از هیچ چیز سر در نمی‌آورد!

بازی Returnal با یک مقدمه‌ی بسیار آشنا برای مخاطبین آثار علمی – تخیلی و فضایی‌محور آغاز می‌شود. اما کافی است چند ثانیه از مقدمه‌ی بازی بگذرد تا متوجه شویم با یک بازی کاملا جدید و متفاوت طرفیم. نخستین سکانس بازی، شخصیت اصلی داستان را سوار بر یک سفینه‌ی آسیب‌دیده نشان می‌دهد که درحال سقوط در یک سیاره‌ی ناشناخته است. نخستین عملکرد تاثیرگذار و مهمی که بازی Returnal در طول کات‌سین سینمایی ابتدایی‌اش از خود نشان می‌دهد، قابلیت‌های بسیار جذاب کنترلر دوال‌سنس است که به نوعی می‌توان گفت برای نخستین بار به طور کامل در یک بازی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و می‌توان بر اساس آن‌ها یک ارزیابی کلی در رابطه با ویژگی‌های این کنترلر جدید داشت. کنترلر جدید دوال‌سنس و قابلیت‌هایش را می‌توان یکی از جالب‌ترین عناصر گیم‌پلی در بازی Returnal دانست. این مورد وقتی بسیار حائز اهمیت جلوه می‌کند که برای نخستین بار از زمان انتشار کنسول PS5 آن را تجربه می‌کنیم. 

کنترلر جدید دوال‌سنس و قابلیت‌هایش را می‌توان یکی از جالب‌ترین عناصر گیم‌پلی در بازی Returnal دانست

البته پیش از این نیز به طور محدود در عناوین مختلف – علی‌الخصوص بازی رایگان Playroom – تاثیر قابلیت‌های جدید کنترلر دوال‌سنس را مشاهده کرده بودیم، اما در بازی Returnal می‌توان به طور کامل تاثیر این قابلیت‌های جدید را در یک گیمپلی اکشن و پر زد و خورد مشاهده کرد. قابلیت‌های جدید کنترلر دوال‌سنس اما تنها به اکشن‌های درون گیمپلی بازی خلاصه نمی‌شوند و تقریبا در تمام طول تجربه‌ی خود از این بازی می‌توانید تاثیر قابل توجه این قابلیت‌ها را مشاهده کنید. برای مثال حین تماشای کات‌سین‌های سینمایی، تکنولوژی جدید به کار گرفته شده در ویبراتور کنترلر توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. سیستم جدید ویبراتور کنترلر دوال‌سنس به گونه‌ای طراحی شده است که امواج حرکتی و صوتی مختلفی که درون بازی در اطراف شخصیت اصلی جریان پیدا می‌کنند را از جهات گوناگون روی کنترلر احساس خواهید کرد. برای مثال وقتی موتور سمت راست هواپیما منفجر می‌شود، قسمت سمت راست دسته شروع به لرزیدن می‌کند. یا وقتی شخصیت اصلی در یک محیط بارانی قرار می‌گیرد، بارش قطرات باران روی سطح لباس شخصیت اصلی را به خوبی با لرزش‌های خفیف و مداوم کنترلر احساس می‌کنید. این قابلیت باعث شده تا بازیکن بیشتر از هر زمان دیگری به لایه‌های درونی بازی نفوذ کند و به تجربه‌ی اکشن‌های نفسگیر بازی از نزدیک‌ترین فاصله‌ی ممکن بپردازد. حالا می‌توانید حتی کوچکترین ارتعاشاتی که به خاطر انفجار، شلیک، پرش، سقوط و … رخ می‌دهند را لمس و از نزدیک تجربه کنید.

بررسی بازی Returnal
هدف اصلی شما در ابتدای بازی پیدا کردن قطعات لازم برای تعمیر این هواپیما است. اما قطعا شخصیت اصلی بازی باید در اولویت‌بندی اهدافش تجدید نظر کند

هماهنگی کنترلر دوال‌سنس با بازی Returnal تنها به همین موارد خلاصه نشده و دومین تاثیر چشمگیر این کنترلر در بازی را به محض شروع شدن مبارزات و در دست گرفتن سلاح مشاهده خواهید کرد. کلید‌های R2 و L2 در این بازی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که حین نشانه‌گیری و تیراندازی تنها تا نیمه‌ی راه پایین بروند. این مورد در کنار ویبره‌ی واقع‌گرایانه‌ی کنترلر، از طرفی تجربه‌ی اکشن‌های بازی را بسیار قابل لمس و باورپذیرتر از همیشه جلوه می‌کند و از طرفی هم سرعت نشانه‌گیری و تیراندازی را در بازی بالا می‌برد. از همین رو به راحتی می‌توان انتظار داشت که در بازی Returnal با یک گیمپلی پر زد و خورد و نفسگیر طرفیم و واقعا هم همینطور است. بازی Returnal را می‌توان نزدیکترین تجربه به گیمپلی نفسگیر و چالش‌برانگیز بازی Doom در قالب یک بازی سوم شخص دانست. 

در طول مبارزات این بازی باید سریعا به عملکرد دشمنان خود واکنش نشان دهید و به هوشمندانه‌ترین شکل ممکن با آن‌ها مقابله کنید. همه‌چیز حین مبارزات بازی Returnal سریع اتفاق می‌افتد. از جای خالی دادن‌های پیاپی و دش‌های سریع گرفته، تا شلیک متوالی به اهداف درحال حرکت و قرار گرفتن در پوزیشن‌هایی که از اصابت گلوله به شخصیت اصلی جلوگیری کند. راستش را بخواهید، بازی Returnal یکی از معدود عناوینی است که در آن حتی اصابت یک گلوله با شخصیت اصلی هم برایتان بسیار گران تمام خواهد شد! حتی سازندگان بازی هم پیش از آغاز بازی به بازیکن هشدار می‌دهند که این اثر یک تجربه‌ی چالش‌برانگیز را پیش روی شما قرار می‌دهد و صرفا نمی‌توانید با دستکاری کردن درجه‌ی سختی بازی، کار خود را جلو ببرید. بلکه درجه‌ی سختی بازی برای همه یکسان بوده و باید طبق قوانینی که سازندگان در دنیای بازی Returnal برایتان تعریف کرده‌اند، بازی را به پایان برسانید.

بازی Returnal هرچقدر که در ظاهر جذاب به نظر می‌رسد، در باطن گویا یک کتاب ناشناخته به یک زبان بیگانه است که تنها راه سر در آوردن از رازهایش، ورق زدن و مرور تمامی صفحات آن است

وقتی شخصیت اصلی از سقوط هواپیما جان سالم به در می‌برد و خودش را روی سطح یک سیاره‌ی بیگانه پیدا می‌کند و همزمان کنترل او را به دست می‌گیرید، قبل از هرچیزی این اتمسفر گیرای بازی و محیط‌های بیگانه‌ی آن با معماری غریبه و ناشناخته‌ی آن است که خودنمایی می‌کند. در اینجا بازی Returnal به راحتی هرچه تمام توجه گیمرهایی را که عناوین ماجراجویانه و کشف محیط‌های ناشناخته را دوست دارند، به خود جلب می‌کند. در ابتدا دروازه‌های بزرگ سنگی که به صورت خودکار باز می‌شوند و سپس مجسمه‌های سنگی بزرگی که از روی یک گونه‌ی فضایی ساخته شده‌اند که در بازی تحت عنوان گونه‌ی زنو (Xeno-Type) شناخته می‌شوند. از جو و اتمسفر ساکن در محیط سیاره گرفته، تا طراحی قسمت‌های مختلف محیط و نورپردازی فانتزی آن. بازی Returnal هرچقدر که در ظاهر جذاب به نظر می‌رسد، در باطن گویا یک کتاب ناشناخته به یک زبان بیگانه است که تنها راه سر در آوردن از رازهایش، ورق زدن و مرور تمامی صفحات آن است. به طوری که تقریبا هیچ راه دیگری به جز پیشروی در بازی و جست‌وجوی گوشه به گوشه‌ی محیط‌هایش نخواهید داشت.

نقد بازی Returnal
این مورد شاید در نمایش‌های بازی کم‌تر به چشم می‌آمد اما محیط‌های بازی واقعا از تنوع خوبی برخوردارند

بازی Returnal از آن دسته عناوینی است که از لحظه‌ی ورود به دنیای آن و سپس با هر لحظه پیشروی در محیط‌های آن، مدام این سوال را از خودتان خواهید پرسید که “اینجا دقیقا چه خبره؟!”. این پرسش وقتی پررنگ‌تر از همیشه جلوه می‌کند که شخصیت اصلی بازی حین ورود به یک محیط جدید، با جنازه‌ی خودش روی زمین مواجه می‌شود. راستش را بخواهید، بسط دادن حوادث داستانی بازی به اصلی‌ترین مکانیزم گیمپلی آن، هوشمندانه‌ترین تصمیمی است که سازندگان بازی ریترنال در قبال آن اتخاذ کرده‌اند.

ماجرا از این قرار است که بازی Returnal از یک سیستم طراحی مراحل روگ‌لایت برخوردار است و با هر بار مردن شخصیت اصلی، باید مجددا از ابتدای بازی کار خود را آغاز کنید. درست مثل بازی‌های کلاسیک دهه‌ی ۹۰ میلادی، با هر بار از پای درآمدن شخصیت اصلی، باید بازی را مجددا از ابتدا آغاز کنید. با این تفاوت که بازی حضور قبلی شما در محیط‌هایش را فراموش نمی‌کند و برای مثال می‌توانید مجددا جنازه‌ی خود را پیدا کنید و به جمع‌آوری تجهیزات و متعلقات باقی مانده‌ی خود بپردازید. 

وقتی از بیرون به این ماجرا نگاه می‌کنیم، صرفا با یک مکانیزم چالش‌برانگیز در گیمپلی بازی طرفیم که باعث می‌شود بازیکن در لحظه به لحظه‌ی بازی نهایت تمرکز خودش را به کار بگیرد و چالش‌های بازی را با کم‌ترین خسارت ممکن به پایان برساند. اما بازی Returnal پای خود را فراتر از این‌ها گذاشته و این مکانیزم را به یک عنصر داستانی در روایت خود تبدیل کرده است. به طوری که شخصیت‌اصلی داستان هم درست به اندازه‌ی بازیکن از مواجه شدن با جنازه‌ی خودش متعجب می‌شود و می‌خواهد هرچه زودتر سر از راز این سیاره درآورد. درحدی که حتی از روی کنجکاوی ممکن است بخواهید خود را به کشتن دهید تا چگونگی بازگشت دوباره‌ی او به بازی را مشاهده کنید.

اما سوالی که در اینجا بوجود می‌آید این است که آیا بازی Returnal واقعا توانسته مکانیزم روگ‌لایت را در گیمپلی اکشن – ماجراجویی و سوم شخص خودش پیاده‌سازی کند؟ در ساده‌ترین پاسخ ممکن به این سوال می‌توان گفت بله! این اثر نه‌تنها وفادارانه مهم‌ترین عناصر ژانر روگ‌لایت را در خود جای داده، بلکه با طراحی هوشمندانه و جذاب مراحل خودش توانسته این ژانر را بیشتر از قبل به تکامل برساند و حتی گیمرهای امروزی را نیز با آن آشنا سازد.

نقد و بررسی بازی Returnal
در بازی با انواع دشمنان در سایزهای گوناگون مواجه خواهید شد و اولویت اصلی شما در طول تمام مبارزات یک چیز است: حتی یک ضربه هم نباید بخوری!

اصلی‌ترین چالش شما حین تجربه‌ی بازی Returnal این است که از تماس حتی یک گلوله به شخصیت اصلی هم جلوگیری کنید. برخورد یک گلوله شاید موجب کشته شدن شخصیت اصلی و از سر گرفتن بازی نشود، اما بسیاری از پیشرفت‌های شما در طول گیمپلی را به طور کامل ریست می‌کند. برای مثال به عنوان مهم‌ترین رکن گیمپلی که به صورت تصاعدی درحال رشد است و حین اصابت گلوله ریست می‌شود، می‌توان به نوار آدرنالین و سطح سلاح‌ها اشاره کرد. هرچه دشمنان بیشتری را بدون آسیب دیدن و دریافت گلوله از سوی دشمنان، نابود کنید، نوار آدرنالین شما هم بیشتر رشد می‌کند و همزمان بسیاری از قدرت‌های شخصیت اصلی را ارتقا می‌دهد.

این مکانیزم تصاعدی نوار آدرنالین در بازی Returnal باعث می‌شود حتی از دریافت کوچکترین آسیب‌ها نیز جلوگیری کنید و استادانه مبارزات خود را پیش ببرید. هرچه دشمنان بیشتری را بدون آسیب دیدن از پیش رو بردارید، قدرت شما بیشتر می‌شود و در نتیجه دشمنان بزرگتر و سرسخت‌تری که در مراحل پیش رو انتظار شما را می‌کشند را راحت‌تر می‌توان متوقف کرد و شکست داد.

انحصاری جدید کنسول پلی‌استیشن 5 یک گیم‌پلی کاملا لوت‌محور دارد و باید بدون عجله تمامی محیط‌های بازی را زیر ذره‌بین ببرید تا هیچ آیتمی از چشم شما پنهان باقی نماند. به طور کلی در بازی Returnal آیتم‌های زیادی در دسته‌بندی‌های گوناگون به صورت پراکنده در محیط‌ها قرار گرفته‌اند و باید توجه داشته باشید که در صورت کشته شدن و از سر گیری بازی، بسیاری از این آیتم‌ها را از دست خواهید داد. چرا که اغلب قابلیت‌ها و قدرت‌های موجود در گیم‌پلی بازی Returnal از قابلیت بازیابی پس از مرگ برخوردار نیستند و به راحتی با مرگ شخصیت اصلی آن‌ها را از دست خواهید داد. در این صورت باید همزمان با از سر گرفتن مراحل بازی، محیط‌های مختلف را نیز مجددا به طور کامل جست و جو کرده و آیتم‌هایی که از دست داده‌اید را دوباره جمع‌آوری کنید. شاید در اینجا به این موضوع مهم فکر کنید که بازی Returnal در صورت از پا در آمدن شخصیت اصلی کاملا تکراری خواهد شد. 

در این رابطه لازم به یادآوری است که به شما بگوییم: پس از مرگ شخصیت اصلی، سیستم طراحی مراحل بازی به شکلی کاملا متفاوت چالش‌های پیش روی شما را بارگذاری می‌کند و یک چالش جدید را پیش روی شما قرار می‌دهد. وقتی شخصیت اصلی بازی کشته می‌شود و بازی را از ابتدا آغاز می‌کنید، دشمنان با ترتیب کاملا متفاوتی سر راه شما ظاهر می‌شوند و آیتم‌های مختلف نیز جای خود را در محیط‌های بازی تغییر می‌دهند. به طوری که ممکن است تجربه‌ی مجدد مراحل بازی پس از ریسپاون شدن شخصیت اصلی، بسیار سخت‌تر یا بسیار آسان‌تر از دفعه‌ی قبلی باشد. البته این سختی و آسانی کاملا به نحوه‌ی بازی کردن شما و فاصله‌ی بین آسیب دیدن‌های پیاپی شخصیت اصلی دارد. به طور کلی هرچه در بازی Returnal سرسخت‌تر عمل کنید، مبارزات بازی برای شما آسان‌تر خواهند بود و هرچه آسیب‌های بیشتری دریافت کنید و در مقابل دشمنان بی‌دفاع باشید، بازی شدیدا برای شما سخت خواهد شد. همانطور که گفتیم، چالش اصلی در بازی ریترنال تلاش برای عدم اصابت با حتی یک گلوله و از دست ندادن آیتم‌های جمع‌آوری شده است.

بازی ریترنال
بازی طیف متنوعی از سلاح‌های مختلف را در خود جای داده که هر یک به طریقی شوق بازیکن برای مقاومت و ارتقای آن‌ها را چند برابر می‌کنند

بازی Returnal طیف وسیعی از سلاح‌های مختلف را پیش روی شما قرار می‌دهد. گیمپلی بازی به گونه‌ای طراحی شده است که اغلب از راه دور با دشمنان به مبارزه می‌پردازید و همزمان با شلیک کردن به سوی آن‌ها باید از گلوله‌های شلیک شده توسط آن‌های جاخالی دهید. یکی از ویژگی‌های جالب گیمپلی بازی Returnal این است که تمامی سلاح‌های گرم درون بازی به صورت نامحدود تیر شلیک می‌کنند و در بازی خبری از لوت کردن مهمات و گلوله نیست. سلاح شما در بازی به صورت پیاپی شلیک می‌کند و حتی به صورت خودکار ریلود می‌شود. چالش اصلی شما در رابطه با سلاح در بازی Returnal این است که بیشتر زنده بمانید و سلاح‌های جدیدتر و قدرتمندتر را پیدا کنید و حتی با عملکرد خوب خود حین مبارزات و عدم دریافت آسیب از سوی حملات دشمنان، ویژگی‌های مختلف آن‌ها را ارتقا دهید. 

در بازی Returnal هر اسلحه قابلیت‌های منحصر به فردی را در خود جای داده که تنها از طریق بالا بردن نوار آدرنالین خود و بیشتر زنده ماندن می‌توانید آن‌ها را فعال کنید. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به زره پوشش‌دهنده‌ی شخصیت اصلی یا شلیک‌های خاص اسلحه اشاره کرد که تلاش مضاعف بازیکن برای دوام آوردن در میدان‌های مبارزه را می‌طلبند. در یک بیان ساده می‌توان اینگونه توصیف کرد که بازی Returnal در صورت کشته شدن یا حتی آسیب دیدن شخصیت اصلی، حسابی شما را جریمه می‌کند. اما با کنار آمدن با قوانین سختگیرانه‌ی بازی و پیشروی در مراحل همانطور که بازی به شما توصیه می‌کند، پاداش‌های بسیاری را دریافت خواهید کرد و تجربه‌تان از گیمپلی بازی به مراتب لذت‌بخش‌تر و بهتر خواهد شد.

بازی Returnal
بیش از هر المان بصری دیگری، این سبک‌های مختلف نورپردازی است که محیط‌های متفاوت را از هم متمایز می‌کند

خوشبختانه کنسول PS5 به طور کامل قدرت مورد نیاز برای پیاده‌سازی تمامی ایده‌های سازندگان بازی Returnal را در خود جای داده است. این بازی درحال حاضر یکی از زیباترین بازی‌های موجود در نسل نهم است که از حیث فنی عملکرد شگفت‌انگیزی را از خود به نمایش گذاشته. بازی Returnal میزبان چندتا از بزرگترین مبارزاتی است که تا به حال در یک بازی اکشن – سوم شخص تجربه کرده‌اید.

مبارزاتی که در یک سوی آن شخصیت اصلی بازی و قدرت‌های جذاب و سلاح‌های قدرتمندش قرار می‌گیرند و در سوی دیگر آن طیف وسیعی از موجودات بیگانه که به روش‌های مختلف سر راه بازیکن ظاهر می‌شوند و شما را به یک چالش نفسگیر دعوت می‌کنند. از هیولاهای بزرگی که تمام صفحه را پر می‌کنند و به سختی می‌توان حملات آن‌ها را جاخالی داد گرفته، تا موج پرجمعیتی از نوعی پرنده‌ی فضایی که طبق الگوهایی غیرقابل پیش‌بینی به طور معلق در هوا جابجا می‌شوند و به سمت شما تیر شلیک می‌کنند. همانند آنچه در سری بازی‌های Doom تجربه کرده بودیم، در بازی Returnal هم باید بدون وقفه و با سرعت بسیار زیادی بپرید، جاخالی دهید، جابه‌جا شوید و شلیک کنید. به طوری که تنها چند ثانیه ثابت ماندن در گوشه‌ای از محیط احتمالا موجب از پا درآمدن یا حداقل آسیب دیدن شما و خالی شدن نوار آدرنالین خواهد شد.

بازی Returnal از حیث گرافیکی یک کلکسیون رنگارنگ، درخشان و در عین حال تاریک است که با زیبایی هرچه تمام حضور در یک سیاره‌ی بیگانه را به تصویر می‌کشد. از گلوله‌های شلیک شده توسط دشمنان گرفته، تا نورهای معلق در هوا و آیتم‌های درخشانی که در قسمت‌های مختلف محیط اطرافتان به چشم می‌خورند. بازی Returnal یک تجربه‌ی بصری منحصر به فرد است که گاهی شما را در دل تاریکی و به دنبال کشف راه فرار رها می‌کند و گاهی هم در وسط میدان مبارزه و در محاصره‌ی انفجارهای رنگارنگ قرار می‌دهد.

این بازی حتی از لحاظ موسیقی و محتوای صوتی نیز عملکرد قابل توجهی دارد و سطح کیفی آن بدون شک یک سر و گردن بالاتر از عناوین هم‌سبک آن در نسل قبلی است. پیشنهاد ما به شما این است که با استفاده از هدفون‌های ۷.۱ کاناله به تجربه‌ی این بازی بپردازید تا اصوات سه‌بعدی و ۳۶۰درجه‌ی آن را به طور کامل بشنوید و در دنیای بازی غرق شوید. بازی Returnal از حیث صوتی یک تجربه‌ی فانتزی، پر از شلیک و البته گاها ترسناک را به بازیکن منتقل می‌کند و واقعا می‌توان در این زمینه نمره‌ی کامل را به آن اهدا کرد.

بازی Returnal
آیا برای ورود به این چرخه‌ی نفسگیر و چالش‌برانگیز مبارزه و مرگ آماده‌اید؟

نقد و بررسی بازی Returnal | نخستین ایستگاه درون‌مرزی نسل نهم

بازی Returnal را از بسیاری جهات می‌توان نخستین تجربه‌ی نسل جدیدی دانست که تا سر حد امکان توانایی‌های کنسول نسل نهمی PS5 را مورد استفاده قرار می‌دهد. بازی Returnal حد وسط تجربه‌ی خطی و داستان‌محور بازی‌های تک‌نفره را با گیمپلی پرسرعت و حساس بازی‌های چندنفره محسوب می‌شود و بهترین ویژگی‌های موجود در بازیی‌های هر دو دسته را با هم ادغام کرده است. از روایت مرموز و غافلگیرکننده‌ی داستان گرفته تا گیمپلی سرعتی و رقابتی مبارزات که با مکانیزم لوت‌محورش حس و حال حضور در یک بازی چندنفره را تداعی می‌کند. برخلاف بازی‌های داستانی و تک‌نفره‌ی دیگر که به راحتی می‌توان در طول یک تجربه‌ی چند روزه به پایان رساند، در بازی Returnal با یک ماراتن نفسگیر و چالش‌برانگیز طرفیم که به پایان رساندن آن واقعا کار راحتی نیست. مخصوصا وقتی در لحظات ابتدایی بازی متوجه می‌شوید که در بازی هیچ چک‌پوینتی برای ذخیره‌ی بازی تعبیه نشده و تنها راهتان برای خارج شدن از بازی و ادامه دادن آن در یک روز دیگر، قرار دادن کنسول در حالت Rest Mode است!


8.5 عالی
بازی Returnal یکی از متفاوت‌ترین شیوه‌های روایت داستان را در خود جای داده و گیمپلی نفسگیر و ساختار لوگ‌لایت مراحلش ساعت‌های طولانی شما را سرگرم خواهد کرد. این بازی یکی از بهترین تجربه‌های ممکن تا به امروز از کنسول PS5 و کنترلر دوال‌سنس را با خود به همراه دارد.
  • بهره‌برداری هوشمندانه و تاثیرگذار از قابلیت‌های کنترلر دوال‌سنس
  • روایت متفاوت و ایده‌های داستانی جذابی که به طور مستقیم با مکانیزم‌های گیمپلی در ارتباط‌اند
  • بارگذاری متفاوت هر مرحله حین کشته شدن شخصیت اصلی و از سرگیری بازی
  • دنیای فانتزی و اتمسفر تاثیرگذار سیاره‌ی بیگانه‌ی درون بازی و تمدن ناشناخته‌ی آن
  • مکانیزم چالش‌برانگیز بازی برای تمامی گیمرها و علاقمندان به سبک‌های گوناگون مناسب نیست
  • عدم وجود قابلیت ذخیره‌سازی و تطبیق آن با مکانیزم روگ‌لایت بازی که سبب می‌شود حین خروج از بازی نتوانید کنسول خود را خاموش کنید

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments