#مهسا_امینی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: صدرنشینی و صعود هفت پله‌ای FIFA 21

بازی Outriders در رده ششم قرار گرفت!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم فروردین

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم فروردین ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی دوباره بازی پرطرفدار FIFA 21 حکایت دارد.

در هفته منتهی به چهاردهم فروردین ماه، در حالی که یکی از مورد انتظارترین آثار سال جاری میلاید به نام اوت‌ رایدرز راهی بازار شده، اما جدیدترین بازی ورزشی و شبیه‌ساز رقابت‌های فوتبال شرکت الکترونیک آرتز به نام فیفا 21 در پی رشد فروش ۸۱ درصدی، پس از مدت‌ها دوری دوباره به صدر جدول برگشته و جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. این عنوان که که لقب پرفروش‌ترین بازی سال گذشته میلادی را از آن خود کرده، هفته‌ی پیش به خاطر تخفیف ویژه شرکت ناشر با صعود پنج پله‌ای به رده‌ی هشتم نقل مکان کرده بود و حال با تداوم این روند رو به رشد عالی، هفت پله صعود را تجربه کرده و به عنوان پرفروش‌ترین بازی این هفته شناخته می‌شود.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی Animal Crossing: New Horizons تعلق دارد. این عنوان پرطرفدار که هفته‌ی گذشته با دو پله سقوط صدرنشینی را از دست داده بود، حال در طول این هفته فروش آن نزدیک به یازده درصد افزایش داشته و با صعود یک پله‌ای، در مکان دوم جدول به چشم می‌خورد. بد نیست اشاره کنم که این بازی بعد از اثر فیفا 21، به عنوان دومین بازی پرفروش کل سال گذشته میلادی در بریتانیا به شمار می‌رود.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury، دیگر اثر پرطرفدار نینتندو، با صعود یک پله‌ای موفق به تصاحب رده‌ی سوم جدول شده است. این بازی که پیش از انتشار ماسنتر هانتر رایز به عنوان جدیدترین اثر کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ برشمرده می‌شد، در چهار هفته‌ی نخست عرضه برای چهار بار متوالی در صدر جدول حضور داشت و تا به امروز از نظر تجاری عملکرد فوق‌العاده خوبی از خود به نمایش گذاشته است. طبق اظهارات و گزارش‌های سازمان سرگرمی‌های تعاملی انگلستان، این بازی در حال حاضر لقب پرفروش‌ترین بازی سال جاری میلادی در بریتانیا را یدک می‌کشد و فروش آن در طول هفت روز اخیر چیزی در حدود هفده درصد افزایش یافته است.

در رده‌ی چهارم جدول، بازی جدید شرکت کپکام یعنی Monster Hunter Rise دیده می‌شود. این عنوان که هفته‌ی گذشته روانه بازار شد و طبق گزارش‌ها، فروش بسیار خوبی را در انگلستان تجربه کرد و جدا از صدرنشینی در نخستین هفته‌ی انتشار، یک سری رکوردهای مربوط به فروش اولیه‌ی مجموعه‌ی خود را شکست، در طول هفته‌ی دوم عرضه به کاهش فروش ۷۴ درصدی روبه‌رو شده و با سه پله سقوط در رده‌ی چهارم قرار گرفته است. لازم به ذکر است که اثر ماسنتر هانتر رایز لقب دومین عرضه‌ی موفق و پرفروش تاریخ مجموعه در انگلستان را از آن خود کرده و از آن می‌توان به عنوان یکی از موفق‌ترین بازی‌های نینتندو سوییچ در سال جاری میلادی یاد کرد. در نظر داشته باشید که کاهش فروش هفتاد و چهار درصدی بازی در دومین هفته‌ی انتشار، موضوع چندان دور از انتظاری نبود و به طور معمول، بسیاری از بازی‌های سرشناس در هفته‌های دوم و سوم و حتی چهارم عرضه از نظر فروش با روند نزولی مواجه می‌شوند.

بازی Mario Kart 8: Deluxe، دیگر اثر پرفروش کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ، همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می‌دهد و آن‌طور که به نظر می‌رسد، روز به روز جامعه‌ی آن گسترده‌تر از قبل می‌شود. این عنوان که هفته‌ی گذشته از رده‌ی چهارم به رده‌ی هفتم جدول سقوط کرده بود، حال با صعودی دوباره، رده‌ی پنجم جدول را در اختیار خود دارد. بر اساس گزارش‌های انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته چیزی در حدود بیست درصد رشد داشته و بخش عمده‌ی این رشد را باید مدیون فروش باندل ماریو کارت نینتندو سوییچ بود.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم فروردین

رده‌ی ششم جدول این هفته در اختیار بازی جدید شرکت اسکوئر انیکس و استودیوی لهستانی پیپل کن فلای (People Can Fly) به نام Outriders قرار دارد. این بازی شوتر نقش آفرینی که در زمان عرضه به خوبی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفت و حتی به سرعت به جمع ده بازی محبوب شبکه‌ی پرمخاطب استیم ملحق شد، کار خود را با قرارگیری در مکان ششم جدول آغاز کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 و پلی‌استیشن 4 بازی به ترتیب ۵۲ و ۳۱ درصد از فروش کلی این عنوان را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که تنها هفده درصد از فروش بازی مربوط به نسخه‌ی نسل هشتم و نهم کنسول‌های ایکس‌باکس است.

هرچند ناگفته نماند که اوت‌رایدز به خاطر همکاری مایکروسافت و اسکوئر انیکس، در روز نخست انتشار به سرویس ایکس‌باکس گیم پس اضافه شد و در حال حاضر کاربران این سرویس اشتراکی به رایگان می‌توانند بازی را روی کنسول‌های ایکس‌باکس تجربه کنند. با توجه به اینکه گزارش فوق مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی بوده و فروش دیجیتالی و تعداد کاربران بازی در گیم پس را شامل نمی‌شود، بدیهی است که فروش نسخه‌های ایکس‌باکس سهم کمتری در فروش کلی این عنوان را داشته باشند. در مجموع، عملکرد تجاری بازی رکورد جدیدی در تاریخ شرکت اسکوئر انیکس به ثبت نرسانده و بی‌شک مشکلات مربوط به سرور، باگ‌های مختلف و توقف قابلیت کراس‌پلی تا حدی در فروش بازی تاثیر منفی گذاشته است.

بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که چند هفته‌ای از جمع ده بازی پرفروش هفتگی در انگلستان خارج شده بود، با صعود نه پله‌ای مجدد به این جمع ملحق شده و از رده‌ی شانزدهم به رده‌ی هفتم جدول نقل مکان کرده است. گفته شده که فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته چیزی در حدود ۱۲۷ درصد بیشتر شده است. جایگاه هشتم در اختیار بازی Super Mario 3D All-Stars است؛ اثری که هفته‌ی قبل در پی اعمال تخفیف وسوسه‌انگیز و افزایش فروش ۲۷۶ درصدی، هفت پله صعود را تجربه و مکان دوم را تصاحب کرد، در طول هفت روز اخیر به خاطر کاهش فروش ۵۶ درصدی به مکان هشتم سقوط کرده است.

بازی Assassin’s Creed Valhalla، پرفروش‌ترین بازی یوبی‌سافت در سال گذشته میلادی، از رده‌ی چهاردهم به رده‌ی نهم جدول صعود کرده است. این عنوان اگرچه در طول یک الی دو ماه اخیر دائما از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج و مجدد به آن ملحق شده، اما در کل از نظر تجاری عملکرد خوبی داشته است. یکی از مهم‌ترین دلایل این صعود پنج پله‌ای، کاهش چشم‌گیر قیمت بازی در خرده‌فروشان بود و حتی نسخه‌ی دیجیتالی بازی نیز در حال حاضر در بسیاری از فروشگاه‌ها مشمول تخفیف ویژه شده است. در آخر، نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت با چهار پله سقوط، مکان دهم را در اختیار دارد. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش
این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع
فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

همان‌طور که ملاحظه کردید، کمپانی نینتندو بار دیگر هفته‌ی بسیار خوب و موفقی را در انگلستان پشت سر گذاشته و از میان ده بازی پرفروش، پنج اثر مربوط به کنسول سوییچ است. حضور پنج بازی سوییچ در این جدول در حالی اتفاق افتاده که کمتر از شش ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد و هیچ کدام یک از آثار انحصاری این کنسول‌های جدید جایگاهی در جمع ده بازی پرفروش این هفته ندارند. البته، بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که هنوز آثار چندان بزرگ و مطرحی برای کنسول‌های سونی و مایکروسافت عرضه نشده و کمپانی نینتندو به خوبی از فرصت کنونی استفاده می‌کند.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم فروردین ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۸ فروردین (۲۸ مارس)
  • پایان هفته: شنبه ۱۴ فروردین (۳ آوریل)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
18
FIFA 21
الکترونیک آرتز
23
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
34
Super Mario 3D World + Bowser’s Fury
نینتندو
41
Monster Hunter Rise
کپکام
57
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
6
Outriders
اسکوئر انیکس
716
Ring Fit Adventure
نینتندو
82
Super Mario 3D All-Stars
الکترونیک آرتز
914
Assassin’s Creed Valhalla
یوبی‌سافت
106Minecraft (سوییچ)نینتندو

بازی‌ جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم فروردین

Outriders

  • تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ماه (۱ آوریل)
  • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس، گوگل استادیا و رایانه‌ی شخصی
  • استودیوی سازنده: پیپل کن فلای
  • شرکت ناشر: اسکوئر انیکس
  • ژانر: شوتر نقش آفرینی
  • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

استودیوی لهستانی پیپل کن فلای که ساخت عناوین بزرگ و پرطرفداری همچون Bulletstorm و Gears of War: Judgement را در کارنامه‌ی خود دارد، در سال ۲۰۱۹ میلادی با همکاری شرکت ژاپنی اسکوئر انیکس از بازی جدید خود تحت عنوان اوت‌رایدز پرده برداشت. عنوانی که به گفته‌ی سازندگان، نزدیک به شش سال پروسه‌ی ساخت آن به طول انجامیده و بعد از فراز و نشیب‌های متعدد، در نهایت در دسترس کاربران قرار گرفته و گیم‌پلی مهیج آن حسابی بازیکنان را به خود سرگرم کرده است.

داستان این بازی نقش آفرینی در آینده‌ی دور روایت می‌شود؛ جایی که زمین به کلی ویران شده و حالتی آخرالزمانی به
خود گرفته است. در نتیجه، انسان‌ها چاره‌ای جز ترک سیاره‌ی مادری و یافتن
سیاره‌ای جدید برای زندگی ندارند. باقی مانده‌ی نسل بشر پس از ۸۳ سال
سردرگمی در فضای بی‌کران نهایتا سیاره‌ای به نام Enoch را یافته و خود را
به آن می‌رساند. این سیاره همان چیزی است که انتظار می‌رفت. از این رو، انسان‌ها سکونتگاه را ایجاد کرده و خود را برای ساخت یک تمدن جدید آماده می‌کنند. شرایط به خوبی پیش می‌رود تا اینکه انسان‌ها متوجه‌ی وجود یک طوفان قدرتمند و می‌شوند!

این طوفان هر آنچه که لمس کند را متلاشی کرده یا ماهیتش را تغییر می‌دهد. شخصیت اصلی با وجود فرصتی برای فرار به داخل طوفان کشیده و به مدت ۳۰ سال بی‌هوش می‌شود. پس از بازگشت به حالت طبیعی، پروتاگونیست به دو نکته‌ی مهم پی می‌برد: نکته‌ی اول اینکه انسان‌ها درگیر یک جنگ داخلی شده و در آستانه‌ی انقراض قرار دارند؛ نکته‌ی دوم هم اینکه به دلیل تماس با طوفان اسرارآمیز به قدرت‌های فراانسانی دست یافته است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا