#مهسا_امینی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: صدرنشینی Monster Hunter Rise در اولین هفته انتشار

درخشش نینتندو ادامه دارد!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول فروردین

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول فروردین ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی جدید Monster Hunter Rise در نخستین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به هفتم فروردین ماه، جدیدترین بازی شرکت ژاپنی کپکام از سری ماسنتر هانتر به نام مانستر هانتر رایز که چند روز پیش برای کنسول نینتندو سوییچ روانه بازار شد، در نخستین هفته‌ی عرضه به صدرنشینی یک هفته‌ای  Animal Crossing: New Horizons خاتمه داده و جایگاه اول جدول را به خود اختصاص داده است. فروش بازی در انگلستان به قدری بالا بوده که یک سری رکوردهای فروش جابه‌جا و شکسته شده و با توجه به این دستاوردها، بدون شک می‌توان این بازی را به عنوان یکی از موفق‌ترین بازی‌های نینتندو سوییچ در سال جاری میلادی خطاب کرد.

بر اساس گزارش موسسه‌ی سرگرمی‌های تعاملی بریتانیا، اثر ماسنتر هانتر رایز لقب دومین عرضه‌ی موفق و پرفروش تاریخ مجموعه در انگلستان را از آن خود کرده است. بزرگ‌ترین و موفق‌ترین انتشار این مجموعه مربوط به بازی Monster Hunter World می‌شود که در سال ۲۰۱۷ میلادی برای کنسول‌های نسل هشتم ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 و همچنین پلتفرم رایانه‌ی شخصی عرضه شد. در حالی که فروش اولیه‌ی ماسنتر هانتر رایز چیزی در حدود ۴۳ درصد کمتر از ماسنتر هانتر ورلد است، اما توجه داشته باشید که نسخه‌ی رایز به صورت انحصاری برای یک پلتفرم، آن هم کنسول نینتندو سوییچ منتشر شده و این در حالی است که نسخه‌ی ورلد روی کنسول‌های خانگی مایکروسافت و سونی عرضه شده بود.

از طرفی، در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی‌ها کمی کاهش یافته و در عوض بازیکنان به خرید دیجیتالی آثار مورد نظر خود روی آورده‌اند. از این رو، با وجود اینکه در این گزارش میزان فروش نسخه‌ی دیجیتالی بازی ماسنتر هانتر رایز در نظر گرفته نشده، لیکن در مجموع بازی فروش بسیار خوبی را در نخستین روزهای انتشار خود در منطقه بریتانیا تجربه کرده و صدرنشینی آن چندان هم دور از انتظار و تصورها نبود.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی Super Mario 3D All-Stars تعلق دارد. این عنوان پرطرفدار که هفته‌ی گذشته برای دومین بار متوالی در رده‌ی نهم جدول حضور داشت، این بار در پی افزایش ۲۷۶ درصدی، هفت پله صعود را تجربه کرده و هم‌اکنون در رده‌ی دوم جدول جا گرفته است. این عنوان در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، همزمان با سی و پنج سالگی سری محبوب سوپر ماریو در دسترس بازیکنان قرار گرفت که از زمان انتشار تا به امروز فروش بسیار خوبی داشته و موفقیت‌های بزرگی را برای کمپانی نینتندو و سری سوپر ماریو رقم زده است.

بازی Animal Crossing: New Horizons که لقب پرفروش‌ترین بازی کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ در سال گذشته میلادی را از آن خود کرده و بعد از اثر فیفا 21، به عنوان دومین بازی پرفروش کل سال ۲۰۲۰ میلادی در انگلستان به شمار می‌رود، در طول هفت روز اخیر دو پله سقوط کرده و این بار در جایگاه سوم جدول به چشم می‌خورد. این سقوط دو پله‌ای در حالی صورت گرفته که فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته نزدیک به یازده درصد بیشتر شده است. گفتنی است که انیمال کراسینگ نیو هورایزنز پیش‌تر با صعود دو پله‌ای، به مدت یک هفته در رده‌ی اول جدول جا گرفته بود. بعد از انتشار جدیدترین اثر سوپر ماریو در ماه فوریه، این نخستین باری بود که اثر مزبور موفق به تصاحب جایگاه اول جدول شده است.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury که پیش از انتشار ماسنتر هانتر رایز به عنوان جدیدترین اثر کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ برشمرده می‌شد، از زمان عرضه تا
پیش از دو هفته گذشته برای چهار بار متوالی در صدر جدول حضور داشت و تا به امروز از نظر تجاری عملکرد فوق‌العاده خوبی از خود به نمایش گذاشته است. سازمان سرگرمی‌های تعاملی انگلستان مدعی است که این بازی در حال حاضر لقب پرفروش‌ترین بازی سال جاری میلادی در بریتانیا را یدک می‌کشد و فروش آن در طول هفت روز اخیر چیزی در حدود یک درصد افزایش یافته است. با این وجود، بازی در پی تغییر و تحول‌های جدول و انتشار اثر جدید ماسنتر هانتر، از رده‌ی دوم به رده‌ی چهارم سقوط کرده است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول فروردین

بازی Minecraft Dungeons که هفته‌ی گذشته به دنبال افزایش فروش ۱۹ درصدی و صعود شش پله‌ای، بار دیگر به جمع ده بازی پرفروش هفتگی در انگلستان ملحق شده بود و جایگاه دهم را در اختیار خود داشت، کماکان به فروش رو به رشد خود ادامه داده و این بار با پنج پله صعود، در جایگاه پنجم جدول دیده می‌شود. در حالی که بازی روی تمامی پلتفرم‌ها در دسترس قرار دارد، اما این صعود و فروش خیره‌کننده خود را مدیون پلتفرم نینتندو سوییچ است؛ چرا که گزارش‌ها نشان می‌دهد بیش از ۹۵ درصد از فروش کلی بازی مربوط به نسخه‌ی سوییچ است.

نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت که در طول دو هفته‌ی اخیر با فراز و نشیب‌های گوناگونی روبه‌رو شده و بعد از صعود سه پله‌ای، مجدد سه پله سقوط را تجربه کرده بود، این بار از رده‌ی هشتم به رده‌ی ششم جدول نقل مکان کرده است. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش
این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع
فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های
بهتری خواهیم بود. بازی Mario Kart 8: Deluxe، دیگر اثر پرفروش کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ،
 عملکرد مشابهی با دیگر آثار این پلتفرم داشته و در طول سه هفته‌ی گذشته، برای
سومین بار متوالی جایگاه چهارم جدول را از آن خود کرده بود. با این وجود، در حالی که بازی تا به امروز فروش بسیار خوبی را تجربه کرده، اما این بار از رده‌ی چهارم به رده‌ی هفتم جدول سقوط کرده است.

بازی ورزشی FIFA 21 که لقب پرفروش‌ترین بازی سال گذشته میلادی را به خود اختصاص داده، در طول هفت روز اخیر با پنج پله صعود روبه‌رو شده و با قرارگیری در جایگاه هشتم، بار دیگر به جمع ده بازی پرفروش هفتگی در انگلستان محلق شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش بازی به خاطر تبلیغات گسترده خرده‌فروشان نزدیک به ۱۹۷ درصد رشد داشته است. در نظر داشته باشید که این عنوان تا پیش از عرضه‌ی نسخه جدید، همچنان فروش خوبی را تجربه خواهد کرد و چه بسا در صورت اعمال تخفیف‌های وسوسه‌انگیز، به رده‌های بهتری نیز صعود می‌کند. از دیگر آثار پرفروش این هفته‌ی نینتندو سوییچ می‌توان به Luigi’s Mansion 3 اشاره کرد که از رده‌ی شانزدهم به رده‌ی نهم نقل مکان کرده است. در آخر، بازی Super Mario Odyssey با نه پلع صعود، دوباره به جمع ده بازی اثر هفتگی در انگلستان پیوسته و در جایگاه دهم جدول قرار گرفته است.

جدیدترین بازی شرکت اکتیویژن به نام Call of Duty: Black Ops Cold War
 که در زمان عرضه از نظر فروش فیزیکی عملکرد چندان خوبی نداشت و در عوض به
صورت دیجیتالی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته بود، در طول هفت روز اخیر تن به جابه‌جایی نداده و برای دومین بار پی‌درپی در جایگاه ششم جدول جا گرفته است. بد نیست اشاره کنم که این عنوان در
ایالات متحده آمریکا از نظر تجاری عملکرد و وضعیت بهتری داشته؛ به طوری که
طبق گزارش گروه آماری NPD، بازی جدید کال آو دیوتی در جایگاه اول جداول
پرفروش‌ترین اثر سال ۲۰۲۱ میلادی و همچنین پرفروش‌ترین بازی ۱۲ ماه اخیر در
این منطقه حضور دارد.

جایگاه هفتم جدول این هفته در اختیار بازی جدید هفته به نام Hades است. این عنوان برای نخستین بار در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی به صورت دیجیتالی روی پلتفرم‌های نینتندو سوییچ و رایانه‌ی شخصی عرضه شده بود که در آن زمان گیم‌پلی مهیج آن در کنار داستان درگیرکننده و سیستم مبارزات بی‌نقص حسابی مورد استقبال بازیکنان و منتقدان قرار گرفت و چه بسا بازی در بسیاری از رویدادها توانست جوایز بهترین بازی سال در گروه‌های مختلف را از آن خود کند. پس از گذشت چند ماه از عرضه‌ی دیجیتالی بازی، چند روز پیش نسخه‌ی فیزیکی این اثر تحسین‌شده برای کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ روانه بازار شد که توانست کار خود را با قرارگیری در رده‌ی هفتم جدول آغاز کند.

از دیگر نکات مهم گزارش این هفته می‌توان به خروج شماری از آثار مطرح و برجسته از جمع ده بازی پرفروش هفتگی در بریتانیا اشاره کرد. به عنوان مثال، بازی Marvel’s Spider-Man: Miles Morales که دو هفته پیش در رده‌ی اول و هفته‌ی پیش در رده‌ی سوم جا گرفته بود، عناوین پرطرفدار دیگری همچون Grand Theft Auto V و Call of Duty: Black Ops Cold War نیز از این قاعده پیروی می‌کنند. علاوه بر این‌ها، بازی Hades که پس از گذشت چند ماه از عرضه‌ی دیجیتالی بازی، هفته‌ی گذشته  به صورت فیزیکی برای کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ روانه بازار شد و کار خود را با قرارگیری در رده‌ی هفتم جدول آغاز کرد، اکنون جایگاهی در میان ده بازی پرفروش این هفته ندارد. از طرفی، انتشار Marvel’s Avengers روی کنسول‌های نسل نهم همچنان در روند افزایشی فروش بازی تاثیرگذار بوده و این عنوان به دنبال رشد فروش ۱۳۷ درصدی، در حال حاضر در مکان هفدهم جدول جا گرفته است.

همان‌طور که ملاحظه کردید، کمپانی نینتندو بار دیگر هفته‌ی بسیار خوب و موفقی را در انگلستان پشت سر گذاشته و از میان ده بازی پرفروش، نه اثر مربوط به کنسول سوییچ است. حضور نه بازی سوییچ در این جدول در حالی اتفاق افتاده که کمتر از شش ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد و هیچ کدام یک از آثار انحصاری این کنسول‌های جدید جایگاهی در جمع ده بازی پرفروش این هفته ندارند. البته، بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که هنوز آثار چندان بزرگ و مطرحی برای کنسول‌های سونی و مایکروسافت عرضه نشده و کمپانی نینتندو به خوبی از فرصت کنونی استفاده می‌کند.

در این میان، بد نیست اشاره کنم که در طول یک ماه اخیر، گزارش‌های زیادی مبنی بر عرضه‌ی مدل جدید و ارتقا یافته سوییچ به نام سوییچ پرو به گوش می‌رسد که گویا این دستگاه به صفحه نمایش هفت اینچی از نوع اولد (OLED) مجهز شده و در هنگام اتصال به تلویزیون، از رزولوشن خروجی 4K بازی‌ها به طور کامل پشتیبانی می‌کند و گیمرها می‌توانند بازی‌ها را در گرافیک و کیفیت بهتر از قبل روی صفحه‌ی نمایش‌های خارجی تجربه کنند. هرچند، گروهی از تحلیل‌گران معتقد هستند که به خاطر موفقیت کنونی این دستگاه، عرضه‌ی مدل ارتقا یافته به این زودی‌ها محقق نخواهد شد.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول فروردین ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱ فروردین (۲۱ مارس)
  • پایان هفته: شنبه ۷ فروردین (۲۷ مارس)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
Monster Hunter Rise
نینتندو
29
Super Mario 3D All-Stars
نینتندو
31
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
42
Super Mario 3D World + Bowser’s Fury
نینتندو
510
Minecraft Dungeons
مایکروسافت
68
Minecraft (نینتندو سوییچ)
نینتندو
74
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
813
FIFA 21
الکترونیک آرتز
916
Luigi’s Mansion 3
نینتندو
1019Super Mario Odysseyنینتندو

بازی‌ جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی اول فروردین

Monster Hunter Rise

  • تاریخ انتشار: ۶ فروردین ماه (۲۶ مارس)
  • پلتفرم: نینتندو سوییچ
  • استودیوی سازنده: کپکام
  • شرکت ناشر: کپکام
  • ژانر: اکشن نقش آفرینی
  • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

انتشار موفقیت آمیز اثر Monster Hunter: World باعث شد تا بازیکنان بیشتری به تجربه‌ی سری مانستر هانتر علاقه‌مند شوند و چه بسا فروش باورنکردنی آن و درخشش بسته‌های الحاقی بازی، موفقیت بزرگی را برای شرکت ژاپنی کپکام به ارمغان آورد. به دنبال این دستاورد عالی، چندی پیش شرکت کپکام از اثر جدید این فرنچایز به نام Monster Hunter Rise پرده برداشت که چند روز پیش بازی مذکور به صورت انحصاری برای کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ روانه بازار شد.

جدیدترین اثر سری مانستر هانتر که در واقع یک بازی اکشن نقش آفرینی است، از یک سری ویژگی‌ها و المان‌های منحصر به فردی بهره می‌برد و ترکیب خوب عناصر مانسترهای کلاسیک با نسخه ورلد در این بازی، هیجان تجربه‌ی آن را چند برابر کرده است. به طور کلی، این عنوان اگرچه از لحاظ داستان عملکرد چندان خوبی ندارد و حتی می‌توان کمبود محتوا و تنوع پایین هیولاها را جزء نقاط ضعف آن دانست، اما در مجموع گیم‌پلی بازی بسیار سرگرم‌کننده بوده و تجربه‌ی لذت‌بخشی از شکار هیولاها را برای بازیکنان کنسول نینتندو سوییچ رقم می‌زند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا