#مهسا_امینی

آیا توییچ فیلتر شده است؟! | به‌روزرسانی: کاربران ایرانی امکان دسترسی به توییچ را ندارند

اختلال سرویس توییچ رفع شد

فیلتر توییچ Twitch

ظاهرا قبل از اینکه دیسکورد از دسترس خارج شود، فیلتر توییچ از دیروز استریمرها و کاربران زیادی را با مشکل مواجه کرده است.

توییچ Twitch که به عنوان یک سرویس استریم با تمرکز بر بازی و eSports راه اندازی شده حالا با مشکل دسترسی روبه‌رو شده و کاربران با فیلترشکن امکان دسترسی به این سرویس را دارند.

البته هنوز مشخص نیست که سرورهای این شبکه در داخل ایران با مشکل مواجه شده یا اینکه همانند دیسکورد کاربران ایرانی هم در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

با این حال توییچ به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم بازی، از دیروز از دسترس خارج شده و موجبات نگرانی و اعتراض کاربران را برانگیخته است.

بسیاری از کاربران در شبکه اجتماعی توییتر موضوع فیلتر توییچ را بی‌ربط به طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی نمی‌دانند چرا این روزها کندی و اختلال اینترنت از یک سو و فیلتر و محدود سازی دسترسی به سرویس‌های مختلف از سوی دیگر، مشکلات بسیاری را پیش پای کاربران در سرویس‌های مختلف قرار داده است.

اپلیکیشن توییچ هم از پلی‌استور گوگل با سرعت بسیار کمی دانلود می‌شود اما امکان دسترسی به این سرویس بدون فیلتر شکن یا وی‌پی‌ان امکان‌پذیر نیست.

البته باید یادآوری کنیم که سرویس‌هایی مثل توییچ گاهی با اختلال همراه می‌شوند و از آنجا که هنوز مقامات رسمی درباره‌ فیلتر شدن یا نشدن آن اظهار رسمی صورت نگرفته نمی‌توان به طور قطع گفت که این سرویس فیلتر شده است.

اما بر اساس گزارش کاربران، برای ورود به توییچ ابزارهای فیلتر شکن لازم است اما بعد از ورود می‌توان فیلترشکن را خاموش کرده و به بازی ادامه داد، اما امکان گفت‌وگوی زنده در این سرویس همانند قبل وجود ندارد.

Twitch در حال حاضر ۱۴۰ میلیون بازدید کننده در ماه دارد و تقریبا همیشه ۱۲۷ هزار پخش زنده در توییچ در حال انجام است.

توییچ Twitch در بازار آسیا و اقیانوسیه کاربران زیادی دارد و چین، ژاپن و کره جنوبی سه بازار از چهار بازار بزرگ بازی‌های ویدئویی را تشکیل می‌دهند. با این حال توییچ از سپتامبر ۲۰۱۸ در چین فیلتر شد.

به‌روزرسانی

با توجه به بررسی‌هایی که توسط تیم سرگرمی انجام شد، ظاهراً اختلالی که از روز گذشته موجب نگرانی کاربران توییچ، به‌ویژه جامعه گیمرها و استریمرها شده بود رفع شده است. با این حال، علت اختلال توییچ هنوز مشخص نیست و توضیحی برای عدم دسترسی کاربران ایرانی طی شبانه‌روز گذشته به این سرویس پخش زنده وجود ندارد.

به‌روزرسانی 8 تیر 1401

سرویس توییچ از یکی دو روز پیش دوباره با اختلال همراه شده است و ظاهرا کاربران ایرانی امکان دسترسی به این سرویس را ندارند. 

بر اساس گزارش کاربران، دسترسی به این برنامه فعلا فقط از طریق فیلترشکن امکان پذیر است و در غیر این‌صورت نمی‌توان به این شبکه اجتماعی وارد شد.

در این زمینه هنوز هیچ اظهار نظری از سوی مسئولان امر نشده و مشخص نیست که توییچ فیلتر شده است یا خیر.

باید منتظر بمانیم و ببینیم همانند قبل دوباره مشکل برطرف خواهد شد یا خیر.

 


guest

15 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا