آیا دسترسی کاربران ایرانی به دیسکورد محدود می‌شود؟

کاربران دیسکورد در صف تحریم

دسترسی کاربران ایرانی به دیسکورد

قطع دسترسی کاربران ایرانی به دیسکورد یکی از موضوعاتی است که این بار جامعه گیمینگ را هدف گرفته و موجبات نگرانی کاربران را فراهم کرده است.

دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه دیسکورد از هشتم فروردین ماه از دسترس کاربران ایرانی خارج می‌شود و دست یافتن به این سرویس امکان‌پذیر نخواهد بود.

در بخش شرایط استفاده از وب‌سایت دیسکورد بند جدیدی لحاظ شده با مضمون اینکه کاربران باید کلیه قوانین کنترل و محدودیت‌های واردات، صادرات و صادرات مجدد را بپذیرند که این قوانین شامل تحریم‌های اقتصادی است که از سوی اداره کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC) و مقررات تجارت بین المللی اسلحه (ITAR) اعمال می‌شود؛ بنابراین بر اساس این بند، کاربران دیسکورد نمی‌توانند این قوانین را نقض کنند.

بر این اساس ظاهرا از بیست و هشتم ماه مارس (هشتم فروردین‌ماه ۱۴۰۱) دسترسی به دیسکورد برای کاربران ایرانی محدود می‌شود.

البته این اولین بار نیست که فیلتر دیسکورد موجبات نگرانی کاربران را فراهم می‌کند و محدودیت این سرویس باعث بروز مشکلاتی برای کاربران می‌شود، آخرین بار مهرماه سال ۹۹ بود که باز هم شبکه دیسکورد دچار مشکل شد و کاربران برای دسترسی به این شبکه لازم بود که آی‌پی خود را تغییر داده و به لحاظ جغرافیایی مشخص می‌کردند که در مکانی غیر از ایران زندگی می‌کنند که پس از مدتی وزیر ارتباطات به موضوع ورود کرد و مشکل حل شد. اما ظاهرا دفعه پیش فیلتر دیسکورد از سوی منابع داخلی و مقامات قضایی کشور صورت گرفته بود و پس از اینکه مشخص شد که اشکالی به این سرویس وارد نیست، محدودیت‌های آن برداشته شد.

اما این بار ظاهرا دیسکورد نیز از قوانینی تبعیت می‌کند که کشورهای موجود در لیست تحریم‌های آمریکا را هدف قرار داده است.

بر این اساس از یک ماه آینده کاربرانی که در کشورهای کره شمالی، کوبا، ایران، سوریه و منطقه کریمه سکونت دارند، امکان دسترسی به این شبکه اجتماعی را نخواهند داشت.

به این ترتیب هنوز مشخص نیست که آیا کاربران جدید امکان ثبت نام در سرویس دیسکورد را نخواهند داشت، یا کلا دسترسی کاربران ایرانی به دیسکورد مسدود خواهد شد.

باید تا یک ماه دیگر صبر کنیم و ببینیم که چه اتفاقی قرار است بیفتد و آیا ممکن است دسترسی کاربران کشورمان به دیسکورد قطع شود یا با در نظر گرفتن شرایطی این مشکل حل خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا