برنامه دیسکورد - Discord

بررسی ویژگی جدید اضافه شده به برنامه دیسکورد

دیسکورد نیترو چیست؟

برنامه دیسکورد جزو نرم افزارهای محبوب و کاربردی برای گیمرها محسوب می‌شود. این برنامه بسیار مورد استفاده کاربران گوشی‌های هوشمند قرار می‌گیرد و در هنگام اجرای بازی‌های مختلف اکثر افراد از این برنامه استفاده می‌کنند.

کلمه Discord به معنی اختلاف است، اما این برنامه عملکرد متفاوتی داشته و باعث ایجاد هرج و مرج میان کاربران نمی‌شود. جالب است که بدانید، افراد می‌توانند با استفاده از این برنامه با بسیاری از دوستان و کاربران ارتباط برقرار کنند. این برنامه دارای قابلیت‌های بسیار کاربردی بوده و برای مثال می‌توان به گفتگوی صوتی با تاخیر بسیار کم اشاره کرد.

برنامه دیسکورد دارای نقاط قوت دیگری مانند دسترسی ساده برای کاربران و اشتراک گذاری آسان تمام صفحه است. این ویژگی‌ها می‌توانند گیمرها و کاربران را به استفاده از این نرم افزار تشویق کنند. ناگفته نماند که یکی از مواردی که باعث شده است تا این برنامه چندان مورد توجه قرار نگیرد، این است که این نرم افزار برای گیمرها طراحی شده و دیگر افراد دلیلی برای استفاده از این برنامه ندارند.

بسیاری از کاربران برنامه Slack این موضوع را به خوبی درک می‌کنند و آن‌ها استفاده از چنین برنامه‌ای را برای چت گروهی ترجیح می‌دهند. ناگفته نماند که برنامه‌های دیگری مانند Facebook Workplace وجود دارند که کاربران می‌توانند از آن‌ها برای چت کردن با دوستان خود استفاده کنند. یکی از قابلیت‌های خوب این دسته از برنامه‌ها قابلیت شخصی سازی بوده و کاربران می‌توانند با توجه به سلیقه خود این برنامه‌ها را شخصی سازی کنند.

دسترسی به بخش‌های مختلف در این برنامه‌ها بسیار ساده بوده و کاربران می‌توانند به راحتی در زمان‌های مختلف با کاربران دیگر یا دوستان خود به صورت صوتی یا تصویری ارتباط بر قرار کنند. شرکت‌های بزرگی که با برنامه Slack کار می‌کنند، بر این باورند که این برنامه باید از یک قابلیت جدیدی پشتیبانی کند.

این شرکت‌ها قصد دارند تا به برنامه Slack یک قابلیتی را اضافه کنند تا کاربرانی که تنها برای مدت زمانی کوتاه از این برنامه استفاده می‌کنند، حساب کاربری آن‌ها پس از مدتی حذف (بسته) شود. این موضوع بدان معنی است که افراد می‌توانند در هنگام ساخت حساب کاربری یک تاریخ انقضا نیز برای حساب خود تعیین کنند.

اگر چنین قابلیتی به این برنامه اضافه شود، دیگر خود این برنامه بر کاربران کنترل بیشتری داشته و همچنین برقراری ارتباط با دوستان یا کاربران بسیار ساده‌تر از گذشته خواهد بود. این امکان وجود دارد تا این نرم افزار نسبت به برنامه دیسکورد محبوب‌تر باشد، اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، برنامه دیسکورد برای گیمرها طراحی شده و دارای قابلیت‌های بسیار جذاب بیشتری است.

نصب برنامه دیسکورد

ویژگی اصلی برنامه دیسکورد این است که این نرم افزار دارای سرعت اتصال بسیار زیادی بوده و کاربران می‌توانند با کم‌ترین تاخیر در اتصال با دوستان خود به صورت صوتی یا تصویری ارتباط برقرار کنند. لازم به ذکر است که این برنامه برای کاربران iOS و اندروید در دسترس بوده و همچنین این امکان وجود دارد تا از طریق سایت به دیسکورد دسترسی پیدا کنید.

قیمت سرویس‌ها

نکته جالب توجه این است که برنامه دیسکورد یک نرم افزار رایگان بوده و دارای ویژگی‌های بسیار کاربردی است. اما یک بخش جدید به تازگی به این برنامه اضافه شده است که دیسکورد نیترو نامیده می‌شود و با استفاده از این سرویس جدید کاربران می‌توانند در چت‌ها از برچسب‌های جدید و جذابی استفاده کنند. ناگفته نماند که این بخش جدید به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار نمی‌گیرد.

حافظه ذخیره سازی در این برنامه نامحدود بوده و کاربران می‌توانند فایل‌های بسیاری را در فضای ابری این برنامه ذخیره کنند. اما محدودیتی که در رابطه با این نرم افزار وجود دارد این است که افراد می‌توانند با هر آپلود تنها یک فایل 8 مگابایتی را در فضای ابری دیسکورد ذخیره کنند.

در برنامه دیسکورد نیترو این محدودیت از بین رفته و کاربران می‌توانند فایل‌های 100 مگابایتی را نیز در این برنامه آپلود کنند. ناگفته نماند که این سرویس جدید با قیمت 9.99 دلار (به صورت ماهانه) در دسترس کاربران قرار می‌گیرد، به علاوه سرویس سالانه این برنامه با قیمت 99.99 دلار قابل خرید است.

عملکرد و رابط کاربری

اولین موضوعی که می‌تواند در هنگام استفاده از دیسکورد توجه کاربران را به خود جلب کند، ظاهر زیبا و رابط کاربری فوق‌العاده این برنامه است. خوشبختانه این نرم افزار از حالت Dark پشتیبانی می‌کند و کاربران می‌توانند در روز از حالت عادی و در شب از حالت تیره استفاده کنند.

حالت تیره Slack به حالت تیره برنامه دیسکورد بسیار شباهت دارد. در این بخش تنها تفاوت میان این دو نرم افزار وجود رنگ‌های آبی روشن به جای بنفش در برنامه Slack است. ناگفته نماند که به جز این موضوع این دو برنامه شباهت چندانی با یکدیگر ندارد و تنها اساس کار آن‌ها به هم شبیه است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم این برنامه بر برقراری ارتباط با دیگر کاربران به صورت صوتی تاکید دارد. دیسکورد دارای قابلیت برقراری ارتباط به صورت تصویری بوده، اما به دلیل اینکه گیمرها از این برنامه استفاده می‌کنند، این ویژگی چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

در بخش گروه‌های این برنامه کاربران می‌توانند در مورد بازی‌های مختلف بحث کنند و فایل‌های مختلفی را به اشتراک بگذارند. در قسمت کانال‌ها این امکان وجود دارد تا میکروفون را به صورت همیشه روشن یا همیشه خاموش تنظیم کنید تا بتواند راحت‌تر در بحث‌های مختلف شرکت کنید. در صورتی که میکروفون را در حالت همیشه روشن قرار دهید، می‌توانید به انجام کارهای دیگری مانند اجرای بازی بپردازید و به صورت هم‌زمان در کانال مورد نظر خود در مورد موضوعات مختلف بحث کنید.

توجه داشته باشید که اگر از نسخه تحت وب استفاده می‌کنید، باید صفحه باز شده توسط دیسکورد به عنوان اولین صفحه (تب) در مرورگر شما باشد. در غیر اینصورت در هنگام وارد شدن به برنامه‌ای دیگر ارتباط صوتی شما با کاربران دیگر یا دوستان خود قطع می‌شود. اما در نسخه دسکتاپ برنامه دیسکورد هر کاربری که به کانال مورد نظر شما وارد شود، می‌تواند با شما ارتباط برقرار کند.

استفاده از برنامه دیسکورد می‌تواند تجربه فوق‌العاده‌ای باشد، به خصوص اگر به یک سرور عمومی بپیوندید. استفاده از چت صوتی این برنامه می‌تواند به کاربران در اجرای گروهی بازی‌های بسیار زیادی همانند Fortnite کمک کند. لازم به ذکر است که چنین بازی‌هایی از چت صوتی پشتیبانی می‌کنند، اما به دلیل تاخیر صوتی بسیار کم این نرم افزار، پیشنهاد می‌شود تا از این برنامه برای برقراری ارتباط صوتی استفاده کنید.

قابلیت‌ها

برنامه دیسکورد در واقع یک پیام رسان ایمن و بی نقص محسوب نمی‌شود، اما این برنامه برای گیمرها دارای قابلیت‌های بسیار زیادی بوده و کاربران می‌توانند با استفاده از صفحات و ویژگی‌های جذاب این برنامه، بازی خود را به صورت جدیدی تجربه کنند. ناگفته نماند که در نسخه رایگان دیسکورد حداکثر هشت نفر می‌توانند در یک گروه با هم ارتباط تصویری برقرار کنند.

جالب است که بدانید بیشتر کاربران این برنامه، گیمر نیستند و از این نرم افزار برای بر قراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. اگر طراحان این نرم افزار بتوانند قابلیت‌های جدیدی را به این برنامه اضافه کنند، این امکان وجود دارد تا دیسکورد به پر کاربردترین برنامه تبدیل شود. در آخرین گزارشی که از این نرم افزار منتشر شد، حدود 250 میلیون نفر از این برنامه استفاده می‌کنند و این در حالی است که سرورهای فورتنایت تنها دارای 500 هزار عضو است.

همانطور که متوجه شده‌اید، بسیاری از افراد از این برنامه برای برقراری ارتباط با دیگر کاربران و بحث کردن در رابطه با موارد مختلف (غیر از بازی) بحث می‌کنند. به همین دلیل است که این نرم افزار باید از قابلیت‌های جذابی پشتیبانی کند تا بتواند تعداد کاربران خود را افزایش دهد. در بالا اشاره کردیم که این برنامه به دلیل تاخیر بسیار کم در برقراری ارتباط است که مورد توجه قرار گرفته و جالب است که بدانید این برنامه ادعا می‌کند که صوت (صدا) را به قدری سریع انتقال می‌دهد که فرض می‌کنید فاصله شما و کاربر مقابل بسیار کم است.

رقابت با دیگر برنامه‌ها

جالب است که بدانید پس از مدت‌ها جستجو، کاربران نتوانستند برنامه‌ای حتی مشابه این نرم افزار پیدا کنند. به علاوه نرم افزاری در دسترس کاربران قرار ندارد که به صورت هم‌زمان برای استفاده‌های عادی و برای گیمرها مناسب باشد. این موضوع در حالی است که سرعت برقراری ارتباط صوتی در گروه‌ها و کانال‌ها بسیار بالا بوده و این قابلیت‌ها می‌توانند کاربران را برای استفاده از این برنامه تشویق کنند.

این نرم افزار برای گیمرها طراحی شده است و به همین دلیل شرکت‌های بزرگی مانند مایکروسافت به دنبال خرید این برنامه هستند. چندی پیش یک گزارشی در اینترنت منتشر شد که مایکروسافت پیشنهاد خرید 10 میلیارد دلاری داشته و قصد دارد تا این برنامه را تحت سلطه خود بگیرد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برنامه دیسکورد به دلیل اینکه دارای تاخیر بسیار کم در ارتباط صوتی و بوده، توانسته است تا به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌ها تبدیل شود. ناگفته نماند که قابلیت‌های بسیار زیاد برنامه دیسکورد در محبوبیت آن نقشی مهمی داشته و پشتیبانی از فضای ابری نامحدود، یکی از این قابلیت‌ها است.

دیسکورد نیترو

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برنامه دیسکورد نیترو یک سرویس رایگان نبوده و کاربران باید برای خرید آن مبلغی را پرداخت کنند. در سال 2017 دیسکورد یک اشتراک را برای کاربران خود معرفی کرد و این اشتراک را Discord Nitro نامید، اما کاربران در حال حاضر می‌توانند تنها با پرداخت چند دلار به صورت ماهانه از شکلک‌های جدید، آواتارهای متحرک و آپلود فایل‌های مختلف تا 100 مگابایت بهره ببرند.

این اشتراک توانست توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند و همچنین محبوبیت این برنامه بسیار بیشتر از قبل شد. ناگفته نماند که این موفقیت باعث شد تا اکنون این سرویس به دو سرویس جداگانه با قابلیت‌های بسیار جذاب‌تر تبدیل شود.

دیسکورد نیترو کلاسیک

این اشتراک از ویژگی‌هایی مانند شکلک‌های مختلف، پشتیبانی از GIF های جذاب و امکان آپلود کردن فایل‌های مختلف تا حداکثر 50 مگابایت پشتیبانی می‌کند. از امتیازهای برجسته این اشتراک می‌توان به، به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش با کیفیت 720 پیکسل با نرخ فریم 60 فریم بر ثانیه و کیفیت 1080 پیکسل با نرخ فریم 30 فریم بر ثانیه اشاره کرد.

کیفیت پخش ویدیو در هنگام استفاده از Go Live در این سرویس 1080 پیکسل با نرخ فریم 60 فریم بر ثانیه است. علاوه بر این ویژگی‌ها کاربران می‌توانند از نشان (برچسب) نیترو در بخش‌های مختلف استفاده کنند. همچنین گفته می‌شود که در این سرویس امکان استفاده از برچسب‌های سفارشی با نام کاربر وجود دارد.

قابلیت Server Boosting

قابلیت Server Boosts (تقویت سرور) باعث می‌شود تا کاربران بتوانند از ویژگی‌های بسیار جذابی بهره ببرند. علاوه بر اینکه تنها یک کاربر از این سرویس بهره می‌برد، این امکان وجود دارد تا تعدادی از قابلیت‌های Server Boosts به اشتراک گذاشته شود. ناگفته نماند که تقویت سرورها دارای سه نسخه بوده که هر کدام از این نسخه‌ها دارای قابلیت‌های بسیار جذابی هستند.

قابلیت‌های Boost Level 1

در ابتدا شما می‌توانید 50 شکلک به صورت ذخیره داشته باشید، اما اگر این سرویس را در اختیار بگیرید این عدد به 100 افزایش پیدا می‌کند. این سرور دارای کیفیت صوتی 128 بیت بر ثانیه بوده و امکان پخش کردن محتوا با سرعت 60 فریم بر ثانیه و کیفیت 720 پیکسل را در دسترس کاربران قرار می‌دهد. ناگفته نماند که در این سرویس پس زمینه‌های سفارشی برای دعوت کردن دوستان در دسترس قرار داشته و همچنین از نماد متحرک پشتیبانی می‌شود.

قابلیت‌های Boost Level 2

کاربران می‌توانند با استفاده از این سرویس، فضای ذخیره سازی شکلک‌های خود را به 150 افزایش دهند. همچنین کیفیت صوتی در این سرور 256 بیت بر ثانیه بوده و امکان پخش کردن محتوا با سرعت 60 فریم بر ثانیه و کیفیت 1080 پیکسل وجود دارد. مهم‌ترین قابلیت این سرور این است که کاربران می‌توانند تا حداکثر 50 مگابایت فایل‌های مختلف در فضای ابری برنامه دیسکورد ذخیره کنند.

قابلیت‌های Boost Level 3

آخرین سرویسی که در دسترس کاربران قرار می‌گیرد، Boost Level 3 بوده و با استفاده از این سرویس 100 فضای ذخیره سازی به شکلک‌های شما اضافه خواهد شد که به صورت کلی شما می‌توانید 250 شکلک را ذخیره کنید. همچنین کیفیت صوتی به بهترین حالت خود رسیده و این بدان معنی است که از کیفیت 384 بیت بر ثانیه پشتیبانی می‌شود.

لازم به ذکر است که این امکان وجود دارد تا کاربران فایل‌های 100 مگابایتی را نیز در فضای ابری برنامه دیسکورد ذخیره کنند. شاید جذاب‌ترین قابلیت این سرویس وجود URL سفارشی باشد و به دلیل وجود این قابلیت، احتمال خرید این سرویس توسط کاربران افزایش پیدا کرده است.

استفاده از سرویس‌های نام برده می‌تواند بسیار برای کاربران کاربردی و جذاب باشد و همچنین پیشنهاد می‌شود که از دیسکورد نیترو و دیسکورد نیترو کلاسیک استفاده کنید؛ زیرا همانطور که متوجه شده‌اید این سرویس‌ها دارای قابلیت‌های بسیار جذابی هستند. اگر تجربه استفاده از برنامه دیسکورد را دارید، لطفا نظر خود را در مورد این نرم افزار با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا