#مهسا_امینی

چرا لباس الیزابت اولسن بعد از وانداویژن در دکتر استرنج ۲ عوض شد؟

چرا لباس واندا در طول داستان مدام تغییر می‌کند؟

Wanda's costume change

دلیل واقعی پشت تغییراتی که در لباس الیزابت اولسن در نقش واندا، پس از بازی در سریال واندا ویژن در قسمت دوم فیلم دکتر استرنج به وجود آمدند چه چیزی بود؟

حضور الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen) در نقش واندا ماکسیموف (Wanda Maximoff) خیلی جای بحث دارد.در اولین حضور او در دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe)، او خود را طرف اولتران بد ذات و علیه انتقام‌جویان (The Avengers) قرار داد تا بتواند خواسته قلبی خود را پیدا کند و ذهنیت خود را تغییر دهد و پس از آن به تیم انتقام‌جویان ملحق شد و در نهایت هم عاشق اندروید ویژن (Android Vision) شد؛ این زوج به عاشقانه خود ادامه دادند تا این که تانوس (Thanos) ویژن را از بین برد و کشت.

سپس وانداویژن (WandaVision) آمد که اولین جهش استودیو مارول (Marvel Studios) به رسانه تلویزیونی بود. در ابتدای داستان وانداویژن، شاهد این هستیم که واندا در حومه شهر با ویژن و دو پسر خود زندگی آرامی دارد؛ در حالی که همه این ها فقط یک نمای فانتزی بود.

ماکسیموف در ادامه با درک تمام پتانسیل‌های جادویی خود، با توانایی‌های فوق العاده قدرتمند خود آشنا می‌شود و به عنوان جادوگر اسکارلت (Scarlet Witch’s)شناخته می‌شود، به این ترتیب به تدریج از فانتزی‌های خود دور می‌شود؛ او سپس در فیلم دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) برای یکی از دکتر استیون استرنج‌ها (one Dr. Stephen Strange) انواع دردسرها را به وجود می‌آورد.

در طول دوران حضور واندا در دنیای سینمایی مارول، او چندین لباس مختلف داشته؛ از لباس‌هایی که از لحاظ ظاهری ابرقهرمانی به نظر می‌رسیدند گرفته تا لباس‌هایی که بیشتر با سبک خود او مطابقت داشتند، همان طور که هم در وانداویژن هم در چند جهانی دیوانگی شاهد این موضوع هستیم؛ اکنون روند دقیق تکامل لباس جادوگر اسکارلت شرح داده شده است:

اندی پارک (Andy Park)، ناظر توسعه بصری  استودیو مارول (Marvel Studios’ Supervisor of Visual Development)، در گفتگویی با کانال رسمی مارول در یوتیوب در مورد تغییرات ایجاد شده در لباس جادوگر اسکارلت بین وانداویژن و دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی گفت: 

در ابتدا قرار بود که طراحی لباس الیزابت اولسن در حالی که در دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی پیش می‌رود دقیقا مثل لباس وانداویژن باشد؛ اما بعد‌تر این تصمیم گرفته شد که آستین‌ها و بافت‌ها اضافه شوند و با آن‌ها لباس را بپوشانند؛ این کاری بود که در نهایت گراهام چرچ یارد (Graham Churchyard) طراح لباس، انجام داد و نتیجه آن بسیار عالی شد؛ بافتی که او روی ناحیه تنه کت و شلوار وانداویژن ایجاد کرده است، مانند یک ترک است و تقریبا شبیه یک قلب شکسته به نظر می‌رسد که به شدت روی آن کار شده تا داستان قهرمانی را که واندا در قسمت آخر به آن تبدیل شد را بیان کند؛ همچنین بیان داستان تغییرات دیگر وانداویژن مانند تبدیل شدن او به نسخه ای تاریک‌تر و شرور‌تر از قهرمانی که بود نیازمند لباسی خراب‌تر بود تا پلیدی را به خوبی نمایش دهد؛ به عبارت دیگر همه تغییراتی که در لباس او ایجاد شدند فقط به خاطر روند داستان و دگرگونی‌های شخصیتی واندا بودند.

پارک همچنین در مورد تکامل طراحی این شخصیت در طول تمام حضورهای مختلف خود در دنیای سینمایی مارول این را هم اضافه کرد که امیدوار است که طرفداران آن تیزبینی لازم برای تشخیص این موضوع را داشته باشند و دقیق‌تر ببینند که شخصیت او چه مسیری را طی کرده است و از چه مسائلی عبور کرده است.

زمانی که در ابتدا داشتم شخصیت پردازی واندا را شروع می‌کردم، – احتمالا در سال‌های ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۳- هیچ ایده ای نداشتم و گمان نمی‌کنم که حتی خود آن‌ها این را که داستان دقیقا قرار است به کجا ختم شود را می‌دانستند یا خیر، اگرچه فکر می‌کنم همیشه همینطور است و به شخصه این برای من تجربه ارزشمندی است که بتوانم بخشی از آن سفر باشم؛ ما داریم داستان او را روایت می‌کنیم و من بخشی از این روایت هستم، البته بخش من بیشتر در تصاویر بصری خلاصه می‌شود، ولی مردم به همین بخش هم بسیار علاقه مندند، دیدن شخصیت‌ها و نه فقط خواندن در مورد آن‌ها، و به همین دلیل است که بسیاری از مخاطبان و خیلی از طرفداران علاقه خود را نسبت به داستان او به شکل‌های مختلفی ابراز می‌کنند و حتی مانند او لباس می‌پوشند! امیدوارم که مردم نسبت به واندا، سفر او و تجربیاتی که از سر می‌گذراند نگاهی مهربانانه داشته باشند و ببینند که او تا کجا پیش رفته است؛ داستان او در عین حال که بسیار مرموز است، بسیار غم انگیز نیز هست و همین او را به عنوان شخصیتی قوی و قدرتمند به ما معرفی می‌کند و امیدوارم که تصویر او بتواند این را تمام و کمال به مردم نشان بدهد.

 

همان طور که اندی پارک اشاره کرد، کت و شلوار واندا در بین دو حضور اخیر او بر روی صفحه نمایش تغییر کرد؛ آستین‌های تمام قد به لباس الیزابت اولسن اضافه شدند تا نشان دهند که این همان واندا نیست، بلکه واندایی است که توسط دارک هلد (Darkhold) تسخیر شده است.

همچنین جالب است بدانید که در قسمت دوم دکتر استرنج (Doctor Strange 2) نوعی بافت ترک خورده به اندام‌ واندا اضافه شده است که شکستگی‌هایی را نشان می‌دهد که از قلب او بیرون می‌آیند و این به نوعی نمادی از قلب شکسته خود واندا بود، چرا که او ویژن و فرزندانش را از دست داده بود.

صحنه اعدام ابرقهرمان‌ها به دست واندا می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌های ظریفی در مفهوم لباس او بشود اما هدف اصلی کاملا واضح است، زیرا لباس‌ها می‌توانند به همان خوبی دیالوگ‌ها و منظره‌ها داستان را بیان کنند و هنگامی که همه عناصر تولید فیلم با یکدیگر به صورت هماهنگ عمل کنند، هر بخش به بهبود بخش بعدی کمک می‌کند.

در حال حاضر، مشخص نیست که واندا ماکسیموف در کجا حاضر می‌شود یا اصلا از اتفاقات چند جهانی دیوانگی جان سالم به در برده است یا نه، اما با توجه به شخصیتی به قدرتمندی او می‌توان گفت که او برای یک مدت طولانی قرار نیست  این صحنه را ترک کند!

دکتر استرنج در چند جهانی دیوانگی هم اکنون از دیزنی پلاس قابل پخش است.


guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا