تفاوت‌های قسمت نهم سریال The Last of Us نسبت به بازی اصلی

یه چیزی پیدا می‌کنی که براش بجنگی

قسمت نهم سریال The Last of Us

قسمت نهم سریال The Last of Us، سفر جوئل (Joel) و الی (Ellie) را فعلا به سرانجام می‌رساند و یکی از بحث برانگیزترین پایان‌بندی‌های تاریخ را، دوباره به تصویر می‌کشد.

پس از سفر طولانی جوئل و الی در شهرهای آمریکا، این دو نفر بالاخره در قسمت نهم سریال The Last of Us در Salt Lake City با گروه فایرفلایز (Fireflies) ملاقات می‌کنند. این اپیزود در عین بازسازی دقیقه به دقیقه‌ی برخی از نمادین‌ترین صحنه‌های بازی The Last of Us، تفاوت‌های جالبی را هم نسبت به بازی اعمال می‌کند. تفاوت‌هایی که در اپیزود‌های قبل، چیزهایی را در مورد برخی از آن‌ها شنیدیم و حالا تصویر کامل‌تری از آن‌ها دریافت کردیم.

قسمت نهم سریال The Last of Us، به برخی از مهم‌ترین سوال‌های بازیکنان که طی یک دهه با آن‌ها همراه بود را پاسخ می‌دهد. در این اپیزود بالاخره متوجه می‌شویم که دلیل مقاوت الی در برابر کله چماقی‌ها چیست، و از طرفی می‌فهمیم که در نهایت چه بلایی سر رایلی (Riley) آمد. در ادامه با ما همراه باشید تا مهم‌ترین تفاوت‌های قسمت نهایی را نسبت بازی اصلی بررسی کنیم.

نمایش آنا (Anna) مادر الی در سریال The Last of Us

طرفداران بازی The Last of Us حالا دیگر یک دهه است که با آنا آشنایی دارند. اما هرگز فرصت دیدار او مهیا نشد تا الان. در بازی The Last of Us فقط یک نامه از مادر الی، تنها چیزی است که شخصیت او را تعریف می‌کند. محتوای نامه به این صورت است:

الی میخوام یه رازی رو بهت بگم. من طرفدار بچه‌ها نیستم و از نوزادها متنفرم. با این حال دارم به تو نگاه می‌کنم و فقط حیرت زده‌ام. تو حتی یک روز هم نداری و بغل کردنت، شگفت انگیزترین کاریه که توی عمرم انجام دادم. عمری که قراره به زودی تموم بشه. مارلین (Marlene) ازت مراقبت می‌کنه. هیچ‌کس توی این دنیا نیست که بیشتر از اون بهش اعتماد داشته باشم. وقتی زمانش برسه، همه چیزو در مورد من بهت می‌گه. خیلی اذیتش نکن. سعی کن مثل من یه دنده نباشی. دروغ نمیگم این زندگی خیلی خراب شدس. راحت نیست. با این حال یه چیزی بهت میگم که همیشه یادت باشه. زندگی ارزش زندگی کردن رو داره. هدفتو پیدا کن و براش بجنگ. قدرت زیادی درونت می‌بینم. می‌دونم یه روز تبدیل میشی به اون زنی که باید.

در قسمت نهم سریال The Last of Us خبری از این نامه نیست و برای اولین بار واقعا با آنا در هنگام زایمان ملاقات می‌کنیم. نکته‌ی قابل توجه این است که اشلی جانسون (Ashley Johnson) بازیگر نقش الی در بازی The Last of Us، نقش آنا را در سریال اجرا می‌کند. در ابتدای سریال او را در حال فرار در یک جنگل می‌بینیم. او به خانه‌ای وارد می‌شود که ظاهرا متعلق به اعضای گروه فایرفلای است. با این حال هیچکدام از اعضا، آن‌جا حضور ندارند. آنا به طبقه‌ی بالا می‌رود و درب را می‌بندد. در حالی که او در حال زایمان الی است، یک رانر (Runner) به او حمله می‌کند، او را گاز می‌گیرد، و در همین حین هم الی به دنیا می‌آید.

در ادامه پس از پخش تیتراژ آغازین سریال، مارلین و سایر اعضای گروه از راه می‌رسند. مارلین به سراغ آنا می‌رود و می‌بیند که او قصد دارد با چاقویش خودکشی کند. آنا، الی را به مارلین تحویل می‌دهد و می‌گوید کسی را پیدا کن تا از او مراقبت کند. چاقویش را هم برای او می‌گذارد. در ادامه از مارلین می‌خواهد که او را بکشد. مارلین در ابتدا قصد انجام این کار را ندارد اما در نهایت، با شلیک گلوله، آنا را می‌کشد.

اقدام جوئل برای خودکشی

جوئل و الی در مسیرشان در قسمت نهم سریال The Last of Us با کمپی مواجه می‌شوند که ارتش در اوایل شیوع سرچماقی، آن را بنا کرده بود تا به مردم کمک کند. جوئل به الی توضیح می‌دهد که خودش هم در روزهای اول، به چنین جایی آمد و زخم کنار پیشانی‌اش را بخیه زد. در قسمت سوم The Last of Us هم جوئل در مورد این زخم صحبت کرد و گفت یک نفر به او تیر زد و از دستش در رفت. حالا مشخص شد آن کسی که تیر زد، در واقع خود جوئل بود. جوئل که پس از مرگ دخترش سارا (Sarah) خودش را باخته بود، اقدام به خودکشی می‌کند ولی هنگام شلیک، دستش می‌لغزد. پس از این گفتگو، الی به جوئل می‌گوید که خب فکر کنم زمان همه‌ی زخم‌ها را درمان می‌کند. جوئل هم به او می‌گوید چیزی که زخمش را درمان کرد، زمان نبود.

حذف مبارزه با آلوده‌ها

دیگر عادت کردیم که بسیاری از صحنه‌های مبارزه با آلوده‌ها از سریال حذف شود. در بازی The Last of Us پس از تماشای زرافه‌ها و گذر از منطقه‌ی کمپ، باید از یک تونل عبور کنیم. تونلی که پر است از آلوده‌ها، از رانر‌ها بگیرید، تا کلیکر (Clicker) و حتی سه بلودر (Bloater). این بخش از بازی، آخرین صحنه‌ی مبارزه با آلوده‌ها است و استودیوی ناتی داگ (Naughty Dog) تمام تلاشش را کرد تا چالش را به بالاترین حد ممکن برساند. اما چنین صحنه‌هایی در سریال The Last of Us وجود ندارد.

حذف سکانس تندآب از سریال The Last of Us

در بازی The Last of Us در تونل پس از مبارزه با آلوده‌ها، با یک تندآب روبرو می‌شویم. تندآبی که جوئل و الی هنگام عبور از آن به مشکل برمی‌خورند و در نتیجه، الی به داخل آب می‌افتد. الی شنا بلد نیست و تقریبا در آب غرق می‌شود با این حال جوئل به کمک او می‌شتابد. الی از حال رفته و در حالی که جوئل قصد به هوش آوردن الی را دارد، اعضای گروه فایرفلایز از سر می‌رسند و با ضربه‌ی اسلحه به سر جوئل، او را بیهوش می‌کنند. قبلا در سریال هم به عدم توانایی الی در شنا کردن اشاره شد. اما متاسفانه سریال هرگز از این موضوع استفاده نکرد و شاهد چنین بخش‌هایی در سریال نیستیم.

اما در قسمت نهم سریال The Last of Us هیچ کدام از این اتفاق‌ها نمیوفتد. الی در حال خواندن جوک برای جوئل است که ناگهان افراد فایرفلای، یک بمب دودزا به سمت آن‌ها پرتاب می‌کنند. در ادامه پس از بیهوش کردن جوئل، آن دو را به ساختمان خودشان می‌برند.

دلیل مصونیت الی

قسمت نهم سریال The Last of Us به یکی از بزرگ‌ترین سوال‌های این داستان پاسخ می‌دهد. این که دلیل مقاومت الی در برابر سرچماقی‌ها چیست؟ در ابتدای این اپیزود دیدیم که مادر الی هنگام به دنیا آوردن او، آلوده شد. سپس مارلین توضیح می‌دهد دکتر آن‌ها معتقد است که این کله چماقی از ابتدای تولد الی با او همراه بوده است. در نتیجه پیام رسان‌های شیمیایی باعث می‌شوند تا کله چماقی معمولی، الی را آلوده نکند. دکترها می‌توانند با خارج کردن آن از الی، این پیام رسان‌های شیمیایی را تولید کنند تا دارو بسازند.

تفاوت در مبارزه‌ی جوئل با اعضای گروه فایرفلای

پس از آن که جوئل متوجه‌ می‌شود که الی در اثر ساخت واکسن می‌میرد، تصمیم می‌گیرد تا اعضای گروه فایرفلایز را بکشد و الی را نجات دهد. در بازی The Last of Us، فقط یک نفر جوئل را به بیرون هدایت می‌کند در حالی که در سریال، آن‌ها دو نفر هستند. با این حال تفاوت اصلی، در خود مبارزه‌ها به چشم می‌آید.

در قسمت نهم سریال The Last of Us، مبارزه‌ی جوئل بیش از هر چیزی احساس غم انگیزی را به مخاطب القا می‌کند. این در حالی است که در بازی، مبارزه تنش‌زا و هیجان انگیز است. برای انجام این کار، سازندگان یکی از غمگین‌ترین موسیقی‌های دنیای The Last of Us را هنگام مبارزه‌ی جوئل در سریال پخش می‌کنند. موسیقی‌ای که در بازی، پس از نجات الی و در حال فرار از اعضای گروه فایرفلایز پخش می‌شد. با توجه به حذف بخش فرار، سازندگان تصمیم گرفتند تا این موسیقی را به بخش مبارزه منتقل کنند. تصمیمی که باعث شد تا مبارزه‌ی جوئل با گروه فایرفلایز در بازی و سریال، دو احساس متفاوت را منتقل کند.

مرگ رایلی به دست الی

احتمالا همه به این موضوع فکر کردیم که پس از تبدیل شدن رایلی، چه اتفاقی برای او افتاد؟ شاید شما هم مثل من دل‌تان نمی‌خواست که باور کنید رایلی در نهایت به دست الی کشته می‌شود. اما متاسفانه این اتفاق می‌افتد. حداقل در سریال! در قسمت‌های قبلی سریال The Last of Us، الی اعتراف کرد که قبلا کسی را کشته است. این موضوع باعث شد تا همگی منتظر تماشای مرگ رایلی به دست الی در قسمت هفتم باشیم. اگر چه این اتفاق نیوفتاد، اما الی در پایان قسمت نهم سریال The Last of Us همه چیز را توضیح می‌دهد. او به جوئل می‌گوید هنگام آلوده شدنش تنها نبود و پس از این که دوستش تبدیل شد، مجبور شد تا او را بکشد. اتفاقی که اگر چه آن را به چشم ندیدیم، اما حتی تصورش می‌تواند به مراتب دردناک‌تر باشد.

 

سریال The Last of Us با تمام فراز و نشیب‌هایش به اتمام رسید و حالا فقط می‌توانیم منتظر فصل دوم بمانیم. نیل دراکمن (Neil Druckmann) و کریگ مازن (Craig Mazin) در پادکست قسمت نهم سریال The Last of Us اعلام کردند که فصل دوم سریال هم، رویه‌ای همچون فصل اول را پیش می‌گیرد و سعی می‌کند با دنبال کردن داستان اصلی بازی، هر جایی که ممکن است، تغییراتی را با توجه به تفاوت‌های دو مدیوم اعمال کنند. قطعا ساخت اقتباس از بازی The Last of Us Part II امر دشوارتری خواهد بود و باید ببینیم آیا شبکه‌ی HBO از پس انجام این کار برمی‌آید یا خیر.

تا آن زمان باید منتظر بخش چند نفره‌ی بازی The Last of Us باشیم که احتمالا به زودی اخبار بیشتری از آن منتشر می‌شود. بازی The Last of Us Part I هم در تاریخ 28 مارس (8 فروردین 1402) برای رایانه‌های شخصی عرضه خواهد شد. در ادامه فراموش نکنید که نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا