قسمت پنجم سریال The Last of Us

تفاوت‌های قسمت پنجم سریال The Last of Us با بازی اصلی

تحمل و بقا

قسمت پنجم سریال The Last of Us هم منتشر شد و ما را با دو برادر هنری (Henry) و سم (Sam) آشنا کرد. این اپیزود چه تفاوت‌هایی با بازی اصلی دارد؟

قسمت پنجم سریال The Last of Us ادامه‌ی داستان جوئل (Joel) و الی (Ellie) را در شهر کانزاس روایت می‌کند. قسمت قبل با یک کلیف هنگر به اتمام رسید که سم و هنری بالا سر جوئل و الی آمدند و اسلحه‌هایشان را به سمت آن‌ها نشانه گرفتند. این چهار نفر در ادامه با هم تیم تشکیل داده و تلاش می‌کنند تا از این شهر خارج شوند.

قسمت پنجم سریال The Last of Us هم درست مثل سایر قسمت‌ها، سعی می‌کند تا در عین وفادارای به بازی، تغییراتی را اعمال کند که بتواند هیجان سریال را حفظ کند و آن را تازه نگه دارد. تفاوت‌های بزرگ و کوچک از ناشنوایی سم در این سریال گرفته، تا تغییر نحوه‌ی بروز احساسات توسط شخصیت الی. در ادامه این موارد را با هم بررسی می‌کنیم.

سقوط دولت فدرا به دست مردم کانزاس

سریال The Last of Us بر خلاف وقایع بازی اصلی که در شهر پیتسبرگ جریان داشت، مخاطب را به شهر کانزاس می‌برد. در اپیزود قبل متوجه شدیم که گروهی از مردم به رهبری کثلین (Kathleen)، شهر کانزاس را از سلطه‌ی دولت فدرا (Fedra) خارج کرده‌اند. در بازی‌های The Last of Us هم بارها داستان مردمانی را شنیدیم که سعی ‌داشتند فدرا را به زیر بکشند و بعضا هم موفق بودند. اما در قسمت پنجم سریال The Last of Us، این مورد را با چشم خود تماش می‌کنیم.

البته جزئیاتی از مراحل و چگونگی پیروزی آن‌ها مشخص نیست. اما در آخرین لحضه می‌بینیم که آن‌ها با خشونت کامل، ماموران فدرا را قلع و قمع می‌کنند. افراد فدرا را به دار می‌آویزند، آن‌ها را برهنه بر روی زمین می‌کشند، و آن‌ها را به قتل می‌رسانند. در ادامه شاهد سکانسی هستیم که کثلین سعی دارد تا از افرادی که با فدرا همکاری داشتند، اطلاعاتی را بیرون بکشد. کثلین به آن‌ها وعده می‌دهد که دولت جدید با فدرا متفاوت است و هیچ‌کدام از شما کشته نمی‌شوید. اما در ادامه دستور مرگ آن‌ها را صادر می‌کند و جنازه‌هایشان را هم می‌سوزانند.

سم در سریال The Last of Us ناشنوا است

شاید بتوان از ناشنوایی سم به عنوان بزرگ‌ترین تفاوت قسمت پنجم سریال The Last of Us با بازی اصلی یاد کرد. سم در بازی The Last of Us تقریبا سیزده سال سن دارد و از این لحاظ به الی نزدیک‌تر است. اما او در سریال فقط 8 سال دارد و تفاوت سنی‌اش با الی کمی بیشتر است. رابطه‌ی سم و الی در بازی کاملا متفاوت با سریال است.

در بازی The Last of Us، الی و سم دائما با هم صحبت می‌کنند و بعضا شاهد دیالوگ‌های احساسی هم هستیم. برای مثال یکی از مهم‌ترین دیالوگ‌های مهم الی، هنگامی است که سم در مورد ترس‌های الی از او سوال می‌کند و الی در پاسخ به او می‌گوید که می‌ترسد روزی تنها بماند. ترسی که شاید ناشی از مصونیت الی باشد. البته این دیالوگ در قسمت پنجم سریال The Last of Us هم بازسازی شده و این‌بار الی و سم، این جملات را برای هم می‌نویسند. از طرفی الی و سم در سریال حتی کامیک‌های Savage Starlight را با هم می‌خوانند. الی دوباره کتاب جوکش را در می‌آورد و این بار آن را به سم نشان می‌دهد. آن‌ها با هم توپ بازی می‌کنند و رابطه‌ی این دو نفر هنوز هم مثل بازی جذاب است.

گذشته‌ی هنری

در قسمت قبل فهمیدیم برخلاف بازی اصلی که هنری و سم صرفا در حال عبور از شهر پیتسبرگ هستند، اما در سریال یک سری پس زمینه‌هایی بین هنری و مردم کانزاس وجود دارد. در قسمت پنجم سریال The Last of Us متوجه می‌شویم که هنری، برادر کثلین را در ازای یک داروی کم‌یاب برای سم، به فدرا می‌فروشد.

هنری به جوئل اعتراف می‌کند که بردار کثلین، یک فرد مهربان و بخشنده بود. کسی که هنری دلش می‌خواهد او را به عنوان الگوی خود قرار دهد. اما در ادامه سم مریض می‌شود داروی درمان او، فقط در دستان فدرا بود. فدرا هم این دارو را در ازای یک چیز بزرگ، به هنری تحویل می‌داد. هنری هم مجبور می‌شود تا رهبر گروه مقاومت، یعنی برادر کثلین را به فدرا بفروشد. کسی چه می‌داند. با این تعریف‌هایی که از او شنیدیم، شاید در صورت زنده بودنش، شاهد چنین خشونتی در رفتار مردم کانزاس نبودیم. او حتی در صحبت با کثلین به او می‌گوید که هنری را می‌بخشد و با او کاری نداشته باش.

هنری، جوئل را تعقیب می‌کند

در بازی The Last of Us، جوئل و الی هنگام فرار از دست یک تانک، با سم و هنری برخورد می‌کنند. اما در قسمت پنجم سریال The Last of Us مشخص می‌شود که هنری از قبل جوئل را هنگام مبارزه با هانترها دیده است. هنری در ادامه تلاش می‌کند تا جوئل را پیدا کند و شبانه بالاسرش می‌رود. او جوئل را بیدار می‌کند و سعی دارد به او توضیح دهد که آن‌ها تهدیدی برای جوئل و الی به همراه ندارند و می‌توانند برای فرار از کانزاس، با هم تیم تشکیل دهند.

سم و هنری هرگر از جوئل و الی جدا نمی‌شوند

در بازی The Last of Us، در دو مورد شاهد جدایی این چهار نفر از یک‌دیگر هستیم. ابتدا این چهار شخصیت تصمیم می‌گیرند تا شبانه از میان هانترها گذر کنند. پس از یک مبارزه با گروهی از هانترها، آن‌ها سعی دارند تا از یک ماشین بلند، بالا بروند. هنری و سم بالا می‌روند و هنگامی که الی قصد دارد خودش را به بالا بکشاند، نردبان می‌شکند، با این حال الی به بالا می‌رسد. جوئل به تنهایی آن پایین مانده و کسی نمی‌تواند برای بالا آمدن، به او کمک کند. از طرفی هانترها سعی دارند تا در پشتی را بشکنند و وارد محوطه شوند. هنری کاری از دستش برنمی‌آید و با سم فرار می‌کند. اما الی دوباره پایین می‌آید و جوئل را تنها نمی‌گذارد.

جوئل و الی با هانترها درگیر می‌شوند و در ادامه، یک تانک آن‌ها را دنبال می‌کند. این دو شخصیت چاره‌ای ندارند جز این‌که به داخل آب بپرند آن هم در حالی که الی، شنا کردن بلد نیست. این دو به سختی در آب جان سالم به‌در می‌برند و در واقع، هنری آن‌‌ها را در آب می‌بیند و به کمک آن‌ها می‌رود. جوئل در آب بی‌هوش شده بود و پس از به هوش آمدن، سعی می‌کند تا هنری را بکشد اما متوجه می‌شود که او جانشان را نجات داد. در ادامه این چهار نفر دوباره مسیرشان را ادامه می‌دهند.

این شخصیت‌ها سعی می‌کنند تا از تونل‌های زیرزمینی، راهشان را پیدا کنند. بر خلاف قسمت پنجم سریال The Last of Us که هیچ خطری این چهار نفر را در زیر زمین تهدید نمی‌کند، اما در بازی این مکان پر است از آلوده‌های مختلف. در بخشی از بازی جوئل و سم پس از ورود به یک اتاق، درب پشت سرشان بسته می‌شود. حالا جوئل و سم با هم تنها می‌مانند و هنری و الی هم باید خودشان راهشان را پیدا کنند. پس از مبارزه با گروهی از استاکرها و کلیکرها، این چهار نفر دوباره به هم می‌رسند.

تفاوت‌ صحنه‌های اکشن در سریال The Last of Us

پس از عبور جوئل و الی و برادران هنری و سم از تونل، صحنه‌های اکشن قسمت پنجم سریال The Last of Us آغاز می‌شود. در این صحنه یک تک تیرانداز سعی دارد تا به این چهار نفر شلیک کند. اگر بازی را تجربه کرده‌اید، حتما به‌خاطر دارید که در این مرحله باید به سختی از تیرهای او جان سالم ببرید. حتی در مسیرتان، با سایر هانترها هم درگیر می‌شوید که سختی کار را، دو چندان می‌کند. پس از عبور از هانترها و رسیدن به ساختمان، جوئل در بازی وارد اتاق تک تیرانداز می‌شود و او را می‌کشد. در سریال هم همین اتفاق می‌افتد با این تفاوت که جوئل سعی داشت تا به این تک تیرانداز، یک فرصت برای زندگی بدهد.

سپس در بازی The Last of Us، جوئل خودش اسنایپر را برمی‌دارد و باید گروهی از هانترها که سعی دارند تا به الی، هنری و سم حمله کنند را بکشد. تانک هانترها که قبل هم بارها در بازی با آن دیدار کردیم، دوباره وارد صحنه می‌شود و باید یک بار برای همیشه از شرش خلاص شویم. جوئل، تانک را به آتش می‌کشد و در ادامه، آلوده‌ها به الی، هنری و سم حمله می‌کنند.

اما در قسمت پنجم سریال The Last of Us کثلین و اعضایش وارد صحنه می‌شوند و کثلین به دنبال هنری می‌گردد. جوئل هم در این لحضه چندان کاری از دستش برنمی‌آید چون تعداد اعضای کثلین خیلی زیاد است و جان الی، هنری و سم هم به خطر می‌افتد. هنگامی که هنری خودش را در برابر کثلین تسلیم می‌کند، آلوده‌ها از پشت سر کثلین از زیر زمین به بیرون هجوم می‌آورند. در واقع چنین ایده‌ای در مورد حضور آلوده‌ها در زیر زمین، اصلا در بازی وجود ندارد. ظاهرا فدرا از ابتدا سعی کرد تا افراد آلوده را زیر زمین نگه دارد.

آلوده‌ها بسیاری از افراد گروه کثلین را از پای در می‌آورند و یک بلودر، کله‌ی پری (Perry) را از بدنش جدا می‌کند. الی برای فرار از آلوده‌ها وارد یک ماشین می‌شود و یک کلیکر با ظاهر دختر بچه هم به آن ماشین می‌رود. در واقع این اولین باری است که شاهد یک کلیکر بچه در این مجموعه هستیم. سم و هنری زیر ماشین قایم شدند و دو کلیکر هم به جان آن‌ها افتاده‌اند. الی به کمک آن‌ها می‌شتابد و کلیکرها را می‌کشد و سه نفری با هم فرار می‌کنند. در ادامه کثلین هم توسط یک کلیکر کشته می‌شود.

سم جای گازش را به الی نشان می‌دهد

در بازی The Last of Us سم پس از آلوده شدن، هرگز جای گازش را به کسی نشان نمی‌دهد. او صرفا در مورد ترسش از آلوده شدن با الی صحبت می‌کند. این صحبت‌ها در قسمت پنجم سریال The Last of Us هم تا حدودی پابرجاست با این تفاوت که این‌بار، سم جای گازش را به الی نشان می‌دهد. الی پس از تماشای این صحنه، آستین خودش را بالا می‌زند و با نشان دادن جای گاز خودش، به سم می‌گوید که می‌تواند با خونش آن را درمان کند.

الی دست خودش را با چاقو می‌برد و سعی می‌کند تا خونش را به جای زخم سم بمالد. البته که هیچ‌کدام از کارهای الی فایده ندارد، و صبح روز بعد، سم به یک رانر تبدیل می‌شود و به الی حمله می‌کند. از این لحضه به بعد همه چیز تقریبا مثل بازی جریان دارد و هنری پس از کشتن سم، خودش را هم می‌کشد.

تفاوت نحوه‌ی بروز احساسات توسط الی در سریال The Last of Us

از همان ابتدای سریال The Last of Us مشخص شد که این نسخه از الی در بروز احساسات، بسیار متفاوت در الی در بازی است. این نسخه از الی، از همان ابتدا که در مورد گاز گرفته شدنش صحبت کرد، در مورد تنها بودنش در آن لحضه دروغ گفت. در حالی که در بازی The Last of Us، الی توضیح می‌دهد که در آن هنگام دوستش هم همراهش بود. حالا در قسمت پنجم سریال The Last of Us، پس از مرگ هنری و سم، الی بلافاصله از سر قبر سم بلند می‌شود و در مورد مسیر از جوئل سوال می‌پرسد. الی سعی می‌کند تا در مورد اتفاق و مرگ این دو نفر صحبت نکند و مسیرش را ادامه دهد.

این در حالی است که در بازی The Last of Us، الی از مرگ این دو نفر یاد می‌کرد و حتی در بخشی از بازی به جوئل می‌گوید که یادم رفت رباتش را سر قبرش بگذارم. جوئل هم از دست الی عصبانی می‌شود و به او می‌گوید که باید این قضیه را فراموش کند: “اتفاقات پیش می‌آید و ما از آن‌ها می‌گذریم. تمام شد!” البته نسخه‌ای از الی که در سریال می‌بینیم هم، چندان نمی‌تواند اتفاقات را فراموش کند. او صرفا خودش را مقصر می‌داند و سعی دارد تا احساساتش را سرکوب کند. همان‌طور که دیدیم او نوشته‌ای را روی قبر سم می‌گذارد که از او عذرخواهی می‌کند. الی دیگر نمی‌تواند قربانی شدن دوستانش را تحمل کند. جالب است که این نسخه از الی، شباهت‌هایی به الی در بازی The Last of Us Part II دارد.

شما در مورد تغییرات قسمت پنجم سریال The Last of Us چه نظری دارید؟ به نظر شما این سریال مسیر درستی را دنبال می‌کند؟ سریال The Last of Us هر هفته روز دوشنبه ساعت 5:30 صبح به وقت ایران از شبکه HBO پخش می‌شود.

2.8 5 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا