تفاوت‌های قسمت چهارم The Last of Us با بازی اصلی

تقابل با هانترها این‌بار در کانزاس

قسمت چهارم سریال The Last of Us سفر جوئل (Joel) و الی (Ellie) را این بار به شهر کانزاس می‌برد. با هم به تفاوت‌های این اپیزود با بازی اصلی نگاهی خواهیم داشت.

جوئل و الی پس از ترک خانه‌ی بیل (Bill) و فرانک (Frank) با ماشین راهی غرب Wyoming می‌شوند تا تامی (Tommy) را پیدا کنند. قسمت چهارم سریال The Last of Us بالاخره جوئل و الی را با یک‌دیگر تنها می‌گذارد و این دو چاره‌ای ندارد جز این‌که به هم نزدیک شوند. رابطه‌ی جوئل و الی در این اپیزود وارد فاز جدیدی می‌شود و این دو نفر حالا بهتر با هم کنار می‌آیند. کتاب جوک معروف الی در این قسمت بازمی‌گردد و جوئل هم بالاخره در برابر جوک‌های الی تسلیم می‌شود.

در ادامه‌ی این مطلب، برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های قسمت چهارم سریال The Last of Us نسبت به بازی را بررسی می‌کنیم. از تغییر شهر پیستبرگ به کانزاس، تا نحوه دیدار جوئل و الی با هنری (Henry) و سم (Sam).

جایگزینی شهر کانزاس با پیتسبرگ در سریال The Last of Us

در بازی The Last of Us، جوئل و الی پس از جدایی از بیل، وارد شهر پیتسبرگ می‌شوند. جوئل پس از این‌که در هنگام رانندگی با یک بن بست مواجه می‌شود، تصمیم می‌گیرد تا راهش را به سمت شهر پیتسبرگ کج کند. تصمیمی که خود جوئل هم نسبت به آن تردید دارد چرا که از تهدیدهای شهر پیتسبرگ با خبر است. شهری که جوئل و الی را در مقابل گروه هانترها (Hunters) قرار می‌دهد و آن‌ها را با شخصیت‌های هنری و سم آشنا می‌کند.

اما در قسمت چهارم سریال The Last of Us، جوئل و الی به جای پیتسبرگ، وارد شهر کانزاس می‌شوند. البته این شهر همان داستان بازی را روایت می‌کند. یک نکته‌ی جالب این‌که جوئل و الی قبل از رسیدن به این شهر، از پلی عبور می‌کنند که بسیار به پل شهر پیستبرگ در بازی شباهت دارد. درست مثل بازی این دو شخصیت با کمین گروه هانترها مواجه می‌شوند ولی جوئل دست آن‌ها را می‌خواند و شرایط را تحت کنترل خودش قرار می‌دهد. از طرفی در پایان این اپیزود، شخصیت‌های هنری و سم با جوئل و الی دیدار می‌کنند.

پرداخت بیشتر به گروه هانترها

اولین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم این است که ما به طور رسمی اسم گروه هانترها در سریال را نمی‌دانیم. در قسمت چهارم سریال The Last of Us، هرگز اسم این گروه مشخص نمی‌شود و صرفا جوئل از آن‌ها به عنوان “مردم” یاد می‌کند. با این حال ما می‌دانیم که این گروه، درست نمایان‌گر گروه هانترها در بازی است. آن‌ها دولت فدرا (Fedra) را زمین زدند، در خیابان برای رهگذران کمین می‌کنند، و جنازه‌ی قربانیان‌شان را به آتش می‌کشند. جالب است بدانید که حتی صدای دشمنان در صحنه‌های اکشن سریال، شبیه به صدای هانترها در بازی است.

در بازی The Last of Us چندان به بعد انسانی گروه هانترها پرداخته نمی‌شود. به غیر از این‌که می‌دانیم جوئل و تامی قبلا عضو گروه هانترها بودند پس می‌توانیم آن‌ها را به عنوان نماینده‌ی این گروه در نظر بگیریم تا بیشتر با ویژگی آن‌ها آشنا شویم. هانترها به هر طریقی فقط سعی دارند تا زنده بمانند و حتی تامی هم در بخشی از بازی، از آن دوره به عنوان دوران تاریک یاد می‌کند و می‌گوید انجام آن کارها برای بقا، ارزشش را نداشت.

در قسمت چهارم سریال The Last of Us جوئل و الی پس از ورود به شهر کانزاس با یک مرد به ظاهر زخمی روبرو می‌شوند که از آن‌ها درخواست کمک می‌کند. جوئل از حقه‌های این گروه با خبر است و فریب نمی‌خورد. در ادامه پس از یک سکانس اکشن، یکی از افراد گروه هانتر با نام برایان (Brian) در مبارزه با جوئل شکست می‌خورد و از جوئل طلب بخشش می‌کند. کارگردان در این لحضه سعی می‌کند تا با دیالوگ‌هایی مثل درخواست رفتن به خانه و نزد مادر، کمی شخصیت برایان را انسانی‌تر جلوه دهد.

در ادامه برای اولین بار از شخصیت‌های کاتلین (Kathleen) و پری (Perry) رونمایی می‌شود. کاتلین رهبر گروه هانترها در سریال است که قصد انتقام گیری از افرادی را دارد که اعضای گروهش را کشتند. کاتلین یک رهبر بی‌رحم ولی در عین حال احساسی است که حتی دکتری که او را به دنیا آورد را می‌کشد. او یک دستیار با نام پری دارد که جالب است بدانید اجرای نقش او بر عهده‌ی جفری پیرس (Jeffey Pierce)، بازیگر تامی در بازی The Last of Us است.

الی در هنگام نجات جوئل، کسی را نمی‌کشد

حتما به‌خاطر دارید که در بخشی از بازی The Last of Us، با سقوط جوئل به فاضلاب هنگام عبور جوئل و الی از هتل، این دو شخصیت از هم جدا می‌شوند. در ادامه جوئل از فاضلاب بیرون می‌آید و با گروهی از هانترها درگیر می‌شود. یکی از هانترها تلاش می‌کند تا جوئل را در آب، خفه کند. در همین هنگام الی خودش را به جوئل می‌رساند، اسلحه را زیر آب برمی‌دارد و هانتر را می‌کشد.

اما در قسمت چهارم سریال The Last of Us، جوئل و الی هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شوند. پس از کمین هانترها و درگیری جوئل با آن‌ها، برایان در را باز می‌کند و با جوئل درگیر می‌شود. در این هنگام الی اسلحه‌ای که قبلا مخفی کرده بود را برمی‌دارد و به او شلیک می‌کند ولی او را نمی‌کشد. در ادامه جوئل، برایان را می‌کشد و این دو شخصیت به ماجراجویی‌شان ادامه می‌دهند‌.

حتی نحوه‌ی برخورد جوئل با الی در این صحنه‌ها متفاوت است. در بازی The Last of Us، جوئل به شدت از دست الی عصبانی می‌شود و خدا را شکر می‌کند که توسط یک بچه‌، سرش تیر نخورد. اما در قسمت چهارم سریال The Last of Us، جوئل کاملا رفتار متفاوتی با الی دارد. آن‌ها تا مدتی در مورد این قضیه صحبت نمیکنند و کمی بعد، جوئل از الی معذرت خواهی می‌کند چرا که او باعث شد تا الی مجبور شود به کسی صدمه بزند. در ادامه متوجه می‌شویم که الی قبلا هم به کسی صدمه زده بود اما جزئیاتش فعلا مشخص نیست. می‌توانیم حدس بزنیم که الی قبلا یک نفر را کشته است. گریه‌های الی هنگام صحبت در مورد این موضوع، بیان‌گر همه چیز است.

پس زمینه‌ی هنری و سم با هانترها

در بازی The Last of Us، شخصیت‌های هنری و سم درست همچون جوئل و الی صرفا تلاش می‌کنند تا با عبور از شهر پیتسبرگ، خودشان را به گروه فایرفلایز برسانند. اما در قسمت چهارم سریال The Last of Us اوضاع فرق می‌کند و اعضای این گروه، از قبل با هنری و سم آشنا هستند. جزئیات دقیق در این باره نداریم. اما ظاهرا هنری اطلاعاتی را از برادر کاتلین به دولت فدرا لو داده است. به همین دلیل کاتلین در تلاش است تا این دو برادر را پیدا کند.

تفاوت نحوه‌ی دیدار سم و هنری با جوئل و الی در سریال The Last of Us

در بازی The Last of Us جوئل و الی برای فرار از یک تانک سعی می‌کنند تا خودشان را در کوچه‌های پیتسبرگ مخفی کنند. در همین گیر و دار هنگامی که این دو وارد پنجره‌ی یکی از خانه‌ها می‌شوند، با سم و هنری برخورد می‌کنند. جوئل در ابتدا تا سر حد مرگ، هنری را کتک می‌زند. ولی حضور سم، به این جنگ پایان می‌دهد. به گفته‌ی هنری، اعضای گروه هانتر هرگز بچه‌ها را با خودشان همراه نمی‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا این چهار نفر به هم اعتماد کنند.

اما در قسمت چهارم سریال The Last of Us اتفاقات کمی متفاوت رقم می‌خورد. جوئل و الی برای مخفی شدن از هانترها، به یکی از ساختمان‌های بلند پناه می‌برند. آن‌ها تا جای ممکن به طبقات بالایی می‌روند و در یکی از اتاق‌ها مستقر می‌شوند. جوئل سعی می‌کند تا با ریختن شیشه خورد در زمین، صدای ورود افراد متفرقه را بشنود. اما گوش راست جوئل سنگین است و او هرگز متوجه‌ی ورود سم و هنری نمی‌شود. در آخرین صحنه‌ی قسمت چهارم سریال The Last of Us شاهد هنری و سم هستیم که اسلحه را به سمت جوئل و الی نگه داشتند.

تفاوت صحنه‌های اکشن سریال The Last of Us با بازی

همان‌طور که می‌دانید، نحوه‌ی پیاده سازی صحنه‌های اکشن در مدیوم بازی‌های ویدئویی کمی متفاوت از تلوزیون است. در بازی‌ها همیشه تعداد زیادی از دشمنان روبروی بازیکن قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند تمام مناطق را پوشش دهند. تعداد زیاد دشمنان در بازی‌ها باعث می‌شود تا در بسیاری مواقع، شاهد ارتش‌های یک نفره‌ای باشیم که تمام دشمنان را شکست می‌دهند. البته که هیچ‌کدام از ما با این موضوع مشکلی نداریم و از مبارزه با دشمنان در بازی‌ها لذت می‌بریم.

اما در سینما و تلوزیون اوضاع کمی متفاوت است. در قسمت چهارم سریال The Last of Us، جوئل فقط با دو نفر از هانترها درگیر می‌شود و یک نفر در ادامه از پشت به او حمله می‌کند. تعداد دشمنان در سکانس‌های اکشن سریال، باید محدودتر از بازی باشد چون جوئل نمی‌تواند به تنهایی همه را شکست دهد.

از طرفی یکی دیگر از تفاوت‌های سکانس رویارویی با هانتر‌ها، به عدم همکاری الی در مبارزه مربوط می‌شود. در بازی The Last of Us، الی از همان ابتدای بازی حتی بدون اسلحه، سعی می‌کند تا با پرتاب آجر یا بطری، در مبارزات به جوئل کمک کند. راستش را بخواهید جای خالی بطری و آجر به شدت در سریال حس می‌شود. اما در قسمت چهارم سریال The Last of Us، الی هنگام مبارزه پشت دیوار قایم می‌شود و منتظر می‌ماند تا جوئل دشمنان را بکشد. هر چند در ادامه از پشت دیوار بیرون می‌آید و جان جوئل را نجات می‌دهد.

جوئل بالاخره به جوک‌های الی می‌خندد

الی در بازی The Last of Us بارها در بخش‌های تنفسی گیم پلی، کتاب جوک معروفش یعنی No Pun Intended را در می‌آورد و جوک می‌خواند. ممکن است بسیاری از این جوک‌ها را در بازی از دست بدهید چرا که پخش آن‌ها به صورت اختیاری است. در صورتی که به تمام جوک‌های الی در بازی گوش کنید، تروفی That’s All I Got برای‌تان آزاد می‌شود.

در قسمت چهارم سریال The Last of Us دوباره شاهد بازگشت جوک‌های الی هستیم. اما نکته این‌جاست که جوئل هیچ‌وقت در بازی The Last of Us به جوک‌های الی نمی‌خندد. جوئل در سریال هم ابتدا قصد دارد از جوک‌های فرار کند. اما بالاخره در انتهای اپیزود، او در برابر یکی از جوک‌های الی تسلیم می‌شود و حسابی می‌خندد. در واقع این اولین باری است که خنده‌ی جوئل را به این شکل می‌بینیم.

نظر شما در مورد تفاوت‌هایی که ذکر کردیم چیست؟ شما چه تفاوت‌های دیگری را به خاطر دارید؟ توجه کنید که قسمت پنجم سریال The Last of Us، دو روز زودتر، یعنی شنبه ساعت 5:30 صبح به وقت ایران از شبکه‌ی HBO پخش می‌شود.

4 5 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا