قسمت چهارم سریال The Last of Us
1%
  • 0/10

نقد و بررسی قسمت چهارم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها

بالاخره با مرگ و داغ دیدن بدرقه نشدیم! اما...

نقد و بررسی قسمت چهارم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها ۰ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ نقد سریال خارجی کپی لینک

قسمت چهارم سریال The Last of Us بر خلاف قسمت‌های پیشین ما را با مرگ عزیزان بدرقه نکرد و کمی اجازه تنفس داد. اما این قسمت از سریال مانند تمام قسمت‌های پیشین دلهره آور بود و در کنار آن سنت بی نظیر بودن خود را مانند هر سه قسمت پیشین ادامه داد.

شوخی‌های لوس و البته بامزه الی (Ellie) با همراهی شخصیت‌های جدید اختصاصی سریال و شخصیت‌هایی از داستان اصلی بازی با قسمت چهارم سریال The Last of Us وارد شدند. تمرکز بسیار بالای کارگردانان بر گسترش خط داستانی اصلی دنیای د لست آف آس از همان قسمت ابتدایی کلید خورد و با رسیدن به قسمت‌های سوم و چهارم، به اوج خود رسیده است. معرفی شخصیت‌های جدید، تا به اینجا نظر طرفداران سریال د لست آف آس را جلب کرده و امیدواریم این روند در قسمت‌های بعدی نیز ادامه داشته باشد.

قسمت چهارم سریال The Last of Us، مانند هر سه قسمت پیشین آغاز و پایانی عالی داشت، با این حال تفاوتی بزرگ میان قسمت چهارم و سه قسمت ابتدایی دیده شد. قسمت چهارم سریال در حالی که مانند هر سه قسمت پیشین به شدت دلهره آور بود، ما را نگران و گریان نکرد! سه قسمت ابتدایی سریال ما را با مرگ سارا (Sarah)، تس (Tess)، بیل (Bill) و فرانک (Frank) روبه رو کردند، اما قسمت چهارم کمی فضای تنفس به ما داد و ویرانمان نکرد!

نقد داستان قسمت چهارم سریال The Last of Us و مقایسه با داستانی اصلی

قسمت چهارم سریال با نشانه رفتن تفنگ توسط الی آغاز شد. الی و جوئل (Joel) حال بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شده و می‌توان پس از سیل اتفاقات تراژیک قسمت‌های پیشین، خو گرفتن این دو را با یکدیگر به وضوح دید. پس از آن به سرعت با شوخی‌های الی آشنا می‌شویم. شوخی و جوک‌هایی که برای طرفداران قدیمی آشنا هستند، برای اولین بار وارد دنیای سریال د لست آف آس شدند.

جوک‌های الی از جمله دیالوگ‌های معروف دنیای بازی‌های ویدیویی هستند که بار سنگین اتفاقات ناگوار را از دوش کاربران بر می‌داشتند و حال ورود آن‌ها به دنیای سریال و تلفیق آن‌ها با ایفای نقش بی نظیر بلا رمزی (‌Bella Ramsey) بار دیگر ما را گاه و بی گاه از تنش و استرس داستان د لست آف آس دور کرده و وادار به لبخند می‌کنند.

این بخش از سریال کاملا به داستان اصلی وفادار بوده و پس از آن با تغییرات بسیار جزئی روبه رو می‌شویم. اما پیش از پرداختن به تغییرات سریال نسبت به سری بازی، قصد داریم به بخش دوست داشتنی دیگر از سریال اشاره داشته باشیم. الی و جوئل پس از سوار شدن به ماشین دیالوگ‌هایی را ادا کردند که برای طرفداران قدیمی خاطره انگیز بوده و تداعی کننده لحظات خوش کوتاه این دنیای عجیب بودند.

پس از آن، موسیقی بسیار گوش نواز Alone and Forsaken اثر هنک ویلیامز پخش شد که در بخش نکات و ایستراگ های قسمت چهارم سریال The Last of Us به آن می‌پردازیم.

تغییرات سریال نسبت به سری بازی در قسمت چهارم از آنجا آغاز شد که مقصد الی و جوئل در عوض شهر پیتسبورگ، شهر کانزاس سیتی بود. در زمان انتشار سریال شاید این موضوع چندان اهمیتی برای ما نداشته باشد، اما این موضوع می‌تواند در آینده سبب تغییرات بیشتری نسبت به گذشته در سریال شود!

در این بخش از سریال نکته‌ای که توجه بسیاری را جلب کرد، گله گاومیش‌ها کنار جاده بود. حضور گله گاومیش‌ها شاید در نگاه اول معنی خاصی نداشته باشد، اما با کمی توجه و تفکر می‌توان متوجه شد که وجود گله گاومیش‌ها به معنای سقوط بشریت و باز پس گیری کره زمین توسط طبیعت است. پیروزی طبیعت و سقوط انسانیت سال‌های بسیاری است که در صدر توجه مردم جهان بوده و سریال The Last of Us و به طور کلی تمام دنیای د لست آف آس، توجه ویژه‌ای به این موضوع و معضلات زیست محیطی دارد. ما در ابتدای قسمت اول شاهد سخنان دانشمندی درباره قارچ‌ها بودیم که توجه میلیون‌ها نفر را در دنیا به خود جلب کرد و حال حضور گله گاومیش‌ها در این قسمت از سریال توانست بار دیگر ما را از توجه به این موضوع بسیار مهم آگاه کند.

نام تامی (Tommy) نیز در این قسمت از سریال شنیده شد. ما تنها در قسمت ابتدایی شاهد حضور تامی بودیم و در این قسمت، دلیل پیوستن او به فایرفلایز را متوجه شدیم. اما در این میان باید به شخصیت تس (Tess) نیز اشاره داشت. طی پادکست سریال The Last of Us، کارگردانان اشاره داشتند که تس پیش از نابودی دنیایی که می‌شناسیم، ازدواج کرده و یک فرزند داشته است. آشنایی او با جوئل و آشنایی تامی با مارلین (Marlene) و سپس پیوستن به فایر فلایز دلیل جدایی جوئل و تامی بوده است. پس از این اتفاقات و آشنایی تس با جوئل و پس از آن یافتن الی، تس حسی ويژه به او دارد. پس از گذشت ده سال، ما متوجه شدیم که تس در کنار اخلاق سخت خود، حسی مادرانه داشته که به ندرت آن را می‌بینیم.

سریال د لست آف آس به ما نحوه گذراندن شب و روز توسط الی و جوئل را نیز نشان داد. بخشی که ما هرگز در سری بازی تجربه نکردیم، در سریال حاضر شد. به گفته کارگردانان، شما در یک بازی همیشه باید درگیر باشید و این در حالی است که سریال به شما وقت استراحت داده و در وقت استراحت خود طی یک قسمت از سریال، می‌توانید نحوه استراحت شخصیت‌های محبوب خود را ببینید. این بخش شاید جذبه چندانی برای مخاطب نداشته باشد، اما بی خوابی جوئل می‌تواند در آینده سریال نقش تاثیر گذاری داشته باشد. البته، نباید از جوک الی در این بخش از سریال غافل شد که بار دیگر ما را به همراه جوئل به خنده وادار کرد!

پس از گذراندن شب، اولین رویارویی جوئل و الی با مزدوران خارج از مناطق قرنطینه بالاخره دیده شد. بخشی که از اهمیتی ویژه در سری بازی د لست آف آس برخوردار بود، تا حد قابل توجهی به داستان اصلی نزدیک بود. با این حال در لحظات آخر درگیری، صحنه‌ای دیده شد که انتظارش را نداشتیم و آن، دست به ماشه شدن الی بود!

پیش از پرداختن به صحنه شلیک الی، بد نیست اشاره داشت که در قسمت ابتدایی سریال به مزدوران خطرناک خارج از قرنطینه اشاره شده بود و این، اولین رویارویی جوئل با آن‌ها بود و به باور ما باید منتظر درگیری بیشتر او با چنین گروه‌هایی باشیم. الی تفنگ به دست شد، اما صحنه‌ای که او برای اولین بار در داستان ما شلیک می‌کند در سریال و بازی متفاوت هستند.

این موضوع شاید در روند داستانی تاثیر گذار نباشد، اما بدون شک همه ما را غافلگیر کرد. صحنه‌ای که باعث جلب اعتماد جوئل شد، انتظار می‌رفت دقیقا مانند سری بازی پیش برود، با این وجود در زمانی متفاوت رخ داد و البته تاثیر گذاری آن به دلیل استفاده از عنصر غافلگیری مخاطب، بیش از پیش شد.

زمان آن رسیده که به شخصیت‌های جدید سریال بپردازیم. قسمت چهارم سریال ما را با شخصیت‌هایی اختصاصی برای سریال یعنی کاتلین (Kathleen) و دستیار او پری (Perry) آشنا کرد. اگر به مرور نسخه اول سری بازی د لست آف آس بپردازید، متوجه می‌شوید که در دوره‌ای مشابه و به طور دقیق‌تر پس از تصادف با ماشین، شما با شورشیانی بی نام روبه رو می‌شوید. حال این شورشیان در سریال داستانی جداگانه دریافت کرده‌اند که بار دیگر می‌تواند فهم ما از اتفاقات رخ داده در پشت پرده را افزایش دهد.

با توجه به داستان اصلی د لست آف اس، انتظار می‌رود شاهد حضور طولانی مدت کاتلین، پری و گروه آن‌ها برای مدتی طولانی نباشیم. با این وجود پرداختن به شخصیت دشمنان جوئل و الی می‌تواند سبب عمق بیشتر داستان شود. پیش از پرداختن به دو شخصیت دیگر، قصد داریم به کارهایی که گروه کاتلین در قسمت چهارم انجام دادند بپردازیم.

عطش کاتلین برای انتقام گیری پس از مرگ برادرش و برخی دیگر از اعضای گروه، باعث می‌شود او به مردگانی که در کف ساختمان هستند به توجهی بکند! اگر کمی دقت کنید، متوجه صدای بلوتر (Bloater) که در دسته مردگان تکامل یافته دنیای د لست آف آس جای می‌گیرد، می‌شوید. بلوترها موجوداتی هستند که برای مدتی طولانی مبتلا بوده و قدرت پرتاب بمب‌های قارچی را به سوی اهداف خود دارند. علاوه بر آن، از آنجایی که در سریال قارچ‌ها مانند ریشه درختان بر زمین حرکت کرده و دیگر مردگان را مطلع می‌کنند، بی اعتنایی به بلوتر کشف شده توسط کاتلین می‌تواند به شدت خطرناک باشد.

دیگر شخصیت‌های دیده شده در سریال هنری (Henry) و برادر کوچک‌تر او سم (Sam) هستند که در سری بازی نیز با آن‌ها آشنا شده‌ایم. حضور هنری و سم در قسمت چهارم بسیار کوتاه بود، اما باید منتظر حضور آن‌ها برای حداقل یک قسمت دیگر باشیم. هنری و سم که در سری بازی به طور ناگهانی به ما حمله می‌کنند، در سریال به روش متفاوتی حضور پیدا کردند که با وجود دور شدن از داستان اصلی، نمی‌تواند تاثیر چندانی در روند داستانی داشته باشد.

موضوعی که داستان سریال را نسبت به سری بازی جذاب کرده، دشمنی میان هنری و کاتلین است. کاتلین که هنری را مقصر اتفاقات و قتل‌های اخیر دانسته، دلیلی برای فرار کردن او و همراهی با جوئل به ما داده است! به طور کلی حضور کاتلین در سریال می‌تواند جاهای خالی زیادی از داستان را برای ما پر کند. از سوی دیگر، بار دیگر کارگردانان تلاش دارند دنیا را از دید دیگر بازماندگان به ما نشان دهند و این همان موضوعی است که توانست موفقیت بازی The Last of Us Part 2 را افزایش دهد. درگیر کردن ما با شخصیت ابی (Abby) در نسخه دوم د لست آف آس، باعث شد ما احساسی متفاوت درباره شخصیت‌های الی و جوئل داشته باشیم و حال کارگردانان سریال از همین حالا این روش را پیش گرفته‌اند!

آخرین موضوعی که باید به آن اشاره شود، پیدا کردن جوئل و الی توسط هنری و سم بود. به گفته جوئل و الی آن‌ها ۳۳ طبقه به سوی بالا رفته تا مکانی برای استراحت بیابند و باید با این واقعیت روبه رو که پیدا کردن آن‌ها به صورت تصادفی تقریبا غیر ممکن است. از همین رو، این احتمال را باید در نظر گرفت که هنری و سم برای مدتی طولانی الی و جوئل را دنبال کرده‌اند که می‌تواند تاثیر قابل توجهی در رابطه میان آن‌ها داشته باشد. ناگفته نماند در زمان نشانه رفتن تفنگ بر سر جوئل و الی، جوئل گوشت سمت چپ خود را بر زمین قرار داده بود و این در حالی است که او و الی می‌دانند شنوایی گوشت سمت راست جوئل بر اثر صدای گلوله بسیار کم شده است!

نکات و ایستراگ های قسمت چهارم سریال The Last of Us

حال به بخش همیشه جذاب نکات و ایستراگ های قسمت چهارم سریال The Last of Us می‌رسیم که مانند هر سه قسمت برای ما پر بار بود!

کتاب No Pun Intended Vol. Too

کتاب No Pun Intended Vol. Too که شاهد حضور آن در قسمت چهارم و البته سری بازی د لست آف آس بودیم، در حقیقت هدیه رایلی (Riley) به الی است. رایلی دوست صمیمی الی بوده که در بسته الحاقی Left Behind بازی The Last of Us Part 1 دیده شد و علاوه بر آن ما طی تریلرهای پیش از آغاز سریال، شاهد حضور او بودیم. بدون شک باید منتظر قسمتی با حضور رایلی باشیم و احتمالا صحنه هدیه دادن کتاب به الی نیز در آن دیده شود!

موسیقی Alone and Forsaken اثر هنک ویلیامز

موسیقی زیبای Alone and Forsaken اثر هنک ویلیامز علاوه بر شنیده شدن در سریال و تریلر پیش از آغاز سریال، در بازی The Last of Us Part 1 نیز شنیده شده است. اما موضوعی دیگر وجود داشته که این موسیقی گوش نواز را برای ما معنا دارتر می‌کند. موسیقی Alone and Forsaken در حقیقت اولین موسیقی در اولین تریلر بازی The Last of Us در سال ۲۰۱۳ است. اگر به متن موسیقی نیز توجه داشته باشید، می‌تواند ارتباط بسیاری میان آن و زندگی جوئل بیابید.

آویز کوله پشتی الی

سریال The Last of Us در بخش‌های زیادی به سری بازی د لست آف آس نزدیک بود و یکی از زیباترین جزئیاتی که نظر ما را جلب کرد، آویز کوله پشتی او بود که اشاره به آن خالی از لطف نیست.

موسیقی تیتراژ پایانی

موسیقی که در پایان قسمت چهارم سریال شنیده شد، نسخه کاور موسیقی True Faith اثر گروه New Order بود. این نسخه از موسیقی توسط لوته کستنر (Lotte Kestner) خوانده شده است. داستان این موسیقی زمانی جالب می‌شود که ما متوجه می‌شویم اولین مرتبه در سال ۱۹۸۷ خوانده شده و موسیقی‌های دهه ۱۹۸۰ میلادی در سریال د لست آف آس به معنی خطر هستند!

قسمت چهارم سریال The Last of Us بخش‌های مهمی از سریال را برای ما پیش برد و حضور شخصیت‌های جدید حقایق تازه‌ای را برای ما بر ملا کرد که بدون شک سبب درک بهتر داستان توسط ما، حتی در صورت ایفای نقش ضعیف بازیگران خواهند شد. حال باید منتظر ماند و در هفته آینده به تماشای رویارویی جوئل و الی با مخاطرات جدید سفر خود نشست. نظر شما درباره قسمت چهارم سریال The Last of Us چیست؟ فکر می‌کنید شخصیت‌های جدید می‌تواند به خوبی این سریال را پیشرفت دهند؟ منتظر نظرات شما هستیم.


9 شاهکار
قسمت چهارم سریال The Last of Us بخش‌های مهمی از سریال را برای ما پیش برد و حضور شخصیت‌های جدید حقایق تازه‌ای را برای ما بر ملا کرد که بدون شک سبب درک بهتر داستان توسط ما، حتی در صورت ایفای نقش ضعیف بازیگران خواهند شد. حال باید منتظر ماند و در هفته آینده به تماشای رویارویی جوئل و الی با مخاطرات جدید سفر خود نشست.
  • ورود شخصیت‌های جدید برای گسترش داستان
  • توجه بی نظیر به داستان اصلی
  • ایفای نقش نه چندان دلنشین شخصیت کاتلین

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments