1%
  • 0/10

آیا تلگرام یک پیام‌رسان امن است؟

تلگرام، واتساپ یا سیگنال کدام یک ایمن‌تر هستند

آیا تلگرام یک پیام‌رسان امن است؟ ۰ ۱۷ مهر ۱۴۰۱ مقالات فناوری کپی لینک
امنیت تلگرام واتساپ

این روزها امنیت تلگرام و واتساپ به موضوع داغی در فضای مجازی تبدیل شده و حتی تلگرام از کاربران خواسته برای حفظ حریم خصوصی خود به سراغ whatsapp نروند.

از دو هفته پیش پیام‌رسان واتساپ هم به سرنوشت تلگرام، وی‌چت، وایبر، فیس‌بوک سایر اپلیکیشن‌ها دچار و از دسترس خارج شد.

از گذشته بسیاری تحقیقات نشان داده بود که پیام‌رسان واتساپ یکی از امن‌ترین سرویس‌های شبکه‌ی اجتماعی است اما حالا با فیلتر شدن این اپلیکیشن، بسیاری از کاربران علیرغم در دسترس نبودن اپ تلگرام دوباره اقدام به استفاده از آن کرده‌اند، اما موضوعی که موجبات نگرانی بسیاری را فراهم کرده، امنیت تلگرام است که در این مقاله به این مبحث می‌پردازیم.

تلگرام برنامه پیام رسانی است که در سال ۲۰۲۱ پس از اعمال تغییراتی در سیاست حفظ حریم خصوصی، محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما آیا تلگرام در انتقال اطلاعات اپلیکیشن امنی به شمار می‌رود؟

این سرویس شبکه اجتماعی یک برنامه پیام‌رسان رایگان است که این قابلیت را دارد همزمان در چندین دستگاه کار ‌کند، بدون محدودیت در اندازه رسانه، رمزگذاری end to end از طریق «چت‌های مخفی» و ظرفیت عظیم ۲۰۰ هزار نفر چت گروهی. این برنامه حتی یک Bot API دارد که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا ربات‌های خود را برای چت خود ایجاد کنند.

امنیت تلگرام

این سرویس پیام‌رسان ادعا می‌کند که این اپلیکیشن به قدری امنیت دارد که پیام‌هایش قابل رمزگشایی نیستند؛ به‌طوری‌که در گذشته با برگزاری مسابقاتی کاربران را به چالش کشیده تا آن را رمزگشایی کنند و حتی جایزه ۳۰۰ هزار دلاری برای کاربرانش در نظر گرفته است. این برنامه همچنین دارای یک برنامه پاداش باگ است تا به هر کسی که بتواند نقص کافی در برنامه یا پروتکل تلگرام تشخیص دهد پاداش می‌دهد.

تلگرام از سال ۲۰۱۳ کار خود را آغاز کرد و اگرچه این پلتفرم در دنیا خیلی شناخته شده نیست، اما از ناشناس بودن نسبی به یکی از بزرگترین بازیگران در تجارت «پیام‌های مخفی» در کمتر از یک سال تبدیل شده است.

این شرکت ادعا می‌کند با فاش شدن تغییری در قوانین و مقررات whatsapp که به کاربران اطلاع می‌دهد داده‌های آن‌ها با شرکت مادر جدید متا به اشتراک گذاشته می‌شود، بسیاری از مردم در جستجوی گزینه‌ای امن‌تر هستند.

با این حال، فقط به این دلیل که تلگرام از اعتبار بیشتری نسبت به واتساپ برخوردار است، به این معنی نیست که پیام‌های شما به طور خودکار محافظت می‌شوند. رمزگذاری end to end برای خصوصی نگه داشتن پیام‌های شما بسیار مهم است و این سطحی از محافظت است که تلگرام فقط در بخش‌های خاصی از برنامه خود ارائه می‌دهد.

telegram خود را به عنوان یک اپلیکیشن متعهد به پیام‌رسانی خصوصی و ایمن معرفی کرده است. با این حال، این واقعیت که رمزگذاری end to end به طور خودکار در پیام‌های ارسال شده در تلگرام استفاده نمی‌شود به این معنی است که به اندازه پلتفرم‌های پیام رسان متمرکز بر حریم خصوصی مانند سیگنال که رمزگذاری سرتاسری برای همه ارتباطات را ارایه می‌دهد، ایمن نیست.

مدیر ارشد فناوری امنیت سرچ لایت معتقد است که رمزگذاری تلگرام دارای اشکالاتی است.

تلگرام به عنوان یک برنامه پیام رسانی امن شهرت دارد، اما این بیشتر به دلیل مجموعه ویژگی‌هایی است که ارایه می‌دهد و نه رمزگذاری قوی.

به گفته‌ی وی، تحقیقات رویال هالووی اخیراً آسیب‌پذیری‌هایی را در رمزنگاری مورد استفاده تلگرام پیدا کرده است.

البته ترکیب منحصربه‌فرد telegram از پیام‌رسانی و رسانه‌های اجتماعی، به‌علاوه استراتژی خاص محتوای عمومی آن به این معنی است که سبک خاصی از کاربران را جذب می‌کند که ممکن است از پلت‌فرم‌های آنلاین دیگری خارج شده باشند.

تلگرام در مقابل سایر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان

بنابراین، چگونه telegram با سایر برنامه‌های پیام رسانی محبوب مانند واتساپ و سیگنال مقایسه می‌شود؟ به گفته‌ی کاربران، سیگنال بیشتر با توجه به استاندارد امنیت و حریم خصوصی آن مورد توجه قرار گرفت.

سیگنال نیاز به استفاده از یک شماره تلفن برای ارتباط با سایر کاربران دارد، که می‌تواند خطرات ایمنی فیزیکی قابل توجهی برای بسیاری از افرادی داشته باشد که توسط استالکرها هدف قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، تلگرام امکان استفاده از یک نام کاربری را به جای آن می‌دهد که می‌تواند برای بسیاری از افراد به طور قابل توجهی ایمن‌تر باشد.

تلگرام همچنین از کاربران می‌خواهد تا با ایجاد یک چت مخفی، رمزگذاری end to end را انتخاب کنند. فقدان رمزگذاری end to end به طور پیش فرض می‌تواند مشکلی برای حریم خصوصی کاربران باشد.

چت‌های تلگرام به طور پیش فرض رمزگذاری نشده‌اند، اما چت‌های رمزگذاری شده از چندین دستگاه قابل دسترسی نیستند که این گزینه تلگرام را از واتساپ امن‌تر می‌کند.

تلگرام دارای ربات‌هایی است که ابزارهای قدرتمندی هستند اما می‌توان از آنها برای کلاهبرداری و حملات سایبری هم استفاده کرد.

واتساپ و تلگرام هر دو با ایجاد جوامعی از کاربران، جمع‌آوری داده‌های مربوط به کاربر مرتبط با دستگاهشان با استفاده از اثر انگشت (شماره تلفن، داده‌های دستگاه و غیره) کار می‌کنند.

علاوه بر این، هکرها هر دو پلتفرم را برای کلاهبرداری و URL های فیشینگ هدف قرار می‌دهند. سیگنال به‌طور پیش‌فرض این کار را بسیار دشوارتر می‌کند، زیرا فرآیند رمزگذاری آن مستلزم آن است که قبل از ارسال پیام، کاربر دیگری را به طور فعال بپذیرید.

سیگنال امنیت تلگرام

واتساپ و تلگرام هر دو با ارایه قابلیت احراز هویت، تلاش کرده‌اند از داده‌های کاربران محافظت کنند، اما هر دو در افشای اطلاعات اسنودن دخیل بودند و هر دو شواهدی مبنی بر ممیزی کد مستقل یا تجزیه و تحلیل امنیتی ارائه نکرده‌اند. آنها اصطلاحات مبهم مربوط به استفاده از داده‌ها را دارند و در مورد واتساپ، شرکت مادر فیس بوک بیشتر پول خود را از طریق استفاده از داده‌هایی که جمع آوری می‌کند به دست می‌آورد. بنابراین از منظر حفظ حریم خصوصی، مطلقاً به اندازه سیگنال امن نیست. شرکت‌های امنیتی مانند F-Secure آنها را برای پیام‌های واقعا خصوصی و محرمانه توصیه نمی‌کنند.

تلگرام و اطلاعات شما

تلگرام دقیقاً چگونه داده‌های شما را مدیریت می‌کند.

اگر برای این سرویس پیام‌رسان در بریتانیا ثبت نام کرده باشید، داده‌های شما در مراکز داده «اجاره‌ای» در هلند ذخیره می‌شود.

این بدان معناست که مراکز داده توسط اشخاص ثالث اداره می‌شوند، اما فضایی به تلگرام اجاره داده می‌شود، بنابراین داده‌های شخصی با مراکز داده‌ای که فقط با استفاده از سرورها ذخیره شده‌اند به اشتراک گذاشته نمی‌شود. طبق سیاست‌های حفظ حریم خصوصی این پلتفرم، همه داده‌ها به شدت به صورت رمزگذاری شده ذخیره می‌شوند تا افراد خاطی نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

آیا انتقال چت‌ها به تلگرام راهکار امنی است؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که انتقال چت‌های خود به تلگرام بی‌خطر است، اما سیگنال بهتر است.

با در دسترس بودن رمزگذاری سرتاسر برای چت‌های خصوصی، تلگرام می‌تواند از چت‌های خصوصی شما محافظت کند، اما نمی‌توانید چت‌های گروهی خود را که یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های برنامه است، رمزگذاری کنید. اما اگر به دنبال یک برنامه پیام‌رسانی رمزگذاری شده end to end هستید، قطعا گزینه‌های بهتری وجود دارد.

با اینحال بسیاری از کارشناسان معتقدند که سیگنال نسبت به سایر برنامه‌های پیام‌رسان محبوبیت کمتری دارد که ممکن است شما را وسوسه کند که به تلگرام بپیوندید اگر همه مخاطبان شما در آنجا هستند.

البته بسیاری از کاربران نگران حریم خصوصی برنامه پیام‌رسان خود نیستند، در عوض معمولاً از برنامه‌های پیام‌رسانی استفاده می‌کنند که توسط دوستان و خانواده خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، باید به این موضوع اشاره کنیم که همه اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در معرض تحرکات ژئوپلیتیکی مانند تحریم‌ها قرار دارند و تلگرام در طول سال‌ها تحت این اقدامات قرار گرفته است. اما همانطور از سویی این برنامه امن و پایدار است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments