#مهسا_امینی

اقدامات اخیر تیک‌تو خبر از توسعه بازی GTA IV Remastered می‌دهند!

تیک‌تو به هیچکس رحم نمی‌کند

اقدامات تیک‌تو برای توسعه بازی GTA IV Remastered

این روزها همه جا خبر از نسخه ریمستر شده بازی‌های سری محبوب GTA بوده و اقدامات اخیر شرکت مادر راکستار یعنی تیک‌تو، احتمال به وقوع پیوستن شایعات و انتشار بازی GTA IV Remastered را افزایش می‌دهند.

به گفته یکی از وبسایت‌های منتشر کننده مدهای سری بازی GTA، طی روزهای اخیر برخی فایل‌های مربوط به بازی‌های GTA 3 و GTA IV به دلیل نقض قانون کپی رایت هزاره دیجیتال (DMCA) از دسترس خارج شده‌اند. دست اندر کاران وبسایت LibertyCity.net که مدتی طولانی‌ست به انتشار مدهای سری بازی Grand Theft Auto مشغول هستند، اعلام کردند که روز ۱۱ نوامبر، برابر با ۲۰ آبان ماه سه فایل متفاوت پس از دریافت دو اخطار از طرف DMCA از وبسایت آن‌ها حذف شده‌اند.

اولین فایل حذف شده GTA Advance PC Port Beta 2 نام داشته که توسط طرفداران ساخته شده و شما می‌توانستید به کمک آن بازی Grand Theft Auto Advance را در بازی Grand Theft Auto 3 تجربه کنید.

دومین فایل حذف شده The Lost and Damned Unlocked for GTA 4 نام دارد. این فایل سال ۲۰۰۹ توسط وبسایت LibertyCity.net منتشر شده و شما با استفاده از آن می‌توانستید از جانی کلبیتز (Johnny Klebitz) شخصیت اصلی بسته الحاقی The Lost and Damned به جای نیکو، شخصیت اصلی بازی GTA V استفاده کنید.

سومین فایل حذف شده GTA IV EFLC The Lost and Damned (65%) نام داشته و همانطور که از نام آن مشخص است، ۶۵ درصد از داستان بازی در این فایل ذخیره انجام شده است.

در همین راستا، یکی از ویرایشگرهای وبسایت LibertyCity.net با نام jdayke اشاره داشت که فایل آخر حتی مد نبوده و صرفا یک فایل ذخیره شده کاملا رسمی از بازی‌ست. لازم به ذکر است که تذکرات اعمال شده DMCA توسط دو کارشناس حقوقی اهل کشور روسیه برای وبسایت EuroGamer ارسال شده و این وبسایت نیز آن‌ها را تحت بررسی قرار داده است.

طی ماه مارس نامه‌ای تحت نام «نامه مالکیت و اختیار» از طرف موسسه نرم افزارهای سرگرمی (ESA) که شرکت تیک‌تو عضوی از آن است برای آن‌ها ارسال شده است. طبق این نامه که توسط وبسایت EuroGamer و متخصصین حقوقی روس نیز بررسی شده، برخی محتوا باید به دلیل نقض حقوق IP، شرکت و کارمندان شرکت سازنده از وبسایت حذف می‌شدند.

امروز و طی مصاحبه اخیر وبسایت EuroGamer با jdayke، ویرایشگر وبسایت LibertyCity.net، او ارسال اخطار و حذف شدن این فایل‌ها را مرتبط با پروژه ریمستر شدن بازی GTA IV دانسته که طی هفته‌های اخیر اخبار بسیاری از آن منتشر شده است. این نکته باید ذکر شود که وبسایت LibertyCity.net طی ماه جولای نیز اخطاریه‌ای از سمت تیک‌تو دریافت کرده و از آن‌ها خواسته شده برخی محتوای مربوط به سه بازی GTA 3، GTA Vice City و GTA San Andreas که در آن زمان به تازگی معرفی شده بودند را از وبسایت خود حذف کنند. در همین راستا jdayke گفت:

ما فکر می‌کنیم که این‌ها همه درخواست‌هایی خودکار و کامپیوتری هستند، ولی تجربه پیشین به ما می‌گوید که این اقدام‌ها به منظور توسعه بازی GTA IV Remastered در حال رخ دادن هستند. ما باور داریم که فایل ذخیره بازی که فایلی کاملا رسمی است توسط یک ربات از پیش برنامه ریزی شده که تنها به دنبال نام بازی در فضای وبسایت گشته حذف شده است.

شرکت تیک‌تو طی سال اخیر رفتار بسیاری تندی نسبت به مد ساز‌های سری بازی GTA پیش گرفته است. ما شاهد بودیم که پیش از معرفی سه گانه Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition چندین وبسایت محبوب و کهنه کار انتشار مدهای سری بازی GTA از دسترس خارج شدند و در همین راستا تیک‌تو شکایتی را علیه توسعه دهندگان پروژه re3 تنظیم کرد.

ماه سپتامبر سال ۲۰۲۱ را می‌توان دوران اوج این اتفاقات و اقدامات دانست که طی این دوره توسعه دهنده ارشد پروژه GTA Underground، یکی از بزرگ‌ترین و جاه طلبانه‌ترین پروژه‌های مربوط به بازی GTA San Andreas که بیش از شش سال برای توسعه آن زمان صرف شده بود، از تعطیلی کامل این پروژه و نیمه کاره ماندن آن خبر داد.

در سوی دیگر استراس زلنیک (Strauss Zelnick) مدیر عالم شرکت تیک تو ادعا دارد که آن‌ها به شدت انعطاف پذیر عمل کرده‌اند. او همچنین اشاره داشت که انتشار چنین فایل‌هایی اقتصاد شرکت او را تهدید کرده و باور دارد اگر رفتاری منفی در برابر سازه‌های آن‌ها صورت گیرد، روش رویارویی با آن را می‌دانند و بدون شک برای از دور خارج کردنشان اقدام می‌کنند. در سوی دیگر jdayke باوری دیگر دارد. او در این باره به وبسایت EuroGamer گفت:

ما نگران از دسترس خارج شدن فایل‌هایمان توسط تیک‌تو نیستیم. مایه تاسف است که توسعه دهنده گمان دارد که این مدها به فروششان ضربه می‌زنند، ولی نمی‌توان کاری کرد. مد سازان بدون شک راهی برای انتشار مدهای خود خواهند یافت.

با انتشار این خبر بسیار مهم، شایعه توسعه بازی GTA IV Remastered قوت بیشتری به خود گرفت و امیدواریم اگر چنین عنوانی انتشار یافت، با مشکلات بازی GTA: The Trilogy – The Definitive Edition روبه‌رو نشود. نظر شما درباره اقدامات تیک‌تو چیست؟ به نظر شما مدهای ساخته شده می‌توانند به فروش هنگفت تیک‌تو ضربه بزنند؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا