سریال Star Trek: Picard

بررسی فصل اول سریال Star Trek: Picard – پیشتازان فضا: پیکارد

در جست‌وجوی رستگاری

بررسی فصل اول سریال Star Trek: Picard – پیشتازان فضا: پیکارد علی ارکانی ۰ ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ نقد سریال خارجی

مجموعه‌ی Star Trek یکی از قدیمی‌ترین آثار علمی – تخیلی است که بیش از نیم قرن میهمان خانه‌های ما بوده. جدید‌ترین عضو این مجموعه یعنی سریال Star Trek: Picard یا پیشتازان فضا: پیکارد، یک بار دیگر ما را با ماجراهای فرمانده پیکارد و سفرهای بین کهکشانی او همراه می‌کند.

از آخرین حضور فرمانده پیکارد روی پرده‌ی نقره‌ای چیزی نزدیک به ۱۸ سال می‌گذرد. فیلم Star Trek: Nemesis آخرین هنرنمایی «پاتریک استوارت» در نقش این فرمانده‌ی ناوگان ستاره‌ای بود؛ تجربه‌ای که به یک شکست تجاری تبدیل شد و  و ماجراهای کاپیتان پیکارد را با پایانی ناگهانی رو‌به‌رو کرد. با این حال، شخصیت پیکارد هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. شبکه‌ی CBS با ساخت سریال پیشتازان فضا: پیکارد نه تنها به سؤالات بی‌جواب طرفداران این مجموعه پس از سال‌ها پاسخ می‌دهد، بلکه داستان و دغدغه‌های شخصی این کاراکتر را به ایستگاه پایانی خود می‌رساند. ماجرای سریال پیشتازان فضا: پیکارد ۱۸ سال پس از مرگ «فرمانده دیتا»، دوست صمیمی و فداکار پیکارد روایت می‌شود. پس از مرگ دیتا و ماجراهای مربوط به نابودی سیاره‌ی «رامولوس»، پیکارد و فرماندهان ارشد ناوگان ستاره‌ای با یکدیگر اختلافاتی پیدا می‌کنند. این اختلافات زمینه‌ساز جدایی پیکارد از این نهاد و به نوعی به بازنشستگی این قهرمان ختم می‌شود. پیکارد همچنان در رویاهای خود با دیتا ملاقات کرده و هنوز از نظر روانی با از دست دادن دوست خود کنار نیامده است. با ورود یک دختر ناشناس به مزرعه‌ی پیکارد، دوران بازنشستگی او به پایان می‌رسد. گروهی از آدمکش‌های فضایی به دنبال این دختر هستند و پیکارد هم تصمیم می‌گیرد تا یک بار دیگر برای فهمیدن دلیل این اقدامات وحشیانه و نجات دختر جوان دست به کار شود.

سریال Star Trek: Picard
این اثر در کنار شخصیت‌های قدیمی، کاراکترهای تازه‌ای هم به این مجموعه معرفی می‌کند.

سریال پیشتازان فضا: پیکارد بیشتر به بعد انسانی شخصیت پیکارد پرداخته

داستان سریال پیشتازان فضا: پیکارد هم سرگرم‌کننده است و هم خاطره‌انگیز. این اثر یک بار دیگر ما را با شخصیت‌هایی آشنا از جهان این مجموعه روبه‌رو می‌کند. مخاطب اصلی این سریال، طرفدارن قدیمی پیشتازان فضا هستند. در این سریال ۱۰ قسمتی، به اتفاقات مهمی‌ از خط داستانی مجموعه‌های قدیمی پیشتازان فضا مثل نسل بعدی (Star Trek: The Next Generation) و ویجر (Star Trek: Voyager) اشاره می‌شود. سریال پیشتازان فضا: پیکارد علاوه‌ بر معرفی شخصیت‌های جدید و همراه کردن بیننده با ماجراهای آن‌ها، برخی از شخصیت‌های آشنای دو مجوعه‌ی یاد شده را هم به داستان باز می‌گرداند. رو‌به‌رو شدن با کاراکترهای قدیمی و آگاه شدن از سرگذشت‌شان در طول این سال‌ها، به طور حتم برای طرفداران این مجموعه لحظاتی به یاد ماندنی را رقم می‌زند. البته این امر در عین خوشحال کردن طرفداران قدیمی، اوضاع را برای کسانی که پیشتازان فضا را بیشتر با سری جدید آن – که در سال ۲۰۰۹ آغاز شده – می‌شناسند، کمی دشوار می‌کند. مجموعه‌ی پیشتازان فضا: نسل بعدی بیش از ۲۵ سال قبل به پایان رسیده و  آخرین اثر سینمایی مربوط به وقایع این مجموعه هم ۱۸ سال پیش اکران شده؛ به همین دلیل بسیاری از طرفداران جوان‌تر و جدید پیشتازان فضا ممکن است با ماجراهای ژان لوک پیکارد آشنایی چندانی نداشته باشند.

متاسفانه سریال پیشتازان فضا: پیکارد نه می‌خواهد و نه می‌تواند تاریخچه‌ی این مجموعه را تنها در ۱۰ قسمت به طور کامل بازگو کند؛ از این رو کسانی که پیشتازان فضا: نسل بعدی و سریال‌های مرتبط با آن را تماشا نکرده‌اند، باید برای درک تجربیات قهرمان داستان و همراهان او، زمان زیادی را در اینترنت گذرانده و تاریخچه‌ی جهان پیشتازان فضا را مطالعه کنند. البته پیشتازان فضا: پیکارد در هر قسمت، چند سکانس کوتاه را به گذشته‌ی پیکارد اختصاص داده و تصمیمات پیشین این قهرمان را به بیننده یادآوری می‌کند. سازندگان با این تکنیک، به افرادی که با تاریخچه‌ی این مجموعه آشنا نیستند، تا حدودی کمک می‌کنند. متاسفانه ظاهر پیکارد و همراهان او در این سکانس‌ها اصلا با زمان حال تفاوتی ندارد. بیشتر فلش‌بک‌های سریال پیشتازان فضا: پیکارد، وقایع ۱۴ سال قبل و آخرین روز‌های حضور قهرمان داستان را در ناوگان ستاره‌ای روایت می‌کند، اما گریم بازیگران و ظاهر آن‌ها به خصوص پاتریک استوارت، اصلا این فاصله‌ی زمانی ۱۴ ساله را به نمایش نمی‌گذارد و به همین دلیل، فلش‌بک‌های سریال حداقل از نظر فنی، یکی از نقاط ضعف آن به حساب می‌آیند.

فلش‌بک‌های ضعیف: ظاهر پیکارد از ۱۴ سال قبل (تصویر چپ) تا حالا (تصویر راست) هیچ تغییری نکرده است.

داستان غنی و شخصیت‌پردازی عمیق این سریال، به لطف هنرنمایی پاتریک استوارت واقعا بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد

همانطور که اشاره شد، وقایع سریال پیشتازان فضا: نسل بعدی سال‌ها پیش رخ داده و شخصیت‌های داستانی این مجموعه هم در گذر این سال‌ها، اتفاقات خوب و بد زیادی را تجربه کرده‌اند؛ به همین دلیل، ملاقات مجدد آن‌ها با پیکارد بسیار تاثیرگذار و به یاد ماندنی است. هر چند که این مجموعه تلاش می‌کند تا پایانی مناسب برای شخصیت ژان لوک پیکارد به تصویر بکشد، تیم نویسندگان این اثر و در راس آن‌ها «مایکل شیبن» در پرداختن به انگیزه‌ و دغدغه‌های سایر شخصیت‌های داستان هم واقعا عالی عمل کرده‌اند. مردم از پیکارد به عنوان یک قهرمان یاد می‌کنند، اما بسیاری از دوستانش هنوز به خاطر بعضی تصمیمات او ناراحت هستند. در این داستان، پیکارد قهرمانی نیست که همه با آغوش باز پذیرای او باشند. او بارها و بارها توسط نزدیکانش سرزنش می‌شود و باید برای جبران گذشته‌ی خود تلاش کند. پیکارد در این داستان باید با نتیجه‌ی تصمیمات پیشین خود روبه‌رو شود؛ تصمیماتی که در بسیاری از مواقع نتایجی دردناک برای او و دوستانش رقم زده است. این سریال تصویر تازه‌ای از قهرمان ناوگان ستاره‌ای را به ما ارائه می‌کند. تا پیش از این، ژان لوک پیکارد یکی از فرماندهان بزرگ ناوگان فضایی بود و ماجراجویی‌های او به نجات کهکشان و ساکنان آن از خطرات گوناگون اختصاص داشت، اما سریال پیشتازان فضا: پیکارد بیشتر به بعد انسانی این شخصیت پرداخته. پیکارد دیگر یک فرمانده و قهرمان نیست؛ او پیرمردی است که می‌خواهد کارهای نیمه تمام خود را به سرانجام برساند و اینبار برای رستگاری‌ خود تلاش کند. پرداختن به این نبرد شخصی، رویکرد تازه‌ای در جهان پیشتازان فضاست و ما را با یک داستان سرشار از احساس روبه‌رو می‌کند.

داستان غنی و شخصیت‌پردازی عمیق این سریال، به لطف هنرنمایی پاتریک استوارت واقعا بیننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شخصیت پیکارد در طول داستان یک تحول درونی را تجربه می‌کند و استوارت به عنوان یک بازیگر کارکشته، این تحول و سختی‌های آن‌ را به زیبایی هرچه تمام‌تر به تصویر می‌کشد. او رهبری آرام و باهوش است، اما در مواقع ضروری خشم خود را هم به خوبی ابراز می‌کند؛ به عبارت دیگر، شخصیت پیکارد یک قهرمان کلیشه‌ای نیست و گذر زمان تنها باعث پخته‌تر شدن این کاراکتر می‌شود. باید اشاره کرد که پیر شدن پیکارد و پاتریک استوارت اصلا به معنی خسته کننده بودن سریال نیست. سکانس‌های اکشن، بخش جدایی‌ناپذیری از داستان‌های پیشتازان فضا هستند و مجموعه‌ی پیکارد هم از این قاعده مستثنی نیست. از آنجایی که قهرمان داستان به دلیل محدودیت‌های سنی خود دیگر نمی‌تواند در سکانس‌های اکشن حضور پیدا کند، این بخش از سریال به ماجراجویی‌های سایر اعضای تیم او اختصاص دارد. پیکارد در این سریال بیشتر نقش یک رهبر و مغز متفکر گروه را بازی می‌کند و همراهان جوان‌تر او، در مواقع لازم با دشمنان مقابله می‌کنند. این تکنیک هوشمندانه باعث شده تا سریال پیشتازان فضا: پیکارد در عین روایت یک داستان جذاب، از هیجان کافی هم برخوردار باشد و انتظارات طرفداران این مجموعه را برآورده کند.

بررسی سریال Star Trek: Picard
پیکارد در این سریال با گذشته‌ی خود و عواقب تصمیماتش رو‌به‌رو می‌شود.

سریال پیشتازان فضا: پیکارد علاوه‌ بر سرگرم کردن مخاطب خود، او را با دوراهی‌های اخلاقی مختلفی روبه‌رو می‌کند. این اثر سعی دارد تا نگاه ما را در خصوص موضوعاتی مثل معنی زندگی، هوش مصنوعی و عواقب اعمالمان به چالش بکشد و در انجام این کار هم بسیار موفق است. پیکارد در ملاقات‌های خود با آشناهای قدیمی، سخنان حکیمانه‌ی بسیاری را به زبان می‌آورد که خیلی از آن‌ها واقعا قابل تامل و ارزشمند هستند. هر چند که این سخنان و به صورت کلی، پیام‌های اخلاقی سریال چندان نو و منحصر به فرد نبوده و بارها با امثال آن‌ در سایر فیلم‌ها و سریال‌ها روبه‌رو شده‌ایم، این اثر توانسته عناصر و ایده‌های به ظاهر تکراری را به زیبایی در دل داستان و کاراکترهای آن قرار دهد؛ امری که سریال پیشتازان فضا: پیکارد را به اثری ارزشمند تبدیل می‌کند.

سریال Star Trek: Picard دقیقا همان چیزی است که طرفداران قدیمی این مجموعه به آن احتیاج دارند: ملاقات با قهرمانان قدیمی، همراهی با آن‌ها برای رسیدن به آرامش و تجربه‌ی یک داستان جذاب و پرمعنی در طول این سفر. شاید تماشای این اثر  برای مخاطبان جوان کمی دشوار باشد، اما سریال Star Trek: Picard واقعا ارزش این را دارد که چند ساعت از وقت خود را به مطالعه‌ی‌ تاریخچه‌ی آن – یا حتی تماشای تمامی قسمت‌های قدیمی پیشتازان فضا – اختصاص دهید. این اثر هم به عنوان یک سریال مستقل و هم به عنوان اختتامیه‌ای برای پیشتازان فضا: نسل بعدی قابل ستایش است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

9 شاهکار
سریال Star Trek: Picard دقیقا همان چیزی است که طرفداران قدیمی این مجموعه به آن احتیاج دارند: ملاقات با قهرمانان قدیمی، همراهی با آن‌ها برای رسیدن به آرامش و تجربه‌ی یک داستان جذاب و پرمعنی در طول این سفر. این اثر هم به عنوان یک سریال مستقل و هم به عنوان اختتامیه‌ای برای «پیشتازان فضا: نسل بعدی» قابل ستایش است.
  • داستان احساسی و به یاد ماندنی که نمونه‌ای موفق از یک اثر علمی – تخیلی است
  • اشاره به دغدغه‌های شخصی زندگی ژان لوک پیکارد و پرداخت عمیق کاراکترهای داستان
  • استفاده از شخصیت‌های آشنای مجموعه‌ی پیشتازان فضا در کنار معرفی کاراکترهای جدید
  • تلاش برای جلب توجه بیننده به موضوعات اخلاقی متعدد
  • تماشای این اثر برای افرادی که مجموعه‌های قدیمی پیشتازان فضا را ندیده‌اند، کمی گیج کننده است
  • سکانس‌های فلش‌بک نمی‌توانند گذر زمان را به درستی به بیننده القا کنند
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا