دو بازی Tomb Raider و Deus Ex توسط امبریسر گروپ خریداری شدند!

معامله‌ای به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار

دو بازی Tomb Raider و Deus Ex توسط امبریسر گروپ خریداری شدند! حمید توحیدلو ۰ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ اخبار بازی
خرید استودیوهای اسکوئر انیکس امبریسر گروپ tomb raider

شرکت امبریسر گروپ چندی پیش با پرداخت چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون دلار، مالکیت تمام و کمال برخی از بازی‌ها از جمله Tomb Raider و استودیوهای شرکت اسکوئر انیکس را تصاحب کرده است.

اگر اخبار بازی‌ها را دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در طول دو سال اخیر شماری از شرکت‌ها و استودیوهای بازی‌سازی توسط غول‌های صنعت بازی‌های ویدیویی خریداری شده‌اند. در واقع، مایکروسافت دو کمپانی ارزشمند اکتیویژن بلیزارد و بتزدا را به همراه حق امتیاز تمامی فرنچایزها تصاحب کرده و در طرف مقابل، سونی نیز استودیوهایی از جمله بانجی، هاوس‌مارک و بلوپوینت گیمز را به زیرمجموعه‌ی خود اضافه کرده است.

بر این اساس، چند وقتی است که وضعیت جالبی در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم خورده و آن‌طور که به نظر می‌رسد، این خریدها همچنان ادامه دارد. در حالی که بسیاری از هواداران بی‌صبرانه منتظر خریدهای بعدی ردموندی‌ها و ژاپنی‌ها هستند، لیکن ساعاتی قبل شرکت اسکوئر انیکس در پیامی رسما اعلام کرد که در ازای دریافت ۳۰۰ میلیون دلار، بخش غربی استودیوهای خود را به کمپانی امبریسر گروپ واگذار کرده است.

به بیان دقیق‌تر، در پی توافق امبریسر گروپ و اسکوئر انیکس، به‌زودی استودیوهای کریستال داینامیکس، ایداس مونترال و اسکوئر انیکس مونترال به شرکت مزبور می‌پیوندند و به دنبال آن، مالکیت بیش از ۵۰ بازی مختلف همچون سری بازی Tomb Raider، سری بازی Thief، سری بازی Deus Ex و Legacy of Kain به شرکت امبریسر گروپ واگذار خواهد شد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، این توافق فارغ از دریافت حق امتیاز فرنچایزها، شامل نزدیک به ۱۱۰۰ کارمند در سه استودیو و هشت منطقه‌ی مختلف در سراسر جهان می‌شود.

لارس وینگفورس، مدیرعامل شرکت امبریسر گروپ، در پیامی خاطرنشان کرد که اعضای هیئت مدیره و تمامی کارمندان شرکت از خرید استودیوهای باتجربه‌ای از جمله کریستال داینامیکس هیجان‌زده هستند و جلسه‌های دیدار با مدیران هر دو کمپانی و اتخاذ سیاست‌های جدید برای پروژه‌های آتی آغاز شده است. او در این زمینه می‌گوید:

از اینکه این استودیوها به زیرمجموعه‌ی شرکت امبریسر گروپ ملحق شدند، حسابی هیجان‌زده هستیم. ما به خوبی با مالکیت معنوی خارق‌العاده، استعداد خلاق در رده‌های جهانی و سابقه‌ی درخشان و موفقی را که در دهه‌های گذشته به کرات دیده شده، آشنا هستیم. ملاقات با تیم‌های رهبر و بحث در مورد برنامه‌های آتی برای تداوم جاه‌طلبی‌ها و اذغام با بخش بزرگی از امبریسر گروپ، بسیار لذت بخش بوده است.

فیل راجرز، مدیر شعبه‌های آمریکا و و اروپای شرکت اسکوئر انیکس، در خصوص این توافق بزرگ و تاریخی اعلام کرد که پیوستن تعدادی از استودیوها از جمله کریستال داینامیکس به امبریسر گروپ منجر به افزایش کیفیت بازی‌های جدید می‌شود. از طرفی، او معتقد است که این معامله می‌تواند سطح کیفی فرنچایزهای پرطرفدار اسکوئر انیکس از جمله توم ریدر را به طرز چشمگیری ارتقا دهد و مهم‌تر از همه، در ایجاد شراکت‌ها برای نهایت استفاده از پتانسیل مجموعه‌ها تاثیرگذار خواهد بود.

فیل راجرز در این زمینه توضیح می‌دهد:

امبریسر گروپ مجموعه‌ای بسیار عظیمی از کارآفرینانی را در خود جا داده که امروز ما از پیوستن به جمع آن‌ها هیجان‌زده هستیم. ادغام ما با امبریسر گروپ باعث می‌شود تا بازی‌های با کیفیت‌تری را به طور پایدار و مداوم خلق کنیم و آی‌پی‌های خود را به بالاترین سطح ممکن ارتقا دهیم. امبریسر به ما این امکان را فراهم می‌کنم تا با ایجاد شراکت‌های در تمام رسانه‌ها، پتانسیل فرنچایزهای خود را افزایش دهیم و رویای خود در جهت خلق سرگرمی‌های خارق‌العاده را محقق کنیم.

طبق گفته‌های مدیران هر دو شرکت، انتظار می‌رود که این معامله‌ی ۳۰۰ میلیون دلاری در سه ماهه‌ی سوم سال مالی ۲۰۲۲ نهایی شود. از این پس، اعضای کمپانی اسکوئر انیکس به سه بخش داخلی، خارجی و کالکتیو تقسیم می‌شوند که هر کدام یک از این تیم‌ها به ساخت و توسعه‌ی بازی‌های جدید و متنوع ادامه خواهند داد. گفته شده که استودیوهای خارجی این شرکت نیز همچنان روی مجموعه‌هایی نظیر Outriders و Just Cause و Life is Strange فعالیت می‌کنند. به علاوه، اسکوئر انیکس معتقد است که این معامله شرایط سرمایه‌گذاری در حوزه‌های بلاک‌چین، هوش مصنوعی و کلاود را برای این شرکت فراهم می‌کند.

ذکر این نکته مهم است که چندی پیش استودیوی کریستال داینامیکس در جریان رویداد State of Unreal 2022 به طور رسمی از شروع فرآیند ساخت بازی جدید Tomb Raider خبر داد. بر اساس اطلاعات ارائه شده، این عنوان مورد انتظار با استفاده از موتور قدرتمند آنریل انجین ۵ در دست توسعه قرار دارد که البته هنوز جزئیاتی از نام، داستان، گیم‌پلی و تاریخ انتشار بازی در دسترس نیست. جدا از توم ریدر، این استودیو مشغول ساخت بازی Perfect Dark است که احتمالا توافق اخیر با امبریسر گروپ خللی در روند ساخت این عناوین ایجاد نمی‌کند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با خرید استودیوهای غربی شرکت اسکوئر انیکس توسط امبریسر گروپ چیست؟ به نظر شما، آیا این توافق منجر به افزایش کیفیت بازی‌های بعدی Tomb Raider و Deus Ex خواهد شد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا