برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
ریبوت بازی Perfect Dark

هرآنچه که از ریبوت بازی Perfect Dark می‌دانیم

بازگشت یک فرنچایز فراموش شده

1%
  • 0/10
هرآنچه که از ریبوت بازی Perfect Dark می‌دانیم ۰ ۰۱ مهر ۱۴۰۰ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

بازی Perfect Dark در سال گذشته طی مراسم Game Awards 2020 با یک تریلر داستانی معرفی شده بود و از آن زمان برخی جزئیات درباره آن منتشر شده است. با این حال، آیا شما از این اطلاعات مربوط به بازی خبر دارید؟ پس اگر اخبار بازی را دنبال نکرده‌اید، این مطلب مخصوص شماست!

مجموعه بازی‌های Perfect Dark  که پیش از این توسط استودیو Rare ساخته می‌شد، در طول سال‌های اخیر به فراموشی سپرد شد. با این همه، پس از تصاحب امتیاز این مجموعه توسط مایکروسافت، حالا یکی از استودیوهای زیرمجموعه‌ی این شرکت یعنی The Initiative مسئولیت ساخت نسخه‌ی جدید بازی Perfect Dark را بر عهده گرفته است. استودیو The Initiative که کارمندان آن از اعضای سابق استودیوهای بزرگی مثل ناتی داگ و کریستال داینامیکز تشکیل شده، یک بار دیگر بازیکنان را در نقش یک مامور مخفی وارد داستانی می‌کنند که در آینده‌ای دور روایت می‌شود.

قسمت جدید بازی پرفکت دارک در نظر دارد تا جهان این بازی را از نو ساخته و در واقع یک ریبوت به حساب می‌آید. براساس آنچه در تریلر سینمایی این بازی مشاهده می‌شود، جهان پرفکت دارک توسط شرکت‌هایی بزرگ اداره می‌شوند که به نوعی از بشریت در برابر بلایای طبیعی افسار گسیخته محافظت می‌کنند.

داستان از چه قرار است؟

اولین بازی از سری Perfect Dark در واقع درباره دو گونه فضایی در سال ۲۰۲۳ بود که از زمین به عنوان محل جنگ خود استفاده کرده و ضررهای بسیاری را هم به آن زدند. حال هرقدر که این ایده عجیب به نظر برسد، اما در آن زمان به خوبی توانسته بود تا در میان کاربران محبوب شود. با این وجود، دلیل این محبوبیت داشتن یک داستان جداگانه در دل این جنگ فضایی بود که به مبارزه دو سازمان Carington و DataDyne می‌پرداخت. شما در نقش یکی از ماموران حرفه‌ای سازمان Carington هستید و از طرفی تیم مقابل قصد دارد تا با استفاده از تکنولوژی فضایی‌ها، کمی شرارت به خرج دهد! اما درست وسط درگیری و زمانی که سعی می‌کنید تا جلوی این گروه را بگیرید، به سیاره خانه یکی از این گونه‌هایی فضایی به نام Skedar برده می‌شوید تا مجبور به شکست دادن رهبر آن‌ها شده و سپس با یک سفینه به زمین برگردید. داستان جالبی به نظر می‌رسد درست است؟ اما این فقط ماجرای اولین بازی در سری بود و ممکن است هرگز در ریبوت جدید روایت نشود!

در واقع به گفته سازندگان این ریبوت قرار نیست تا آنچه که در گذشته یکبار روایت شده را بازگو کند، بلکه هدف استودیو The Initiative آینده نزدیک خواهد بود. این یعنی همه چیز درست پس از داستان آخرین عنوان در سری دنبال شده و جوانا دارک (Joanna Dark) نیز به در نقش شخصیت اصلی بازمی‌گردد تا شاهد داستانی جدید و کاملا متفاوت باشیم. حال اگر جزئیات بیشتری را بخواهید، می‌توانید تریلر فوق را که در مراسم Game Awards سال ۲۰۲۰ منتشر شده بود مشاهده کنید که در آن جوانا دارک، به یک سازمان حمله کرده و پس از کشتن همه افراد، هنوز هم به آنچه که دنبالش می‌گشت نرسیده است. در این تریلر می‌توان دید که موضوع تغییر وضع آب و هوا در مناطق مختلف یکی از موضوعات اصلی بوده و از طرفی این مورد را سازمان DataDyne کنترل می‌کند که لوگو آن نیز روی ساختمان مورد نظر دیده می‌شود.

با این حال اگر بخواهیم طی یک مقایسه سریع بگوییم، بازی جدید Perfect Dark داستانی شبیه به Crysis 3 خواهد داشت؛ جایی که برخی سازمان‌ها از تکنولوژی فضایی سواستفاده می‌کنند و از طرفی خود فضایی‌ها تهدید دیگری برای زمین به حساب می‌آیند.

این بازی ریمیک است یا دنباله‌ای جدید؟

در واقع سازندگان اعلام کرده‌اند که بازی جدید Perfect Dark یک ریبوت است، اما اینکه آیا این ریبوت به داستان اصلی مرتبط می‌شود یا که نه، سوال اصلی کاربران خواهد بود. در جواب به آن لازم است بدانید که ایده ریمیک، ریمستر یا عنوان اسپین آف را از ذهن خود خارج کنید، حال تصور کنید که تمامی اتفافات سری تمام شده‌اند و داستانی جدید در آینده شکل گرفته که بازی Perfect Dark قصد روایت آن را دارد. این بازی جدید قرار نیست تا کاملا بر پایه گذشته باشد، اما چندان هم خودمختار نبوده و با اصالت نشان می‌دهد. بخصوص با شخصیت جوانا دارک که پس از انجام ماموریت‌های و سخت، بسیار حرفه‌ای‌تر از قبل شده است.

با این حساب، ریبوت جدید را می‌توان یک دنباله غیر مستقیم دانست که داستان را ادامه می‌دهد، اما دقیقا دنبال کننده راه وقایع قبلی نیست.

آیا فضایی‌ها بازمی‌گردند؟

چنان که در تریلر دیده می‌شود، فعلا خبری از فضایی‌ها نیست و صرفا دشمن شما سازمان dataDyne خواهد بود. اما از آنجا که گونه Maian از فضایی‌ها هنوز شکست نخورده و سیاره Skedar هم ممکن است برای انتقام حاضر شود، هیچ بعید نیست که وسط بازی شاهد حمله هرکدام از آن‌ها باشیم!

گیم پلی

در عناوین قبلی سری عملا وقتی که به دشمنان می‌رسیدید، دو راه را برای ادامه داستان پیش روی خود داشتید؛ اول اینکه از انواع و اقسام سلاح برای قتل عام افراد استفاده کرده و همه را سلاخی کنید (یا نهایتا به صافی گلوله تبدیل شوید)، دوم هم اینکه خیلی آرام و بدون و سر و صدا از کنار افراد بگذرید و هرکس که مانع راه است را مخفیانه به جهان ابدی منتقل کنید. حال در بازی جدید Perfect Dark هرچند که در تریلر جزئیاتی درباره گیم پلی دیده نمی‌شود و نمی‌توان درباره آن نظر داد، اما حداقل سازندگان اعلام کرده‌اند که راه و رسم یک جاسوس را به کشتار جمعی ترجیح می‌دهند.

این یعنی در عنوان ریبوت، دیگر به جای اینکه تمرکز تنها روی کشتن افراد باشد، شخصیت جوانا دارک در نقش یک جاسوس ظاهر می‌شود که البته شغل اصلی او نیز همین است! در اینجا در سبک شوتر اول شخص، اگر سر و صدا کرده و دشمنان را برای یک جنگ تمام عیار دعوت کنید، کار بسیار سختی را در مقابل گلوله‌های آن‌ها خواهید داشت تا اینکه آرام از پشت آن‌ها را خفه کرده و از راه‌های مخفی برای گذشتن از سد ایجاد شده استفاده کنید. در نتیجه، بازی کاملا براساس المان‌های مخفی‌کاری بوده و زندگی یک جاسوس را به تصویر می‌کشد تا اینکه آزادانه برای خود کلاس تیراندازی راه‌اندازی کنید.

سازنده بازی کدام استودیو است؟

سازنده بازی در واقع استودیویی است که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده و از زیرمجموعه‌های ایکس باکس محسوب می‌شود. استودیو The Initiative توسط درل گالگر (Darrel Gallagher) مدیریت می‌شود که در گذشته یکی از اعضای اصلی استودیو کریستال داینامیکس (Crystal Dynamics) بوده است. با این حال وقتی که در طراحی بازی نیاز به کمک شد، او از همکاران قدیمی خود در کریستال داینامیکس در خواست همکاری مجدد کرد و حال این استودیو نیز با توافق مدیر ایکس باکس به جمع سازندگان بازی Perfect Dark اضافه شده است.

لازم است بدانید که عناوینی مانند Marvel’s Avengers و ریبوت Tomb Raider توسط کریستال داینامیکس طراحی شده‌اند و می‌توان روی این استودیو برای ساختن یک بازی سرگرم کننده و جذاب حساب کرد.

تاریخ انتشار بازی Perfect Dark

تاریخ عرضه این بازی همچنان یکی از مواردی است که هیچ جواب دقیقی برای آن وجود ندارد. سازندگان اعلام کرده‌اند که روند طراحی و ساخت هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و از همین جهت نیز می‌توان نتیجه گرفت که حداقل تا سال ۲۰۲۴ خبری از جوانا دارک و ماموریت‌های سری او نیست.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments