فیلم های اسپایدرمن

فیلم های اسپایدرمن را چگونه به ترتیب تماشا کنیم؟

فیلم‌های این قهرمان دوست‌داشتنی را به چه ترتیبی ببینیم؟

چند روزی از آغاز اکران انیمیشن Spider-Man: Across the Spider-Verse می‌گذرد و ما در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که تمام فیلم های اسپایدرمن را به چه ترتیبی باید تماشا کرد.

اسپایدرمن (Spider-Man) یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کتاب‌های کمیک مارول (Marvel) است تا که تا به الان در هشت فیلم اختصاصی لایو اکشن حضور پیدا کرده است. او همچنین در دو قسمت از بزرگترین کراس‌اورهای دنیای سینمای مارول (MCU) حاضر شده و علاوه بر این یک دنیای اختصاصی با محوریت دشمنانش دارد. به جز این هم یک مجموعه انیمیشنی Spider-Verse هم هست که تا به حال دو قسمت از آن اکران شده است.

با وجود این همه آثار مختلف، احتمالا پیدا کردن ترتیب تماشای تمام آن‌ها می‌تواند کمی برای عده‌ای از مخاطبان سخت باشد. بنابراین ما در این مطلب قصد داریم شما را راهنمایی کنیم که به چه ترتیب باید تمام فیلم های اسپایدرمن را تماشا کنید.

۱. Spider-Man

تاریخ اکران: ۳ مه ۲۰۰۲ (۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۱)

مجموعه فیلم‌های اسپایدرمن توبی مگوایر (Tobey Maguire) و به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) در سال ۲۰۰۲ نسل جدیدی از فیلم‌های ابرقهرمانی را آغاز کرد. یک نوجوان بی‌دست و پا در نیویورک توسط یک عنکبوت رادیو اکتیو گزیده می‌شود و قدرت بزرگ (و مسئولیتی بزرگ) را به او می‌دهد. پس از آن پیتر پارکر (Peter Parker) باید با گرین گابلین (Green Goblin) با بازی ویلم دفو (Willem Dafoe) مقابله و همچنین برای اولین بار، میان دو زندگی متفاوت خود به عنوان یک دانش‌آموز دبیرستانی و یک ابرقهرمان فوق‌العاده تعادل ایجاد کند.

۲. Spider-Man 2

تاریخ اکران: ۳۰ ژوئن ۲۰۰۴ (۱۰ تیر ۱۳۸۳)

دو سال پس از قسمت قبلی، فیلم Spider-Man 2 ما را پیتر پارکری روبه‌رو می‌کند که اکنون دانشجو است. پیتر با یکی از استادان خود به اسم دکتر اتو اکتاویوس (Dr. Otto Octavious) ملقب به دکتر اختاپوس (Doctor Octapus) درگیر می‌شود، زیرا یکی از آزمایشات او اشتباه پیش می‌رود و چهار بازوی مکانیکی را به پشت او وصل می‌کند. در ادامه مسائل پیچیده‌تری پیش می‌آید و قدرت‌های پیتر پارکر شروع به محو شدن می‌کند. علاوه بر این دختری که او دوستش دارد، با فرد دیگری نامزد می‌کند و همچنین بهترین دوست پیتر، می‌خواهد که اسپایدرمن بمیرد.

۳. Spider-Man 3

تاریخ اکران: ۴ مه ۲۰۰۷ (۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۶)

قسمت پایانی سه‌گانه اسپایدرمن توبی مگوایر و سم ریمی این بار پیتر پارکر را با لباس سیاه به مخاطبان نمایش می‌دهد. در فیلم Spider-Man 3 پیتر پس از تماس یا یک سیمبیوت (Symbiote) بیگانه دچار تغییراتی می‌شود، این سیمبیوت به بدن او می‌چسبد و بدترین ویژگی‌های شخصیتی او را تقویت می‌کند. در ادامه او با مرد شنی (Sandman) با بازی توماس هایدن چرچ (Thomas Hayden Church)، ادی براک (Eddie Brock)‌ ملقب به ونوم (Venom) با بازی تافر گریس (Topher Grace) و هری آزبون (Harry Osborn) با بازی جیمز فرانکو (James Franco) که زمانی دوست پیتر بود، روبه‌رو شده و مبارزه می‌کند.

۴. The Amazing Spider-Man

تاریخ اکران: ۳ جولای ۲۰۱۲ (۱۴ تیر ۱۳۹۱)

فیلم The Amazing Spider-Man همه چیز را از اول شروع کرده و برداشتی متفاوت را از داستان اسپایدرمن بیان می‌کند. در این اثر اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) در نقش پیتر و پارکر حضور پیدا می‌کند و اما استون (Emma Stone) نقش دختر مورد علاقه خود گوئن استیسی (Gwen Stacy) را ایفا می‌کند. در این فیلم نیز او در دوران دبیرستان خود به سر می‌برد و با شرور ترسناکی به اسم مارمولک (Lizard) مبارزه می‌کند.

۵. The Amazing Spider-Man 2

تاریخ اکران: ۲ مه ۲۰۱۴ (۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳)

در فیلم The Amazing Spider-Man 2 پیتر پارکر برای حفظ روابط خود با معشوقه‌اش، گوئن استیسی و عمه‌اش، می (May) تلاش می‌کند و همچنین سعی دارد تا با عواقب زندگی دوگانه‌اش مقابله کند. او پس از آمدن دوست قدیمی‌اش هری آزبورن (Harry Osborn) با بازی دین دی‌هان (Dane DeHaan)، باید با گذشته‌اش کنار بیاید و در عین حال برای محافظت از کسانی که دوستش دارد با تهدیدهای بزرگی مثل الکترو (Electro) با بازی جیمی فاکس (Jamie Foxx) و گریم گابلین مرموز مبارزه کند.

۶. Captain America: Civil War       

تاریخ اکران: ۶ مه ۲۰۱۶ (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵)

پس از سال‌ها انتظار فیلم Captain America: Civil War بالاخره اسپایدرمن را به دنیای سینمایی مارول وارد کرد. در این مجموعه تام هالند (Tom Holland) نقش پیتر پارکر را ایفا می‌کند و پس از این که نظر تونی استارک (Tony Stark) با بازی رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr)‌ به او جلب می‌شود، اسپایدرمن وارد نبرد بزرگ و جنجالی گروه انتقام‌جویان شده و در کنار ابرقهرمانان دیگر مبارزه می‌کند.

۷. Spider-Man: Homecoming

تاریخ اکران: ۷ جولای ۲۰۱۷ (۱۶ تیر ۱۳۹۶)

فیلم Spider-Man: Homecoming اولین فیلم اختصاصی اسپایدرمن تام هالند در دنیای سینمایی مارول است که پس از Captain America: Civil War جایگاه این شخصیت را در MCU مستحکم می‌کند. مانند فیلم‌های اسپایدرمن اندرو گارفیلد، پیتر پارکر تام هالند نیز قصد دارد بین زندگی خود به عنوان یکی از درخشان‌ترین دانش‌آموزان مدرسه علوم و فناوری میدتاون و یک ابرقهرمان زیر نظر تونی استارک تعادل برقرار کند. او همچنین با شروری به اسم کرکس (Vulture) با بازی مایکل کیتون (Michael Keaton) مواجه می‌شود و داستان جالبی بین این دو شکل می‌گیرد.

۸. Venom

تاریخ اکران: ۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۳ مهر ۱۳۹۷)

فیلم Venom اولین اثر از دنیای اسپایدرمن سونی (Sony) است که تام هاردی (Tom Hardy) را در نقش شخصیت اصلی خود ادی براک (Eddie Brock) دارد. او یک روزنامه‌نگار تحقیقی سرسخت است که با با یک سیمبیوت با نام ونوم برخورد می‌کند و ترکیب می‌شود. ادی مجبور می‌شود تا با این موجود بیگانه بدخواه سازگار شده و همزیستی داشته باشد، زیرا او توطئه‌ای بزرگ را در سازمان زندگی (Life Foundation) به سرپرستی کارلتون دریک (Carlton Drake) با بازی زیر احمد (Riz Ahmed) کشف می‌کند.

۹. Spider-Man: Into the Spider-Verse

تاریخ اکران: ۱۴ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۳ آذر ۱۳۹۷)

انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse برای اولین بار مایلز مورالز (Miles Morales) را در پرده نقره‌ای سالن‌های سینما به نمایش می‌گذارد. شامیک مور (Shameik Moore) در این اثر صداپیشگی مایلز مورالز را بر عهده داشته است. این انیمیشن یک داستان مولتی‌ورسی جذاب را روایت می‌کند که شامل تعدادی زیادی عنکبوتی مختلف مختلف اسپایدر-گوئن (Spider-Gwen) با صداپیشگی هیلی استاینفلد (Hailee Steinfeld) و پیتر بی. پارکر (Peter B. Parker) با صداپیشگی جیک جانسون (Jake Johnson) می‌شود.

۱۰. Avengers: Infinity War

تاریخ اکران: ۱۷ آوریل ۲۰۱۸ (۲۸ فروردین ۱۳۹۷)

اسپایدرمن تام هالند در فیلم Avengers: Infinity War برای اولین بار در سری فیلم‌های انتقام‌جویان حضور پیدا می‌کند تا با حضور ابرقهرمانانی چون مرد آهنی (Iron Man)، دکتر استرنج (Doctor Strange) و گروه نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) با تایتان دیوانه، تانوس (Thanos) مقابله کرده و دنیا را نجات دهند. آن‌ها نباید اجازه دهند تا تانوس سنگ‌های بی‌نهایت (Infinity Stones) را جمع‌آوری کرده و نیمی از جهان را نابود کند.

۱۱. Avengers: Endgame

تاریخ اکران: ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۶ اردیبهشت ۱۳۹۸)

پس از بشکن تانوس در پایان فیلم Avengers: Infinity War، گروه انتقام‌جویان در زمان سفر می‌کنند تا سنگ‌های بی‌نهایت را جمع کرده و با قدرت تمام به سراغ تانوس بروند. نهایتا تمام ابرقهرمانان از جمله اسپایدرمن تام هالند نیز بازمی‌گردند تا در یک نبرد نفس‌گیر و هیجان‌انگیز تایتان دیوانه را شکست دهند.

۱۲. Spider-Man: Far From Home

تاریخ اکران: ۲ جولای ۲۰۱۹ (۱۱ تیر ۱۳۹۸)

فیلم Spider-Man: Far From Home به بررسی اوضاع اسپایدرمن تام هالند پس از مرگ مربی‌اش، تونی استارک در پایان فیلم Avengers: Endgame می‌پردازد. پیتر پارکر در این قسمت در تلاش است تا از مسئولیت‌های ابرقهرمانی‌اش فرار کند تا بتواند در کنار دوستانش، ند (Ned) با بازی جیکوب باتالون (Jacob Batalon) و ام‌جی (MJ) با بازی زندایا (Zendaya) یک زندگی نوجوانانه معمولی داشته باشد. او به همراه دوستانش از طرف مدرسه به یک سفر اروپا می‌رود، اما زمان زیادی طول نمی‌کشد که یک دشمن مرموز جدید با نام میستریو (Mysterio) با بازی جیک جیلنهال (Jake Gyllenhaal) در تعطیلات تابستانی پیتر به سراغ او می‌رود.

۱۳. Venom: Let There Be Carnage

تاریخ اکران: ۱ اکتبر ۲۰۲۱ (۹ مهر ۱۴۰۰)

همان طور که در فیلم Venom نیز نشان داده شده بود، در فیلم Venom: Let There Be Carnage شاهد ترکیب شدن سیمبیوت قاتل، کارنیج (Carnage) با یک قاتل سریالی به اسم کلتوس کسدی (Cletus Kasady) با بازی وودی هارلسون (Woody Harrelson) هستیم. ادی براک با بازی تام هاردی که هنوز هم با ونوم در جنگ است، اختلافات خود با این موجود را کنار می‌گذارد تا با کارنیج تشنه به خون مقابله کند.

۱۴. Spider-Man: No Way Home

تاریخ اکران: ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۶ آذر ۱۴۰۰)

فیلم Spider-Man: No Way Home نه تنها یکی از بهترین و جذابترین آثار سینمایی با محوریت اسپایدرمن است، بلکه به نوعی می‌تواند آن را یک جشن ۲۰ سالگی برای ورود این شخصیت به پرده سینما دانست. این فیلم نه تنها اسپایدرمن تام هالند، بلکه اسپایدرمن‌های اندرو گارفیلد و توبی مگوایر را نیز در کنار هم جمع می‌کند تا با یکدیگر با گروهی از شرورهای فیلم‌های قبلی اسپایدرمن مقابله کنند. این فیلم همچنین به اسپایدرمن تام هالند نشان می‌دهد که قهرمان بودن واقعا به چه معناست.

۱۵. Morbius

تاریخ اکران: ۱ آوریل ۲۰۲۲ (۱۲ فروردین ۱۴۰۱)

پس از بیش از ۲۰ سال انتظار، بالاخره فیلم Morbius در سال ۲۰۲۲ از راه رسید تا داستان دکتر مایکل موربیوس (Michael Morbius) با بازی جرد لتو (Jared Leto) را که در تلاش است تا بیماری خطرناک خود را درمان کند، در پرده سینما به نمایش بگذارد. او قدرت یک خون‌آشام را به دست می‌آورد و در حالی که در ابتدا به نظر می‌رسد این یک موفقیت چشمگیر باشد، اما با برخاستن یک قدرت تاریک از درون، همه چیز به سرعت از کنترل خارج می‌شود.

۱۶. Spider-Man: Across the Spider-Verse

تاریخ اکران: ۲ ژوئن ۲۰۲۳ (۱۲ خرداد ۱۴۰۲)

پس از ملاقات دوباره با گوئن استیسی، مایلز مورالز در انیمیشن Spider-Man: Across the Spider-Verse وارد یک چالش کاملا جدید مولتی‌ورس می‌شود و با جامعه‌ای بسیار بزرگ با عنکبوتی‌های مختلف روبه‌رو می‌شود. با این حال تنش‌ها بر سر نحوه مقابله با یک تهدید مولتی‌ورسی جدید بالا می‌رود و مایلز در مقابل بقیه افراد انجمن عنکبوتی (Spider Society) قرار می‌گیرد.

4.2 18 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا