#مهسا_امینی
رتبه‌بندی تمامی فیلم‌های مرد عنکبوتی

رتبه‌بندی فیلم‌های مرد عنکبوتی بر اساس نمره IMDB

از شروع تا مولتی‌ورس

تا به حال تعداد فیلم‌های مرد عنکبوتی یا همان اسپایدرمن محبوب محله به ۹ رسیده است، اما اگر آن‌ها را رتبه‌بندی کنیم کدام‌یک بهترین خواهد شد؟ در حال حاضر Spider-Man: No Way Home به تازگی اکران شده و در زمان نوشتن این مطلب، رتبه ۹ در میان بهترین فیلم‌های تاریخ در IMDb را کسب کرده، به همین ترتیب نیز نمره سایر فیلم‌های Spider-Man را در همین مرجع جستجو کردیم تا تمامی آن‌ها در یک لیست قرار بگیرند.

شخصیت مرد عنکبوتی از دهه ۶۰ میلادی توسط استن لی (Stan Lee) و استیو دیتکو (Steve Ditko) پا به دنیای کمیک‌های چهار شگفت‌انگیز در دنیای مارول گذاشت. با این حال طولی نکشید تا محبوبیت این کاراکتر به حدی زیاد شد که کمیک‌های مختص و جداگانه خود را دریافت کرد. داستان‌های مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز و محبوب محله رفته رفته بهتر و جذاب‌تر شدند، تا اینکه بالاخره با پیشرفت تکنولوژی زمینه آن فراهم شد تا آثار سینمایی براساس آن ساخته شود؛ طوری که اولین فیلم قوی و درست حسابی آن با سه‌گانه سم ریمی (Sam Raimi) شروع شد و اکنون داستان او در جهان بزرگ سینمایی مارول ادامه دارد.

با این حال در میان تمامی فیلم‌های عرضه شده درباره شخصیت اسپایدرمن، قاعدتا برخی بهتر و جذاب‌تر هستند که ارزش گرفتن نمره بیشتر از منتقدان را داشته‌اند. به همین منظور، در ادامه می‌توانید شاهد ۹ فیلم عرضه شده مرد عنکبوتی باشید که براساس نمره IMDb رتبه‌بندی شده‌اند.

۹. فیلم Spider-Man 3

کارگردان: سم ریمی

تاریخ اکران: ۲۰۰۷

نمره: ۶.۲

اول از همه باید این را بدانید که حقیقتا تمامی فیلم‌های مرد عنکبوتی برای هر دسته از مخاطبان بسیار محبوب و پرطرفدار هستند، اما اگر در میان آن‌ها ضعیف‌ترین را انتخاب کنیم، احتمالا Spider-Man 3 گزینه درستی خواهد بود. این فیلم که دنباله مستقیم همان Spider-Man 2 و آخرین اثر در سه‌گانه سم ریمی بود، در واقع ایده‌های فراوان و بسیاری را برای ارائه کردن داشت، اما شاید دو ساعت برای پرداختن به تمامی موضوعات آن کافی نبود.

نقش مرد عنکبوتی در فیلم را توبی مگوایر بازی می‌کند که مثل دو اثر قبلی به همان اندازه کار او با کیفیت و جذاب است، طوری که حتی با گرفتن ونوم برای مدتی کوتاه، پیتر پارکر را حتی عجیب‌تر می‌کند! اما هرقدر که زندگی شخصی پیتر جذاب و قابل توجه است، دشمنان او چندان پیشرفت شخصیتی را ندارند که به همان زمان کم برمی‌گردد. بسیاری از منتقدان هم مشکل فیلم را همین می‌دانند، در حالی که به دید بسیاری از افراد، داشتن چندین ابرشرور مختلف کاملا برگرفته از دنیای کمیک بوده و حتی بسیار هم جالب است.

در هر صورت پایان فیلم به دنیای توبی مگوایر و مرد عنکبوتی او یک نتیجه‌گیری نسبتا خوب را داد تا هم شرایط برای ادامه آن در اختیار سازندگان باشد، و هم در صورت بستن پروژه مسئله‌ای باقی نماند. زمانی قرار بود تا در سال ۲۰۰۹ فیلم Spider-Man 4 هم ساخته شود، اما بعد از ضعیف بودن عملکرد Spider-Man 3 نسبت به دو فیلم قبلی، ایده آن کنار زده شد.

۸. فیلم The Amazing Spider-Man 2

کارگردان: مارک وب

تاریخ اکران: ۲۰۱۴

نمره: ۶.۵

سونی با سری The Amazing Spider-Man بدون شک نتوانست همانطور که باید و شاید از پس کار برآمده و دقیقا به همین دلیل پس از اکران فیلم The Amazing Spider-Man 2 کلا روال را با یک قرارداد به دست استودیو مارول سپرد تا برای آن‌ها پولسازی کند. با این وجود اگر قرار باشد تا درباره این سری کمی حقیقت‌بین باشیم، باید اعتراف کرد که هم اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) نقش پیتر پارکر را به بهترین شکلی که می‌توانست بازی کرد و هم ایده مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز خیلی جالب و بی‌نظیر بوده است. اما چیزی که باعث شکست این آثار و گرفتن نتیجه ضعیف‌تر در رتبه‌بندی میان سایر فیلم‌های مرد عنکبوتی شده، نحوه روایت داستان بوده است.

در میان فیلم‌های مرد عنکبوتی اینجا پیتر پارکر کمی واقع‌گرایانه‌تر زندگی می‌کند و زمینه بسیار تاریک و حتی غم‌انگیزتری دارد. در حقیقت پیتر پارکر همین است؛ قهرمان جوانی که برای نجات جان مردم و مبارزه با خلاف در نیویورک همه چیزش را فدا می‌کند و زندگی به شدت سختی را در فقر دارد. این یعنی پیتر هم دغدغه روزمره دارد و هم یک ابرقهرمان است؛ کاری که The Amazing Spider-Man 2 و همچنین 1 در روایت آن تا حدودی از پس کار برآمده بودند، اما نتیجه نهایی کافی نبود.

در واقع TASM 2 نتوانست موفق باشد چراکه تمرکز بیشتر سازندگان آن روی زمینه‌سازی برای دنباله‌های این اثر بود. به نحوی که آن‌ها سعی می‌کردند تا این فیلم را به یک سکو پرتاب برای The Amazing Spider-Man 3 تبدیل کنند، همانطور که حتی برنامه‌هایی برای ساخت The Amazing Spider-Man 4 هم وجود داشت‌. اما در عین حال موفقیت این فیلم با حضور ابرشرورهایی مانند الکترو و گرین گابلین جدید مد نظر سازندگان بود و هرگز به آن دست نیافتند.

۷. فیلم The Amazing Spider-Man

کارگردان: مارک وب

تاریخ اکران: ۲۰۱۲

نمره: ۶.۹

ریبوت کردن زندگی پیتر پارکر شاید بهترین ایده‌ای بود که بعد از ۵ سال به ذهن سازندگان رسید. آن‌ها پیتر پارکر جدیدی را در دنیای مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز خلق کردند که با مسائل روزمره بیشتری سر و کله می‌زد، کمی واقع‌گرایانه‌تر داستان او روایت می‌شد و از همه مهم‌تر، باز هم مثل هر پیتر پارکر دیگری عمو بن خود را از دست می‌داد تا با غم آشناتر شود. این‌ها همه باید به یک مسیر بزرگ برای The Amazing Spider-Man تبدیل می‌شدند، اما در هر صورت موفقیت این فیلم چیزی که سونی به دنبالش بود نشد.

به هر حال همزمان با این فیلم و همچنین دنباله آن، دنیای سینمایی مارول در حال بزرگ‌تر شدن بود و شاید همین موضوع باعث می‌شد تا مرد عنکبوتی تنها، چنان که باید و شاید دیده نشود. با این وجود حضور ابرشروری مانند لیزارد در فیلم جذابیت خاص خود را داشت و روایت داستان با یک دشمن جدید که در دنیای سه‌گانه سم ریمی ندیده بودیم، یکی از امتیازهای مثبت این اثر سینمایی است. به علاوه، همانطور که گفته شد، هرکدام از مرد عنکبوتی‌های دنیای مارول ویژگی‌ها و شخصیت خاص خود را دارند، طوری که اسپایدرمن اندرو گارفیلد یک پیتر پارکر بسیار متفاوت و ناراحت را نشان می‌دهد.

۶. فیلم Spider-Man

کارگردان: سم ریمی

تاریخ اکران: ۲۰۰۷

نمره: ۷.۳

شروع مرد عنکبوتی به صورت حرفه‌ای در دنیای سینما با فیلم Spider-Man آغاز شد. سم ریمی کارگردان این اثر سینمایی بود و به خوبی توانست با وجود تمامی محدودیت‌هایی که در سال ۲۰۰۲ برای طراحی گرافیکی و جلوه‌های ویژه وجود داشت، اسپایدرمن را روی پرده سینما نشان دهد. در این فیلم شاهد معرفی پیتر پارکر به عنوان پسری هستیم که ناگهان متوجه قدرت‌های افزایش یافته خود می‌شود که همگی از طریق نیش یک عنکبوت رادیواکتیو حاصل شده‌اند. با این وجود داستان زندگی پیتر با بازی هنرمندانه توبی مگوابر به حدی جذاب روایت می‌شود که نظر هر طرفدار مارول و بیننده‌ای را جلب می‌کند.

همچنین در این اثر سینمایی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ابرشرورهای دنیای مرد عنکبوتی، یعنی گرین گابلین با بازی ویلم دفو معرفی شد. دفو نقش نورمن آزبورن و زمانی که به گابلین شرور تبدیل می‌شود را به بهترین شکل بازی می‌کند و به یکی از امتیازهای مثبت و مهم فیلم تبدیل شده است.

در مجموع می‌توان شخصیت‌پردازی در این فیلم را یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن دانست که سم ریمی برای نمایش آن زحمت بسیاری کشیده بود. شاید Spider-Man خیلی برگرفته از داستان‌های کمیک بوکی باشد، اما پیتر نزدیکانش را از دست می‌دهد و نمی‌تواند به خاطر داشتن هویت اسپایدرمن، با معشوقه خود کنار بیاید؛ مواردی که باعث می‌شوند تا داستان Spider-Man کمی رنگ واقع‌گرایانه‌تری به خود بگیرد و محبوب شود.

۵. فیلم Spider-Man 2

کارگردان: سم ریمی

تاریخ اکران: ۲۰۰۴

نمره: ۷.۳

بدون شک Spider-Man 2 یکی از بهترین فیلم‌های مرد عنکبوتی است که احتمالا طرفداران خاطرات بیشتری را با داستان آن دارند. این فیلم حکم یک پل بین داستان فیلم اول و سوم از سه‌گانه سم ریمی را دارد، اما نکته قابل توجه اینجاست که برخلاف تمامی انتظارات، Spider-Man 2 کاملا کارش را درست انجام می‌دهد!

پیتر پارکر در این فیلم کمی بزرگ‌تر شده و بیشتر با دنیای اطراف خود آشنا می‌شود، مردم شهر نیز بهتر از قبل با مرد عنکبوتی محبوب محله آشنا می‌شوند. اما جدای از این موارد، این فیلم هم روی تهدید جدید که دکتر اکتیویس آن را به وجود می‌آورد تمرکز دارد، هم اینکه زمینه را برای دنباله فراهم می‌کند. دکتر اختاپوس کنترلش را از دست داده و برای نهایی‌سازی پروژه خود حتی به قیمت نابودی شهر و حتی جهان هرکاری می‌کند، مرد عنکبوتی داستان هم برای جلوگیری از این مشکل تمام سعیش را کرده و حتی جلوی یک قطار پرسرعت را برای نجات جان مردم می‌گیرد.

در کنار این جریان نیز می‌بینیم که هری آزبورن از مسائل مربوط به مرگ پدرش مطلع شده و حال می‌خواهد سر به تن اسپایدرمن نباشد! در نتیجه، مقدمه را برای فیلم بعدی فراهم می‌کند؛ گرچه Spider-Man 3 هرگز نتوانست آنطور که باید و شاید به خوبی دو فیلم قبلی باشد.

۴. فیلم Spider-Man: Homecoming

کارگردان: جان واتس

تاریخ اکران: ۲۰۱۷

نمره: ۷.۴

در سال ۲۰۱۵ توفق سونی و دیزنی بر آن شد که استودیو مارول بتواند از شخصیت اسپایدرمن در آثار بعدی خود استفاده کند. به همین ترتیب نیز دیدیم که مرد عنکبوتی، ناگهان ابتدا در فیلم Captain America: Civil War حاضر شد و سپس در صحنه بعد از تیتراژ، دیدیم که ظاهرا مرد آهنی کارهای ناتمام بسیاری را برای پرورش او دارد تا به یک ابرقهرمان واقعی تبدیل شود. حال این روایت جدید پیتر پارکر در جهان MCU از کجا باید شروع شود؟

فیلم Spider-Man: Homecoming به کارگردانی جان واتس در سال ۲۰۱۷ اکران شد و توانست با فروش مناسب، سود خوبی را هم به سازندگان برساند. با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که در این داستان جدید، دیگر پیتر پارکر تنها نبود! در اینجا ما داستان کاملا متفاوتی را شاهد هستیم، چراکه دیگر صحنه نیش خوردن پیتر مد نظر نیست و در واقع او مدتی است که به تاب خوردن با تار عنکبوت در شهر ادامه می‌دهد. همچنین او خود طراحی لباسش را انجام نمی‌دهد، بلکه تونی استارک به او یک سوت تازه را می‌دهد تا از پس دشمنانش بربیاید. اما می‌دانید هدف از سه‌گانه جدید اسپایدرمن چه بود؟ اینکه پیتر بداند که بدون این تکنولوژی پیشرفته و حضور تونی استارک به عنوان یک استاد و معلم، باید خودش قادر به رفع مشکلاتش باشد!

این مورد را در پایان این اثر سینمایی، پس از آنکه تونی استارک او را برای مبارزه با وولچر تنها می‌گذارد دیده می‌شود، اما ادامه این پیشرفت در شخصیت جدید پیتر پارکر در اثر بعدی دنبال می‌شود.

۳. فیلم Spider-Man: Far From Home

کارگردان: جان واتس

تاریخ اکران: ۲۰۱۹

نمره: ۷.۴

فروش فیلم Spider-Man: Far From Home از Homecoming بیشتر بود و نظرات کاربران و منتقدان نیز درست به خوبی فیلم اول، اکثر مثبت بودند. در این دنباله، تام هالند باز هم در نقش اسپایدرمن حاضر می‌شود تا این اثر را به یکی از بهترین فیلم‌های مرد عنکبوتی تبدیل کند، طوری که اینبار مجبور می‌شود تا با یک داستان مولتی‌ورسی فیک سر و کله بزند!

در این فیلم شخصیت جدیدی به نام میستریو معرفی می‌شود که با قهرمان‌ بازی‌های خود، سعی می‌کند تا به صورت کاملا فیک و غیر واقعی، جهان را گول بزند! با این وجود چیزی که باعث می‌شود تا Far From Home اثری موفق و در عین حال جذاب باشد، انجام دادن همان کاری است که Spider-Man 2 سم ریمی موفق به اتمام آن شده بود؛ یعنی پل زدن بیم فیلم اول و سوم. در این اثر، پیتر دیگر تونی استارک را در کنار و به عنوان مراقب بالای سر خود ندارد، اما نشان می‌دهد که خودش این توانایی را دارد که پس از چندین بار شکست، بالاخره از پس کارهایش بربیاید.

همچنین پایان فیلم طوری انجام می‌شود که هم یک نتیجه‌گیری بر کار میستریو انجام شده و هم اینکه یک زمینه بسیار خوب برای دنباله بعدی فراهم می‌شود.

۲. فیلم Spider-Man: Into The Spider-Verse

کارگردان: باب پرسیچتی، پیتر رمزی و رودنی روثمن

تاریخ اکران: ۲۰۱۸

نمره: ۸.۴

قبل از آنکه فیلم Spider-Man: No Way Home مسئله مولتی‌ورس مارول با حضور مرد عنکبوتی را وسط بکشد، انیمیشن Into The Spider-Verse حجت را بر این سبک داستان تمام کرد!

در داستان این فیلم، ما شاهد مایلز مورالز هستیم؛ یک نوجوان سیاه‌پوست با قابلیت‌های عنکبوتی که می‌خواهد به اسپایدرمن شناخته شده جهان خود تبدیل شود. با این حال، مایه داستان با همین یک شخصیت عنکبوتی بسته نمی‌شود، بلکه انواع و اقسام اسپایدرمن‌ها از جهان‌های موازی در آن حاضر هستند تا جلوی یک تهدید بزرگ را بگیرند. با این وجود، جالب است بدانید همانطور که پگی کارتر در سریال What If…? به جای استیو راجرز به کاپیتان تبدیل شد، در این فیلم انیمیشنی هم فقط پیتر پارکر نیست که بار مسئولیت مرد عنکبوتی بودن را به دوش می‌کشد!

با این وجود، هر چقدر که شخصیت‌های داخل فیلم زیاد هستند، پرداختن به جزئیات و همچنین ویژگی‌های هرکدام در جای خود حفظ شده تا داستان به بهترین شکل ممکن روایت شود. همچنین جالب است بدانید که جدای از مسئله داستان، یکی از ویژگی‌های اصلی این انیمیشن، طراحی گرافیکی است که برای آن ۱۷۰ نفر به صورت فعال کار کرده‌اند تا نتیجه نهایی به همان خوبی که می‌بینید باشد! به هر حال با دیدن این انیمیشن خیلی زود متوجه تفاوت گرافیک خیره‌کننده آن می‌شوید که هرگز مورد پیش پا افتاده‌ای نبوده و به شدت روی آن کار شده است.

۱. فیلم Spider-Man: No Way Home

کارگردان: جان واتس

تاریخ اکران: ۲۰۲۱

نمره: ۹

گرفتن رتبه اول توسط No Way Home در رتبه‌بندی فیلم‌های مرد عنکبوتی یک مورد کاملا اجتناب‌ناپذیر است. این اثر دقیقا هرآنچه که از دنیای اسپایدرمن را بخواهید شامل می‌شود؛ شخصیت‌پردازی بی‌نظیر و پیشرفت نسبت به داستان قبلی، مقدمه‌چینی یک روایت کاملا شگفت‌انگیز که هرگز ندیده بودید، اضافه کردن ابرشرور به تعداد کافی آن هم از جهان‌های دو سری اسپایدرمن قبلی و در نهایت، داشتن ابرقهرمانانی که دیدن آن‌ها در کنار یکدیگر، طرفداران تمامی فیلم‌های ساخته شده اسپایدرمن را خوشحال و ذوق‌زده می‌کند!

با این وجود شاید بتوان گفت که زمان فیلم برای چنین روایت طولانی هرگز کافی نیست و شاید در نظر گرفتن سه ساعت برای آن گزینه بهتری بوده باشد، اما در هر صورت جان واتس به بهترین شکل ممکن آنچه که شروع کرده بود را در این فیلم از اسپایدرمن به پایان رسانده و حتی زمینه را برای سه‌گانه بعدی فراهم می‌کند؛ طوری که حال سازندگان واقعا بدون نقص می‌توانند روی فیلم‌های دنباله بعدی تمرکز کرده و داستان‌های تازه‌ای را با یک پیتر پارکر که رشد شخصیتی بسیار خوبی را تجربه کرده، روایت کنند.

به هر حال اکنون که این مطلب نگارش می‌شود، فیلم Spider-Man: No Way Home در رتبه ۹ بهترین فیلم‌های تاریخ سنیمای هالیوود قرار دارد و حتی مسیر کلی دنیای سینمایی مارول را هم به شدت تحت تاثیر قرار داده است. همچنین دنباله فیلم Doctor Strange که با عنوان Mutiverse of Madness معرفی شده بود، دنباله‌ای مستقیم بر اتفاقات No Way Home خواهد بود.

اما نظر شما درباره رتبه‌بندی فیلم‌های مرد عنکبوتی چیست؟ آیا با چینش آثار براساس نمره‌های داده شده توسط منتقدان IMDb موافق هستید؟


نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا