قسمت هشتم سریال شی هالک

موشکافی قسمت هشتم سریال شی هالک

بازگشت دوباره شیطان هلزکیچن

بالاخره لحظه‌ای که همه از زمان انتشار دومین تریلر سریال She-Hulk: Attorney At Law در کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ انتظارش را می‌کشیدیم فرا رسید و چارلی کاکس (Charlie Cox) در قسمت هشتم سریال شی هالک، باری دیگر در قامت شیطان هلزکیچن ظاهر شد تا حال و هوای تازه‌ای به داستان سریال ببخشد.

پیرو فاش شدن هویت جاش به‌عنوان یکی از اعضای گروه Intelligencia، نوبت به معرفی Leap-Frog می‌رسد، ابرشروری سطح پایین با بازی براندون استنلی (Brandon Stanley) که به‌دلیل رخ دادن نقص فنی در لباس ابرقهرمانی قورباغه مانندش، دچار آسیبی سطحی شده است. به‌همین خاطر او به شرکت GLK&H می‌رود تا از جنیفر والترز در برنده شدن پرونده حقوقی علیه لوک جیکوبسون کمک بگیرد. اینجاست که متیو مورداک، وکیل نابینای هلزکیچن وارد بازی می‌شود. برخلاف قسمت‌های پیشین، ایستراگ‌های جذاب زیادی در قسمت هشتم سریال شی هالک وجود دارد که در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

آنچه در سریال من گذشت…

قسمت هشتم سریال شی هالک با شکستن دیوار چهارم، آن هم به طرزی هوشمندانه آغاز می‌شود. طبق معمول قبل از شروع داستان، جنیفر در بخش آنچه گذشت به مرور اتفاقات قسمت‌های گذشته می‌پردازد تا مخاطبین را برای تماشای قسمت جدید آماده کند. ولی این‌بار به‌جای گفتن “آنچه در سریال شی هالک گذشت”، جنیفر دیوار چهارم را با گفتن جمله “آنچه در سریال من گذشت” شکست. این نکته ریز باری دیگر به مخاطبین یادآوری می‌کند که علی‌رغم حضور افتخاری مورد انتظار دردویل، این سریال درباره شخصیت شی هالک است.

 

معرفی شخصیت Leap-Frog به دنیای سینمایی مارول

یوجین پل پاتیلیو جونیور ملقب به Leap-Frog، ابرشروری سطح پایین است که در سال ۱۹۶۶ توسط استن لی (Stan Lee) و ژن کالان (Gene Colan) خلق و برای اولین بار در کمیک Daredevil #25 ظاهر شد. او مخترعی باهوش و با استعداد است که به‌لطف جدیدترین اختراعش در مسیر نادرست قدم برداشت و رسما به یکی از ابرشرورهای دردویل تبدیل شد. برداشت منحصر به‌فرد استودیو مارول از این شخصیت جالب، شباهت بسیار زیادی به استروما از سریال Peacemaker دارد، زیرا آنها هر دو مشتاق انجام کار درست است، در حالی که تعریف مناسبی از “انجام کار درست” ندارند. شاید حضور کوتاه مدت او در این قسمت منجر به شکل گیری فاجعه‌ای بزرگ نشد، اما با توجه به جایگاه مهمش در کمیک‌ها، می‌توان مطمئن بود که او دوباره در یکی از پروژه‌های آینده دنیای سینمایی مارول بازخواهد گشت.

 

باطل شدن توافق نامه سوکوویا

در طول نبرد حقوقی وکلای ابرقهرمان در دادگاه، مت به باطل شدن توافق نامه سوکوویا اشاره کرد. پس از فاجعه بزرگ سوکوویا در فیلم Avengers: Age of Ultron، دولت ایالات متحده تصمیم گرفت با توافق نامه سوکوویا که مجموعه‌ای از اسناد سازمان ملل بود، فعالیت ابرقهرمانان مانند انتقام جویان را تا حد زیادی محدود کند. این توافق نامه بعدها به بزرگ‌ترین دلیل از هم پاشیدگی گروه انتقام جویان و ایجاد اختلافاتی جدی بین کاپیتان آمریکا و تونی استارک در فیلم Captain America: Civil War تبدیل شد. درحالی که تهاجم لوکی در نیویورک و هرج و مرج اولتران در سوکوویا در شکل گیری این توافق نامه نقش داشتند، اما در اصل فاجعه رخ داده در لاگوس و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه به‌دست واندا باعث شد توافق نامه سوکوویا توسط ۱۱۷ کشور تصویب و اجرایی شود. اکنون با باطل شدن آن، ابرقهرمانان جدید می‌توانند بدون هیچ نگرانی به نجات دنیا پبردازند و از بی‌گناهان دربرابر ظالمین دفاع کنند.

 

پخش شدن موسیقی متن سریال دردویل، اثر جان پیسانو

بعد از اینکه جنیفر به هویت ابرقهرمانی متیو مورداک پی می‌برد، ذهنش با سوالات زیادی پر می‌شود که مهمترین آنها نام مستعار اوست. وقتی جنیفر به اشتباه او را شیطان طلایی (Gold Devil) خطاب کرد، متیو خطاب به جنیفر گفت “اسم من دردویل است”، در حالی که موسیقی متن بی‌نظیر سریال دردویل اثر جان پیسانو (John Paesano) به‌مدت چند ثانیه در بک‌گراند پخش می‌شود. این موسیقی زیبا بدون شک برای گوش تمامی طرفداران شخصیت دردویل و سریال مارولی نتفلیکس مشهورش آشناست، زیرا به‌مدت سه فصل قبل از آغاز هر قسمت پخش می‌شد. این اثر پیسانو به قدری گوش نواز است که نه‌تنها قلب طرفداران را تصاحب کرده، بلکه رسما به تم نمادین دردویل چارلی کاکس تبدیل شده است. براساس این ایستراگ زیبا می‌توان تا حدودی حدس زد که این اثر شاهکار باری دیگر به‌عنوان موسیقی متن سریال مورد انتظار Daredevil: Born Again بازخواهد گشت.

 

سکانس نمادین مبارزه در راهرو

خوشبختانه سفر دردویل از فرانچایز نتفلیکس به دنیای سینمایی مارول به بهترین شکل ممکن صورت گرفته است، چرا که وجود برخی از المان‌های سریال نتفلیکس به‌وضوح در دنیای سینمایی مارول نیز دیده می‌شود. برای مثال نفوذ دردویل به مخفیگاه Leap-Frog، منجر به مبارزه‌ راهرویی نمادینی می‌شود که برای اولین بار در سریال سه فصلی نتفلیکس به‌نمایش گذاشته شد و بلافاصله به یکی از محبوب‌ترین سکانس‌های کل سریال تبدیل شد. حالا این سکانس کوتاه و جذاب به راحتی ثابت می‌کند که استودیو مارول نسبت به المان‌های مختلف سریال نتفلیکس دردویل وفادار است و قصد ندارد طرفداران را به‌هیچ وجه ناامید کند. بنابراین می‌توان تاحدودی نسبت لحن و تن سریال Daredevil: Born Again امیدوار بود.

 

اشاره یوجین به هوش مصنوعی تونی استارک

داخل مخفیگاه لیلی پد، یوجین تمام ویژگی‌های لازمه لباس ابرقهرمانی خود را به لوک جیکوبسون توضیح می دهد تا او بتواند لباسی جدید برایش طراحی کند. یکی از آپشن‌های مد نظر یوجین هوش مصنوعی فوق پیشرفته با لهجه بریتیش است که اشاره مستقیم به جارویس، هوش مصنوعی تونی استارک است. جارویس از زمان اولین فیلم مرد آهنی در سال ۲۰۰۸، همواره نقش کلیدی در دنیای سینمایی مارول ایفا کرده است. این هوش مصنوعی رفته رفته نقش پررنگ‌تری را ایفا کرد تا اینکه در فیلم Avengers: Age of Ultron به‌لطف بازی ستودنی پاول بتانی (Paul Bettany)، دستخوش تحولی چشمگیر شد. بدون شک هوش مصنوعی تونی استارک یکی از مهمترین قطعات پازل دنیای سینمایی مارول به شمار می‌رود، بنابراین کاملا طبیعی است که افرادی مانند یوجین مدام به‌دنبال دستیابی به چنین تکنولوژی پیچیده و پیشرفته‌ای هستند.

 

اشاره تاد به سرزمین واکاندا و نیزه جنگی دورامیلاژی

شخصیت مرموز تاد با بازی جان باس (Jon Bass)، دوباره برگشته است و هنوز هم مثل همیشه عجیب و غریب است. تاد اینبار با اصرار جنیفر را متقاعد می‌کند تا به بهانه مشاوره حقوقی در رستوران او را ملاقات کند، غافل از اینکه هیچ مسئله حقوقی در کار نیست و صرفا قصد دارد با جنیفر درباره نیزه جنگی واکاندایی که در یک مزایده اختصاصی به قیمت یک میلیون دلار برنده شده صحبت کند. ظاهرا تاد به‌قدری ثروتمند و بانفوذ است که توانسته در سرزمین واکاندا تحصیل هم بکند. او در آخر با فریاد زدن “واکاندا برای همیشه” موفق می‌شود جنیفر و افراد حاضر در رستوران را در موقعیت عجیبی قرار بدهد.

 

اشاره به برنامه Rogers: The Musical

برنامه Rogers: The Musical که بارها در پروژه‌های مختلف دنیای سینمایی مارول از جمله فیلم Spider-Man: No Way Home بهش اشاره شده، برای اولین بار در قسمت آغازین سریال Hawkeye معرفی شده است. این نمایشنامه موزیکال براساس وقایع اولین فیلم انتقام جویان ساخته شده و نبرد نیویورک را با آهنگ جذاب Save the City به تصویر می‌کشد. با اینکه کلینت بارتون هیچ جوره این نمایشنامه را تایید نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد به اندازه کافی توانسته استقبال مردم را به‌همراه داشته باشد و علاوه بر نیویورک، به تئاترهای لس آنجلس هم راه پیدا کند.

 

اشاره ریز جنیفر والترز به رد هالک

با نزدیک شدن به پایان قسمت هشتم سریال شی هالک، جنیفر باری دیگر دیوار چهارم را می‌شکند تا با مخاطبین درباره قسمت پایانی و چگونگی به سرانجام رسیدن داستان سریال صحبت کند. یکی از تئوری‌‌های عجیب و غریبش به ظهور هالکی قرمز رنگ اشاره می‌کند که ایستراگی زیرکانه از شخصیت ژنرال تاندربولت راس است. در حالی که شخصیت رد هالک هنوز در دنیای سینمایی مارول حاضر نشده، اما خوده ژنرال راس از ابتدای ماجرا در بین انتقام جویان زندگی می‌کرده است. ویلیام هرت (William Hurt) با بازی ستودنی و بی‌نظریش به‌مدت سیزده سال به شخصیت ژنرال تاندربولت راس جان بخشید و در کلیدی‌ترین وقایع رخ داده در دنیای سینمایی مارول مثل سعی در متوقف کردن هالک، اجرای توافق نامه سوکوویا و همچنین شکار بیوه سیاه نقش داشته است.

در کمیک‌ها، تاندربولت راس پیرو آزمایش ناپایدار لیدر و موداک با خون رادیو اکتیو بروس بنر به هیولایی خشمگین و قرمز رنگ تبدیل می‌شود که بعدها به‌دلیل شباهتش با هالک، نام مستعار رد هالک (Red Hulk) را برای خود برمی‌گزیند. با توجه به مسیر فعلی استودیو مارول، به‌نظر می‌رسد برنامه‌ای برای معرفی این شخصیت قدرتمند وجود دارد، اما به احتمال زیاد در این سریال اتفاق نمی‌افتد. منتها تنها مسئله‌ای که در روایت این خط داستانی وجود دارد، مرگ ناگهانی و غم انگیز ویلیام هرت است که در مارچ سال جاری بر اثر سرطان پروستات درگذشت. اکنون استودیو مارول با دو گزینه روبه‌رو است، یا باید نقش ژنرال تاندربولت راس را به بازیگر دیگری بسپارد یا کلا قدرت‌های رد هالک را به شخصیت دیگری اعطا کند. همچنین ناگفته نماند که شایعات اخیر به جایگزین شدن ویلیام هرت فقید با هریسون فورد (Harrison Ford) اشاره دارد.

 

اشاره دوباره به شخصیت ولورین

بلافاصله بعد از ایستراگ رد هالک، نیکی اصرار دارد که جنیفر را برای جشن بهترین وکیل سال آماده کند. به‌همین منظور او چندین برس آرایشی را در بین انگشتانش قرار داده و ادای ولورین را در‌می‌آورد. بعد از تیتر خبری “مردی با چنگال‌های فلزی در میخونه دعوا به پا کرد” در قسمت دوم، این دومین باری است که سریال شی هالک به‌صورت مستقیم به شخصیت ولورین اشاره می‌کند. درسته‌، شاید این ایستراگ اشاره‌ای کوچک به جهش یافته محبوب وردان ایکس داشته باشد، ولی بعد از خبر بازگشت دوباره هیو جکمن (Hugh Jackman) به نقش ولورین در فیلم Deadpool 3 نمی‌شود خیلی ساده از این ایستراگ‌ها عبور کرد. درست از زمانی که دیزنی حق امتیاز شخصیت‌های ددپول و ولورین را پیرو خریداری کمپانی فاکس قرن بیستم به دست آورد، طرفداران بی‌صبرانه منتظر معرفی جهش یافته‌ها به دنیای سینمایی مارول بودند. به‌همین خاطر استودیو مارول از اینگونه ایستراگ و نکات کوچک استفاده می‌کند تا بتواند در زمان و موقعیت مناسب، از ولورین و دیگر جهش یافته‌های شناخته شده مردان ایکس رونمایی کند.

قسمت پایانی سریال She-Hulk: Attorney At Law هفته آینده مورخ ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر ماه) از دیزنی پلاس پخش خواهد شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا از بازگشت دردویل و نحوه به تصویر کشیده شدنش راضی بودید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا