#مهسا_امینی
بررسی تصمیم دکتر استرنج، آیا او واقعاً 14 میلیون آینده مختلف را بررسی کرد؟

آیا اسکارلت ویچ شخصیت منفی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness خواهد بود؟

واندا ماکسیمُف علیه دکتر استرنج

با توجه به اندک اطلاعاتی که از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول منتشر شده، به‌نظر می‌رسد از هم اکنون شخصیت منفی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness مشخص شده باشد.

 در رویداد کامیک‌ کان ۲۰۲۱ که تیر ماه سال جاری برگزار شد، نخستین اطلاعات از فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت. طبق اعلام مارول، اسکات دریکسون که کارگردانی فیلم Doctor Strange را بر عهده داشت، برای کارگردانی این فیلم بازمی‌گردد. بندیکت کامبربچ هم مطابق انتظار قرار است به‌عنوان شخصیت اصلی جلوی دوربین برود.

در جریان پنل یک خبر دیگر هم اعلام شد که کمتر کسی انتظارش را داشت: الیزابت السن، بازیگر نقش اسکارلت ویچ، در این فیلم ابرقهرمانی حضور خواهد داشت. از نگاه مخاطبان عام سینمای مارول، اعلام این خبر چندان عجیب‌ و ‌غریب نبود، زیرا پیش از این هم شاهد حضور دو ابرقهرمان در یک فیلم سینمایی بوده‌ایم. در آن سوی ماجرا، مخاطبان پروپاقرص فیلم‌ها قرار می‌گرفتند که دنبال‌کننده کمیک بوک‌ها نیز بودند.

این دسته از مخاطبان نگاه کاملاً متفاوتی نسبت به اعلام این خبر داشتند. آن‌ها با مطرح کردن یک تئوری ادعا کردند اسکارلت ویچ شخصیت منفی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness خواهد بود. این مخاطبان دلایل قانع‌کننده‌ای برای اثبات تئوری خود داشتند که در ادامه مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قبل از هر چیز، بهتر است با اصطلاح «مالتی‌ورس» آشنا شویم. از اصطلاح مالتی‌ورس در دنیای سینمایی مارول برای اشاره به وجود جهان‌های موازی همانند فضای کوانتوم یا بُعد تاریکی استفاده می‌شود. این اصطلاح نخستین بار در فیلم‌های ثور مطرح شد و پس از آن هم در فیلم‌های Doctor Strange و Ant-Man به‌شکل دقیق‌تری مورد بررسی قرار گرفت. اگر یادتان باشد، دکتر استرنج در ابتدا حرف‌های اِنشِنت وان را باور نمی‌کرد. در نتیجه، انشنت وان تصمیم گرفت تا روح و جهان‌های موازی را به او نشان دهد.

این زمینه‌چینی‌ها صورت گرفت تا نهایتاً به Avengers: Endgame برسیم. در این فیلم متوجه شدیم تاریخ در جهان‌های موازی به‌گونه‌ دیگری رقم خورده است و ایجاد تغییر در هر یک از آن‌ها می‌تواند تاثیرات جبرا‌ن‌ناپذیری بر جای بگذارد. در نتیجه، ابرقهرمانان مجبور شدند تا تمامی سنگ‌های ابدیت را پس از استفاده، به جای خود در بُعدهای دیگر بازگرداند.

اختلال ذهنی اسکارلت ویچ در کمیک بوک‌ها

دکتر استرنج در شماره ۵۰۳ کمیک بوک‌های Avengers (شماره ۵۰۰ الی ۵۰۳ به خط داستانی Avengers Disassembled اختصاص داده شده بود) گفت اسکارلت قدرت‌هایی را به‌دست آورده بود که نه درک درستی از آن‌ها داشت و نه برای به‌دست آوردنشان تلاش کرده بود. دکتر استرنج در بخشی از این کمیک بوک از انتقامجویان پرسید: «آیا می‌توانید طرز فکر زنی که دچار اختلال ذهنی است را درک کنید؛ فردی که روی واقعیت‌های جهان تسلط دارد؟»

در چنین شرایطی، خبر باردار بودن اسکارلت ویچ تمامی انتقامجویان را غافل‌گیر کرد، زیرا شوهر او (ویژن) یک اندروید بود که نمی‌توانست بچه‌دار شود. پس از به دنیا آمدن دوقلوها، انتقامجویان متوجه شدند این دو بچه هرگز وجود خارجی نداشتند. به بیان دیگر، حاملگی، تولد بچه‌ها و تمامی اتفاقات مرتبط با آن‌ها توسط ذهن واندا به‌وجود آمده بودند که شرایط مساعدی نداشت. انتقامجویان به امید بازگشت واندا به شرایط عادی، تمامی خاطرات مربوط به حاملگی و دو بچه را از ذهن او پاک کردند.

اسکارلت ویچ به‌دلیل اختلال ذهنی همانند یک انبار باروت شده بود که تنها یک انفجار کوچک نیاز داشت تا همه چیز و همه کس را به نابودی بکشاند. او پس از مدتی ماجرای مربوط به دوقلوهایش را به‌یاد آورد که باعث شد تا برای مدتی از فروپاشی روانی رنج ببرد. پس از آن، اتفاقات شوکه‌کننده‌ای رخ داد که باعث جدایی انتقامجویان از یکدیگر شد. مدتی بعد، خط داستانی Avengers Disassembled با مجموعه هشت جلدی House of M ادامه یافت. الیزابت اولسن در یکی از مصاحبه‌های خود گفت دوست دارد اقتباس این مجموعه هشت جلدی را روی پرده نقره‌ای سینما ببیند؛ اتفاقی که به‌نظر می‌رسد در آینده نزدیک رخ می‌دهد.

ارتباط اسکارلت ویچ با مالتی‌ورس در کمیک بوک‌ها

با توجه به عنوان انتخاب‌شده برای دنباله Doctor Strange، می‌توان گفت مالتی‌ورس و آسیب شدید روانی، دو تم اساسی این فیلم سینمایی‌ هستند. نکته جالب اینجاست که کمیک بوک هشت جلدی House of M با محوریت اسکارلت ویچ، هردو تم را شامل می‌شود. در این کمیک بوک‌‌ها، قدرت‌های او با ماهیت جهان ارتباط داشت.

اسکارلت ویچ می‌توانست کاری کند که تیر یک سلاح خطا برود یا صاعقه به یک نقطه خاص اصابت کند. با افزایش قدرت‌هایش به مرور زمان، واندا متوجه شد که قدرت‌های او به پدیده‌ای تحت عنوان «جادوی آشوب» مرتبط بود. او با استفاده از این پدیده می‌توانست اتفاقات غیرممکن را ممکن کند. برای مثال، می‌توانست هوا را در یک منطقه مشخص منجمد کند یا باعث اختراق خودبه‌خودی اجسام شود.

هیچ وقت محدودیتی برای قدرت‌های اسکارلت ویچ در کمیک‌ بوک‌های مارول مشخص نشد. بر همین اساس، بسیاری او را یکی از قدرتمندترین شخصیت‌ها می‌دانند. او حتی در کمیک بوک‌های House of M قابلیت‌ ایجاد تغییر در واقعیت‌های جهان را به‌دست آورده بود. او از این قابلیت بهره برد و جهان را آنگونه که خود، برادرش و مگنیتو (پدرش) می‌خواستند تغییر داد.

مرد عنکبوتی با گوئن استیسی و سایکلاس با اما فراست ازدواج کرد. دکتر استرنج به یک روانشناس تبدیل شد و بسیاری از ابرقهرمانان محبوب آمریکایی در لیست جنایتکاران تحت تعقیب قرار گرفتند. نکته جالب ماجرا اینجا بود که هیچ یک از آن‌ها از تغییرات صورت‌ گرفته در زندگی‌شان مطلع نبودند.

 در این میان، جادوی آشوب به دلیل ماهیت ناپایدارش تاثیر متفاوتی روی ولورین گذاشت. این جادو باعث شد ولورین تمامی خاطرات گذشته را به یاد آورده و پی به هویت واقعی‌اش ببرد. او همچنین متوجه شد برخلاف جهان واقعی، دیگر انسان‌ها حاکمان اصلی زمین نیستند و مگنیتو به‌همراه اعضای خانواده‌اش کنترل همه چیز را بدست گرفته‌ است.

ولورین با کمک نیروهای مقاومت انسانی، دیگر ابرقهرمانان از جمله مرد عنکبوتی، آیرون من، هالک دخت، دکتر استرنج و زن عنبکوتی را از حقیقت مطلع ساخت. آن‌ها سپس به محل اقامت مگنیتو و اعضای خانواده‌اش حمله کردند تا نهایتاً همه چیز به شرایط عادی بازگردد.

بعدها مشخص شد که سرمنشاً قدرت‌های اسکارلت ویچ یک موجود شیطانی با نام چتون بوده است. او یک الدر گاد بوده و در سیاره دیگری ساکن بوده است. این موجود قصد داشته تا سیاره زمین را به تصاحب خودش در بیاورد. در این بین، اسکارلت ویچ در نقطه‌ای از سیاره زمین به دنیا آمد که جریان قوی جادو در آن وجود داشت. در نتیجه، چتون توانست بخشی از وجود خود را در داخل او قرار دهد.

آیا اسکارلت ویچ احتمالاً شخصیت منفی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness خواهد بود؟

با توجه به اتفاقاتی که در خط داستانی Avengers Disassembled و سپس مجموعه House of M رخ داد، احتمال می‌رود اسکارلت ویچ شخصیت منفی فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness باشد. اما چرا؟

قبل از هر چیز بهتر است با جادو در دنیای سینمایی مارول بهتر آشنا شویم. همان‌طور که انشنت وان در فیلم Doctor Strange گفت، جادو در واقع کد منبعی است که واقعیت را شکل می‌دهد. به بیان دیگر، انرژی از بُعدهای دیگر به جهان ما آورده می‌شود تا اسپل‌ها اجرا شوند، حفاظ‌ها شکل بگیرند و سلاح‌ها ساخته شوند. در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، کوین فایگی تایید کرد قدرت‌های اسکارلت ویچ دقیقاً به همین صورت عمل می‌کنند:

او هرگز تمرین ندید، بلکه خودش یاد گرفت که چگونه از آن‌ها استفاده کند. به همین دلیل قدرت‌های او در مقایسه با افکت‌های نوری [اشاره به جادوگری ساحران در فیلم Doctor Strange] نظم کمتر‌ و حجم بیشتری دارند. همین افکت‌ها در فیلم دکتر استرنج و تصویر قرار گرفته روی جلد مجله اینترتینمنت ویکلی حالت فشرده‌تری دارند. عامل تفاوت در میزان تمرکز است. جادوگری درباره آوردن انرژی از دیگر بُعدها به‌صورت منظم و هدفمند است. به همین دلیل ساحران در مقایسه با اسکارلت می‌توانند کارها را به‌شکل دقیق‌تری انجام دهند.

اینجا یک مشکل به‌وجود می‌آید. ظاهراً، صحبت‌های کوین فایگی در تضاد با فیلم‌های مارول قرار می‌گیرد. در فیلم‌های مارول گفته شد اسکارلت ویچ و کوییک‌سیلور بر اثر قرارگیری در معرض انرژی سنگ ذهن قدرت‌های خود را به‌دست آوردند، در حالی که صحبت‌های فایگی به سرمنشا دیگری اشاره دارد.

اگر یادتان باشد، در بخش‌های قبلی مقاله به چتون و قرار گرفتن بخشی از وجود او در اسکارلت ویچ اشاره کردیم. احتمال می‌رود اتفاق مشابهی در دنیای سینمایی مارول رخ داده و چتون قابلیت جادوگری را به اسکارلت ویچ انتقال داده باشد. بدین ترتیب، قرار گرفتن در معرض پرتوهای انرژی سنگ ذهن باعث شد تا قابلیت‌ او برای کنترل انرژی از حالت غیرفعال خارج شود. اگر این حدس درست باشد، احتمال حضور چتون در دنیای سینمایی نیز وجود دارد.

نکته دیگری که باید به آن پرداخت، وضعیت روحی ‌و‌ روانی اسکارلت ویچ است. این احتمال وجود دارد که او هم‌اکنون وضعیت نامساعدی داشته باشد؛ وضعیتی که نهایتاً به فروپاشی روانی و دسترسی به بالاترین حد ممکن از قدرت‌ها منجر می‌شود. به‌خصوص اینکه دنیای سینمایی مارول همیشه روی ارتباط میزان قدرت اسکارلت ویچ و شرایط روانی‌اش تاکید داشته است. این شخصیت هرگاه در شرایط نامساعدی به‌سر می‌برده، قدرتش هم به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یافت.

این موضوع نخستین بار در فیلم Avengers: Age of Ultron به‌نمایش گذاشته شد. در لحظه مرگ کوییک‌سیلور، اسکارلت ویچ که رنج و غم فراوانی را تحمل می‌کرد، موج قدرتمندی از انرژی را آزاد و تعدادی از ربات‌ها را به‌طور همزمان نابود کرد. اتفاق مشابهی در فیلم Avengers: Endgame رخ داد. اسکارلت ویچ هنوز با مرگ ویژن کنار نیامده بود که در مقابل تانوس قرار گرفت. او به‌واسطه قدرت بالایش حتی تا یک قدمی کشتن تانوس هم پیش رفت اما شلیک موج‌های انرژی از سفینه عظیم تانوس باعث شد تا شاهد این اتفاق نباشیم. در این لحظات، به‌خوبی می‌شد قدرت بالای این شخصیت را دید.

البته اتفاقات تلخ زندگی اسکارلت ویچ به همین دو مورد خلاصه نمی‌شود. او در جریان فاز دوم و سوم دنیای سینمایی مارول تمامی چیزهایی که دوست داشت را از دست داد. همه این اتفاقات ممکن است دست در دست هم داده و یکی از عجیب‌ترین پیچش‌های داستانی فاز چهارم، یعنی تبدیل شدن واندا به یک شخصیت منفی را در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness شاهد باشیم.

در حال حاضر، می‌دانیم که سریال WandaVision در آینده نزدیک از طریق شبکه دیزنی‌پلاس پخش می‌شود و در آن شاهد بازگشت ویژن خواهیم بود. همچنین می‌دانیم که ادامه ماجراهای این سریال در فیلم‌ Doctor Strange in the Multiverse of Madness دنبال می‌شود. اینکه ماجرای سریال WandaVision از چه قرار است و ویژن چگونه بازمی‌گردد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما حدس‌ و گمان‌هایی در باره آن زده شده است.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا