#مهسا_امینی

پیودی‌پای به‌طور موقت وب‌سایت یوتیوب را ترک می‌کند

«شدیدا احساس خستگی می‌کنم»

پیودی‌پای

فلیکس کیلبرگ ملقب به پیودی‌پای (PewDiePie) به‌طور رسمی اعلام کرد برای مدتی یوتیوب را ترک می‌کند. این اتفاق در حالی رخ داد که یوتیوب چندی پیش قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای مبارزه با محتوای توهین‌آمیز وضع کرد.

طی سال‌های گذشته تمایل به استریم بازی و تولید ویدیوهای سرگرم‌کننده در میان علاقه‌مندان به این صنعت افزایش قابل توجهی داشته است. در این میان، نمی‌توان از نقش یکی از خالقان محتوای ویدیویی با نام پیودی‌پای چشم‌پوشی کرد. این کمدین سوئدی در سال ۲۰۱۰ یک حساب کاربری یوتیوب ایجاد کرد و به تولید محتوای ویدیویی با محوریت عناوین اکشن و ترسناک پرداخت. مدت کوتاهی بعد، ویدیوهای او مورد توجه‌ی کاربران قرار گرفتند و تعداد مشترکین کانال او در مدت دو سال به رقم یک میلیون نفر رسید. روند افزایشی محبوبیت پیودی‌پای طی این سال‌ها ادامه پیدا کرد و کانال او در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون مشترک دارد.

پیودی‌پای اخیرا اعلام کرد یوتیوب را به دلیل سیاست‌های جدید برای مدتی ترک می‌کند. سیاست‌های جدید یوتیوب شامل قوانین سختگیرانه‌ای در زمینه‌ی محتوای آزاردهنده و خشونت‌آمیز می‌شود. البته پیش از این هم قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای مقابله با ویدیوهای توهین‌آمیز وجود داشت اما قوانین جدید به یوتیوب اجازه می‌دهند تا ویدیوی مورد نظر را برای همیشه پاک کند. فلیکس کیلبرگ تنها فردی نیست که به سیاست‌های جدید یوتیوب اعتراض کرده است. بسیاری از تولیدکنندگان محتوای ویدیویی با داغ کردن هشتگ YouTubeIsOver در شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند تا اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دهند.

اتخاذ چنین تصمیمی از سوی پیودی‌پای کاملا قابل پیش‌بینی بود؛ زیرا او تمایل زیادی به استفاده از محتوای جنجال‌برانگیز در ویدیوهای خود دارد. برای مثال، می‌توان به یکی از ویدیوهای این کمدین در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد که در آن دو مرد هندی پلاکاردی را با مضمون «مرگ بر یهودیان» به دست گرفته‌ بودند. این موضوع واکنش‌های منفی بسیاری را از سوی کاربران به‌همراه داشت، به‌طوری که دیزنی مجبور شد تا قرارداد خود را با این تولیدکننده‌‍‌ی محتوای ویدیویی فسخ کند. البته فلیکس کیلبرگ در پاسخ به انتقادات اعلام کرد سوءتفاهم شده و هدف او از انتشار ویدیوی مورد نظر نمایش یک پیام نژادپرستانه نبوده است، بلکه می‌خواسته نشان دهد تنها با چند دلار می‌توان افراد را به گفتن هر چیزی وادار کرد.

پیودی‌پای در ویدیوی جدید خود نخست به انتقاد از سیاست‌های جدید یوتیوب پرداخت و در پایان اعلام کرد از آغاز سال جدید میلادی این پلتفرم‌ را به‌طور موقت ترک می‌کند. او در بخشی از صحبت‌های خود گفت شدیدا احساس خستگی می‌کند و در آینده راجع به دلایلش برای اتخاذ چنین تصمیمی توضیح خواهد داد. انجام این کار بدون شک باعث می‌شود تا این کمدین سوئدی برای مدتی از حاشیه‌ها و جنجال‌ها دور شود اما این شرایط احتمالا دوام چندانی نخواهد داشت. پیودی‌پای پیش از این هم چند باری از یوتیوب فاصله گرفته بود اما به محض بازگشت انتشار ویدیوهای جنجال‌برانگیز را آغاز کرد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا