#مهسا_امینی

بازیگر فیلم Dune برای تماشای نسخه‌ی بازسازی لحظه‌شماری می‌کند

برخلاف دیوید لینچ که هیچ تمایلی ندارد

بازیگر فیلم Dune برای تماشای نسخه‌ی بازسازی لحظه‌شماری می‌کند سورنا رضایی ۰ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ سینمای جهان
بازیگر فیلم Dune

کایل مک‌لاکن بازیگر فیلم Dune در بخشی از مصاحبه‌ی جدید خود با وب سایت Comic Book از هیجان‌زدگی‌اش برای تماشای نسخه‌ی بازسازی گفت.

پارامونت پیکچرز در سال ۲۰۰۸ میلادی نخستین بار تلاش کرد اقتباس جدیدی را از رمان تاثیرگذار و محبوب تل‌ماسه نوشته‌ی فرانک هربرت (Frank Herbert) بسازد اما روند کار مطابق انتظارها پیش نرفت. این استودیو نهایتا امتیاز ساخت فیلم سینمایی بر اساس این رمان را در سال ۲۰۱۱ از دست داد. لجندری پیکچرز هم از شرایط به‌وجود آمده نهایت استفاده را برد و امتیاز را به‌دست آورد. این استودیو از همان ابتدا سراغ دنی ویلنوو (Denis Villeneuve) رفت. او به ساخت اقتباس جدید تمایل نشان داد اما گفت برای انجامش آماده نیست. پس از اینکه دو فیلم تحسین شده‌ی Arrival و Blade Runner 2049 را ساخت، کار روی این پروژه را آغاز کرد؛ پروژه‌ای که فاصله‌ی چندانی با اکرانش نداریم.

محصولی که لجندری پیکچرز و برادران وارنر می‌سازند، نخستین اقتباس سینمایی از رمان تل‌ماسه نیست. دیوید لینچ (David Lynch) در سال ۱۹۸۴ فیلم Dune را ساخت که به‌خاطر ضعف‌هایش در فیلم‌نامه، کارگردانی، تدوین، سرعت روایت و همچنین عدم وفاداری به منبع، مورد انتقاد قرار گرفت و نهایتا به یک شکست تجاری تبدیل شد. کایل مک‌لاکن (Kyle MacLachlan) که نقشی اصلی آن اثر را بر عهده داشت، چندی پیش گفتگویی را با وب سایت Comic Book انجام داد. طبق صحبت‌هایی که انجام شد، مک‌لاکن از دوران نوجوانی طرفدار رمان تل‌ماسه، به‌خصوص جلد اول بوده و همچنین برای تماشای اقتباس جدید به کارگردانی دنی ویلنوو هیجان‌زده است:

برای تماشای آن لحظه‌شماری می‌کنم. به نظر من، دنی فیلمساز شگفت‌انگیزی بوده و بازیگرانی عالی را دور هم جمع کرده است. وقتی نخستین بار کتاب‌ها را خواندم، حدودا ۱۵ سال سن داشتم. بنابراین سال ۱۹۷۲ یا ۱۹۷۳ بود. از همان موقع عاشقشان شدم و همچنان طرفدار آن‌ها، به خصوص جلد اول هستم.

به همین دلیل، از جنبه‌ی متفاوتی نسبت به دیوید لینچ به رمان‌ها نگاه کرده و فکر می‌کنم بسیار غنی بوده و روابط میان شخصیت‌ها در آن‌ها بسیار جالب هستند. روش‌های بسیار زیادی برای ساخت اقتباس از آن وجود دارد. به شدت منتظر هستم تا ببینم دنی چه چیزی ساخته است.

برخلاف کایل مک‌لاکن، دیوید لینچ به هیچ وجه منتظر اقتباس جدید نیست و حتی تمایل ندارد آن را ببینند. این فیلمساز مشهور مدت کوتاهی پس از اکران Dune در دسامبر سال ۱۹۸۴ میلادی به رسانه‌ها گفت از طرف تهیه‌کنندگان و حامیان مالی تحت فشار بوده و نتوانسته محصولی که می‌خواسته را بسازد. به همین دلیل، چیزی که به سالن‌های سینما راه یافته، نسخه‌ی مد نظر او نیست. با در نظر گرفتن این موضوع، کاملا منطقی است که در بخشی از مصاحبه‌ی خود با وب سایت The Hollywood Reporter، هیچ تمایلی به تماشای جدیدترین ساخته‌ی دنی ویلنوو نشان ندهد:

هیچ علاقه‌ای به نسخه‌ی بازسازی ندارم چون ساخت اولین اقتباس سینمایی تل‌ماسه برای من یک اتفاق تلخ بود. بارها و بارها بار این قصه را تعریف کردم. آن محصول، فیلمی نبود که قصد ساختش را داشتم. بعضی از بخش‌هایش را دوست داشتم اما به طور کلی آن پروژه یک شکست تمام عیار برای من بود.

داستان جدیدترین اقتباس سینمایی تل‌ماسه حول محور یک سیاره به نام آراکیس می‌چرخد. بیابان‌های شنی تمام این سیاره را در بر گرفته اما وجود ماده‌ای بسیار ارزشمند به نام ملانژ آن را به نقطه‌ای شدیدا مهم در جهان تبدیل کرده است. انسان‌ها به واسطه‌ی این ماده می‌توانند قدرت‌های ذهنی خود را افزایش دهند. شخصیت اصلی قصه هم پسری جوان، باهوش و بااستعداد به نام پاول است که برای رقم زدن اتفاقات بزرگی متولد شده است. از بازیگران حاضر در این اثر می‌توان به تیموتی شالامی (Timothée Chalamet)، ربکا فرگوسن (Rebecca Ferguson)، جاش برولین (Josh Brolin) و جیسون موموآ (Jason Momoa) اشاره کرد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا