سری Call of Duty حداقل تا چند سال دیگر برای پلی استیشن منتشر می‌شود

فراتر از قراردادهای معمول!

سری Call of Duty حداقل تا چند سال دیگر برای پلی استیشن منتشر می‌شود حمید توحیدلو ۰ ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ اخبار بازی
بازی های Call of Duty برای پلی استیشن

بر اساس گفته‌های اخیر رئیس بخش گیمینگ مایکروسافت، بازی های سری Call of Duty تا چند سال دیگر با محتوای یکسان برای پلی استیشن منتشر می‌شوند؛ اظهاراتی که تا حدودی صحبت‌های قبلی را نقض می‌کند!

مایکروسافت در اوایل سال جاری میلادی با خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد به ارزش ۶۸.۷ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین خرید تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی را رقم زد. به دنبال این معامله، ردموندی‌ها مالکیت تمام استودیوها و بازی‌های این کمپانی از جمله سری محبوب کال آو دیوتی را به دست می‌گیرند. این موضوع حسابی شرکت سونی را نگران کرده و آن‌طور که به نظر می‌رسد، از این پس رقابت با مایکروسافت و پلتفرم ایکس باکس دشوارتر از همیشه خواهد بود.

به همین خاطر، سازمان‌های نظارت بر رقابت بازار شماری از کشورها همچون آمریکا، برزیل و بریتانیا قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد را به طور دقیق بررسی می‌کنند. طبق قوانین، در صورتی که این سازمان‌ها قراردادها مذکور را تایید نکنند، این معامله علی‌رغم توافق طرفین به کلی لغو خواهد شد.بر این اساس، مایکروسافت در طول چند ماه اخیر با ارائه مدارک مختلف سعی بر این داشته تا با جلب اعتماد این نهادها، معامله را تکمیل کند.

در همین راستا، ساعاتی پیش آقای فیل اسپنسر (Phil Spencer)، رئیس کل بخش گیمینگ مایکروسافت، در مصاحبه با رسانه The Verge اعلام کرد که بازی های جدید سری Call of Duty حداقل تا چند سال دیگر با محتویات یکسان برای پلی استیشن نیز منتشر خواهد شد. طبق گفته اسپنسر، ظاهرا مایکروسافت در ماه ژانویه سال جاری میلادی نامه‌ای به جیم رایان، رئیس کل پلی استیشن، ارسال کرده که در این نامه نوشته شده در صورت تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد، سری کال آو دیوتی به طور ناگهانی و غیرمنتظره از پلتفرم پلی استیشن حذف نمی‌شود.

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

در ماه ژانویه امسال، ما یک قرارداد امضا شده را تحویل سونی دادیم. در این توافق اعلام کردیم که حداقل تا چند سال دیگر (فراتر از قراردادهای پیشین سونی با اکتیویژن بلیزارد)، بازی‌های کال آو دیوتی با محتویات و قابلیت‌های یکسان برای پلی استیشن عرضه خواهند شد. این پیشنهاد فراتر از تعهدنامه‌های معمول در صنعت بازی‌های ویدیویی است.

مایکروسافت در گذشته اعلام کرده بود که هیچ برنامه‌ای برای عرضه انحصاری بازی‌های کال آو دیوتی برای ایکس باکس ندارد و برخلاف سیاست‌های انحصارگرایی سونی، بازی‌های محبوب اکتیویژن بلیزارد به طور چند پلتفرمی باقی می‌مانند. جالب‌تر اینکه حتی ردموندی‌ها خاطرنشان کرده بودند که عرضه انحصاری Call of Duty نه تنها هیچ سودی برای آن‌ها ندارد، بلکه به خاطر از دست رفتن بخش عظیمی از جامعه بازی، ضررهای زیادی نیز به آن‌ها تحمیل می‌کند.

شرکت مایکروسافت پیش‌تر در این باره گفته بود:

اینکه شرکت سونی از انحصاری شدن برخی محتواها نگران می‌شود، موضوع کاملا عجیبی است؛ چرا که استراتژی آن‌ها در طول سال‌های اخیر انحصارگرایی بوده است. با صرف نظر از این موارد، واقعیت ماجرا این است که حفظ بازی‌های اکتیویژن بلیزارد و عدم عرضه این عناوین برای سایر کنسول‌ها برای مایکروسافت سودآور نیست.

این در حالی است که صحبت‌های اخیر فیل اسپنسر برخی از گفته‌های پیشین مایکروسافت را به کلی نقض می‌کند. در واقع، اسپنسر در این گفت‌وگو اشاره کرده که ایکس باکس تنها تا چند سال آینده به انتشار بازی‌های کال آو دیوتی برای کنسول‌های پلی استیشن متعهد است. این بدان معنا است که با اتمام قرارداد نوشته شده میان سونی و مایکروسافت، احتمالا سری Call of Duty به انحصار ایکس باکس تبدیل خواهد شد.

در حال حاضر دقیقا مدت اعتبار این قرارداد مشخص نیست، اما رسانه معروف بلومبرگ مدتی پیش در گزارشی اعلام کرد که در قرارداد نوشته شده میان سونی و اکتیویژن بلیزارد، بازی Call of Duty Modern Warfare 2 به همراه دو بازی جدید دیگر از این مجموعه برای پلی استیشن عرضه می‌شود. بنابراین، به نظر می‌رسد که این توافق‌نامه تا اواخر سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه خواهد داشت و بعد از آن‌ها، این کمپانی هیچ تعهدی نسبت به انتشار بازی های Call of Duty برای پلی استیشن ندارد.

همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره کردم، چند وقتی است که نهادهای نظارتی در شماری از کشورها ابعاد و عواقب معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را به دقت بررسی می‌کنند. در این میان، سازمان رقابت و بازار بریتانیا مدتی پیش اعلام کرد که در این پرونده چند نگرانی برجسته و مهم وجود دارد. نگرانی اول در خصوص بازار بازی‌های ویدیویی است که در صورت ادغام این دو کمپانی، تاثیر منفی روی رقابت بازار می‌گذارد. جدا از این مورد، این سازمان نگرانی‌هایی درباره بازارهای نوظهور دیگر همچون سرویس‌های اشتراکی و بازی‌های ابری مطرح کرد که گویا بعد از این معامله، رقابت در این حوزه‌ها به کلی از بین می‌رود.

مهم‌تر از این‌ها، سازمان رقابت و بازار بریتانیا معتقد است که اولین و اصلی‌ترین رقیب مایکروسافت که می‌تواند تحت تاثیر معامله اکتیویژن بلیزارد قرار بگیرد، سونی است. در حقیقت، تکمیل این معامله می‌تواند در انتخاب کنسول بعدی بازیکنان تاثیرگذار باشد و بخش قابل توجهی از درآمدها و مخاطبان پلی استیشن را کاهش دهد.

طبق بیانیه سازمان نظارت بر رقابت و بازار انگلستان، شرکت مایکروسافت موظف است ظرف ۵ روز آینده با ارائه مدارک و اسناد معتبر، به این نگرانی‌ها پاسخ دهد و با توجیه این نهاد، ثابت کند که معامله آن‌ها تاثیر مخربی در بازار بازی‌ها، سرویس‌های اشتراکی و بازی‌های ابری ابری در بریتانیا نمی‌گذارد. لازم به ذکر است که مایکروسافت نیز در پاسخ به این بیانیه، اعلام کرد که به همکاری‌های خود با این نهاد ادامه خواهد داد.

در هر حال، هنوز تایید این معامله از سوی سازمان‌های نظارتی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید منتظر ماند و دید که در آخر این شرکت می‌تواند نهادهای مربوطه را قانع کند یا خیر. اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود و سازمان‌های نظارتی نیز این معامله را تایید کنند، خرید اکتیویژن بلیزارد در اوایل سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد. هرچند، تحلیل‌گران بر این باورند که پروسه این معامله طولانی‌تر از انتظارها خواهد بود.

در این میان، بهتر است اشاره کنم که فیل اسپنسر روز گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرد که اگر معامله اکتیویژن بلیزارد نهایی شود، بازی های کال آو دیوتی، اورواچ و دیابلو در ایکس باکس گیم پس عرضه خواهند شد. این موضوع اگرچه هواداران ایکس باکس را حسابی هیجان‌زده کرده، اما موجب نگرانی سازمان‌های نظارتی شده است؛ چرا که در این صورت، رقبا شانسی برای توسعه بیشتر سرویس‌های اشتراکی خود ندارند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با عرضه بازی های Call of Duty برای پلی استیشن تا چند سال آینده و اظهارات متناقض ردموندی‌ها درباره اهداف خود از خرید اکتیویژن بلیزارد چیست؟ به نظر شما، آیا مایکروسافت در نهایت این مجموعه پرطرفدار را به انحصار ایکس باکس درمی‌آورد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا