سه بازی جدید Call of Duty برای پلی‌استیشن عرضه می‌شود

کاربران سونی نگران نباشند

بازی جدید Call of Duty

رسانه بلومبرگ در گزارش جدید خود اعلام کرد که به واسطه‌ی قرارداد میان سونی و اکتیویژن بلیزارد، سه بازی جدید Call of Duty در آینده برای کنسول پلی‌استیشن عرضه خواهد شد.

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که مایکروسافت چند روز پیش در اقدامی غافل‌گیرکننده، شرکت بزرگ اکتیویژن بلیزارد را با پرداخت مبلغ نجومی ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کرد. از این رو، در حال حاضر استودیوهایی از جمله تری‌آرک، اسلج همر گیمز، اینفینیتی وارد و بلیزارد اینترتینمنت تحت مالکیت مایکروسافت قرار دارند و از همه مهم‌تر، ایکس‌باکس از این پس مالک اصلی عناوین بزرگی همچون کال آو دیوتی و اورواچ برشمرده می‌شود.

این خرید بزرگ و تاریخی که وضعیت عجیب و غریبی را در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم زده، ذهن شماری از هواداران سری کال آو دیوتی در پلتفرم پلی‌استیشن را درگیر خود کرده است. یکی از بزرگ‌ترین نگرانی بازیکنان این است که آیا مجموعه‌ی مذکور به یکی از فرنچایزهای انحصاری ایکس‌باکس تبدیل می‌شود و یا مایکروسافت همچنان عناوین جدید فرنچایز را برای سایر پلتفرم‌ها عرضه خواهد کرد؟

در پاسخ به این سوال، تا به امروز اظهارات متعددی از سوی مدیران ارشد اکتیویژن بلیزارد و ایکس‌باکس مطرح شده که با وجود این‌ها، نگرانی بازیکنان پلی‌استیشن همچنان پابرجاست. در همین راستا، ساعاتی پیش آقای جیسون شرایر، ژورنالیست رسانه معتبر بلومبرگ، در گزارشی اعلام کرد که سه بازی جدید Call of Duty در آینده برای کنسول پلی‌استیشن منتشر خواهد شد. این خبرنگار مشهور معتقد است که بازی کال آو دیوتی ۲۰۲۲، کال آو دیوتی ۲۰۲۳ و همچنین کال آو دیوتی وارزون ۲ در کنار عرضه برای ایکس‌باکس و رایانه‌ی شخصی، راهی پلتفرم پلی‌استیشن نیز می‌شود.

در این میان، فیل اسپنسر، رئیس کل ایکس‌باکس، پیش‌تر در خصوص این دغدغه‌ها توضیح داده بود که مایکروسافت به دنبال حذف بخشی از جامعه‌ی بازیکنان نیست و شماری از عناوین اکتیویژن بلیزارد کماکان به صورت چند پلتفرمی به بازار عرضه خواهند شد. او در این زمینه می‌گوید:

من خلاب به تمامی بازیکن‌هایی که عناوین اکتیویژن بلیزارد را روی پلی استیشن تجربه می‌کنند، می‌گویم که هدف ما این نیست که جامعه‌ی کاربران بازی‌ها را از پلتفرم مذکور حذف کنیم. من به این مورد پایبند می‌مانم.

جدا از این گفته‌ها، فیل اسپنسر در صفحه‌ی شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر خود اعلام کرده بود که مایکروسافت همچنان به قراردادهای شرکت اکتیویژن بلیزارد و سونی احترام می‌گذارد و هیچ برنامه‌ای برای لغو چنین توافق‌هایی ندارد. از طرفی، ردموندی‌ها تمایل دارند که مجموعه Call of Duty در پلتفرم پلی‌استیشن باقی بماند و آن‌ها برای حضور و تداوم فعالیت سونی در صنعت بازی‌های ویدیویی ارزش قائل هستند.

مدیر ایکس‌باکس در این خصوص توضیح می‌دهد:

این هفته تماس‌های خوبی را با مدیران ارشد سونی داشتم. در این گفت‌وگوها من به شخصه تاکید کردم که مایکروسافت به قراردادهای نوشته شده میان شرکت اکتیویژن بلیزارد و سونی احترام می‌گذارد و همچنان مجموعه Call of Duty در پلتفرم پلی‌استیشن باقی می‌ماند. سونی یک بخش بسیار مهم و جدانشدنی در صنعت بازی‌های ویدیویی است و ما برای که رابطه‌ای که با آن‌ها داریم، ارزش قائل می‌شویم.

استفاده از واژه “تمایل” باز هم نگرانی‌های بازیکنان پلی‌استیشن را به طور کامل برطرف نکرده است؛ چرا که ممکن است طی سال‌های آینده با تغییر یک سری سیاست‌ها، ردموندی‌ها برای تصاحب بازار مجبور به تغییر رویکردهای خود شوند. در هر صورت، بر اساس گزارش اخیر بلومبرگ، به نظر می‌رسد که فعلا سه بازی جدید از سری Call of Duty در آینده برای پلتفرم پلی‌استیشن منتشر خواهد شد. در این گزارش ذکر شده که پیش از خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، ژاپنی‌ها با مالک کال آو دیوتی قراردادی را امضا کرده بودند که طبق آن، باید نسخه آینده از این فرنچایز برای پلی‌استیشن منتشر شود.

بازی جدید Call of Duty

شواهد امر گویای این موضوع است که اولین نسخه از این سه نسخه، بازی جدید کال آو دیوتی در سال جاری میلادی است که در حال حاضر مراحل ساخت و توسعه‌ی خود را در استودیوی اینفینیتی وارد طی می‌کند. بر اساس شماری از گزارش‌ها، این عنوان در واقع دنباله‌ی سری Modern Warfare خواهد بود. یک سال بعد، نوبت به Call of Duty سال ۲۰۲۳ می‌رسد که وظیفه‌ی توسعه‌ی آن برعهده استودیوی تری‌آرک بوده و برای کنسول پلی‌استیشن نیز عرضه خواهد شد.

جدا از این عناوین، جیسون شرایر بر این باور است که اکتیویژن بلیزارد در سال ۲۰۲۳ میلادی بازی بتل رویال Call of Duty: Warzone 2 را تقدیم بازیکنان می‌کند که این عنوان نیز علاوه بر پلتفرم‌های ایکس‌باکس و پی‌سی، راهی پلی‌استیشن نیز خواهد شد. از این رو، ظاهرا تا پایان سال آینده میلادی، تمامی آثار جدید کال آو دیوتی برای پلی‌استیشن نیز عرضه می‌شوند حال سوال اصلی این است که آیا این روند بعد از سال ۲۰۲۳ میلادی همچنان ادامه خواهد داشت و یا ردموندی‌ها این مجموعه را به انحصار خود درمی‌آورند؟ پاسخ این سوال همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید منتظر واکنش‌های سونی و مایکروسافت بمانیم.

بهتر است بدانید این اولین باری نیست که ردموندی‌ها یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی جهان را خریداری می‌کنند. همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، اوایل سال گذشته میلادی بود که این کمپانی با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار شرکت بزرگ زنیمکس، کمپانی مادر بتزدا، را خریداری کرد و به لطف آن صاحب استودیوهای مختلفی از جمله آرکین و آی‌دی سافتور و عناوین آن‌ها شد. علی‌رغم این خرید، ردموندی‌ها به تمامی توافق‌نامه‌ها پایبند ماندند. به عنوان مثال، این شرکت با وجود خرید بتزدا، مانع از انتشار انحصاری بازی Deathloop برای کنسول پلی‌استیشن 5 نشد. از این رو، انتظار می‌رود که برخی از فرنچایزها از جمله کراش باندیکوت و کال آو دیوتی همچنان برای پلتفرم پلی‌استیشن منتشر شوند.

ناگفته نماند که معامله خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی می‌شود و تا آن زمان اکتیویژن به طور مستقل به کار خود ادامه می‌دهد. فیل اسپنسر در این زمینه اعلام کرده که نتایج خرید اکتیویژن بلیزارد به کوتاه مدت مربوط نمی‌شود و ثمره این همکاری به مرور زمان و در بلند مدت مشخص خواهد شد. از طرفی، به تازگی شایعه شده که مایکروسافت عرضه‌ی سالانه سری کال آو دیوتی را متوقف می‌کند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با انتشار سه بازی جدید Call of Duty برای پلی‌استیشن چیست؟ به نظر شما، آیا ردموندی‌ها در نهایت این فرنچایز پرطرفدار را به طور انحصاری عرضه خواهند کرد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا