کاربران پلی‌استیشن نگران سری Call of Duty نباشند

ردموندی‌ها برای پلی‌استیشن ارزش قائل هستند

مجموعه Call of Duty در پلی‌استیشن

رئیس کل ایکس‌باکس ساعاتی پیش در حساب کاربری توییتر خود رسما اعلام کرد که مایکروسافت به تمامی قراردادهای شرکت اکتیویژن بلیزارد و سونی احترام می‌گذارد و همچنان مجموعه Call of Duty در پلی‌استیشن باقی می‌ماند.

این روزها خبر خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت در سراسر فضای مجازی به چشم می‌خورد. ماجرا از این قرار است که ردموندی‌ها بدون اطلاع قبلی کمپانی مذکور را با پرداخت مبلغ نجومی ۶۸.۷ میلیارد دلار خریداری کردند. از این رو، در حال حاضر استودیوهایی از جمله تری‌آرک، اسلج همر گیمز، اینفینیتی وارد و بلیزارد اینترتینمنت تحت مالکیت مایکروسافت قرار دارند و از همه مهم‌تر، ایکس‌باکس از این پس مالک اصلی عناوین بزرگی همچون کال آو دیوتی و اورواچ برشمرده می‌شود.

بر اساس اظهارات مدیران، این معامله و پرداخت چنین مبلغ هنگفتی در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی تکمیل خواهد داشت و در طول این مدت، اکتیویژن بلیزارد به طور مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهد. با این وجود، سوال‌های زیادی ذهن هواداران سری کال آو دیوتی به خصوص کاربران پلی‌استیشن را درگیر خود کرده است. یکی از بزرگ‌ترین نگرانی بازیکنان این است که آیا مجموعه‌ی مذکور به یکی از فرنچایزهای انحصاری ایکس‌باکس تبدیل می‌شود و یا مایکروسافت همچنان عناوین جدید فرنچایز را برای سایر پلتفرم‌ها عرضه خواهد کرد؟

در همین راستا، ساعاتی پیش آقای فیل اسپنسر، مدیر ایکس‌باکس، در صفحه‌ی شخصی خود در شبکه اجتماعی توییتر خود خطاب به کاربران اعلام کرد که مایکروسافت همچنان به قراردادهای شرکت اکتیویژن بلیزارد و سونی احترام می‌گذارد و هیچ برنامه‌ای برای لغو چنین توافق‌هایی ندارد. از طرفی، ردموندی‌ها قصد دارند که مجموعه Call of Duty در پلتفرم پلی‌استیشن باقی بماند و آن‌ها برای حضور و تداوم فعالیت سونی در صنعت بازی‌های ویدیویی ارزش قائل هستند.

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

این هفته تماس‌های خوبی را با مدیران ارشد سونی داشتم. در این گفت‌وگوها من به شخصه تاکید کردم که مایکروسافت به قراردادهای نوشته شده میان شرکت اکتیویژن بلیزارد و سونی احترام می‌گذارد و همچنان مجموعه Call of Duty در پلتفرم پلی‌استیشن باقی می‌ماند. سونی یک بخش بسیار مهم و جدانشدنی در صنعت بازی‌های ویدیویی است و ما برای که رابطه‌ای که با آن‌ها داریم، ارزش قائل می‌شویم.

اظهارات اخیر مدیر ایکس‌باکس نشان می‌دهد که مایکروسافت در حال حاضر برنامه‌ای برای انحصارطلبی تمامی بازی‌های اکتیویژن بلیزارد ندارد. با این حال، برداشت‌ها از صحبت‌های فیل اسپنسر متفاوت است. گروهی از کاربران بر این باور هستند که مایکروسافت هرگز انتشار بازی‌های جدید کال آو دیوتی برای پلی‌استیشن را متوقف نمی‌کند و طبق روال گذشته، عناوین مجموعه به صورت چندپلتفرمی راهی بازار خواهند شد. در طرف دیگر، برخی از بازیکنان معتقد هستند که اسپنسر صرفا به تداوم پشتیبانی از کال آو دیوتی وارزون و عناوین حاضر در پلی‌استیشن اشاره می‌کند و احتمالا بازی‌های جدید در انحصار ایکس‌باکس خواهند بود.

همزمان با انتشار این بیانیه، سخنگوی شرکت اکتیویژن بلیزارد در پاسخ به به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا اعلام کرد خرید این کمپانی توسط مایکروسافت هیچگونه تاثیری روی محتواها نمی‌گذارد و کاربران مشابه گذشته می‌توانند از محصولات اکتیویژن بلیزارد استفاده کنند. متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

پس از این معامله ما همچنان به تمامی تعهدهایی که تاکنون داشته‌ایم، پایبند خواهیم ماند. همان‌طور که مایکروسافت سازنده ماینکرفت را خریداری کرد و این عنوان از سایر پلتفرم‌ها حذف نشد، ما نیز برنامه‌ای برای حذف بازی و محتوایی که در حال حاضر روی پلتفرم‌های مختلف وجود دارند، نداریم.

مجموعه Call of Duty در پلی‌استیشن

این ادعا نشان می‌دهد که بازی‌های اکتیویژن بلیزارد و تمامی محتواهای آن‌ها همچنان در فروشگاه پلی‌استیشن باقی خواهند ماند. از طرفی، در خصوص سری کال آو دیوتی و احتمال عرضه‌ی انحصاری آن باید به سوابق مایکروسافت نیز نگاهی انداخت. در واقع این اولین باری نیست که ردموندی‌ها یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌سازی جهان را خریداری می‌کنند. همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، اوایل سال گذشته میلادی بود که این غول حوزه ویدیو گیم با پرداخت ۷.۵ میلیارد دلار شرکت بزرگ زنیمکس، کمپانی مادر بتزدا، را خریداری کرد و به لطف آن صاحب استودیوهای مختلفی از جمله آرکین و آی‌دی سافتور و عناوین آن‌ها شد.

مایکروسافت پیش‌تر ثابت کرده که در صورت تصاحب یک کمپانی، کماکان به قراردادهای فعال احترام می‌گذارد. به عنوان مثال، این شرکت با وجود خرید بتزدا، مانع از انتشار انحصاری بازی Deathloop برای کنسول پلی‌استیشن 5 نشد و یا در عرضه‌ی بازی Ghostwire: Tokyo توسط بتزدا دخالتی نمی‌کند. از این رو، انتظار می‌رود که برخی از فرنچایزها از جمله کراش باندیکوت و کال آو دیوتی همچنان برای پلتفرم پلی‌استیشن منتشر شوند.

بهتر است بدانید که شرکت سونی در اولین واکنش خود به خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت اعلام کرد که امیدوار است شرکت‌ها به قراردادهای خود عمل کنند. ظاهرا یک سری توافق‌های طولانی مدت برای سری کال آو دیوتی میان دو شرکت اکتیویژن بلیزارد و سونی نوشته شده که به واسطه‌ی آن، هر سال یک سری محتوای انحصاری در اختیار دارندگان پلتفرم‌های پلی‌استیشن قرار می‌گیرد.

سخنگوی شرکت سونی در این خصوص توضیح می‌دهد:

ما انتظار داریم که شرکت مایکروسافت بر اساس تمامی قراردادها عمل کند. از طرفی، امیدوار هستیم که این شرکت به ما اطمینان دهد که بازی‌های اکتیویژن بلیزارد همچنان چند پلتفرمی باقی می‌مانند.

ناگفته نماند که معامله خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی می‌شود و تا آن زمان اکتیویژن به طور مستقل به کار خود ادامه می‌دهد. فیل اسپنسر در این زمینه اعلام کرده که نتایج خرید اکتیویژن بلیزارد به کوتاه مدت مربوط نمی‌شود و ثمره این همکاری به مرور زمان و در بلند مدت مشخص خواهد شد. از طرفی، به تازگی شایعه شده که مایکروسافت عرضه‌ی سالانه سری کال آو دیوتی را متوقف می‌کند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با تداوم پشتیبانی‌ها از مجموعه Call of Duty در پلی‌استیشن چیست؟ به نظر شما، آیا ردموندی‌ها در نهایت این فرنچایز پرطرفدار را به طور انحصاری عرضه خواهند کرد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا