اعضای تیم جلوه های ویژه استودیو مارول دست به اعتصاب زدند

شرایط برای مارول هر روز سخت‌تر می‌شود

اعضای تیم جلوه های ویژه استودیو مارول دست به اعتصاب زدند پارسا خلیلی ۸ ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ مارول
تیم جلوه های ویژه استودیو مارول

طبق گزارش‌های تازه منتشر شده، اعضای تیم جلوه های ویژه استودیو مارول به‌منظور ایجاد تغییری بزرگ در صنعت سینما، دست به اعتصاب زدند.

طی چند سال اخیر، بسیاری از آثار دنیای سینمایی مارول به‌دلیل کیفیت پایین جلوه‌های ویژه به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. سال گذشته گزارش‌های زیادی از نحوه بد برخورد‌ استودیو مارول با هنرمندان جلوه‌های بصری منتشر شده بود که به گفته یکی از آنها، مدیران پروژه به‌قدری با درخواست‌های بیش از حد و نامعقول به تیم جلوه‌های ویژه فشار وارد می‌کردند که اکثر اوقات مجبور بودیم تا دیر وقت کار کنیم. حتی برخی گزارش‌ها فاش کردند که تنها یک ماه قبل از اکران Ant-Man and the Wasp: Quantumania، مارول از تیم VFX خود خواسته بود تا تمامی صحنه‌ها و افکت‌های یک سوم پایانی فیلم را کاملا عوض کنند، اگر هم کسی نمی‌توانست به تعهدات خود عمل کند، استودیو آنها را در لیست سیاه قرار می‌داد.

حالا با ادامه داشتن اعتصابات انجمن نویسندگان (WGA) و اتحادیه بازیگران (SAG-AFTRA)، هنرمندان بسیاری از جمله اعضای تیم جلوه های ویژه استودیو مارول تصمیم گرفتند به اتحاد بین‌ المللی کارمندان تئاتر (IATSE) بپیوندند تا بتوانند در کنار نویسندگان و بازیگران برای شرایط کاری بهتر و حقوق خود بجنگند. طبق گزارش‌های رسمی، در حال حاضر بیش از ۵۰ کارمند در مجموعه، همه برای آغاز اعتصاب رای مثبت دادند.

در بیانیه‌ای، مارک پچ (Mark Patch)، سازمان دهنده اعتصابات (IATSE) است، اشاره کرده که این رای نشان دهنده درخواست برای پرداخت منصفانه، مراقبت‌های بهداشتی، یک محیط کار ایمن و پایدار و از همه مهمتر احترام به کاری است که انجام می‌دهند. متیو دی لوب (Matthew D. Loeb)، رئیس اتحادیه نیز در این رابطه اظهار داشت که برای اولین بار شاهد موج بی‌سابقه‌ای از همبستگی هستیم که موانع قدیمی در صنعت را از بین برده و ثابت می‌کند که همه در این مبارزه با هم متحدیم.

درحالیکه این موج جدید اعتصابات قراره وضعیت صنعت سینما را بیش از پیش دشوار کند، اما از طرفی دیگر می‌تواند گامی بزرگ برای بهتر شدن شرایط تیم جلوه‌های ویژه استودیو مارول باشد. البته این همه ماجرا نیست، چراکه گام بعدی اتحادیه آغاز مذاکراتی طولانی با مدیران مارول برای پیش‌نویس قراردادی است که حول حقوق هنرمندان می‌چرخد. در حال حاضر هیچ تاریخی برای شروع این مذاکرات تعیین نشده و هنوز مشخص نیست که این روند چقدر قراره طول بکشد. خوشبختانه هنرمندان جلوه‌های ویژه اکنون از حمایت کامل ائتلاف ۱۷۰۰۰۰ نفری اتحادیه IATSE برخوردار هستند، بنابراین امیدواریم مذاکرات اولیه به یک توافق منصفانه با مارول و دیزنی ختم شود.

4 8 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا