تغییر بازیگر کانگ
1%
  • 0/10

چرا تغییر بازیگر کانگ برای مارول مثل آب خوردن خواهد بود؟

بدون اینکه آب از آب تکان بخورد!

چرا تغییر بازیگر کانگ برای مارول مثل آب خوردن خواهد بود؟ ۹ ۰۹ دی ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

با اتمام همکاری استودیوی مارول و جاناتان  میجرز در پی محکوم شدن در دادگاه، تغییر بازیگر کانگ به موضوعی داغ در میان مخاطبان تبدیل شده است.

مارول طی سال‌های گذشته که از آغاز رسمی فرنچایز Marvel Cinematic Universe می‌گذرد، با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم کرده است؛ برای مثال، می‌توان به فوت غیرمنتظره چادویک بوزمن (Chadwick Boseman)، بازیگر بلک پنتر اشاره کرد که باعث شد فیلمنامه Black Panther: Wakanda Forever بطور کامل تغییر کند. مثال دیگر، همه گیری ویروس کرونا است که البته مختص مارول نبود و روند فعالیت تمامی استودیوها را برای مدتی طولانی دچار اختلال کرد.

با وجود همه چالش‌ها، مارول توانسته به محبوبیت بسیار زیادی در سراسر جهان دست یافته و فرنچایزی قدرتمند را بسازد؛ محبوبیتی که طی سال‌های گذشته مقداری کم فروغ شده است. حالا هم که استودیو باید برای یک مشکل جدید راه حل مناسبی بیابد: اخراج جاناتان میجرز (Jonathan Majors). مارول که خود را برای محکوم شدن بازیگرش در دادگاه آماده کرده بود، به محض اعلام حکم به همکاری خود پایان داد تا همه چیز در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. به هر حال، میجرز قرار بود شخصیت منفی فازهای چهارم و پنجم باشد.

مارول در حال حاضر اطلاعاتی را درباره آینده به اشتراک نگذاشته و نمی‌دانیم شاهد تغییر بازیگر کانگ فاتح خواهیم بود یا باید خود را برای معرفی یک شرور جدید آماده کنیم.

تغییر بازیگر کانگ
ماشین جنگ در فیلم Iron Man

مارول نیازی به توضیح تغییر بازیگر کانگ ندارد

اگر تغییر بازیگر کانگ رخ بدهد، نخستین باری نخواهد بود که مارول بازیگر یکی از نقش‌های MCU را تغییر می‌دهد. استودیوی آمریکایی در فاز نخست فرنچایز خود بازیگر ماشین جنگ (War Machine) و هالک (Hulk) را تغییر داد؛ شخصیت‌هایی که همچنان در فیلم‌ها و سریال‌ها حضور دارند. مثال دیگر، شخصیت کیسی لنگ است که بازیگرش در فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania در مقایسه با قسمت‌های پیشین مرد مورچه‌ای (Ant-Man) تغییر کرده بود. جدیدترین مثال هم تاندربولت راس است. این شخصیت در آثار پیشین توسط ویلیارم هرت (Willian Hurt) به تصویر کشیده بود اما نقشش در فیلم Captain America: Brave New World به هریسون فورد (Harrison Ford) سپرده شده است.

با وجود تغییرات متعددی که در تیم بازیگری MCU رخ داد، مارول هرگز توضیحی برایشان ارائه نکرد. به بیان دقیقتر، شخصیت‌ها هیچ واکنشی به تغییر چهره بازیگر نقش‌های دیگر نداشته و بگونه‌ای که انگار هیچ اتفاق خاصی رخ نداده، داستان طبق روال پیش رفته است. نکته جالبتر اینجاست که استودیوی مارول آمریکایی حتی یکبار با این موضوع شوخی کرده است. در صحنه‌ای از فیلم Iron Man 2 که برای نخستین بار با نسخه دان چیدل (Don Cheadle) جیمز رودی ملاقات می‌کنیم، این شخصیت خطاب به مرد آهنی (Iron Man) می‌گوید: «ببین، منم. من اینجا هستم. با این قضیه کنار بیا.»

شرایطی که مارول در آن گرفتار شده، شدیداً شبیه به شرایطی است که وارنر با آن درگیر بود. در حالی که نتیجه دادگاه جانی دپ (Johnny Depp) و امبر هرد (Amber Heard) هنوز مشخص نشده بود، وارنر تصمیم گرفت بخاطر جو منفی‌ای که علیه دپ راه افتاده بود، با او قطع همکاری کند. اگرچه دپ توانست ورق را برگرداند، نقش او را مدس میکلسون (Mads Mikkelsen) در Fantastic Beasts 3 ایفا کرد. در اینجا هم هیچ گونه توضیحی برای تغییر چهره شخصیت داستان ارائه نشد.

با در نظر گرفتن این موارد، اگر فرض کنیم مارول به تغییر بازیگر کانگ تصمیم بگیرد، این اتفاق احتمالاً مانند گذشته بدون هیچ گونه توضیحی رخ داده و داستان طبق برنامه ریزی‌ها پیش می‌رود، انگار که آب از آب تکان نخورده است!

تغییر بازیگر کانگ
کانگ فاتح و مرد مورچه‌ای در Ant-Man 3

کانگ بینهایت واریانت دارد!

جدا از عادت‌های قدیمی، یک موضوع دیگر هم هست که باعث می‌شود تغییر بازیگر کانگ فاتح (Kang The Conquerer) بدون هیچ گونه توضیحی رخ دهد. اگر آثار فازهای چهارم مارول، بخصوص فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania و فصل دوم سریال Loki را تماشا کرده باشید، باید بدانید که کانگ یک موجود چند جهانی بوده و بینهایت واریانت از او وجود دارد؛ واریانت‌هایی که حتی شورای کانگ‌ها (Council of Kangs) را تشکیل داده‌اند. جاناتان میجرز در چند سالی که نقش کانگ را بر عهده داشت، واریانت‌های متفاوتی از این شخصیت را به تصویر کشید؛ از کسی که می‌ماند (He Who Remains) تا ویکتور تایملی. اگر چهره‌هایشان را فاکتور بگیریم، می‌توان گفت این واریانت‌ها چه از لحاظ رفتاری و چه از لحاظ ظاهری (لباس پوشیدن) با یکدیگر فرق داشتند.

وجود واریانت‌های زیاد، کارِ مارول برای تغییر بازیگر کانگ را بسیار راحت کرده است. این استودیو می‌تواند واریانتی را در آثار پیش رو معرفی کند که در کنار رفتار و ظاهر، چهره متفاوتی دارد؛ اتفاقی که پیش از این رخ داده و نیازمند هیچ گونه توضیحی نیست. اگر فراموش کرده‌اید، بد نیست یادآوری شود توضیحات درباره واریانت‌های مختلف یک شخصیت در سریال Loki ارائه شد. حالا که بحث Loki شده، بد نیست به این نکته اشاره کنیم که در فصل اول با واریانت‌های مختلف خدای شرارت ملاقات کردیم؛ واریانت‌هایی که نقششان را بازیگرانی غیر از تام هیدلستون (Tom Hiddleston) ایفا می‌کردند. این اتفاق همچنین در فیلم Spider-Man: No Way Home رخ داد و واریانت‌هایی از شخصیت مرد عنکبوتی (Spider-Man) را دیدیم که توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) به تصویر کشیدند.

مارول در راستای تغییر مسیر گام بر می‌دارد

برخلاف تانوس (Thanos)، معرفی کانگ فاتح بعنوان شرور اصلی فازهای چهارم و پنجم دنیای سینمایی مارول چندان با استقبال مخاطبان همراه نبوده است. کانگ تا همینجا حضور بیشتری نسبت به تانوس در آثار MCU داشته اما به هیچ وجه نتوانسته خودش را بعنوان شخصیتی قدرتمند به تصویر بکشد. ریشه این موضوع را می‌توان در Ant-Man and the Wasp: Quantumania جستوجو کرد. مخاطبان می‌پرسند شخصیتی که از پس مرد مورچه‌ای برنیامد، چطور قرار است تهدیدی برای مولتی ورس باشد؟ سوالی که کاملاً بجا بوده و در حال حاضر جوابی برایش وجود ندارد.

با در نظر گرفتن حواشی و مشکلاتی که مارول با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، بنظر می‌رسد بهترین راه حل کنار گذاشتن کانگ و استفاده از یک شرور کاملاً جدید باشد؛ راه حلی که ظاهراً استودیوی آمریکایی به آن فکر می‌کند. طبق گزارش‌های غیررسمی، قسمت پنجم انتقام جویان دیگر Avengers: The Kang Dynasty نام نداشته و کارکنان استودیوی مارول از این پس آن را با نام Avengers 5 می‌شناسند. علاوه بر این، کارگردان فیلم Avengers: Secret Wars اخیراً تغییر کرده که این اتفاق را باید حکم تاییدی بر بازنویسی و تغییر داستان دانست.

جدا از موارد گفته شده، خط داستانی کانگ فاتح و واریانت‌های او طی آثار اخیر مارول به خصوص فصل دوم لوکی مورد کندوکاش قرار گرفته و حتی می‌توان آن را تمام شده دانست؛ زیرا با اقدامی که لوکی در انتهای فصل دوم انجام داد، نه مولتی ورس از هم پاشید و نه جنگی که گمان می‌رفت رخ داد. در ضمن، برخی از مخاطبان معتقد هستند حالا بهترین موقع برای فاصله گرفتن از کانگ و پرداختن به یک شرور جدید مانند دکتر دووم (Doctor Doom) است.

نظر شما در این باره چیست: آیا با تغییر بازیگر کانگ موافق یا ترجیح می‌دهید تمرکز روی شروری دیگر قرار بگیرد؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments