آیا وب‌سایت مارول ارتباط سریال دردویل با دنیای سینمایی مارول را تایید کرد؟

سوال مهمی که همچنان بی‌پاسخ باقی مانده است

ارتباط سریال دردویل با دنیای سینمایی مارول

همانطور که انتظار می‌رفت حضور افتخاری شیطان هلزکیچن در قسمت هشتم سریال She-Hulk: Attorney At Law با استقبال بی‌نظیری مواجه شد و باری دیگر موضوع ارتباط سریال دردویل با دنیای سینمایی مارول را سر زبان‌ها انداخت.

قبل از دیزنی پلاس، شبکه‌ها و سرویس‌های استریم مختلفی میزبان سریال‌های تلویزیونی مارول بودند و هر کدام در دنیای منحصر به‌فرد خود جریان داشتند. برای مثال سریال‌های Inhumans ،Agent Carter و Agents of S.H.I.E.L.D از شبکه ABC پخش می‌شدند، در حالی که سریال‌های فرانچایز The Defenders Saga مانند دردویل، جسیکا جونز، لوک کیج، آیرون فیست و پانیشر همگی از شبکه نتفلیکس پخش می‌شدند. اما اکنون با باز شدن درهای مولتی ورس، مرتبط بودن آنها با دنیای سینمایی مارول به موضوعی داغ و جنجالی بین طرفداران تبدیل شده است.

متاسفانه سال گذشته کوین فایگی (Kevin Feige) رسما تمامی شایعات مطرح شده مبنی بر جریان داشتن وقایع سریال Agents of S.H.I.E.L.D در دنیای سینمایی مارول را تکذیب کرد، درصورتی که تک تک قسمت‌هایش مستقیما با وقایع فیلم‌های حماسه ابدیت (فاز اول، دوم و سوم MCU) گره خورده بود. با این حال به‌لطف حضور افتخاری مت مورداک چارلی کاکس (Charlie Cox) در فیلم Spider-Man: No Way Home و کینگ پین وینسنت دینافریو (Vincent D’Onofrio) در سریال Hawkeye، به‌نظر می‌رسد سریال سه فصلی به‌شدت محبوب دردویل به سرنوشت تلخ و ناعادلانه ماموران شیلد دچار نخواهد شد.

این موضوع برای مدت کوتاهی کمرنگ شده بود، تا اینکه قسمت هشتم سریال She-Hulk: Attorney at Law چند روز گذشته از دیزنی پلاس پخش شد و دوباره سوالات بی‌شماری مبنی بر ارتباط سریال دردویل با دنیای سینمایی مارول ذهن همه را به خود مشغول کرده است. حالا چه کسی قراره به این سوال پاسخ بدهد؟ اصلا آیا کسی قصد دارد درباره این موضوع صحبت کند؟ خب به‌نظر می‌رسد وب‌سایت رسمی مارول جواب واضحی داشته باشد، زیرا در توضیحات تکمیلی یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی تاتیانا ماسلانی (Tatiana Maslany)، رسما تایید کرد که دردویل قسمت هشتم سریال شی هالک در واقع همان شخصیتی است که در مجموعه سه فصلی نتفلیکس حضور داشت

ظاهرا بحث ارتباط داستانی فرانچایزهای مختلف به‌قدری داغ و جنجالی است که حتی باعث شده برخی از بازیگران اصلی هم سکوت خود را بشکنند و درباره‌اش صحبت کنند.

وینسنت دینافریو قبلا خاطرنشان کرده بود که استودیو مارول با استراتژیی مشابه نتفلیکس، شخصیت ویلسون فیسک را در سریال Hawkeye به تصویر کشیدند ولی بنا به دلایلی مشخص نتوانستند برخی از المان‌های اصلی نتفلیکس را احیا کنند.

این همان شخصیتی است که در سریال دردویل علیه شیطان هلزکیچن قرار گرفت. اما من فکر می‌کنم... این مانند بسیاری از پروژه‌های دنیای سینمایی مارول است که قبلا هم انجام شده است. کاری که کوین فایگی انجام می‌دهد، باورنکردنی است. می‌دانید، آنها سعی می‌کنند تا جای ممکن به کمیک‌ها و المان‌های اصلی نتفلیکس وفادار باشند. اما بنا به دلایلی مشخص نتوانستند برخی از آن المان‌ها را احیا کنند. تا جایی هم که من می‌دانم، فایگی و بقیه اعضای استودیو مارول قصد دارند همین برنامه را روی سریال Daredevil: Born Again پیاده سازی کنند.

اخیرا چارلی کاکس اظهار داشت که سریال مورد انتظار Daredevil: Born Again حکم یک معامله کاملا جدید دارد و براساس عنوان “تولد دوباره” شروعی جدید برای شخصیت دردویل به‌شمار می‌رود.

من در حال حاضر به فیلمنامه دسترسی ندارم و متاسفانه نمی‌توانم با اطمینان درباره چیزی صحبت کنم. اما براساس عنوان پروژه حدس می‌زنم این سریال شروع جدیدی است و کاملا با سریال سه فصلی نتفلیکس فرق خواهد داشت. به‌نظرم ما با داستان و ایده‌هایی کاملا متفاوت سر و کار داریم. همچنین طبق صحبت‌های کوین فایگی، این سریال هجده قسمتی یک پروژه کاملا متفاوت و منحصر به‌فرد است و به‌همین منظور فصل اول محسوب می‌شود، نه فصل چهارم.

اکنون، بسیاری این ادعاها و صحبت‌های به میان آمده را اینگونه تعبیر می‌کنند که شیطان هلزکیچن دنیای سینمایی مارول دقیقا همان شخصیتی است که در سریال دردویل نتفلیکس دیده شد و قشر عظیمی از دوست‌داران فیلم و سریال را شیفته خود کرد. با این حال، باید در نظر داشته باشید، تمامی این سخنان از جانب یکی از نویسندگان وب‌سایت رسمی مارول مطرح شده است و ممکنه فاقد اعتبار باشد. همچنین لازم به ذکر است که قبلا نویسندگان این وب‌سایت از عبارات غلط برای توصیف خط زمانی شخصیت دردویل استفاده کرده‌اند، مانند زمانی که حضور افتخاری مت مورداک در فیلم Spider-Man: No Way Home را ادامه مستقیم سریال دردویل نتفلیکس خوانده بودند که اندکی بعد از انتشار، به‌دلیل موثق نبودن خبر، از وب‌سایت حذف شد. همچنین، تناقض به‌وضوح در صحبت‌های وینسنت دینافریو و چارلی کاکس دیده می‌شود که نشانه‌ای دیگر از مشخص نبودن ارتباط سریال دردویل با دنیای سینمایی مارول است.

مطمئنا خوب است که ببینیم کوین فایگی، رئیس استودیو مارول در یکی از رویدادهای بزرگ مانند کمیک کان سن دیگو یا رویداد D23 Expo حاضر شود و با یک بله یا خیر ساده به تمامی این ابهامات به‌وجود آمده پایان بدهد. هرچند، شاید اجتناب از پاسخ دادن واضح به این سوال، خودش یک پاسخ باشد.

به نظر می‌رسد رویکرد کلی مارول نسبت به شخصیت‌های بازگشته تا کنون، به قانونمندی انتخابی اشاره دارد. یعنی اساسا تا زمانی که فرانچایزهای مختلف با وقایع دنیای سینمایی مارول درتضاد نباشند، هیچ مشکلی وجود ندارد و ارتباط بینشان همچنان پابرجاست. تا این مرحله، هنوز موردی وجود نداشته است که در هنگام اضافه کردن دردویل به معادله، مستقیما با وقایع دنیای سینمایی مارول در تضاد باشد. بنابراین هنوز پاسخ نامشخص باقی می‌ماند.

یکی دیگر از نکات مهمی که باید در نظر گرفته شود، اهمیت کانسپت مولتی ورس یا همان جهان‌های موازی در فاز چهارم، پنجم و ششم دنیای سینمایی مارول است. برای مثال بازگشت برخی از ابرشرورها و حتی مردهای عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home ثابت کرد که تمامی شخصیت‌ها می‌توانند گونه‌های مختلفی در سراسر مولتی ورس داشته باشند که هر کدام ضمن شباهت‌ بصری، تفاوت‌های کوچک و بزرگی با هم دارند. این می‌تواند راهی آسان برای نادیده گرفتن هرگونه ناسازگاری با المان‌های سریال دردویل نتفلیکس باشد که طرفداران نسبت بهشان حساس هستند. در کل این‌طور که پیداست طرفداران باید منتظر از راه رسیدن Daredevil: Born Again باشند تا خودشان به جواب این سوال پی ببرند.

سریال مورد انتظار Daredevil: Born Again در پاییز سال ۲۰۲۴ از دیزنی پلاس پخش خواهد شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا دردویلی که در سریال شی هالک دیدیم ریبوت است یا همان نسخه نتفلیکس؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا