جیمز گان به یکی از راه‌های پیشرفت دنیای سینمایی مارول اشاره می‌کند

مارول باید تغییر کند

جیمز گان به یکی از راه‌های پیشرفت دنیای سینمایی مارول اشاره می‌کند پارسا خلیلی ۱۳ ۱۸ تیر ۱۴۰۲ سینما
پیشرفت دنیای سینمایی مارول

جیمز گان (James Gunn)، کارگردان سه‌گانه نگهبانان کهکشان و رئیس جدید استودیو دی سی، به‌تازگی درباره یکی از راه‌های پیشرفت دنیای سینمایی مارول صحبت کرده است.

این فیلمساز کهنه‌کار اخیرا با شرکت در پادکست Inside of You اظهار داشت که کلید پیشرفت دنیای سینمایی مارول، تغییر دادن لحن فیلم‌هایش است. به عقیده او، نه‌تنها مارول، بلکه دنیای جدید دی سی که به‌زودی با فیلم مورد انتظار Superman: Legacy آغاز می‌شود نیز باید به این استراتژی فوق‌العاده مهم تکیه کند.

جیمز گان که پیش از تبدیل شدن به معمار دنیای جدید دی سی، سه‌گانه فراموش نشدنی نگهبانان کهکشان را برای استودیو مارول کارگردانی کرده، قبلا از فیلم‌های ابرقهرمانی که لحن منحصر به‌فردی ندارند انتقاد کرده بود. او درباره اینکه چرا اخیرا آثار کمیک بوکی نتوانسته‌اند انتظارات منتقدان و مخاطبان را برآورده کنند صحبت کرد و گفت که نیمی از مشکلات استودیو‌ها، بکارگیری یک فرمول تکراری صرفا به‌خاطر استقبال شدن ازش در گذشته است. درحالیکه گان نام خاصی را ذکر نکرد، درباره استودیوها، تهیه‌کنندگان و خلاقان پشت فیلم‌های ابرقهرمانی اظهار نظر کرد.

آنها به جایی رسیده‌اند که بخاطر پول می‌خواهند پشت سر هم فیلم بسازند تا به‌ هر طریقی شده از قافله عقب نمانند. در واقع آنها فکر می‌کنند چون یکی از فیلم‌ها خیلی خوب عمل کرده، پس آثار بعدی هم قراره خیلی خوب یا حتی بهتر از فیلم قبلی در سینماها بدرخشند. همین طرز تفکر غلط باعث می‌شود تا آنها به موضوعات مهمی مثل داستان، شخصیت پردازی، نحوه مدیریت و به تصویر کشیدن شخصیت‌های اصلی، تاثیری که داستان فیلم می‌تواند در آینده آن فرانچایز یا دنیای سینمایی بگذارد و خیلی موارد دیگر فکر نکنند. این طرز تفکر غلط باعث می‌شود تا آنها حتی به ساده‌ترین سوالات فکر نکنند و از خود نپرسند چرا این داستان خاص است؟ یا چه چیزی آن را از داستان‌های دیگر متمایز می‌کند؟

صحبت‌های جیمز گان نه‌تنها وزن بیشتری نسبت به سایر فیلمسازها دارد، بلکه از نظر ساختار با انتقادات مکرر دنیای سینمایی مارول مبنی بر کپی پیست بودن محتوا نیز متفاوت است. بله، درسته که MCU با فاز چهارم ژانرهای مختلفی را امتحان کرده، اما این موضوع تنها در چند پروژه منتخب از جمله Guardians of the Galaxy خوب جواب داده است. کوین فایگی (Kevin Feige) می‌تواند با یک مقایسه ساده بین کوانتومانیا و قسمت پایانی سه‌گانه نگهبانان کهکشان خیلی راحت متوجه ایراد کار خود بشود و درجهت برطرف کردن آنها تلاش کند. اگر مخاطبان و دوست‌داران سینما بدون هیچگونه تعصب و نفرت کاذبی‌ به سریال Secret Invasion بنگرند، متوجه خواهند شد که استودیو مارول درجهت برطرف کردن ایرادات خود قدم‌های بزرگی برداشته و سعی دارد اشتباهات گذشته را جبران کند.

در حال حاضر پخش سریال Secret Invasion آغاز شده و بعد از آن برنامه مارول قراره با پخش فصل دوم سریال Loki در تاریخ ۶ اکتبر (۱۴ مهر)، اکران دنباله The Marvels در تاریخ ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) و نهایتا پخش تمامی قسمت‌های سریال Echo در تاریخ ۲۹ نوامبر (۸ آذر) ادامه پیدا کند

4.2 9 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

13 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا