1%
  • 0/10

فناوری 5G چگونه باعث پیشرفت صنعت بازی‌های ویدیویی خواهد شد؟

نقش فناوری نسل پنجم در صنعت گیم

فناوری 5G چگونه باعث پیشرفت صنعت بازی‌های ویدیویی خواهد شد؟ ۰ ۱۰ مهر ۱۳۹۹ مقالات فناوری کپی لینک
5G صنعت بازی

دنیا کم‌کم به سمت سویی تازه سوق پیدا می‌کند و شاهد تحولاتی در شبکه‌های موبایل و پیشرفت این فناوری هستیم که روی همه‌‌ی صنایع و از جمله صنعت بازی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

بدون شک 5G پتانسیل ایجاد انقلابی در نحوه‌ی تعامل با دنیای فیزیکی و مجازی را دارد؛ سرعت یکی از اولین مولفه‌هاست که می‌توان پیش‌بینی کرد که در ابتدا سرعت به حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ مگابیت در ثانیه برسد، حتی آزمایش‌ها نشان داده که در محیط‌های خاص سرعت‌ ممکن است به ۲۵ گیگابیت بر ثانیه هم برسد؛ به این ترتیب، 5G تقریبا ۲۵۰ برابر سریع‌تر از میانگین سرعت 4G خواهد بود. اگر این مساله را با حداکثر سرعت یوسین بولت (سریع‌ترین مرد دنیا) در نظر بگیریم، این بدان معنی است که 5G امکانی را فراهم می‌کند که شما با سرعت ۱۱۱۸۰ کیلومتر در ساعت یا سرعتی معادل سریع‌ترین هواپیمای بدون سرنشین جهان (هواپیمای هیپرسونیک X-43A) حرکت کنید.

همه می‌دانند که کندی اینترنت چقدر می‌تواند آزار دهنده باشد، اما در حال حاضر همه‌ی ما به اینترنت کند برای پخش ویدئو، بازی و غیره دسترسی داریم. پس مشکل اصلی چیست؟ هر گیمری می‌داند که مساله نه تنها به سرعت بالای اتصال وی، بلکه به تأخیر و پایداری اتصال بستگی دارد.

5G صنعت بازی

در واقع آنچه 5G را واقعا به یک پدیده‌ی انقلابی تبدیل می‌کند کاهش تاخیر است. ثبات و تأخیر کم در نتیجه‌ی استفاده از فرکانس‌های کوتاه برد و همچنین پیشرفت در سخت افزار و نرم افزار این انقلاب را رقم می‌زند. علاوه بر این، گسترش شبکه تضمین می‌کند که هر دو مناطق پرتراکم جمعیت و همچنین مناطق روستایی از اتصالات سریع و پایدار برخوردار خواهند بود.

یکی از دیدگاه‌های مثبت در رابطه با تاثیر 5G بر صنعت موبایل این است که چقدر می‌توانیم با دستگاه‌های قابل حمل مثل گوشی‌های موبایل تعامل کنیم. گرافیک بهتر، تیراندازی اول شخص، بازی‌های چند نفره یا بازی‌های ورزشی بدون تأخیر، ویژگی‌ها و رویدادهای مبتنی بر مکان مناسب که به لطف اتصال سریع و پایدار 5G فراهم می‌شود. همچنین می‌تواند در افزایش عمر باتری، قیمت دستگاه و هزینه اینترنت هنگام بازی‌های ویدیویی که نیاز به پردازش سنگین دارند، تاثیرگذار باشد. در نتیجه می‌توان موانعی که هم‌اکنون بر سر راه استفاده از بازی‌هایی که فقط نیاز به رایانه یا کنسول تخصصی وجود دارند را از سر راه برداشت.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط Grand View Research‌، پیش بینی می‌شود اندازه بازار جهانی خدمات 5G تا پایان سال‌جاری میلادی به ۴۱.۴۸ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۱ به ۴۶.۶۱ میلیارد دلار برسد.

اتصال 5G از بسیاری جهات به صنعت بازی‌های آنلاین کمک خواهد کرد و پتانسیل جدیدی در سیستم عامل‌های بازی ایجاد خواهد کرد.

چرا ما در مورد صنعت بازی صحبت می‌کنیم؟

بازی‌های ویدئویی بسیار محبوب هستند؛ بازی‌های یک نفره یا چند نفره و بازی‌هایی که میان گروه‌های سنی مختلف علاقه‌مندان بسیاری دارند.

5G صنعت بازی

بازی‌های ویدئویی و کنسول‌های بازی با استفاده از جوی استیک در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی رواج یافت. بعدها ظهور بازی‌های موبایل نیز تحول بزرگی در صنعت بازی ایجاد کرد، زیرا باعث محبوبیت بیشتر بازی‌های ویدیویی شد. درآمد حاصل از صنعت بازی سازی در سال ۲۰۱۸ به رقم ۱۳۵ میلیارد دلار رسید.

کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که تا سال ۲۰۲۵ این صنعت می‌تواند ۳۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب کند، به این ترتیب پیش‌بینی می‌شود که بازی‌های ویدئویی تا پنج سال آینده به یک صنعت ۳۰۰ میلیارد دلاری تبدیل شود.

چگونه صنعت بازی‌های ورزشی متحول می‌شود

گوش دادن به موسیقی در اپلیکیشن اسپاتیفای و تماشای فیلم از طریق نتفلیکس حالا برای کاربران در سراسر دنیا مهیا شده است و اگر علاقه‌مند به بازی‌های ویدئویی هستید، می‌دانید که مایکروسافت، گوگل و سایر شرکت‌های بازی‌ساز سعی در انتشار سریع و آسان بازی‌های ویدیویی دارند. این امر لذت بردن از این بازی‌ها را برای علاقه‌مندان به گیم آسان‌تر می‌کند، علاوه بر این هزینه آنها را نیز کاهش می‌دهد.

توزیع دیجیتال باعث صرفه جویی در هزینه‌ی شرکت‌های بازی‌ساز و همچنین مصرف کنندگان می‌شود و از سوی دیگر صنعت بازی با افزایش مدل‌های درآمد جدید روبه‌رو خواهد شد.

این صنعت آنقدر رشد کرده و آینده‌ی روشنی در پیش دارد که غول‌های بزرگ فناوری مانند آمازون، گوگل و مایکروسافت نیز با جدیت این صنعت بازی را دنبال می‌کنند.

حالا 5G چیست و چه نقشی در صنعت بازی ایفا خواهد کرد؟

چرا در مورد چگونگی تغییر صنعت بازی با فناوری 5G صحبت می‌کنیم؟ برای درک این موضوع باید بطور خلاصه بدانیم که 5G چیست.

5G یا فناوری بی‌سیم موبایل نسل پنجم می‌تواند نحوه مصرف محتوا در اینترنت را به شکل قابل توجهی تغییر دهد. شبکه‌های بی سیم به لطف 5G شاهد افزایش چشمگیر سرعت خواهند شد.

فناوری 5G

برخی از کارشناسان معتقدند که سرعت انتقال داده از طریق شبکه 5G می‌تواند به ۲۰ گیگابیت بر ثانیه برسد.

کاربران می‌توانند تأخیر را به کمتر از یک میلی‌ثانیه کاهش دهند. در نتیجه‌ی سرعت بیشتر، تأخیر کمتر و پهنای باند بیشتر، شاهد انتقال حجم داده بسیار بالاتری خواهیم بود.

البته باید توجه داشته باشید که سرعت واقعی و زمان تاخیری که تجربه می‌کنید به شبکه شما و محل زندگی‌تان بستگی دارد.

5G صنعت بازی‌های ورزشی را تغییر می‌دهد

سرعت استریم بازی

سرعت در حال حاضر به طور قابل توجهی دنیای موسیقی و فیلم را تغییر داده است. هرچند در صنعت بازی سازی چنین جایگاهی ندارد چرا که تاخیر شبکه نقش بزرگی در عدم تحقق این مهم ایفا می‌کند.

گیمرهایی که قصد استریم بازی را دارند، باید در نزدیکی محل سرور باشند، در غیراین‌صورت تأخیر شبکه برای آنها مشکل ایجاد خواهد کرد. اما فناوری 5G این سناریو را تغییر خواهد داد و تاخیر شبکه را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

5G بازی‌های موبایل چند نفره را با سرعت بیشتری امکان‌پذیر می‌کند

بازار بازی‌های موبایل در حال حاضر بسیار بزرگ است و 5G آن را به سطح جدیدتری می‌برد. 5G به کاربران موبایل اجازه می‌دهد تا به تصویری با گرافیک بهتر دسترسی داشته باشند.

5G صنعت بازی

اتصالات سریع و پایدار شبکه‌ی 5G باعث کاهش تاخیرها می‌شود، بنابراین می‌توانید بازی‌های چند نفره را به راحتی در دستگاه موبایل انجام دهید؛ مثلا در بازی Cloud با دسترسی به شبکه‌ی 5G کاربران از ویژگی‌های مبتنی بر موقعیت مکانی بهتر از گذشته دسترسی خواهند داشت.

به لطف فناوری 5G بازی‌های ویدیویی در دستگاه‌های موبایل ساده‌تر اجرا می‌شود. در نتیجه علاقه‌مندان به بازی نیازی به سرمایه گذاری برای خرید رایانه‌های تخصصی یا کنسول‌های بازی نخواهند داشت.

استفاده بهتر از VR ، AR ، MR و XR با فناوری 5G

صنعت بازی گیم 5G

واقعیت مجازی (VR)‌، واقعیت افزوده (AR)‌، واقعیت مختلط (MR) و واقعیت ترکیبی (XR) در بازی بسیار مهم هستند، اما فعلا با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند؛ اغلب این فناوری‌ها به سخت افزار تخصصی احتیاج دارند. به طور طبیعی برای انجام بازی‌هایی که از VR / AR / MR / XR استفاده می‌کنند، به این سخت افزارها احتیاج دارید. 5G به شما امکان می‌دهد از این فناوری‌ها در دستگاه تلفن همراه خود استفاده کنید و در بازی‌هایی که اجرا می‌کنید از این فناوری‌ها بهتر بهره ببرید.

تبلیغات داینامیک در بازی با 5G امکان‌پذیر می‌شود

طبیعتا اگر تبلیغ کنندگان بخواهند از بازی‌های پرطرفدار برای تبلیغات استفاده کنند، با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند. از این گذشته، آنها نمی‌توانند رویدادهای تبلیغات داینامیک درون بازی (DiGA) برای بازی‌ها ایجاد کنند!

اگر کاربران از طریق سرویس بازی ابری به بازی شما دسترسی پیدا کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ آنها نیازی به نصب بازی روی دستگاه خود ندارند، بنابراین، تبلیغ کنندگان می‌توانند تبلیغات داینامیک و پویا درون بازی ایجاد کنند.

5G امکان انتقال داده‌های عظیم را در مدت زمان کمی فراهم می‌کند، بنابراین کاربران تلفن همراه می‌توانند هر زمان که بخواهند بازی شما را در دستگاه‌های موبایل خود انجام دهند.

5G زمین بازی را تغییر می‌دهد

بازیکنان موبایل در حال حاضر چقدر می‌توانند در بازی‌های چند نفره شرکت کنند؟ 

بازیکنان با اتصال سریع‌تر، تاخیر کمتری را تجربه می‌کنند و 5G سطح دسترسی یکسانی را برای همه‌ی بازیکنان فراهم می‌کند و به این ترتیب بازیکنان بیشتری را به سمت بازی‌های ویدیویی سوق می‌دهد.

با دسترسی به شبکه 5G باتری موبایل شما دوام بیشتری خواهد داشت

اگر امکان بازی‌های محبوبی همچون فورتنایت در دستگاه تلفن همراه فراهم شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ بازی‌های اینچنینی به قدرت محاسباتی بیش از حد دستگاه تلفن همراه نیاز دارند، چنین بازی‌هایی همچنین باتری موبایل را سریع‌تر تخلیه می‌کنند.

گوشی هوشمند گیمینگ

5G می‌تواند هر دو مشکل را حل کند؛ هم تاخیر را به کمترین میزان می‌رساند و بنابراین توسعه دهندگان بازی می‌توانند بیشتر محاسبات سنگین را به دیتاسنترها واگذار کنند و به این ترتیب حجم محاسبات دستگاه تلفن همراه به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. از سوی دیگر سرعت بالا و تأخیر اندک در شبکه‌ی 5G نیز باعث افزایش عمر باتری موبایل می‌شود.

5G به توسعه‌دهندگان بازی امکان می‌دهد تا بازی‌های موبایلی بهتری بسازند

در نهایت باید در مورد کیفیت برنامه‌های بازی‌های موبایل صحبت کنیم؛ eSports و 5G با هم کاربران تلفن همراه را قادر می‌سازند تا بازی‌های بیشتری را در دستگاه‌های موبایل خود انجام دهند. اکنون فرصت خوبی برای جذب کاربران جدید بازی فراهم شده و آنها کاربران تلفن همراه خواهند بود.

حالا زمان رقابت فرا رسیده است؛ توسعه دهندگان بازی باید به فکر ساخت بازی‌های موبایل بهتر و رابط کاربری زیباتری باشند تا کاربران موبایل را جذب کنند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments