جایزه‌ی ویژه‌ی بفتا ۲۰۲۰ به ادریس البا اهدا خواهد شد

به پاس خدماتش در حوزه‌ی سینما و تلویزیون

جایزه‌ی ویژه‌ی بفتا ۲۰۲۰

آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا قصد دارد جایزه‌ی ویژه‌ی بفتا ۲۰۲۰ را به ادریس البا هنرپیشه و تهیه‌کننده‌ی انگلیسی اهدا کند.

ادریس البا (Idris Elba) یکی از چندین و چند هنرپیشه‌ی بریتانیایی است که موفق شد پس از ورود به هالیوود روند موفقیت‌های خود را ادامه داده و نهایتا به یک چهره‌ی بین‌المللی تبدیل شود. او در ابتدای سومین دهه‌ی زندگی خود به صورت حرفه‌ای وارد حوزه‌ی بازیگری شد و در ابتدا فقط نقش‌های فرعی یا مکمل سریال‌های تلویزیونی را ایفا می‌کرد. مدتی بعد به نیویورک رفت و بازیگری را در آنجا ادامه داد. پس از حضور در یکی از قسمت‌های Law & Order، به عنوان بازیگر نقش استرینگر بل در سریال The Wire محصول شبکه‌ی HBO حضور پیدا کرد. ایفای چنین نقشی باعث شد تا البا به نامی شناخته شده در میان مخاطبان آمریکایی تبدیل شود.

سریال Luther که نخستین بار در سال ۲۰۱۰ میلادی روی آنتن رفت را می‌توان نقطه‌ی عطف زندگی حرفه‌ای ادریس البا در نظر گرفت. او نقش یک کارآگاه بسیار جدی و متعهد را ایفا می‌کند که کارش همیشه اولویت اول بوده است. عملکرد البا در محصول شبکه‌ی بی‌بی‌سی وان به قدری کم‌نقص بود که افتخارات مختلفی از جمله دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را از مراسم گلدن گلوب برایش به ارمغان آورد. البا پس از Luther در آثار سینمایی قابل‌توجهی حضور پیدا کرد که برای مثال می‌توان به Avengers: Age of Ultron ،Thor: The Dark World ،Thor و The Dark Tower اشاره کرد. این هنرپیشه‌ی انگلیسی همچنین نقش منفی یا آنتاگونیست Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw را بر عهده داشته است.

با توجه گزارش اخیر وب سایت Variety، آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا قصد دارد جایزه‌ی ویژه‌ی بفتا ۲۰۲۰ را به ادریس البا اهدا کند. این جایزه به پاس خدماتش برای گسترش تنوع نژادی و همچنین کشف استعدادهای جدید در حوزه‌ی سینما و تلویزیون به او اهدا می‌شود. البا در سال ۲۰۱۶ میلادی به خاطر عدم تنوع نژادی در سینمای انگلستان به پارلمان این کشور انتقاد کرده بود. اقدامات مشابه او در زمینه‌ی تنوع نژادی نهایتا دست به دست هم دادند تا این هنرپیشه‌ی انگلیسی در همان سال از سوی مجله‌ی تایم به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره‌ی تاثیرگذار جهان انتخاب شود. در ضمن، البا در سال ۲۰۱۳ شرکت گرین دور پیکچرز (Green Door Pictures) را تاسیس کرد که تمرکز ویژه‌ای روی یافتن استعدادهای کشف‌نشده و سپس تلاش برای ورودشان به صنعت فیلم و سریال دارد. او پیرامون دریافت جایزه‌ی ویژه‌ی بفتا گفت:

ماموریت من این بوده که فرصتی را برای استعدادهای نوظهور و رنگین پوست به وجود بیاورم تا در صنعت فیلم و سریال مشغول فعالیت شوند. همان‌طور که من سال‌ها قبل به لطف اشخاص روشن فکر چنین فرصتی را به‌دست آوردم.

این هنرپیشه و تهیه‌کننده‌ی انگلیسی در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت:

از بفتا به خاطر توجه به من و دیگر افرادی که برای گسترش تنوع نژادی مشغول تلاش هستند تشکر می‌کنم. چنین اقداماتی برای افزایش آگاهی نسبت به عدم تنوع نژادی در صنعت ضروری هستند.

از آثار جدید ادریس البا می‌توان به The Suicide Squad ،Concrete Cowboy و Thor: Love and Thunder اشاره کرد. Concrete Cowboy در سال جاری میلادی اکران می‌شود اما The Suicide Squad و Thor: Love and Thunder در سال آینده روی پرده‌ی نقره‌ای خواهند رفت. در ضمن، جایزه‌ی ویژه‌ی بفتا ۲۰۲۰ در تاریخ ۱۰ مرداد (مصادف با ۳۱ جولای) به البا اهدا می‌شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا