#مهسا_امینی

سه گانه ریمستر جی تی ای افتضاح بود، اما باز هم می‌توان روی آن حساب کرد!

سه گانه کلاسیک همیشه ارزش دارد

سه گانه ریمستر جی تی ای

سه گانه ریمستر جی تی ای که با نام GTA The Trilogy: The Difinitive Edition حدود یک ماه پیش عرضه شده بود، اکنون با برخی به روزرسانی‌ها پیشرفت کرده و حتی ویژگی‌هایی دارد که آن‌ها را برای یک بار بازی کردن هم ارزشمند می‌کند.

یک ماه پیش، درست زمانی که راکستار گیمز (Rockstar Games) می‌توانست یکی از بهترین ریمسترهای تاریخ ویدیوگیم را بسازد، کاری کرد که عملا بسیاری از طرفداران به طرز بسیار بدی از همه چیز درباره آن نا امید شدند. افراد در واقع کاملا آماده بودند تا یک خبر رسمی از بازی GTA VI منتشر شود یا حداقل یک تیزر یا تریلر از آن حاوی تاریخ انتشار، بالاخره پس از چندین و چند سال انتظار اعلام شود. اما به جای این کار، ناگهان صحبت از سه گانه ریمستر جی تی ای در میان آمد.

این خبر ابتدا حدود چند ماه قبل هم به صورت شایعه منتشر شده بود و اکثر کاربران جزئیات بسیاری را درباره آن می‌دانستند. اما نکته قابل توجه اینجاست که راکستار گیمز ناگهان حجت را بر عمل تمام کرد و خبر معرفی را رسما با یک تریلر به دست کاربران رساند تا بازی جدید را برانداز کنند؛ آن هم چه شاهکاری!

این تریلر بیشتر از هرچیز فقط و فقط نگرانی کاربران را به دنبال داشت؛ طوری که وقتی آن را نگاه می‌کردید، کاملا نا امیدی از هر گوشه آن می‌بارید. هیچوقت فکرش را هم نمی‌کردیم که راکستار گیمز آنقدر ضعیف عبارت The Definitive Edition را ادا کند. اما متاسفانه کار به دست یک استودیو سازنده پورت برای بازی‌های موبایلی افتاده بود و توان آن‌ها چیزی بیشتر از این نبود.

در هر صورت بازی عرضه شد و آن را بسیاری از طرفداران تجربه کردند، اما از همان زمان عرضه، تعداد باگ‌ها و مشکلات این عناوین به حدی بالا بود که برخی از همان مرحله اول بازی را کنار گذاشتند. بماند که برای کاربران پلتفرم رایانه شخصی، این بازی دقیقا ۷۲ ساعت دیرتر به دست افراد رسید تا باگ‌های جدید را هم با تاخیر تجربه کنند! واقعا دلیل این عجله استودیو گرو استریت گیمز (Grove Street Games) و راکستارز را هیچ جوره نمی‌توان درک کرد. اما جدای از این عرضه کاملا شکست خورده و ضعیف، سازندگان مدام تلاش کردند تا مسائل مربوط به این سه گانه را ببخشند؛ تا جایی که امروزه دیگر کمتر مشکلی در آن وجود دارد.

آیا اکنون سه گانه ریمستر جی تی ای ارزش بازی دارد؟

جواب در عین ناباوری مثبت است. در واقع هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد که مشکلات این بازی روزی تمام شوند و جالب است بدانید که این طرز فکر کاملا درست بود! چراکه هنوز هم باگ‌های فراوانی در بازی وجود دارد، اما حداقل پس از اشتباهات روز اول، حال سه گانه ریمستر جی تی ای کمی قابل تحمل‌تر شده و می‌توانید بدون دردسر مراحل مختلف آن را رد کنید؛ آن هم بدون آنکه به مدل شخصیت‌ها بخندید.

در واقع بازی‌های این ریمستر جدای از تمامی مسائلی که داشتند، برخی قابلیت‌ها را هم ارائه می‌کردند که در همان طوفان روز اول کاملا یا خاک یکسان شده و توسط بازیکنان دیده نشدند. برای مثال، اگر وضوح تصویر ارتقا یافته، کیفیت بهتر خیابان‌ها و … را کاملا فاکتور بگیریم، قابلیت‌هایی مانند نقشه داینامیک و همچنین بزرگ کردن متن‌ها در بازی وجود دارد که کاملا کارآمد هستند. نقشه داینامیک یا پویا در این بازی بسیار شبیه به همان چیزی است که در GTA V دیده بودیم و مسیر را خیلی بهتر به شما نشان می‌دهد. همچنین متن‌های بزرگ‌تر به شما کمک می‌کند تا آن نوشته‌های ریز و ناخوانایی که در برخی مراحل وجود داشتند، برای افرادی که بینایی ضعیفی دارند بسیار راحت‌تر دیده شود.

در واقع وقتی که شما این سه گانه ریمستر جی تی ای را تجربه می‌کنید، (در صورتی که پیش‌تر عناوین اصلی این سری را بازی کرده باشید) خیلی سریع متوجه می‌شوید که انگار آن حالت بلوری و کِدر بازی کنار رفته و حال همه چیز بهتر دیده می‌شود. از آیتم‌های عادی داخل نقشه بگیرید، تا مردمی که کنار پیاده‌رو راه می‌روند و تا به حال چند صد هزاربار بی‌دلیل زیر گرفته‌ایم! در مجموع تجربه سه گانه ریمستر مانند این است که بعد دیدن تمامی جزئیات در حالت بلوری و نامشخص، حال عینک زده باشید و همه چیز واضح شود.

به هر حال شاید این قابلیت‌ها برای بسیاری از افراد اصلا مهم نباشد، اما برای برخی کاربران که در گذشته با خواندن نقشه و دیدن همه چیز در بازی مشکل داشته‌اند، انگار خدا این تغییرات را در بازی‌های کلاسیک مورد علاقه‌شان به آن‌ها هدیه داده است! مانند حالتی که اکنون برای تیراندازی راحت‌تر با Aim Assist وجود دارد و همچنین نگه داشتن دکمه برای دویدن؛ چراکه در گذشته نیاز بود تا حتما پشت سر هم روی دکمه بزنید تا سی جی (CJ) آشغال پا بزند!

در هر صورت هیچ شکی وجود ندارد که مثل بازی دیگری مانند Cyberpunk 2077 که هنگام عرضه باگ‌های بسیاری خواهد داشت، حال سه گانه ریمستر جی تی ای هم دیگر در چشم کاربران بسیار منفور شده و این روند تا سال‌ها ادامه خواهد داشت. اما باید بدانید که حتما بهتر است اکنون خود این عناوین را ابتدا تجربه کنید، سپس درباره آن نظر بدهید. من به شخصه از این سه گانه و کاری که به سر آن آوردند هرگز راضی نبودم، اما وقتی خیابان گرو استریت را با یک رنگ و طرح جدید و گرافیکی دیدم، متوجه نشدم کی دوباره داستان San Andreas را تمام کرده‌ام!


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا