#مهسا_امینی
ریمستر GTA Trilogy

چرا ریمستر GTA Trilogy انتظارات طرفداران را برآورده نکرد؟

مشکلات اصلی ریمستر GTA

ریمستر GTA Trilogy به تازگی عرضه شده، اما در حالی که ملاقات با خاطره‌ها می‌توانست خیلی روی فروش و پیشرفت این عناوین تاثیرگذار باشد، می‌بینیم که ظاهرا نظرات منفی طرفداران آن را نابود کرده است! اما چرا؟ دلیل بد بودن ریمستر سه گانه کلاسیک چیست؟

ساختن ریمستر یک بازی قدیمی، معمولا چیزی نیست که با نظرات منفی مواجه شود و صرفا یک ارتقا گرافیکی بر همان عناوین گذشته است. در نتیجه خیلی از سازندگان به جای ریمیک و بازسازی کلی، به سراغ این روش می‌روند هم که امنیت مالی بیشتری را برای آن‌ها حفظ می‌کند و هم اینکه طرفداران با تجربه بازی مورد علاقه و قدیمی خود در گرافیک بالاتر راضی خواهند بود؛ به عبارتی، بدون زحمت زیاد نه سیخ می‌سوزد و نه کباب! با این حال هنوز هم می‌توان انتظار داشت که یک بازی ریمستر شکست بخورد و در ارائه گرافیک بهتر یا همان تجربه قدیمی ناتوان باشد، مثل ریمستر GTA Trilogy!

این بازی حدودا یک ماه پیش بود که پس از مدت‌ها پخش شایعات درباره ریمستر وایس سیتی و سن آندرس بالاخره معرفی شد و با یک تریلر نه‌چندان جذاب نظر طرفداران و کاربرانی که به این فرنچایز محبوب علاقه دارند را جلب کرد. در آن زمان هم گفتیم که دقیقا به چه دلایلی احتمال دارد که این سه‌گانه قدیمی جی تی ای شکست بخورد و حال، نوبت به تایید کردن موارد ذکر شده در آن مطلب یا حتی بیشتر رسیده است!

چرا ریمستر GTA Trilogy یک شکست بزرگ است؟

هنگام عرضه بازی، تنها چند ساعت طول کشید تا طرفدارانی که آن را خریداری و تجربه کرده بودند، با اکثریت نفرات به صفحه‌های مختلف راکستار گیمز در فضای مجازی رفته و نظر منفی خود را ثبت کنند. این تعداد نظرات روز به روز بیشتر شد تا نشان دهد که حقیقتا این ریمستر اصلا چیزی که می‌خواستیم نبوده و به عبارتی چه می‌خواستیم و چه تحویل گرفتیم! نقد و بررسی‌های منتشر شده از این سه گانه نیز ترکیبی از تحسین و نفرت است که یعنی بازی در مواردی خوب و در برخی موارد دیگر عملکرد بسیار ضعیفی داشته که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

گرافیکی که به ریمستر GTA Trilogy ضرر زده تا اینکه منفعت برساند!

همانطور که اشاره شد، ریمستر یک بازی یعنی حفظ گیم پلی و داستان قبلی و ارتقا گرافیک؛ موردی که هرگز در ریمستر GTA Trilogy شاید چندان هم به چشم نیاید. اینجا بحث پیشرفت گرافیکی بازی در میان نیست، بلکه بیشتر روی کارتونی کردن شخصیت‌ها کار شده تا اینکه واقعا بافت‌ها و تکستچرها بازطراحی شده باشند. حقیقتا وقتی که بازی را در تریلر هم مشاهده کردیم، کاملا مشخص بود ریمسترهایی که طرفداران خود از سن آندرس و وایس سیتی می‌سازند به اندازه کافی جذاب‌تر است تا چیزی که شرکت سازنده تحویل کاربران داده تا با آن ساعت‌ها مشغول دیدن خاطره‌های خود در گرافیکی بهتر باشند!

به عبارتی می‌توان گفت که همه چیز در بازی‌های این سه گانه کارتونی است و حتی از نسخه اصلی هم عقب‌تر افتاده، طوری که شما در آن زمان به دلیل نبود تکنولوژی لازم حتی این حد گرافیک را خیلی هم بالا می‌دانستیم، اما حال چنین پیشرفتی را اصلا نمی‌توان پیشرفت دانست! در واقع این موقعیت پیش روی راکستار گیمز قرار داشت تا با این ریمستر بسیاری از طرفداران جدید را با داستان‌های قدیمی سری آشنا کند، اما متاسفانه نتیجه کار چیزی است که اکثرا با آن مخالف هستند و به قیمت ۶۰ دلار هم فروخته می‌شود!

باگ‌هایی که حتی در نسخه اصلی این سه گانه هم ندیده بودیم!

یکی دیگر از مشکلات اصلی این ریمستر مشکلاتی است که در بخش طراحی آن وجود دارد. برخی تابلوها در جای درستی قرار ندارند، برخی از افراد چوب بیسبال را با یک متر فاصله حمل می‌کنند و حتی برخی از قطارها خارج از ریل حرکت می‌کنند! دیدن این موارد در عنوانی که دوبار به صورت به اصطلاح کامل روی آن کار شده واقعا قابل قبول نیست! همچنین وقتی که گرافیک بازی در حد فوق‌العاده پایینی نسبت به سخت‌افزار پیشرفته کنسول‌های نسل نهمی و حتی هشتمی قرار دارد، باز هم جالب است که برخی افت فریم‌ها در آن دیده شده که تجربه گیم پلی روان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین مشکلات مربوط به طراحی تنها به این موارد محدود نیستند، چراکه برای مثال وقتی که در عنوان ریمستر شده سن آندرس باران می‌بارد، راحت متوجه می‌شوید که طراحی قطرات باران کاملا تازه هستند و البته بسیار درشت و عجیب به نظر می‌رسند. اما حال کافیست که به زیر یک پل بروید؛ هنوز هم حتی از زیر پل باران می‌بارد! به علاوه، طراحی صورت و چهره شخصیت‌ها در بازی نسبت به چیزی که پیش‌تر در عنوان اصلی دیده بودیم در برخی موارد خیلی فرق دارد! طوری که انگار ما با یک کاراکتر جدید طرف هستیم که ظاهر چندان زیبایی هم چه به لحاظ گرافیکی و یا کلی ندارد.

نسخه رایانه شخصی بعد از ۷۲ ساعت عرضه شد

یکی دیگر از مشکلاتی که ریمستر GTA Trilogy داشته و کاربران نسخه پلتفرم رایانه شخصی خیلی هم درباره آن معترض هستند، این است که حتی با وجود پیش‌خرید، این عنوان دقیقا بعد از ۷۲ ساعت برای آن‌ها آماده دانلود شده و مشکلاتی داشته است. این مورد ظاهرا به دلیل رفع برخی باگ‌ها بوده که سازندگان برای برطرف کردن آن‌ها مقداری زمان لازم داشته‌اند. با این وجود حتی بعد از عرضه بازی، باز هم باگ‌های زیادی در بازی‌های این سه گانه وجود که واقعا ارزش خرید آن را پایین می‌آورند.

آهنگ‌ها و چیت‌ها در ریمستر GTA Trilogy کامل نیستند!

یکی دیگر از مواردی که پیش‌بینی هم می‌شد، نداشتن مجوز برای قرار دادن آهنگ‌های قدیمی در ریمستر بازی‌های سه گانه GTA است. به نحوی که با گذشتن سالیان طولانی، حال دیگر راکستار گیمز این حق را ندارد تا برخی آهنگ‌های پیش‌تر استفاده شده را دوباره در عناوین خود قرار دهد. به هر حال بخش زیادی از بازی‌های جی تی ای را ما مشغول رانندگی برای رفتن از مکانی به مکان دیگر هستیم و شنیدن آهنگ‌های داخل ماشین قطعا به یک خاطره برای طرفداران تبدیل شده است. اما حال که آن‌ها در ریمستر عنوان محبوبی مثل سن آندرس وجود ندارند، قاعدتا نظرات منفی را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این موضوع نیز برخی از رمزهای تقلب قدیمی در بازی‌های مختلف این سه گانه وجود ندارند و به عبارتی حذف شده‌اند!

به هر حال سازندگان تلاش خود را کرده‌اند تا یک ریمستر خوب را ارائه دهند، اما این همان چیزی نبود که انتظارش را داشتیم. نظر شما درباره The GTA Trilogy: The Definitive Edition چیست؟


نظرات

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا