#مهسا_امینی

چرا ممکن است ریمستر GTA: Trilogy چندان هم باب میل طرفداران نباشد؟

چه خواستیم و چه شد!

ریمستر GTA: Trilogy

ریمستر GTA: Trilogy از سه عنوان معروف و قدیمی سری GTA به تازگی معرفی شده، اما آیا این اثر می‌تواند همان انتظاراتی که امسال از کمپانی بزرگ و معروف راکستار گیمز (Rockstar Games) داشتیم را برآورده کند؟

شرکت راکستار گیمز مدت‌هاست که برای عرضه بازی‌ها و شاهکارهای معروفی مانند GTA و Red Dead Redemption شناخته می‌شود و همیشه توانسته است تا در ساخت دنباله‌های مختلف برای هر سری، انتظارات را همانطور که باید و شاید برآورده کند. با این حال، پس از سال ۲۰۱۳ و عرضه بازی GTA V دیگر هیچ عنوان جدیدی در این سری پرطرفدار را ندیدیم تا به جای اخبار رسمی، انواع و اقسام شایعات درباره GTA 6 وجود داشته باشد. در این وضع، تمامی طرفداران به این فکر بودند که قرار است تا بازی و پروژه بعدی این شرکت نیز همین بازی (شاید با نامی متفاوت) باشد. اما به جای اینکه GTA 6 معرفی شود، ناگهان امسال تاریخ عرضه ریمستر سه‌گانه قدیمی اعلام شد!

در واقع سه بازی GTA: San Andreas، GTA: Vice City و GTA III عناوینی هستند که در قالب ریمستر GTA: Trilogy عرضه خواهند شد، در حالی که هیچ تغییری در گیم پلی آن‌ها ایجاد نشده و صرفا گرافیک آن‌ها ارتقا پیدا کرده تا همان تجربه قدیمی دست نخورده بماند. مدتی پیش هم دلیل این موضوع را بررسی کرده بودیم، اینکه چرا ریمیک یا همان بازسازی عناوین قدیمی GTA ممکن است هرگز انجام نشود. اما حال که این ارتقا گرافیکی به کار آمده و عناوین نام‌برده هم در قالب یک سه‌گانه جدید آماده عرضه هستند، آیا ارزش بازی کردن خواهند داشت؟

در ادامه به پنج موردی اشاره می‌کنیم که احتمال دارد به هر دلیلی طرفداران را از آنچه که برای آن هیجان‌زده بودند نا امید کند.

۵. گرافیک ریمستر GTA: Trilogy شاید آنقدرها هم خوب نباشد!

شرکت راکستار گیمز یک تریلر از ریمستر GTA: Trilogy را حدودا یک ماه پیش عرضه کرد که در آن برخی پیشرفت‌‌های گرافیکی که روی عناوین این سه‌گانه اعمال شده بهتر دیده می‌شود. بار اول که تریلر را می‌بینید، احتمالا فکر می‌کنید که عجب پیشرفتی انجام شده! من باید حتما این عنوان را تحت هر شرایطی بازی کنم. اما بد نیست چند بار دیگر هم با دقت این تریلر را تماشا کنید؛ پیشرفت گرافیکی چندانی مدنظر نیست!

در واقع بسیاری از کاربران در فضای مجازی به همین نکته اشاره کرده‌اند که به دلیل نگه داشتن گیم پلی و طراحی قدیمی این عناوین، ظاهرا گرافیک نسخه ریمستر هم چندان آش دهن سوزی نیست. بخصوص اگر با دقت به ویدیو منتشر شده توجه کنید، واضح است که همه چیز همچنان در حد کارتونی باقی مانده تا پیشرفت گرافیکی در حد ارتقا بازی پلی استیشن 2 به 3 باشد!

۴. احتمالا آهنگ‌های قدیمی دیگر پخش نمی‌شوند

یکی از نقاط قوت سری قدیمی GTA داشتن موسیقی‌های خاصی است که در ماشین‌ها از ایستگاه‌های رادیویی مختلف پخش می‌شد. به هر حال در بازی‌های مختلف سری GTA بخش بزرگی از بازی را باید داخل ماشین بگذرانید و این کار شما را مجبور می‌کند تا آهنگ‌های مختلف رادیو آن را هم گوش کنید! در حالی که بسیاری از کاربران به این آهنگ‌ها عادت کرده‌اند و حتی برای مثال San Andreas را با موزیک‌های خاصی می‌شناسند.

حال بیایید منطقی فکر کنیم؛ هم‌اکنون نزدیک به ۲۰ سال از عرضه این عناوین قدیمی گذشته است و در این مدت، شرکت اکستار گیمز دیگر حق کپی رایت خود را برای پخش آهنگ‌های مختلفی که در این بازی‌ها وجود داشتند را از دست داده است. در این وضع، یا قرارداد تازه‌ای بین این کمپانی و خواننده‌های مورد نظر شکل گرفته، یا اینکه باید شنونده موزیک‌های جدید از رادیو ماشین‌های داخل شهر، در ریمستر GTA: Trilogy باشیم.

۳. بازی ریمستر GTA: Trilogy با برخی سانسورها عرضه می‌شود

در عناوین سری GTA، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مواردی که باعث می‌شود تا به شدت عاشق بازی‌های آن باشیم، شخصیت‌هایی هستند که خیلی به انسان‌ها در دنیای واقعی شباهت دارند. حال از میان این شخصیت‌ها، برخی وجود دارند که ممکن است نژادپرست باشند یا شاید هم عقیده متفاوتی داشته باشند که آن‌ها را ضد دیگران می‌کند! همین موضوع خود یکی از پایه‌های اصلی شبیه‌سازی یک شهر و جهان واقعی انسان‌ها است، اما قبل از اینکه سه‌گانه GTA عرضه شود و برای خرید آن سر و دست بشکنید، بد نیست بدانید که بازی برای توهین نکردن و بی‌طرف بودن سازندگان بسیاری از موارد را سانسور کرده است. حال این سانسور ممکن است لباس تن یک شخصیت باشد، یا اینکه چند مورد از بیلبوردهای شهر عوض شود.

۲. قیمت ریمستر GTA: Trilogy اصلا به صرفه نیست

همانطور که اشاره شد، عناوین حاضر در این سه‌گانه ریمستر، همگی متعلق به ۲۰ سال پیش هستند! حال اگر شما قصد تجربه هرکدام از این عناوین را داشته باشید، می‌توانید هر سه آن‌ها را با قیمتی زیر ۲۰ دلار هم خریداری کنید یا اصلا آن را رایگان دانلود کرده و با نامردی نسبت به سازندگان، از تجربه مجدد خاطرات خود لذت ببرید. با این وجود، اگر قصد خرید نسخه ریمستر را داشته باشید، کمی اوضاع فرق می‌کند!

در واقع شرکت راکستار گیمز برای این سه‌گانه قیمت ناجوانمردانه ۶۰ دلار را در نظر گرفته که برای عناوینی که ۲۰ سال از عرضه آن‌ها می‌گذرد زیاد است! بخصوص اینکه این یک بازسازی نیست و صرفا همان بازی‌های قدیمی با پیشرفت گرافیکی نه چندان مطلوب عرضه می‌شوند. مثل این است که همان بازی‌ها با محتوای قبلی اینبار در پکیجی با تزئین زیباتر عرضه شود و به همین دلیل ۶۰ دلار از مخاطب بیچاره درخواست کنند!

۱. احتمالا جزئیات اضافه‌ای در کار نیست!

در حال حاضر هیچ چیز به صورت رسمی اعلام نشده، اما احتمال دارد که هرگز هیچ جزئیات بیشتری به ریمستر GTA: Trilogy اضافه نشود! این یعنی بازی به همان شکل قدیم عرضه می‌شود و هیچ ماموریت بیشتر یا صحنه اضافه شده‌ای وجود نخواهد داشت. به هر حال طرفداران همان گیم پلی قدیمی و بازی سابق را بیشتر از هرچیزی دوست دارند، اما اینکه به عناوین مختلف این سه‌گانه ایستراگی جدید و یا حتی یک دیالوگ بیشتر اضافه شود، به آن تازگی می‌بخشد.

با این وجود، اگر همه چیز به همان شکل خشک و خالی و صرفا با کمی ارتقا گرافیک عرضه شود، قاعدتا طرفداران را نا امید کرده و استقبال چندانی هم از آن صورت نمی‌گیرد.


guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا