برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها را بشناسید

تالکین برخی از عمیق‌ترین شخصیت‌های ادبیات تاریخ را به ما هدیه داده است!

تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها را بشناسید ۰ ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ترین‌ها (سینمایی) کپی لینک

دنیای هابیت‌ها و ارباب حلقه ها، مملو از شخصیت‌هایی است که می‌توان سال‌ها درباره آن‌ها سخن گفت. اما تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها که ما را در حیرت فرو می‌برند کدام هستند؟

جی. آر. آر. تالکین به وفور در شاهکار خود از آموزه‌های مکاتب ایده‌آلیسم و رمانتیسیسم استفاده کرده و همین موضوع سبب جادوانی آثار او شده است. با این حال، شما به سادگی می‌توانید شخصیت‌های تاریک و سیاه را در جهان ارباب حلقه‌ها ببینید. تالکین همیشه با شهامت به جنگ اهریمن رفته و در عین حال روی تاریک شخصیت‌های خوب را نیز به وضوح به ما نشان می‌دهد.

سه کتابی که در حقیقت سه گانه ارباب حلقه ها را به ما نشان می‌دهند، در حقیقت روایت مبارزه خوب و بد با یکدیگر هستند. در این میان برخی از شخصیت‌ها خوب و بد را به صورت همزمان در وجود خود دارند. برخی از آن‌ها راه بدی را پیش گرفته و بی درنگ در آن قدم می‌گذارند، اما برخی دیگر از بدی روی برگردانده و مسیر خوبی، عشق و دوستی را پیش گرفته و از تاریکی خارج می‌شوند. در این مطلب قصد داریم نگاهی به تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها داشته باشیم.

فرودو بگینز

در فیلم‌های پیتر جکسون (Peter Jackson)، آرک شخصیتی فرودو به شکل واضح‌تری نسبت به کتاب به نمایش گذاشته می‌شود. فرودو مسیر را به عنوان مسافری سرخوش آغاز کرده، اما رفته رفته زیر بار مسئولیت خرد می‌شود. او با پیشرفت داستان منزوی شده و وارد ورطه تاریکی شده و به خوبی به ما نشان می‌دهد که حلقه یگانه چه قدرتی دارد.

جدایی فرودو از سم (Sam) او را وارد تاریک‌ترین بخش‌های شخصیت خود کرده و ما گمان می‌کنیم اگر سم برای مدتی حلقه را در دست نداشت، فرودو روح خود را نیز از دست می‌داد. سم حتی حاضر به حمل فرودو و حلقه به بالای کوه آتش بود و حتی آن هنگام نیز اگر شاهد دخالت گالم (Gollum) نبودیم، این احتمال وجود داشت که حامل حلقه به طور کامل از مسیر خوبی خارج شود!

بارومیر

بارومیر (Boromir) تحت فشار زیادی بود. هر روز زندگی در مینوس تیریث به معنای تماشای چشم انداز ابرهای موردور بود. در نتیجه، او هر ثانیه در هر روز، سایه ارباب تاریکی را بر سر خود احساس می‌کرد. این موضوع همه چیز در زندگی او از جمله ارتباط با پدر و برادر، سیاست‌ها و ارتباط اجتماعی او را تحت تاثیر قرار داده بود.

بارومیر برای تاثیر گرفتن از حلقه یگانه و تلاش برای گرفتن آن از فرودو شهرت دارد. او حتی تلاش کرد آن را برای مدتی کوتاه فقط قرض بگیرد. آخرین تلاش او برای گرفتن حلقه که سبب استفاده از حلقه و فرار توسط فرودو شد، یکی از دیوانه‌وار‌ترین صحنه‌ها در تاریخ سینما است. او البته در نهایت موفق به یافتن مسیر رستگاری شد که بسیاری از شخصیت‌های تاریک موفق به یافتن آن نمی‌شوند.

گالم

آیا باید قدرت حلقه را مقصر دانست، یا اسمیگل (Smeagol) همیشه در تفکر قتل بوده است؟ اینگونه به نظر می‌رسد که تالکین باور داشته هیچ موجودی در بطن شیطانی نبوده و همیشه دلیلی برای شکل گیری بخش تاریک هر شخصی وجود دارد، اما او همچنین ما را به این باور می‌رساند که گالم از ابتدا شخصیتی شیطانی است.

زمانی که به تماشای اولین رویارویی او با بیلبو در هابیت‌ها می‌نشینیم، این حس به ما دست داده که او شخصیتی خوب داشته و می‌توان به او اعتماد کرد، اما زمانی که با او در یاران حلقه آشنا می‌شویم، از همان ابتدا اطمینان داریم که نباید او را قابل اعتماد دانست! گالم از جمله شخصیت‌هایی بوده که بسیاری با او احساس همدردی می‌کنند، اما این موضوع سبب نشده که او را شخصیتی شیطانی ندانند و در انتها نیز او عاقبت کار خود را دید!

شلوب

در اولین روزهای خلقت، دو درخت، جهان را با نور طلایی و نقره‌ای روشن کردند. سیلماریلیون (Silmarillion) اما از نحوه نابودی این دو درخت به دست ملکور (Melkor) و همراهش عنکبوتی بزرگ با نام آنگولیانت (Ungoliant) سخن می‌گوید. طبق افسانه‌ها، اجداد آنگولیانت در کوه‌های نزدیک موردور سکنی گزیده و شلوب (Shelob) از نوادگان آن‌ها است.

تالکین این موجود را با یکی از درختان همسو می‌کند، پس تاریخچه زندگی او باوری میان طرفداران نبوده و حقیقتی از سرزمین میانه است. البته داستان او در جهان ارباب حلقه‌ها، او را در برابر دو هابیت شجاع، به تصویر می‌کشد. خوشبختانه این دو با تکیه بر قدرت خود و البته جادوی گالادریل (Galadriel) موفق به شکست شلوب می‌شوند. شلوب شاید نمرده باشد، اما از مسیر آن‌ها خارج شده است.

ویچ کینگ

اگر سائورون (Sauron) را دست راست ملکور بدانیم، ویچ کینگ آنگمار (Witch King of Angmar) را باید دست راست سائورون دانست. سواران سیاه، شاهانی بودند که حلقه‌ها را به عنوان هدیه از سائورون پذیرفته بودند و ویچ کینگ در حقیقت ارشد آن‌ها بود. او قدرت بسیار زیادی در اختیار داشت و هیچ انسان فنا پذیری قدرت شکست او را ندارد.

ویچ کینگ یاران حلقه را دنبال کرده و حامل حلقه، فرودو، را زخمی می‌کند. اما با قدرت بالای استرایدر (Strider) او از فرودو دور شد. ویچ کینگ از نو به میناس تیریث حمله ور شد و قدرت حقیقی خود را نیز به رخ کشید، با این حال این مرتبه به دست اووین (Eowyn) زن قدرتمند روهانی به قتل رسید و برای همیشه از صحنه روزگار محو شد.

سائورون

سائورون در ابتدا یک مایا (Maia) بوده و در رتبه گندالف قرار داشته و به آئول (Aule) شخصی با قدرت سارومان (Saruman) خدمت می‌کرده است. اما پس از مدتی تحت تاثیر جادوی مورگوث (Morgoth) مسیر زندگی خود را عوض می‌کند. در زمان آغاز داستان یاران حلقه، مورگوث به نیستی محکوم شده و سائورون جای خالی او را به عنوان شخصیت منفی سرزمین میانه می‌گیرد.

طی سال‌های جنگ حلقه، سائورون به شکل مستقیم شاهد سقوط نومنور است. سال‌ها بعد، او حلقه‌ها را ساخته و در کنار آن حلقه یگانه را در خفا برای خود می‌سازد تا به کنترل دیگران بپردازد. زمانی که حلقه یگانه از بین می‌رود، روح او نیز به شکل کامل محو شده و هرگز قدرت سلطه بر سرزمین میانه را به دست نمی‌آورد.

شخصیت‌های دنیای ارباب حلقه‌ها هر کدام به خودی خود شاهکار هستند، اما این تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها هستند که ما را با قدرت حقیقی تالکین آشنا می‌کند. به نظر شما تاریک ترین شخصیت های ارباب حلقه ها کدام هستند؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments