عصر چهارم سرزمین میانه
1%
  • 0/10

ارباب حلقه ها | هر آنچه باید از عصر چهارم سرزمین میانه بدانید

صلح و صفای جهان با چاشنی تلخ وداع با قهرمانان!

ارباب حلقه ها | هر آنچه باید از عصر چهارم سرزمین میانه بدانید ۱ ۱۰ مهر ۱۴۰۲ یادداشت (سینمایی) کپی لینک

عصر چهارم سرزمین میانه، داستان زیبا و آرامش بخشی داشته که تقریبا هرگز در فیلم، سریال یا بازی‌های ویدیویی به آن پرداخته نشده است. از همین رو قصد داریم نگاهی کوتاه به این عصر مهم در دنیای تالکین داشته باشیم.

سرزمین میانه یا آنگونه که بسیاری از ما آن را می‌شناسیم Middle-Earth، جهانی پیچیده و وسیع، ساخته جی. آر. آر. تالکین (J. R. R. Tolkien) است. در این دنیای زیبا، تاریخ هزاران ساله پیش و پس از داستان ارباب حلقه‌ها وجود دارد. داستان ارباب حلقه ها در عصر سوم رخ داده، عصری که سارون (Sauron) تاریکی خود را بر پهنه سرزمین میانه گسترانیده و سبب خیزش و مرگ پادشاهان زیادی می‌شود.

این عصر با تاج گذاری آراگون (Aragorn) و سفر فرودو (Frodo)، بیلبو (Bilbo)، گندالف (Gandalf)، گالادریل (Galadriel) و الراند (Elrond) به سرزمین‌های جادوان (Undying Lands) به پایان رسیده و عصر چهارم سرزمین میانه آغاز می‌شود. اما چه اتفاقی در عصر چهارم رخ می‌دهد؟

شهرت تالکین به طور کلی از تمرکز بیش از اندازه او بر عصرهای دوم و سوم نشات می‌گیرد. ما در سه گانه ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها نگاهی به عصر سوم و در سریال حلقه های قدرت نگاهی به عصر دوم جهان تالکین داریم. اما طی تاریخ، هرگز نگاه عمیقی به عصر چهارم نشده است. عصر چهارم سرزمین میانه به عصر صلح معروف بوده که ساکنین سرزمین میانه پس از جنگ به دنبال زندگی عاری از ظلم هستند!

عصر چهارم سرزمین میانه چه زمانی آغاز می‌شود؟

عصر سوم سرزمین میانه ۳۰۲۱ سال به طول انجامید. این عصر با از بین رفتن حلقه یگانه (One Ring)، پس از شکست سارون در سال ۳۰۱۹ به پایان می‌رسد. این دو رویداد را می‌توان مهم‌ترین رویدادهای سرزمین میانه دانست. طی اتفاقاتی که سبب از بین رفتن حلقه شدند، آراگورن با نام پادشاه السار (King Elessar) به عنوان پادشاه گندر (Gondor) منصوب شد.

آراگورن سال‌های ابتدایی پادشاهی خود را به بازسازی کشور خود و دیگر نقاط جهان که با جنگ درگیر بودند اختصاص داد. آراگون همچنین اعلام کرد که عصری مملو از صلح و نعمت در انتظار آن‌هاست. در ادامه، با سفر فرودو، بیلبو، گندالف، الراند و گالادریل به سرزمین‌های جاودان در سال ۳۰۲۱، عصر چهارم به طور رسمی آغاز شد.

عصر چهارم در کنار عصر صلح، با نام عصر انسان‌ها نیز شناخته شده و به همین دلیل حضور الف‌ها تا حد قابل توجهی در سرزمین میانه انکار می‌شود. البته، با شکست سارون، آن‌ها به هدف خود در جهان میرا رسیده و به سوی سرزمین‌های جادوان سفر کرده و جهان را در دست انسان‌ها قرار دادند. با خداحافظی الف‌ها از انسان‌ها، جادو و دانش بی حد و اندازه آن‌ها نیز از کف انسان خارج شد، اما در عوض، انسان‌ها مجاز به حکمرانی بر جهان شدند.

چه اتفاقاتی در عصر چهارم سرزمین میانه رخ داد؟

عصر چهارم عصر صلح، نعمت و تغییرات است که طی آن‌ها انسان‌ها مرکز توجهات هستند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات در این عصر، اتحاد دوباره گندر و آرنور (Arnor) است. این دو کشور بزرگ و مهم، برای سال‌های طولانی از یکدیگر جدا بودند که تحت پادشاهی آراگورن از نو متحد شده و نام قلمروی از نو متحد (Reunited Kingdom) را به خود گرفتند.

هدف اصلی این اتحاد، بازسازی سرزمین آرنور، سرزمین سال‌ها گم گشته در تاریخ بود. بازسازی این سرزمین نشانی از ترمیم و آغازهای نو بود که به خوبی با ماهیت اصلی عصر چهارم هم سو است. حکمرانی آراگون به طور مداوم سبب پیشرفت و رشد شد و او با بازسازی کشور‌های جنگ زده، زندگی تازه به مردم سرزمین میانه بخشید.

نژادهای دیگر نیز با آغاز عصر چهارم جهشی مهم در تاریخ خود دیدند. پس از نابودی حلقه یگانه، دیگر نژادها نیز به زندگی صلح آمیز در سرزمین میانه پرداختند. همانطور که اشاره شد عصر چهارم به خیزش انسان‌ها و پیشرفت پیاپی آن‌ها اختصاص داده شده بود، با این حال هابیت‌ها، دوارف‌ها و دیگر نژادها بدون مشکل در این دنیا به ادامه زندگی پرداختند.

عصر چهارم داستان‌های تازه‌ای را برای شخصیت‌های دوست داشتنی ما نیز تعریف می‌کند. بسیاری از این شخصیت‌های دوست داشتنی تشکیل خانواده داده و مشغول پرورش فرزندان خود شدند و برخی دیگر با جاه طلبی و قدرت تمام به سرزمین خود خدمت کرده و برخی دیگر زندگی آرام و به دور از تجملات را پیش گرفتند.

طی داستان‌ها تالکین، هرگز به طول عصر چهارم اشاره نشده، اما در این میان ما مرگ شخصیت‌های دوست داشتنی بسیاری از ارباب حلقه‌ها را می‌بینیم. مری (Merry) و پیپین (Pippin) هر دو پیش از سال ۱۲۰ عصر چهارم در گندر چشم بر جهان بسته و لگولاس (Legolas)، سم (Sam) و گیملی (Gimli) حوالی همین سال‌ها به سوی سرزمین‌های جادوان سفر می‌کنند.

پادشاه قلمروی از نو متحد، آراگورن، در سال ۱۲۰ عصر چهارم با مردم خود وداع کرده و پسر او الداریون (Eldarion) در سال ۲۱۰ به تاج و تخت رسیده و پادشاه دوم این سرزمین می‌شود. آرون (Arwen)، همسر آراگورن، در لوثلورین (Lorhlorien) پس از مرگ آراگورن دق مرگ شده و از دنیا می‌رود.

عصر چهارم سرزمین میانه بخش‌های کشف نشده بسیاری داشته و با اینکه قهرمانان محبوب ما به شکلی غم انگیز در این عصر با ما وداع می‌کنند، حداقل می‌دانیم آن‌ها برای سال‌هایی قابل توجه در صلح و آرامش و بدون جنگ، نه تنها مردم سرزمین‌های خود را شاد کردند، بلکه مزد زجر و عذاب‌های خود طی مسیر را نیز به دست آوردند. نظر شما درباره عصر چهارم سرزمین میانه چیست؟ آیا دوست دارید داستان‌های این عصر را در قالب فیلم، سریال یا بازی تجربه کنید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments