#مهسا_امینی
سریال ارباب حلقه‌ها - The Lord Of The Rings Series

هر آنچه نیاز است درباره سریال ارباب حلقه‌ها بدانید

با پرهزینه‌ترین سریال تاریخ بیشتر آشنا شوید

در این مطلب قصد داریم تا به یکی از مورد انتظار‌ترین و صد البته پرهزینه‌ترین سریال‌های تاریخ، یعنی The Lord Of The Rings پرداخته و ببینیم چه اطلاعاتی درباره آن داریم.

آمازون با برگزاری یک کنفرانس خبری در اواسط نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی از خرید کپی رایت The Lord Of The Rings برای ساخت یک سریال خبر داد. البته این فقط ظاهر ماجرا است. پس از ساخت و اکران The Hobbit، وارنر و تالکین استیت (شرکت صاحب امتیاز تمامی آثار جی. آر. آر تالکین) به اختلاف خوردند. آن‌ها پس از برگزاری جلسه‌های متعدد سرانجام به توافق رسیده و در سال ۲۰۱۷ میلادی قرارداد همکاری جدیدی را امضا کردند. پس از انعقاد قرارداد، وارنر و تالکین استیت تصمیم گرفتند یک طرح به منظور ساخت سریال ارباب حلقه‌ها آماده کرده و آن را برای شبکه‌ها و سرویس‌های استریم مانند آمازون، نتفلیکس، HBO ارسال کنند. آمازون که خود را برای راه‌اندازی سرویس استریم پرایم ویدیو آماده می‌کرد، شدیدا به پروژه علاقه‌مند شد و تمام تلاش خود را به کار گرفت تا امتیاز ساخت و پخش سریال را بدست بیاورد.

استودیوها معمولا افرادی را استخدام می‌کنند تا به عنوان نماینده‌شان با شرکت‌ها مذاکره کرده و امتیاز ساخت اقتباس یک اتر را بدست بیاورند. اگرچه آمازون از سیاست مشابهی بهره می‌برد، جف بزوس شخصا به مذاکرات ورود پیدا کرد تا هر طور شده امتیاز را تصاحب کنند. در صورتی که با بزوس آشنایی ندارید، باید بگوییم او مدیرعامل آمازون است. بزوس مدت‌ها قبل از اینکه پای سریال ارباب حلقه‌ها به ماجرا باز شود، به استودیو فیلم و سریال آمازون دستور داده بود یک سریال فانتزی مانند Game of Thrones بسازد.

مذاکرات آمازون، وارنر و تالکین استیت به انتها رسید و شرکت آمریکایی امتیاز ساخت و پخش را در ازای ۲۵۰ میلیون دلار دریافت کرد. آمازون متعهد شد ارباب حلقه‌ها را در قالب چند فصل ساخته و منتشر کند. قرارداد همچنین به گونه‌ای تنظیم شده که شرکت آمریکایی در صورت تمایل بتواند چندین اسپین آف ساخته و برای مشترکان سرویس استریم خود عرضه کند. در ضمن، آن زمان پیش‌بینی شد هزینه ساخت هر فصل بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیون دلار باشد. از آنجایی هم که تولید چند فصل قطعی است، انتظار می‌رود هزینه ساخت از یک میلیارد دلار فراتر برود؛ اتفاقی که در صورت رخ دادن، The Lord of the Rings را به پرهزینه‌ترین سریال تاریخ بدل می‌کند.

چه محصولی در انتظار ما است؟

سریال ارباب حلقه‌ها را می‌توان حاصل تلاش‌های استودیو آمازون، تالکین استیت، تالکین تراست، هارپرکالینز و نیو لاین سینما توصیف کرد. این اثر یک بازسازی نبوده و در نتیجه نباید انتظار داشته باشیم که ماجرای مربوط به سه‌گانه سینمایی با شکل‌ و شمایل دیگری روایت شود. در ضمن، نام این سریال هنوز مشخص نشده است و رسانه‌ها به ناچار آن را The Lord Of The Rings می‌نامند تا نام اصلی مشخص شود.

موردی که با اطمینان می‌توان درباره آن صحبت کرد، هزینه‌بر بودن ساخت سریال The Lord Of The Rings است. طبق گزارش‌ها، این محصول پرهزینه‌ترین سریال تاریخ محسوب می‌شود. آمازون مجبور شد برای خرید کپی رایت سریال ۲۵۰ میلیون دلار پرداخت کند. همچنین طبق پیش‌بینی‌ها اتمام کار تولید فصل‌ها، یک میلیارده دلار هزینه روی دست مدیران آمازون می‌گذارد. البته اگر اتفاقی نیفتد و هزینه‌ها افزایش پیدا نکند.

آمارون وعده داده سریال The Lord Of The Rings پنج فصل داشته باشد. همچنین برنامه دارد تا یک اسپین‌ آف براساس آن بسازد.

ماجرا از چه قرار است؟

آمازون در قبال انتشار جزئیات مربوط به خط داستانی بسیار محتاطانه عمل کرده است. این پلتفرم استریم اطلاعات بسیار اندکی را به اشتراک گذاشته که با استفاده از آن‌ها می‌توان حدس‌هایی درباره سریال The Lord Of The Rings زد.

آمازون در فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی از طریق اکانت رسمی خود در توییتر، نقشه‌ی مربوط به مرزبندی سرزمین‌ها را منتشر کرد. طبق آن، سریال در دوران دوم سرزمین میانه جریان دارد که تقریباً ۳ هزار و ۵۰۰ سال به‌طول انجامیده است. این بازه زمانی با تبعید مورگوت به پشت مرزهای جهان توسط والاها آغاز شده و با شکست سائورون توسط آخرین اتحاد الف‌ها و انسان‌ها پایان یافت.

نکته‌ی دومی که اهمیت بسیاری دارد، متنی است که آمازون همراه با نقشه منتشر کرد: حلقه‌ای برای فرمانروایی بر همه. این متن بدون شک به حلقه‌ها اشاره دارد. با در نظر گرفتن این متن، احتمالاً بخش‌هایی از سریال به نحوه‌ی ساخت حلقه‌های قدرت و حلقه‌ی یگانه اختصاص داده می‌شود. در صورتی که به‌یاد نمی‌آورید، باید بگوییم الف‌ها در دوران دوم، حلقه‌های قدرت را ساختند. در همین حین، سائورون نیز بیکار ننشست و با ساخت حلقه‌ی یگانه در کوه هلاکت، بخشی زیادی از قدرت خود را درون آن دمید.

نکته‌ی سوم و پایانی که درباره سریال The Lord Of The Rings می‌دانیم، وجود جزیره نومنور است. این جزیره و اتفاقات رخ داده در آن شباهت بسیاری به افسانه شهر گم‌شده آتلانتیس دارد. انسان‌های ساکن در این جزیره خیالی (که با نام دونداین‌ها نیز شناخته می‌شوند) تمدن بزرگی داشتند اما با گذشت زمان طمع نامیرا شدن در آن‌ها ریشه کرد. در همین راستا، آر-فارازون به اصرار سائورن تصمیم گرفت تا سرزمین‌های نامیرا را به تسخیر خود درآورد.

خلاصه داستان در دسترس قرار گرفت

وب سایت TheOneRing اواسط ژانویه سال جاری میلادی خلاصه داستان سریال ارباب حلقه‌ها را با مخاطبان خود به اشتراک گذاشت. مطابق انتظار، متنی که در دسترس قرار گرفته جزئیات چندانی را شامل نشده و تنها مواردی کلی را فاش می‌کند.

خلاصه داستان صریحا تایید می‌کند سریال در دوره دوم سرزمین میانی و هزاران سال پیش از اتفاقات رمان‌های The Hobbit و The Lord of the Rings روایت می‌شود؛ دوره‌ای که در آن شاهد پیدایش قدرت‌های بزرگ، ظهور و سقوط پادشاهی‌ها، تلاش‌های مخوف‌ترین شرور دنیای تالکین برای غرق کردن جهان در تاریکی و مورد آزمایش قرار گرفتن قهرمانان غیرمنتظره خواهیم بود.

طبق آنچه در ادامه خلاصه داستان آمده، سریال ارباب حلقه‌ها در بخش‌های ابتدایی خود جهانی سرشار از صلح را به تصویر می‌کشد. همچنین اتفاقات اصلی حول محور گروهی از شخصیت‌ها می‌چرخد که ترکیبی از نام‌های قدیمی و جدید خواهند بود. خلاصه داستان همچنین تایید می‌کند سه لوکیشن کوهستان مه‌آلود، جنگل‌های جادویی لیندن و نومنور یا نومه‌نور در سریال به تصویر کشیده می‌شوند.

اولین تصویر رسمی سریال ارباب حلقه‌ها از راه رسید

آمازون در آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی و در اقدامی غیرمنتظره اولین تصویر رسمی سریال ارباب حلقه‌ها را از طریق شبکه اجتماعی توییتر با علاقه‌مندان به اشتراک گذاشت. تصویر مزبور، فردی را نشان می‌دهد که لباس و شنلی سفید رنگ به تن کرده و در لبه تپه‌ای سر سبز ایستاده است. او همچنین به شهری خیره شده که آن سوی دره قرار داشته و برای تزئین ساختمان‌هایش از رنگ سفید استفاده شد.

با در نظر گرفتن معماری شهر به نظر می‌رسد شهر مزبور به الف‌ها تعلق داشته باشد اما اگر دقت بیشتری به خرج دهید، دو درخت عظیم را در پس زمینه می‌بینید؛ درختانی که به نظر می‌رسند  تلپریون و لورلین باشند. در صورتی که کتاب‌ها را نخوانده‌اید، باید بگوییم درختانی نقره‌ای و طلایی بوده و میوه‌هایی شبیه به گیلاس و برگ‌هایی شبیه به راش داشتند. آن‌ها سرزمین والار را نوررسانی می‌کردند تا اینکه به دستور مورگوت و آنگولیانت نابود شدند. در پی نابودی‌شان، والاهار آخرین میوه‌های دو درخت را به ماه و خورشید تبدیل کردند.

در صورتی که گمانه‌زنی‌ها صحت داشته باشند و دو درخت مزبور تلپریون و لورلین باشند، باید گفت شهر مزبور والینور است که در قاره آمان واقع در غرب دور سرزمین میانی قرار دارد. جی. آر.آر. تالکین جزئیات چندانی از والینور به اشتراک نگذاشته و تنها می‌دانیم پس از نابودی شهر مزبور، آمان از آردا (نام سیاره زمین در کتاب‌های تالکین) حذف شد تا انسان‌ها راهی برای سفر به آن نداشته و تنها الف‌ها بتوانند به آنجا رفت و آمد داشته باشند.

گروهی از کاربران فضای مجازی معتقد هستند تصویری که استودیو آمازون در فضای مجازی منتشر کرده، نومنور را نشان می‌دهد. نومنور یک جزیره بوده و در یک دوره سکونتگاه اصلی انسان‌ها بود. جزیره مزبور در واقع یک نوع قدردانی بابت جنگیدن در کنار الف‌ها علیه مورگوت بود. در صورتی که درخت‌ها را نادیده بگیریم، احتمال صحیح بودن این گمانه‌زنی بالا است؛ زیرا آمازون قبلا حضور این جزیره در داستان را تایید کرده بود. در ادامه می‌توانید تصویر مورد بحث را مشاهده کرد و نظر خود را در بخش کامنت‌‌ها با میان در میان بگذارید:

نگاهی خلاصه‌وار به دوره دوم سرزمین میانی

دوره دوم سرزمین میانی ۳ هزار و ۴۴۱ سال به طول انجامیده و با شکست مورگوت و فرار افرادش از جمله سائورون آغاز می‌شود. در پی اتمام جنگ، الف‌ها به سرزمین‌های نامیرا بازگشته و دورف‌ها قلعه‌های قدیمی خود را رها می‌کنند تا به دیگر همنوعان خود بپیوندند که در عمارت موریا سکونت دارند؛ عمارتی که در کوه‌های مه‌آلود واقع شده و در واقع شبکه‌ای عظیم از تونل‌ها، اتاق‌ها، تلارها و معادن است. در همین حین، نسل بشر به عنوان پاداش جزیره نومنور را از سوی والارها دریافت می‌کند؛ جزیره‌ای که در وسط دریای بزرگ واقع شده است. انسان‌های ساکن جزیره نه تنها به دریانوردان ماهری تبدیل می‌شوند، بلکه به واسطه موهبت والارها طول عمر بیشتری نسبت به دیگر انسان‌ها پیدا می‌کنند.

انسان‌ها موفق می‌شوند امپراتوری قدرتمند و پیشرفته‌ای را در نومنور تاسیس کنند اما به نامیرا بودن الف‌ها حسادت می‌ورزند. در همین حین، یک صنعتگر به نام آناتار به میان الف‌ها رفته و خود را ارباب هدایا معرفی می‌کند. نکته اصلی ماجرا این است که آناتار در واقع سائورون بوده که از سایه‌ها بیرون آمده است. او به الف‌های نولدور از جمله لرد کلبریمبور یاد می‌دهد چطور حلقه‌های جادویی بسازند. در همین حین، آناتار به دور از چشم دیگر موجودات زنده ساخت برج تاریک یا باراد-دور را آغاز می‌کند. او همچنین به الف‌ها می‌گوید در کنار سه حلقه‌ای که برای خودشان می‌سازند، به ترتیب ۹ و ۷ حلقه جادویی برای انسان‌ها و دورف‌ها تولید کنند.

سائورون با استفاده از آتش کوه نابودی حلقه‌ای را می‌سازد که قادر است بر تمامی حلقه‌ها حکمفرمانی کرده و رویشان تاثیر بگذارد. به محض اینکه سائورون حلقه را در انگشتش می‌گذارد، الف‌ها متوجه می‌شوند تمامی این اتفاقات نقشه بوده و فریب خورده‌اند. برخلاف نقشه سائورون، الف‌ها سریعا حلقه‌ها را از انگلشتان خود درمی‌آورند. سائورون برای عملی کردن نقشه خود به حلقه‌ها نیاز دارد. از همین رو، به محل سکونت الف‌ها لشکرکشی می‌کند تا بتواند آن‌ها را تصاحب کند. 

با آغاز جنگ، کلبریمبور و متحدانش مقابل ارباب تاریکی می‌ایستند که در نتیجه این نبردها ارگیون (یکی از قلمروهای الف‌های نولدور) به صورت کامل نابود شده و کلبریمبور هم جان خود را از دست می‌دهد. با نابود شدن قلمرو، الف‌های بازمانده از جمله الروند به جاهای مختلف مانند ریوندل رفته و در آنجا پناه می‌گیرند. در جریان نبرد همچنین ۱۶ حلقه در اختیار سائورون قرار گرفته و الف‌ها تنها موفق می‌شوند ۳ عدد را نزد خود نگه دارند. در شرایطی که به نظر می‌رسید الف‌ها فاصله چندانی با شکست ندارند، انسان‌های ساکن نومنور از راه رسیده و به کمک آن‌ها می‌پردازند. با شکست سائورون، صلح در سرزمین میانی برقرار می‌شود اما دوامش چندان زیاد نیست. انسان‌ها مسئولیت اسارت ارباب تاریکی را بر عهده می‌گیرند. سائورن سپس به همان طریقی که ملکور روی الف‌ها تاثیر گذاشته بود، روی ذهن انسان‌ها تاثیر می‌گذارد.

انسان‌ها در پی تاثیری که سائورون روی ذهنشان گذاشته، در ابتدا به مخالفت با والارها پرداخته و سپس علیه‌شان می‌جنگند تا بتوانند جاودانگی را از آن خود کنند. طبیعتا، انسان‌ها در این نبرد شکست خورده و والارها به عنوان مجازات، جزیره را به صورت کامل غرق می‌کنند. آن‌ها همچنین جهان را از حالت مسطح خارج کرده و به شکل کره درمی‌آورند. انسان‌های بازمانده خودشان را به خشکی رسانده و شهرهای آرنور و گاندور را بنا می‌کنند. نسل بشر همچنین با الف‌ها متحد شده و علیه سائورون و ارتشش برمی‌خیزند. در جریان نبرد، ایزیلدور یکی از پادشاهان امپراتوری انسان‌ها موفق می‌شود حلقه یگانه را از دستان سائورون خارج کند اما از نابودی‌اش سر باز می‌زند.

در انتها، بد نیست بدانید سائورون پس از بدست آوردن ۱۶ حلقه‌ آن‌ها را به انسان‌ها و دورف‌ها سپرد. از آنجایی که انسان‌ها موجودات ضعیفی هستند، نتوانستند در مقابل قدرت حلقه‌ها مقاومت کرده و به نازگول تبدیل شدند. دورف‌ها که موجوداتی ذاتا مقاوم هستند، تاثیر کمتری از حلقه‌ها پذیرفته و تنها طمع‌شان برای ثروت به خصوص طلا افزایش یافت.

آیا برای ساخت سریال از دو مجموعه سیلماریلیون و افسانه‌های ناتمام استفاده می‌شود؟

تقریباً با اطمینان می‌توان گفت جواب این سوال «خیر» است. آن‌طور که تا به این جای کار متوجه شدیم، کپی رایتی که آمازون برای ساخت سریال بدست آورده، همان کپی رایتی است که سائول زانتز در دهه‌ی ۷۰ میلادی خریداری کرده بود. این کپی رایت تنها شامل کتاب‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت می‌شود. بنابراین هر چه که در داخل این رمان‌ها آمده، می‌تواند منبع اقتباس سازندگان باشد اما هر چه که به‌صورت انحصاری در مجموعه کتاب‌های سیلماریلیون (The Silmarillion)، افسانه‌های ناتمام (Unfinished Tales) و تاریخ سرزمین میانی (The History of Middle-earth) اشاره شده، خط قرمز محسوب می‌شود. بنابراین سریال آمازون نمی‌تواند به موضوعاتی از جمله نابودی گوندولین (شهر پنهان الف‌ها) بپردازد اما روایت‌ داستان‌هایی با محوریت جزیره نومنور برای سازندگان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

این موضوع ممکن است برای افرادی که با کتاب‌های تالکین آشنایی نداشته باشند نگران‌کننده باشد اما طرفداران می‌دانند جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. داشتن کپی رایت‌ کتاب‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت یعنی دسترسی به مجموعه‌ی بزرگی‌ از داستان‌ها که هنوز بخش قابل توجهی از آن‌ به مدیوم‌های غیر کتاب راه نیافته است. برای درک بهتر این موضوع می‌توان به ساخت بازی‌های ویدیویی Shadow Of Mordor و Shadow Of War اشاره کرد که بر اساس اسطوره‌شناسی همین دو کتاب ساخته شده بودند. همچنین مت گالسر، مدیر دارایی‌ تالکین در یکی از مصاحبه‌های خود گفت سریال The Lord Of The Rings براساس داستان‌هایی از نوشته‌های اصلی تالکین ساخته می‌شود که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است.

مدیر روابط عمومی شرکت آمازون نیز در صحبت‌های خود به استفاده از «خط‌های داستانی جدید» اشاره کرده بود. بنابراین از جهت بازگو کردن داستان‌های تکراری نباید نگران بود. در ضمن، تام شیپی، یکی از بزرگ‌ترین محققان در زمینه‌ی بررسی کتاب‌های تالکین، در پروژه حضور دارد تا مطمئن شود داستان‌‌ سریال در تضاد با نوشته‌های این نویسنده انگلیسی نباشند.

آیا در جریان سریال با شخصیت‌های نام‌آشنا برخورد خواهیم داشت؟

سه‌گانه‌ی سینمایی در دوران سوم جریان داشت، در حالی که اتفاقات سریال در دوران دوم رخ می‌دهد. با در نظر گرفتن فاصله‌ی چند هزار ساله‌ی میان این دو بازه‌ی زمانی، می‌توان با اطمینان گفت تعداد قابل توجهی از شخصیت‌های نام‌آشنا در سریال حضور ندارند. با این‌حال، تعداد دیگری از شخصیت‌ها که طول عمر بالایی دارند احتمالاً بخشی‌ از ماجراجویی‌ها خواهند بود. برای مثال، می‌توان به گالادریل و الروند اشاره کرد.

ایان مک‌کلن، بازیگر نقش گندالف در سه‌گانه‌ی سینمایی، در یکی از برنامه‌های رادیویی بی‌بی‌سی ۲ حضور پیدا کرد و از آمادگی خود برای ایفای نقش دوباره خبر داد: «گندالف بیش از هفت هزار سال عمر دارد. بنابراین خیلی هم پیر نیستم.» حضور مک‌کلن هنوز به‌طور رسمی تایید نشده است.

طبق اندک اطلاعات موجود، گالادریل در سریال ارباب حلقه‌ها حضور داشته و ایفای نقش آن به یک بازیگر ولزی به نام مورفید کلارک سپرده شده است. او دهه چهارم زندگی خود را پشت سر می‌گذارد و طی سال‌های فعالیتش به عنوان بازیگر در آثار متعددی از جمله سریال His Dark Materials حضور داشته است.

گالادریل یک الف سلطنتی و به همراه همسر خود کلبورن حاکم مشترک لوتلورین بود. او کلبریان را به دنیا آورد که به همسری الروند درآمد. گالادریل همچنین یکی از قدرتمندترین و عادل‌ترین الف‌های سرزمین میانه توصیف شده است. این شخصیت در مجموعه فیلم‌های هابیت اثر پیتر جکسون توسط کیت بلانشت به تصویر کشیده شد.

پیتر جکسون چه نقشی در تولید سریال دارد؟

پیتر جکسون اخیراً در گفت‌وگو‌یش با امپایر گفـته هیچ نقشی در تولید سریال The Lord Of The Rings ندارد. او گفته: «البته برای من قابل درک است که چرا مردم فکر می‌کنند در این پروژه حضور دارم». با وجود بیانیه‌ی واضح و روشن او در این رابطه، همچنان شایعاتی پیرامون حضورش در روند ساخت سریال از گوشه‌وکنار فضای مجازی شنیده می‌شود.

پیتر جکسون هر چه که درباره‌ی سرزمین میانه تصمیم داشته روایت کند را در سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه‌ی هابیت به‌ تصویر کشید؛ سه‌گانه‌هایی که در مجموع ۲۳ ساعت زمان دارند. با این حال دور از ذهن نیست که جکسون به‌عنوان مشاور غیررسمی، توصیه‌هایی به شورانرها ارائه کرده باشد تا کیفیت نهایی افزایش پیدا کند.

باید منتظر نقش‌آفرینی چه بازیگرانی در سریال ارباب حلقه‌ها باشیم؟

آمازون لیست بلندبالایی از بازیگران سریال ارباب حلقه‌ها را به اشتراک گذاشته است.البته استودیو آمریکایی به جز در یک مورد هیچ اشاره‌ای به نقش بازیگران نداشته و یک مورد استثنا هم مورفید کلارک است که در پاراگراف‌های پیشین به او پرداختیم. در ادامه می‌توانید نام بازیگران را به صورت کامل مشاهده کنید:

 • رابرت آرمایو
 • اووین آرتور
 • نازنین بنیادی
 • مورفید کلارک
 • اسماعیل کروز کوردووا
 • اما هوروث
 • مارکلا کاونا
 • جوزف ماول
 • تایرو محفیدین
 • سوفیا نوموته
 • مگان ریچاردز
 • دیلن اسمیت
 • چارلی ویکرز
 • پیتر مولان
 • لوید اوون
 • آگوستس پرو
 • سارا زوانگوبانی
 • دنیل ویمن
 • سینتیا آدای-رابینسون
 • مکسیم بالدری
 • ایان بلک‌برن
 • کیپ چپمن
 • آنتونی کرام
 • مکسین کان‌لیف
 • تریستن گرویل
 • سر لنی هنری
 • سوسیتا جایاسوندرا
 • فیبیا مک‌کالم
 • سایمون مرلز
 • حف مورل
 • پیتر تیت
 • الکس ترنت
 • لئون وادهم
 • بنجامین واکر

تنها برخی از چهره‌هایی برای که برای تیم بازیگری انتخاب شده‌اند، افرادی هستند که در پرونده هنری‌شان آثار شاخص دیده می‌شود. رابرت آرمایو، نسخه جوان ادارد استارک را در سریال بازی تاج و تخت ایفا کرد. دومین بازیگر با شرایط مشابه، نازنین بنیادی است. او در ایران به دنیا آمد اما در لندن بزرگ شد و طی سال‌های فعالیتش به عنوان بازیگر نقش‌هایی را در Iron Man ،Bombshell و سریال How I Met Your Mother ایفا کرد. دیگر بازیگر شاخص، جوزف ماول است که قبلا در بازی تاج و تخت بازیگری کرده بود.

کارگردانی سریال بر عهده‌ی چه کسانی قرار دارد؟

خوان آنتونیو بایونا، تنها کارگردانی است که تاکنون معرفی شده. بایونا در کنار کارگردانی دو قسمت آغازین، تهیه‌کننده‌ی اجرایی سریال نیز به شمار می‌رود. اخیرترین اثر بایونا، فیلم Jurassic World: Fallen Kingdom است که در سال ۲۰۱۸ اکران شد. این اثر علمی-تخیلی در مقابل بودجه‌ی حدوداً ۱۹۰ میلیون دلاری خود، توانسته به فروشی معادل ۱.۳۰۹ میلیارد دلار در سراسر جهان دست یابد. از دیگر محصولات ساخته‌‌شده توسط این کارگردان اسپانیایی می‌توان به فیلم‌های سینمایی The Impossible ،A Monster Calls ،The Orphanage و دو قسمت آغازین سریال Penny Dreadful اشاره کرد.

خوان آنتونیو بایونا درباره‌ی کار روی سریال The Lord Of The Rings گفت: «جان رونالد روئل تالکین یکی از خارق‌العاده‌ترین و الهام‌بخش‌ترین داستان‌های تاریخ را نوشت. به‌عنوان فردی که تمام عمرم طرفدار کتاب‌ها بودم، پیوستن به این تیم شگفت‌انگیز برای من یک افتخار و اتفاقی مسرت‌بخش به‌ شمار می‌رود. بی‌صبرانه منتظر هستم تا مخاطبان را به سرزمین میانه برده تا از طریق داستانی کاملاً جدید به کشف عجایب دوران دوم بپردازند.»

«پاتریک مک‌کِی» و «جان دی. پین» در مقام شورانرهای سریال، درباره انتخاب خوان آنتونیو بایونا گفتند: «برای سال‌ها، از تحسین‌کنندگان آثار بایونا بوده‌ایم. با در نظر گرفتن درک کاملاً قلبی‌اش از سینما، می‌دانستیم که انتخاب بی‌‌نقصی برای بازگرداندن سرزمین میانه به زندگی است.»

چه کسانی فیلمنامه سریال ارباب حلقه‌ها را می‌نویسند؟

«پاتریک مک‌کی» و «جان دی. پین» تنها شورانرهای سریال The Lord Of The Rings نیستند و این دو فرد وظیفه‌ی نوشتن فیلمنامه را هم بر عهده دارند. مک‌کی و پین در این باره گفتند: «حس و حال ما شبیه فرودو است که ماجراجویی خود را با کوله باری از مسئولیت‌های بزرگ از شایر آغاز کرد. ساخت سریال، تازه آغاز یک ماجراجویی بسیار طولانی است.» همچنین برایان کاگمن، یکی از نویسندگان سریال Game Of Thrones، با این دو برای آماده‌سازی فیلمنامه همکاری می‌کند. البته کاگمن بیشتر از اینکه نقش یک نویسنده را داشته باشد، به‌عنوان یک مشاور در روند آماده‌سازی حضور دارد.

از دیگر افرادی که در روند نوشتن فیلمنامه حضور دارند می‌توان به لیندسی وبر، بروس ریچ‌موند، جین کلی، تال گوادو، جنیفر هاتچینسون، جیسون کیهیل، جاستین دوبل، استفانی فالسوم، ران ایمز، هلن شانگ و گلنایز مالینز اشاره کرد.

چه افراد دیگری در تولید سریال نقش دارند؟

خوشبختانه اطلاعات منتشر شده از پشت صحنه سریال The Lord Of The Rings به کارگردانی و نویسندگی خلاصه نشده و نام برخی از دست‌اندکاران را می‌دانیم. کیت هاولی وظیفه طراحی لباس را بر عهده دارد. ریک هاینریکس که بارها با تیم برتون همکاری کرده و برای عملکردش در فیلم Sleepy Hollow برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد، طراح تولید این سریال خواهد بود. جیسون اسمیت، دیگر فردی است که حضور او در تیم تولید قطعی شده. او در زمینه جلوه‌های ویژه و جلوه‌های بصری کار می‌کند و به‌خاطر فیلم The Revenant جایزه‌ی اسکار را دریافت کرد.

لیست هنوز به پایان نرسیده و دو نفر دیگر باقی مانده‌اند. نفر اول، بلن آتینزا است که تهیه‌کننده‌ی آثار سینمایی و تلویزیونی است. او به‌عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی در این پروژه حضور دارد. نفر دوم و پایانی هم جان هاو نام دارد که تخصص او در زمینه‌ی طراحی و تصویرگری است. او در ساخت سه‌گانه‌ی سینمایی با پیتر جکسون همکاری داشته است. به این لیست پنج نفره، باید تام شیپی را هم اضافه کرد که پیش از این درباره‌ی او و نقشش در ساخت سریال صحبت کرده بودیم.

پاتریک مک‌کی و جان دی. پین درباره‌ی دست‌اندرکاران تولید سریال گفته: «این تیم، یاران ما هستند که از سراسر جهان کنار هم جمع شده‌اند. با یکدیگر در این مسیر قدم می‌گذاریم تا به دستاوردی بسیار بزرگ‌تر از آنچه تنهایی قادر هستیم دست پیدا کنیم. از بودن در کنار چنین تیمی احساس خوش‌شانسی می‌کنیم.»

از چه زمانی قادر به تماشای سریال ارباب حلقه‌ها خواهیم بود؟

پس از تایید ساخت سریال ارباب حلقه‌ها و با در نظر گرفتن مقیاس پروژه و دیگر فاکتورها پیش‌بینی شد اثر مزبور در ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی از راه برسد؛ پیش‌بینی‌ای که رنگ حقیقت به خود نگرفت.

محصول استودیو آمازون سرانجام در سال ۲۰۲۰ میلادی به فاز فیلمبرداری راه یافت. البته روند ضبط صحنه‌های مورد نظر در پی همه‌گیری ویروس کرونا با فراز و نشیب‌های متعددی مواجه شد تا فیلمبرداری نهایتا در آوریل امسال به انتها برسد. در حال حاضر، فصل اول در فاز پس‌تولید قرار دارد تا برای پخش آماده شود. در ضمن، فصل دوم از ابتدای سال ۲۰۲۲ وارد فاز پیش‌تولید خواهد شد. در حال حاضر اطلاعاتی از زمان فیلمبرداری‌اش موجود نیست.

طبق اعلام رسمی آمازون، قسمت اول سریال ارباب حلقه‌ها در تاریخ ۱۱ شهریور سال ۱۴۰۱ (مصادف ۲ سپتامبر سال ۲۰۲۲ میلادی) از سرویس استریم پرایم ویدیو پخش خواهد شد. مطابق انتظار، پخش سریال به صورت هفتگی صورت می‌گیرد. در ضمن، فصل اول ۸ قسمت را در خود جای داده است.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا