ارباب حلقه‌ها: هر آنچه باید راجع به حلقه‌های قدرت بدانید - ring of powers

ارباب حلقه‌ها: هر آنچه باید راجع به حلقه‌های قدرت بدانید

تلاش نافرجام سائورون برای انتقام

مجموعه رمان‌های ارباب حلقه‌ها المان‌های داستانی بسیار مهمی را در خود جای داده که یکی از آن‌ها حلقه‌های قدرت (Rings of Power) است.

آن دسته از مخاطبانی که هیچ گونه اطلاعاتی درباره رمان‌های ارباب حلقه‌ها نداشته و پای تماشای سه‌گانه The Lord of the Rings می‌نشینند، انتظار دارند داستانی با محوریت چندین حلقه به تصویر کشیده شود. با این حال، داستان فیلم‌ها روی حلقه‌ای قدرت تمرکز داشته و دیگر حلقه‌ها در حد اشاره‌ای کوتاه در قصه هستند. در نتیجه، با تماشای فیلم‌ها سوالات متعددی در ذهنشان شکل گرفته و قادر نخواهند بدون مراجعه به دیگر منابع پاسخی بیابند.

استودیو آمازون چند سال پیش با وارنر و تالکین استیت وارد مذاکره شد و توانست امتیاز ساخت سریال ارباب حلقه‌ها طبق اندک اطلاعات موجود، اتفاقات سریال در دوره دوم سرزمین میانه رخ می‌دهند؛ دوره‌ای که حلقه‌های قدرت نقشی اساسی در آن ایفا می‌کنند. از آنجایی که تعداد قابل‌توجهی از مخاطبان بنا به دلایلی رمان‌ها را نخوانده و اطلاعاتی درباره حلقه‌ها ندارند، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به معرفی‌شان بپردازیم.

تاریخچه حلقه‌های قدرت

سائورون شخصیتی جاه‌طلب و قوی دارد اما در پی شکست اربابش مورگوت به شدت تحقیر شده است. پس از اتمام جنگ، والارها از سائورون درخواست کردند خود را تسلیم کند تا عدالت در قبالش اجرا شود اما از این کار سر باز می‌زند. او سپس تصمیم می‌گیرد در سرزمین میانه مانده و راهی برای تسلط برای تمامی موجودات (الف‌ها، دورف‌ها و انسان‌ها) بیاید.

سائورون با شروع دوره دوم خودش را به فردی زیبارو به نام آناتار تبدیل می‌کند که فرستاده والارها بوده، ارباب هدایا نام داشته و وظیفه دارد نحوه ساخت حلقه‌های قدرت را به الف‌ها آموزش دهد. الف‌های ارگیون پیشنهاد آناتار را نمی‌پذیرند اما الف‌های نولدور موافقت می‌کنند. با کمک سائورون، صنعتگران نحوه ساخت حلقه‌ها را یاد گرفته و در کنار ۳ حلقه، مشغول تولید ۹ و ۷ حلقه می‌شوند. سه حلقه برای الف‌ها بوده و حلقه‌های بعدی هم به ترتیب به انسان‌ها و دورف‌ها تعلق دارند. طبق گفته آناتار، حلقه‌ها نور والینور را در خود جای داده و با استفاده از آن‌ها می‌توان سرزمین میانه را از این رو به آن رو کرد.

حلقه‌های قدرت
حلقه‌های قدرت بخشی از نقشه بزرگ سائورون برای گرفتن انتقام شکست مورگوت بوده است

در حالی که کلبریمبور و صنعتگران نولدوری مشغول ساخت حلقه‌ها هستند، سائورون به کوه نابودی رفته و حلقه یگانه را خلق می‌کند؛ حلقه‌ای که از تمامی حلقه‌ها قدرتمندتر بوده و به واسطه آن می‌توان روی افرادی که حلقه‌ها را در انگشتان خود کرده، تاثیر گذاشت. پس از اینکه ساخت حلقه یگانه به انتها رسید و سائورون آن را در انگشت خود گذاشت، الف‌ها سریعا متوجه شده و بدین ترتیب، به واقعیت ماجرا پی می‌برند. اربابان الف سریعا حلقه‌ها را از انگشت خود درآورده و یکی را به گالادریل و دو عدد دیگر را به گیل گالاد و سیردان می‌سپارند. سائورون که می‌خواهد حلقه‌ها را به چنگ آورد، به سکونتگاه‌های الف‌ها حمله‌ور می‌شود. او ارگیون را نابود کرده و ۹ حلقه انسان‌ها را می‌یابد. سائورون همچنین کلبریمبور را شکنجه داده و مکان ۷ حلقه دیگر را می‌فهمد. با این حال، کلبریمبور در اعترافات خود هیچ اشاره‌ای به سه حلقه ندارد.

حلقه‌ها مطابق نقشه‌های سائورون در اختیار انسان‌ها و دورف‌ها قرار می‌گیرد. انسان‌ها که به دنبال زندگی جاودانه بوده‌اند، کاملا تحت تاثیر حلقه‌های قدرت قرار می‌گیرند اما این گزاره برای دورف‌ها صدق نمی‌کند. آن‌ها ذاتا موجوداتی مقاوم هستند. در نتیجه، حلقه‌های قدرت تنها باعث می‌شوند حرص زیادی برای دستیابی به ثروت به خصوص طلا پیدا کنند.

در سال‌های پایانی دوره دوم سرزمین میانه یک جنگ عظیم رخ داده و در نتیجه، سائورون به اسارت انسان‌ها درمی‌آید. سائورون به طریقی موفق می‌شود آن‌ها را فریب داده و تحت تاثیر قرار دهد. نسل بشر در ابتدا به مخالفت با والارها پرداخته و سپس نبردی را علیه‌شان آغاز می‌کنند تا به جاودانگی دست یابد. انسان‌ها در پایان جنگ شکست خورده و به عنوان مجازات، جزیره محل سکونتشان به صورت کامل به زیر آب می‌رود. بازماندگان انسان‌ها خودشان را به خشکی رسانده و فرمانروایی‌های آرنور و گاندورا تاسیس می‌کنند.

انسان‌ها با الف‌ها یک اتحاد بزرگ تشکیل داده، مقابل سائورون ایستاده و موفق می‌شوند او را شکست دهند. در جریان نبرد، ایزیلدور انگشت سائورون را قطع کرده و حلقه یگانه را بدست می‌آورد. او برخلاف نقشه حلقه را در کوه هلاکت نابود نمی‌کند. ایزیلدور نهایتا در یک حمله غافلگیرانه کشته شده و حلقه یگانه برای قرن‌ها گم می‌شود. حلقه یگانه در دوره سوم سرزمین میانه توسط بیلبو بگینز کشف شده و نهایتا توسط یاران حلقه نابود می‌شود. با رخ دادن این اتفاق، باقی حلقه‌های قدرت توانایی‌های خود را از دست می‌دهند.

ویژگی‌های حلقه‌های قدرت

در ادامه حلقه‌های قدرت را به چهار دسته تقسیم کرده و به تشریح ویژگی‌هایشان می‌پردازیم.

حلقه یگانه

 • مزیت: نامرئی شدن، افزایش طول عمر، داشتن کنترل روی دارندگان دیگر حلقه‌ها و اطلاع از وضعیت آن‌ها
 • عیب: تبدیل شدن به موجودی شرور

حلقه یگانه برخلاف دیگر حلقه‌های قدرت هیچ گونه گوهری روی خود نداشته و با استفاده از طلای خالص ساخته شده است. این حلقه همچنین یک ویژگی منحصربفرد دارد. در صورتی که به داخل آتش انداخته شود، متنی روی آن پدیدار می‌شود که به زبان سیاه است.

حلقه یگانه در دوره دوم سرزمین میانه ساخته شد و قدرتمندترین حلقه بوده و می‌تواند روی ۱۹ عدد دیگر و افرادی که آن‌ها را در انگشتان خود گذاشته‌اند، مستقیما تاثیر بگذارد. برای اینکه حلقه یگانه قدرتمندتر از همتایان خود باشد، سائورون مجبور شد بخش قابل‌توجهی از قدرت خود را به آن انتقال کند. این اتفاق یک مزیت و یک عیب برای سائورن داشت. مزیتش این بود که وقتی در انگشتش بود، باعث می‌شد قدرتش حتی از حالت عادی هم بیشتر شود؛ زیرا حلقه یگانه قدرت‌های دیگر حلقه‌ها را جذب کرده و کنترلشان را در اختیار سائورن قرار می‌داد. عیب هم این بود که عدم دسترسی به حلقه یگانه باعث می‌شد حتی از حالت عادی هم ضعیف‌تر باشد.

طبق توضیحات ارائه شده، اگر فردی به اندازه کافی قوی باشد که بتواند پس از گذاشتن حلقه یگانه در انگشت خود تمام قدرتش را در اختیار بگیرد، قادر خواهد بود سائورون را شکست دهد. این شخص همچنین تحت ثاثیر حلقه یگانه به فردی شدیدا شرور تبدیل می‌شود. بد نیست بدانید سائورون پیش‌بینی نمی‌کرد فردی بخواهد حلقه یگانه را از بین ببرد؛ زیرا گمان می‌کرد وسوسه آن به قدری قدرتمند است که هر فردی را به راحتی فریب داده و تحت کنترل خود می‌گیرد.

حلقه‌های قدرت
کلبریمبور پس از کشته شدن در نبرد با سائورون به شبح تبدیل شد. او سپس به واسطه یک نفرین به جسم تالیون پیوست تا بتواند با همکاری او انتقام مرگ خانواده‌اش را از ارباب تاریکی بگیرد. تلاش‌های کلبریمبور برای گرفتن انتقام در بازی‌های Middle-earth: Shadow of Mordor و Middle-earth: Shadow of War به تصویر کشیده می‌شوند.

حلقه‌های سه‌گانه الف‌ها

 • مزیت: بهبود سلامتی و محافظت
 • عیب: ندارند [زیرا سائورون مستقیما نقشی در ساختشان نداشت]

کلبریمبور حلقه سه‌گانه الف‌ها را به تنهایی ساخت اما از آنجایی که با روش سائورون خلق شده بودند، به حلقه یگانه مرتبط شدند. البته این ارتباط در مقایسه با حلقه‌های انسان‌ها و دورف‌ها بسیار کمتر بود.

الف‌ها پس از اینکه متوجه شدند ساخت حلقه‌های قدرت یک فریب بزرگ از سمت سائورون بوده، آن‌ها را هرگز در انگشتان خود قرار ندارند. این شرایط ادامه داشت تا اینکه سائورون در نبرد شکست خورد و حلقه یگانه را از دست داد. با رخ دادن این اتفاق، الف‌ها تصمیم گرفتند برای رسیدن به برخی اهداف خود از قدرت حلقه‌ها بهره ببرند. در ادامه می‌توانید نام حلقه‌های الف‌ها و توضیحاتی پیرامون هر کدام را مطالعه کنید:

 • ناریا (حلقه آتش – حلقه سرخ رنگ): حلقه ناریا یک یاقوت روی خود داشته و آخرین استفاده کننده‌اش، گندالف بود. این جادوگر حلقه را در دوره سوم سرزمین میانه از سیردان دریافت کرده بود. ناریا می‌تواند قلب را دوباره به تپش انداخته و مرده را زنده کند. همچنین قادر است موجودات را به مقابله با استبداد، سلطه و ناامیدی سوق دهد.
 • ننیا (حلقه آب – سفید رنگ): حلقه ننیا با میتریل (نوعی فلز خاص در داستان‌های ارباب حلقه‌ها) ساخته شد و روی آن یک سنگ سفید درخشان قرار داشت. گالادریل از حلقه مزبور استفاده کرد تا از لوتلورین محافظت کند.
 • ویلیا (حلقه هوا – آبی رنگ): ویلیا از بیشترین قدرت در مقایسه با دیگر حلقه‌های الف‌ها برخوردار بوده، با طلا ساخته شد و روی خود یک یاقوت کبود داشت. الروند از ویلیا برای محافظت از ریوندل بهره برد.

حلقه‌های هفت‌گانه دورف‌ها

 • مزیت: افزایش ثروت و طول عمر
 • عیب: افزایش طمع و خشم

سائورون پس از شکنجه کلبریمبور حلقه‌ها را پیدا کرد و ۷ عدد از آن‌ها را به پادشاهان قوم‌های مختلف دورف‌ها سپرد. همان‌طور که اشاره شد، حلقه‌ها مطابق انتظار سائورون عمل نکرده و او نتوانست کنترل پادشاهان دورف را بدست بگیرد. آن‌ها حتی بعد از گذاشتن حلقه‌ها در داخل انگشتان خود نامرئی نشدند.

اگرچه مستقیما در کتاب‌ها اشاره نمی‌شود، پادشاهان دورف‌ها در نتیجه استفاده از حلقه‌های قدرت از عمر طولانی‌تری نسبت به همنوعان خود برخوردار شدند. حلقه‌ها همچنین حرص و طمع آن‌ها برای جمع‌آوری ثروت و طلا را به میزان قابل‌توجهی افزایش دادند.

حلقه‌های نه‌گانه انسان‌ها

 • مزیت: نامرئی شدن، افزایش طول عمر، قابلیت ترساندن دیگر موجودات
 • عیب: بردگی و نامرئی شدن دائمی

سائورون پس از اینکه حلقه‌های قدرت را از الف‌ها گرفت، ۹ عدد را به پادشاهان انسان‌ها هدیه داد. پادشاهان پس از اینکه حلقه‌ها را در انگشتان خود قرار دادند، قدرت و ثروتشان افزایش یافت، به جادوگرانی ماهر تبدیل شدند، قادر به دیدن چیزهایی بودند که انسان‌های عادی نمی‌توانستند و روند افزایش سنشان متوقف شد. با گذشت مدت زیادی، اثرات منفی به تدریج خودشان را نشان دادند؛ زیرا انسان‌ها ذاتا موجودات ضعیفی بوده و در انتها در برابر شیطان تسلیم شدند.

انسان‌هایی که حلقه‌ها را در انگشتان خود قرار داده بودند، به صورت کامل تحت فرمان سائورون درآمده و به جنگجویانی تبدیل شدند که به دستورات او گوش می‌کردند: جنگجویانی که با نام نازگول شناخته می‌شوند. آن‌ها همچنین نامرئی شده و تنها جادوگران، شخص سائورون و الف‌هایی که برای مدتی در سرزمین‌های نامیرا سکونت داشتند، قادر بودند مشاهده‌شان کنند.

نازگول‌ها نه تنها به صورت کامل تحت فرمان سائورون قرار دارند، بلکه میزان قدرتشان رابطه مستقیم با وضعیت او دارد. اگر سائورون ضعیف باشد، آن‌ها ضعیف هستند و اگر او قدرتمند باشد، آن‌‌ها هم قدرتمند هستند. بد نیست بدانید نازگول‌ها شنل به تن کرده و صورتشان به واسطه تاریکی مشخص نیست اما گاهی اوقات چشمان قرمز رنگشان نمایان می‌شوند.

ویژگی‌های مشترک حلقه‌های قدرت

حلقه‌های قدرت در کنار ویژگی‌های منحصر بفرد که در پاراگراف‌های پیشین پرداخته شد، دارای تعدادی ویژگی مشترک هستند. احتمالا مهم‌ترین ویژگی مشابه، خود خدمتی است. به بیان دقیق‌تر، حلقه‌ها قادر هستند شرایط را به گونه‌ای تغییر دهند که ضرری به آن‌ها وارد نشود. این ویژگی در حلقه‌ یگانه واضح‌تر است؛ برای مثال، این حلقه می‌تواند خود را از انگشت دارنده سُر دهد تا نهایتا به ارباب اصلی خود، یعنی سائورون بازگردد. اگر حافظه‌تان یاری کند، ایزیلدور پس از اینکه به دام ارک‌ها افتاد، حلقه یگانه را در انگشت خود کرد تا نامرئی شده و فرار کند. به محض ورود به رودخانه، حلقه خودش را از انگشت ایزیلدور جدا کرد تا نمایان و نهایتا کشته شود.

اگر انسانی فانی یا هابیت یکی از حلقه‌های قدرت را در انگشت خود قرار دهد، نامرئی شده و چیزهایی را می‌بیند که دیگران نمی‌توانند. این اتفاق، نتیجه انتقال به جهان ارواح است.

ایده استفاده از حلقه‌های قدرت چگونه شکل گرفت؟

جی. آر. ار تالکین هرگز درباره منبع الهام حلقه‌های قدرت صحبتی به میان نیاورد اما کارشناسان مختلف تئوری‌های متفاوتی را پیرامون این موضوع ارائه کرده‌اند. تام شیپی از اساتید ادبیات انگلیسی باستان بوده و در زمینه آثار متعلق به سرزمین میانه سررشته دارد. او معتقد است تالکین برای نوشتن ماجرای مربوط به حلقه‌های قدرت از یک کتیبه قدیمی الهام گرفته که در پارک جنگلی لیدنی کشف شده بود. در صورتی که چندان با تالکین و زندگی‌اش آشنا نیستید، بد نیست بدانید او یک زبان‌شناس بود و در یک برهه زمانی در روی همان کتیبه‌ای که در لیدنی کشف شده بود کار کرد.

گروهی دیگر از کارشناسان ادبیات گمان می‌کنند جی. آر. ار. تالکین برای نوشتن ماجرای حلقه‌های یگانه از منابع مختلف مانند افسانه نوردیک دروپنیر الهام گرفته است. افسانه دروپنیر به حلقه‌ای اشاره دارد که متعلق به اودین بود. او می‌توانست با استفاده از حلقه اصلی چندین حلقه دیگر ساخته و به واسطه آن‌ها، سلطنت و جایگاه خود را در تمامی جهان‌ها تثبیت کند؛ مانند نقشه‌ای که سائورون در سرش می‌پروراند.

حلقه‌های قدرت نماد چه چیزی هستند؟

به عقیده تعدادی از کارشناسانی که آثار متعلق به سرزمین میانه را مطالعه و بررسی کرده‌اند، جی. آر. آر. تالکین سعی کرد به واسطه حلقه‌های قدرت رابطه میان قدرت و اخلاق را بررسی کند. طبق آنچه نویسنده بریتانیایی در داستان‌های خود آورده، قدرت زیاد می‌تواند به انحراف و دست زدن به اقدامات نادرست منجر شود.

جی. آر.آر. تالکین همچنین سعی می‌کند در کتاب‌های خود نشان دهد انسان‌ها متفاوت بوده و به شدت‌های مختلفی تحت تاثیر وسوسه‌های شیطانی قدرت قرار می‌گیرند. دسته‌ای مانند گالم ذوب در قدرت شده و خود واقعی را فراموش می‌کنند. عده‌ای دیگر مانند گندالف از ماهیت واقعی قدرت باخبر بوده و تا جای ممکن سعی می‌کنند از آن فاصله بگیرند. گروهی هم مثل بیلبو بگینز گهگاهی تحت تاثیر وسوسه‌های قدرت قرار گرفته و دست به اشتباهاتی می‌زنند اما نهایتا مقابلش می‌ایستند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا