پروژه ربات انسان‌نمای آپتیموس در اولویت محصولات تسلا قرار می‌گیرد

تلاش تسلا برای تثبیت اثرگذاری در فناوری‌های آینده

آپتیموس

روز گذشته، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، ایلان ماسک (Elon Musk)، طی بیانه‌ای اعلام کرد که این شرکت روند توسعه‌ی محصولات خود را تغییر خواهد داد. طبق اظهارات ماسک، ربات انسان‌نمای تسلا معروف به آپتیموس (Optimus)، مهم‌ترین محصولی است که امسال توسط شرکت تسلا توسعه می‌یابد.

به عبارت دیگر، تسلا به جای تمرکز بر محصولاتی مانند تسلا سایبرتراک یا ابرخودرو رودستر، تلاش، زمان و پول بیش‌تری را صرف پروژه ربات انسان‌نما خواهد کرد.

پروژه آپتیموس تسلا

ماسک اولین بار ربات آپتیموس را در مراسم روز هوش مصنوعی تسلا در تاریخ آگوست ۲۰۲۱ معرفی کرد. ابعاد این سازه حدود ۱۷۲.۷۲ سانتی‌متر و وزن آن معادل ۵۶.۶۹ کیلوگرم است. ربات انسان‌نمای آپتیموس در آینده وظایف مهم و فیزیکی انسانی را برعهده خواهد گرفت. با این حال، ربات تسلا بر پایه‌ی سیستم هوش مصنوعی مشابهی کار می‌کند که فناوری کمک‌راننده تسلا مانند Autopilot را تأمین می‌کند.

ماسک اظهار کرد که تیم سازنده سخت تلاش می‌کنند تا نمونه اولیه ربات انسان‌نما را تا پایان سال ۲۰۲۲ آماده کنند. اگرچه، پیش‌تر در مراسم معرفی ربات آپتیموس، مدیرعامل تسلا اعلام کرده بود که ساخت آپتیموس لزوما اولویت بیش‌تری نسبت به سایر محصولات تسلا نخواهد داشت.

علت تغییر استراتژی شرکت تسلا در توسعه محصولات

جهان در اطراف ما به‌سرعت در حال تغییر است. در همین حال، هوش جامع مصنوعی (AGI) نقشی کلیدی در دنیای آینده خواهد داشت. بنابراین، تسلا به‌واسطه‌ی توسعه‌ی پروژه ربات انسان‌نما قصد دارد تأثیر به‌خصوصی بر فناوری‌های در حال توسعه در آینده‌ای نزدیک داشته باشد.

جای تعجب نیست که دیروز، مدیر هوش مصنوعی تسلا، آندره کارپاتی (Andrej Karpathy)، اظهار کرد که ربات آپتیموس تسلا در مسیر تبدیل شدن به قدرتمندترین پلتفرم توسعه هوش مصنوعی قرار دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا