#مهسا_امینی

فروش سهام ایلان ماسک در شرکت تسلا به ارزش ۵ میلیارد دلار

آیا واقعا ایلان ماسک به دلیل پایبندی به نتایج نظرسنجی سهام خود را به‌فروش رساند؟

سهام ایلان ماسک

ایلان ماسک، حدود ۵ میلیارد دلار (۳.۷ میلیارد پوند) از سهام خود در شرکت تسلا را، که یک شرکت سازنده‌‌ی خودروهای الکتریکی است،‌ به‌فروش رساند.

این اقدام مدیر اجرایی شرکت تسلا، درست چند روز پس از آن افتاق افتاد که او از ۶۳ میلیون دنبال‌کننده‌اش در توییتر پرسید، که آیا باید ۱۰ درصد از سهام ایلان ماسک را بفروشد یا خیر.

سهام این شرکت طی دو روز پس از این که نظرسنجی به نفع او برای فروش سهام منتشر شد، حدود ۱۶ درصد سقوط کرد. البته در روز چهارشنبه مقدار کمی افزایش داشت. تسلا با بازار سهام به ارزش بیش از یک تریلیون دلار با ارزش‌ترین شرکت خودروسازی در جهان است.

تقریباً ۳.۶ میلیون سهام ایلان ماسک از شرکت تسلا، به ارزش حدود ۴ میلیارد دلار، فروخته شد. همچنین، ۹۳۴ هزار سهم دیگر، به قیمت حدود ۱.۱ میلیارد دلار، پس از اعمال اختیارات سهام برای به دست‌آوردن نزدیک به ۲.۲ میلیون سهم، به فروش رسیده است.

این اسناد نشان می‌دهد که فروش حدود یک پنجم سهام ایلان ماسک بر اساس یک برنامه معاملاتی از پیش تعیین‌ شده بوده است که در ماه سپتامبر تنظیم‌ شده بود. اقدامی که بسیار قبل‌تر از پست‌های آخر هفته آقای ماسک در رسانه‌های اجتماعی در مورد فروش برخی از سهام او، صورت گرفته است.

با این حال، پرونده‌های نظارتی نشان می‌دهد که برای فروش باقی‌مانده‌ی سهام ایلان ماسک از شرکت تسلا برنامه‌ی به‌خصوصی وجود ندارد. ماسک تأکید کرده است که تسلا به او پول نقد پرداخت نمی‌کند و تنها سهام این شرکت به او تعلق دارد.

ماسک یک گزینه برای خرید ۲۲.۸۶ میلیون سهم تسلا به قیمت ۶.۲۴ دلار نیز دارد. اما اگر از اختیارات سهام استفاده نکند، پس از تاریخ انقضا، سهام بی‌ارزش می‌شود. چنین معاملاتی باعث ایجاد مالیات بر درآمد می‌شود که معمولاً با استفاده از پولی که از فروش فوری برخی از سهام‌ها به دست آمده تسویه می‌شود. فروش سهام ایلان ماسک در حالی صورت می‌گیرد، که دموکرات‌های ایالات متحده طرحی مالیاتی به نام مالیات میلیاردرها را پیشنهاد کرده‌اند. در این طرح حتی اگر سهامی به‌فروش نرسد، دولت می‌تواند بابت سودهای محقق نشده نیز مالیات بگیرند.

آرت هوگان (Art Hogan)، استراتژیست ارشد بازار در اوراق بهادار ملی (National Securities) در نیویورک گفت، ایلان ماسک از شرکت تسلا دستمزد دریافت نمی‌کند. بلکه از طریق دارابودن بخش‌های بزرگی از سهام شرکت تسلا درآمد دارد. مسئله‌ی فروش سهام موضوع جدیدی نیست. فقط توجه‌های بیش‌تری را در بازار به خود جلب می‌کند.

ایلان ماسک قبل از فروش بخشی از سهام خود، 23 درصد از سهام تسلا را در اختیار داشت. سهامی که او فروخت معادل حدود 3 درصد از کل دارایی ماسک در این شرکت خودروسازی است. با این حال، هنوز تایید نشده است که آیا این فروش مربوط به نظرسنجی آخر هفته او در توییتر بوده است یا اینکه او قصد دارد بخش‌های دیگری از سهام شرکت تسلا را به فروش برساند

نقش دنبال‌کنندگان تويیتر در فروش سهام ایلان ماسک

روز شنبه، ماسک در حساب توییتر خود یک نظرسنجی منتشر کرد و از دنبال‌کنندگان خواست در مورد اینکه آیا او باید بخشی از سهام ایلان ماسک در تسلا را، برای انجام تعهدات مالیاتی‌اش بفروشد یا خیر، رأی دهند. او در توییتی نوشت، اخیراً چیزهای زیادی از سودهای تحقق‌نیافته که وسیله‌ای برای اجتناب از مالیات است، ایجاد شده است. بنابراین، من در نظر دارم ۱۰ درصد از سهام خود از شرکت تسلا را بفروشم. من به نتایج این نظرسنجی، هرطور که باشد، پایبند خواهم بود.

این نظرسنجی بیش از ۳.۵ میلیون رأی به خود اختصاص داد که نزدیک به ۵۸ درصد به فروش سهام رأی مثبت دادند. اما ماسک در مورد هرگونه فروش سهام از زمان نظرسنجی تا کنون سکوت کرده است. این اولین فروش سهام ایلان ماسک از سال ۲۰۱۶ بود که آخرین بار از اختیار خرید سهام استفاده کرد. در آن زمان او همچنین برخی از سهام را برای پوشش مالیات بر درآمد نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار فروخت.

یک تحلیل‌گر، به نام دنی هیوسون (Danni Hewson) عنوان کرد، دلیل اینکه ما شاهد بازگشت سهام هستیم این است که به نظر می‌رسد نکته‌ی به‌خصوصی در روش دیوانه‌وار آقای ماسک برای فروش سهام شرکت تسلا وجود دارد. یعنی بازار درک می‌کند که این تصمیمی نیست که از روی هوس انجام شود، یا اینکه دنبال‌کنندگان توییتر او به او گفته‌اند که باید انجام شود. او قبلاً تصمیم خود را گرفته است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا