چرا تکیه بیش از حد فیلم های ابرقهرمانی به جلوه‌های ویژه می‌تواند مفید باشد؟

کاربرد جلوه‌های ویژه فراتر از خلق سکانس‌های حماسی است

چرا تکیه بیش از حد فیلم های ابرقهرمانی به جلوه‌های ویژه می‌تواند مفید باشد؟ پارسا خلیلی ۱۰ ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ مارول
فیلم های ابرقهرمانی

درحالیکه اخیرا فیلم ‌های ابرقهرمانی به‌خاطر تکیه بیش از حد به جلوه‌های ویژه مورد انتقاد قرار می‌گیرند، کارگردان فیلم Deadpool 3 به‌تازگی دلیلی کاملا منطقی در این رابطه ارا‌‌ئه کرده است.

در سال‌های اخیر به‌ویژه سال ۲۰۲۳، فاجعه‌های مالی متعددی مانند The Flash و Ant-Man and the Wasp: Quanutmania باعث شدند تا استفاده بیش از حد از جلوه‌های بصری در فیلم‌ های ابرقهرمانی با انتقادات زیادی مواجه بشود. متاسفانه پای این انتقادات به مجموعه‌های تلویزیونی نیز باز شده، چراکه جلوه‌های بصری اقتباس لایو اکشن Secret Invasion بنا به‌دلایلی نامعلوم و غیرمنطقی نتوانسته انتظارات مخاطبان را برآورده کند.

قبلا از جلوه‌های ویژه یا به اصطلاح CGI (Computer Generated Image) تنها به‌جهت خلق سکانس‌های حماسی و تخیلی که فیلمبرداری آنها در حالت عادی غیرممکن است استفاده می‌شد، اما طی چند سال اخیر تکیه استودیوهای کوچک و بزرگ به این تکنولوژی بیشتر شده و به‌نوعی باعث انتقاد شدید مخاطبان و سایر فیلمسازان مطرح مثل مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) یا کریستوفر نولان (Christopher Nolan) شده است. برای مثال استودیو مارول در آخرین اثر فاز سوم دنیای سینمایی مارول، یعنی Spider-Man: Far From Home به‌قدری به جلوه‌های ویژه تکیه کرده که حتی سلاحی که فیوری در یکی از سکانس‌ها دستش گرفته به کلی دیجیتالی است.

حالا به‌تازگی شاون لوی (Shawn Levi)، کارگردان فیلم Deadpool 3 اخیرا در مصاحبه‌ با ددلاین کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کرده و توضیح داده که چرا فیلم ‌های ابرقهرمانی اینقدر به جلوه‌های ویژه نیاز دارند.

ما هر کاری از دستمان برمی‌آمد انجام دادیم تا کوچکترین اسپویلی در فضای مجازی لو نرود، زیرا اینترنت به‌خوبی ثابت کرده که تحت هیچ شرایطی از لو دادن جزئیات کوچک و بزرگ فیلم‌ها و سریال‌ها دست برنمی‌دارد. به‌همین خاطر تصمیم گرفتیم در لوکیشن‌های فیلمبرداری تا جایی که می‌توانیم از جلوه‌های ویژه استفاده کنیم، اینگونه جزئیات و اطلاعات کمتری به بیرون درز می‌کند و ریسک هدر رفتن زحماتمان به حداقل می‌رسد.

این فیلمساز بااستعداد به نکته بسیار خوبی اشاره کرده است. اگر به یاد داشته باشید ماه گذشته چندین تصویر پشت صحنه از فیلم Deadpool 3 در شبکه‌های اجتماعی مختلف بین طرفداران دست به دست شد که یکی از آنها مبارزه ددپول و ولورین کنار لوگوی تخریب شده فاکس قرن بیستم را نشان می‌داد. براساس این تصاویر بسیاری از منابع خبری مدعی شدن که داستان مولتی‌ورسی فیلم می‌تواند اقتباسی از مجموعه کمیک Deadpool Kills the Marvel Universe باشد، البته با یک تفاوت بزرگ.

در واقع مبارزه کردن ددپول و ولورین کنار لوگوی تخریب شده استودیو فاکس قرن بیستم به‌نوعی ثابت می‌کند که ددپول قراره با سفر در مولتی‌ورس، خط زمانی آشفته و گیج کننده مردان ایکس فاکس را نابود کرده و اینگونه پای اکثریت جهش‌یافته‌ها از جمله اعضای گروه مردان ایکس را به دنیای سینمایی مارول باز کند. همانطور که می‌بینید یک تصویر ساده به‌تنهایی پتانسیل خلق شایعات و گمانه‌زنی‌های زیادی دارد که می‌تواند با بالا بردن انتظارات طرفداران، به فیلم و عملکردش در باکس آفیس آسیب بزند (درست مثل اتفاقی که برای دنباله Doctor Strange 2 افتاد).

در حال حاضر اکران فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool 3 برای تاریخ ۳ می سال ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳) برنامه‌ریزی شده است.

5 6 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا